9 نکته برای داشتن خواب بهتر هنگام سفر

1397-11-19 |
9 نکته برای داشتن خواب بهتر هنگام سفر

9 نکته برای داشتن خواب بهتر هنگام سفر

صرفنظر از اینکه به سفر کاری رفته اید یا برای گردش و تفریح مسافرت می کنید، خوابیدن در اتاق های هتل می تواند چالش برانگیز باشد، هرچقدر هم که این اتاق ها راحت باشند و بهترین امکانات را در اختیار شما قرار دهند باز هم خواب در سفر چندان راحت نیست. حتی اگر در حالت عادی خواب راحت و خوبی دارید اما سفر، خصوصا سفرهای خارج از کشور که منطقه زمانی متفاوت است، می تواند چرخه خواب شما را بر هم بزند.

برای اینکه در سفر خواب بهتری داشته باشید و راحت تر بتوانید استراحت کنید، روش هایی را گردآوری کرده ایم که امیدوارم در سفر به شما کمک کنند.


در مکان آرام و بی صدا بخوابید


بعضی از افراد در سر و صدای فراوان هم می توانند به راحتی بخوابند. اما اکثر افراد با سر و صدا مشکل دارند و در چنین شرایطی نمی توانند بخوابند. هنگام رزرو اتاق بخواهید یک اتاق در طبقات بالاتر و دور از آسانسور و دیگر دستگاه های هتل به شما بدهند، ضمنا گوش گیرهای خواب را فراموش نکنید این وسیله سر و صداها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.


چند ساعت قبل از خواب شام بخورید

خواب در سفر به خودی خود دشوار است، لذا با خوردن غذاهای سنگین و در وقت نامناسب خوابیدن را برای خودتان سخت تر نکنید. مطمئنا اگر هنگام خواب شکم شما مشغول هضم غذا نباشد بهتر می توانید بخوابید، پس سعی کنید 3 یا 4 ساعت قبل از اینکه به رختخواب بروید شام بخورید. یا اگر برای آخر شب شام رزرو کرده اید سعی کنید غذاهای ساده را انتخاب کنید. از غذاهای سبک استفاده کنید که زودتر هضم می شوند و لازم نیست در تمام مدتی که خواب هستید دستگاه گوارشتان فعال باشد.


قبل از خواب از نوشیدن مشروبات خودداری کنید

نوشیدن مشروب پس از شام می تواند در خواب شما اختلال ایجاد کند، پس اگر در مورد خواب نگرانی دارید و می خواهید شب را بهتر بخوابید از یک فنجان چای بابونه، نعنا یا چای سنبل الطیب استفاده کنید.


خاموش کردن لوازم الکترونیکییک یا دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب تلویزیون را خاموش کنید، و از لپ تاپ، تبلت و تلف همراه استفاده نکنید. نور منتظر شده از دستگاه های الکترونیکی باعث می شود مغز شما تصور مند که روز است و همین مسئله باعث می شود نتوانید خواب عمیق و با کیفیتی داشته باشید.


دوش آب گرم

یک حمام داغ، یا دوش آب گرم در حمام هتل یک ساعت یا بیشتر قبل از خواب، یک روش فوق العاده برای آماده شدن برای خواب است. دراز کشیدن در وان حاوی آب گرم به استراحت ماهیچه ها کمک می کند. افزایش آرام و تدریجی دمای بدن به نوبه خود باعث می شود سریع تر به خواب بروید. اگر هتلی که در آن اقامت دارید مجهز به سونا باشد که خیلی بهتر است، زیرا بخار دادن بدن نیز مزایای زیادی برای خوابیدن دارد.


اتاق را خنک نگه دارید

بهترین دما برای اتاق خواب بین 16 تا 18 درجه سانتی گراد است، این دما برای اکثر افراد حتی در زمستان نیز مناسب است. بنابر این قبل از اینکه به رختخواب بروید دمای اتاق را تنظیم کنید.


انجام حرکات ساده یوگا


اکثر افراد ورزش یوگا را در ساعات اولیه صبح انجام می دهند. اما تعدادی از حرکات ساده یوگا وجود دارد که می تواند بدن شما را برای خوابیدن اماده کند. دو حرکت ساده و راحت یوگا که قبل از خواب برای کاهش تنش های فیزیکی و ریلکسیشن می توانید انجام دهید حرکات Reclining Bound Angle Pose و Savasana هستند. برای آرامش بیشتر، می توانید از چند حرکت پایه ای یوگا نیز استفاده کنید. راه دیگر هم استفاده از ماساژ است که کمک فوق العاده به ریلکسشن بدن و خواب راحت تر می کند.


ذهن خود را آرام کنید

زمانی که از خانه و سبک روتین زندگی خود دور هستید خیلی راحت دچار استرس می شوید و استرس یکی از عواملی است که در خواب شما، خصوصا خواب در سفر، اختلال ایجاد می کند. برای کاهش این فشارها و استرس ها قبل از خواب مدیتیشن انجام دهید، سعی کنید به موسیقی آرام بخش گوش کنید. یا به موسیقی های بی کلام مدیتیشن گوش دهید. این موسیقی ها مجموعه ای از الگوهای آرام بخش هستند که کمک می کنند خواب عمیق و آرامی داشته باشید.

اتاق را کمی روشن نگه دارید


بسیاری از افراد عادت دارند شب ها چراغ اتاق را روشن نگه دارند، اما نور شدید می تواند در خواب شما اختلال ایجاد کند. در عوض می توانید از یک چراغ خواب کوچک استفاده کنید تا کمی نور در اتاق باشد، اما اتاق را بیش از حد روشن نکنید.


۴.۴ از ۵
دیدگاه شما