7 باور و عقیده در مورد روش های حذف موهای زائد بدن

افسانه حیدری
1398-1-19 |
7 باور و عقیده در مورد روش های حذف موهای زائد بدن

7 باور و عقیده در مورد روش های حذف موهای زائد بدن

یکی از مسائل آزار دهنده خصوصا برای زنان مشکل موهای زائد بدن است، در برخی افراد شدت موهای زائد بسیار زیاد است که می تواند منشا هورمونی داشته باشد، در برخی از زنان سطح هورمون های مردانه زیاد است همین امر سبب رشد موهای زائد در ناحیه چانه، شکم، قفسه سینه و غیره می شود.

همه ما در حذف موهای زائد دچار مشکلاتی شده ایم و حتی ممکن است برخی اقدامات خطرناک هم برای حذف موهای زائد انجام داده باشیم، دانستن واقعیت در مورد روش های حذف موهای زائد می تواند کمک کند تا هوشمندانه تر عمل کنیم. در اینجا قصد داریم 7 نمونه از باورهای رایج درمورد روش های حذف موهای زائد را نام ببریم و حقیقت را درمورد کارایی و میزان تاثیر گذاری آنها برای شما بیان کنیم. 

1_ اصلاح موهای بدن با تیغ باعث زبر و ضخیم تر شدن آنها می شود


واقعیت: هنگامی که موهای زائد بدن را شیو می کنید پوست نرم و لطیف می شود اما پس از چند روز موها دوباره رشد می کنند، در این زمان با لمس موها احساس می کنید زبر شده اند یا حتی ضخامت موها بیشتر شده است. الیزابت تانزی، مدافع موسسه جراحی لیزر پوستی واشنگتن دی سی، توضیح می دهد: "این کار باعث می شود احساس کنید موها ضخیم تر شده اند، اما خود مو تغییری نمی کند."

برای اینکه اصلاح بهتری داشته باشید و موها نرم تر باشند، قبل از استفاده از تیغ اصلاح پوست خود را لایه برداری کنید. لایه برداری سلول های مرده پوست که ممکن است در لایه های بین تیغ گیر کنند را حذف می کند. مسدود شدن تیغ باعث می شود اصلاح به خوبی انجام نشود و نتیجه ضعیفی به دست آید.

2_ لیزر موهای زائد را برای همیشه از بین می برد


واقعیت: حذف موهای زائد با لیزر شامل تابش اشعه های لیزر به فولیکول های مو است که رنگدانه های تیره مو (ملانین) را در موها هدف قرار می دهد. گرمای لیزر فولیکول های مو را از بین می برد و موها پس از 10 تا 14 روز دچار ریزش می شوند. دکتر فوسکو توضیح می دهد: "در طول دوره درمان، لیزر فقط روی غیر فعال کردن رشد موهای فعال کار می کند که حدود 25 درصد از کل منطقه را تشکیل می دهد."  این کار بر روی موهایی که در مرحله استراحت قرار دارند تاثیر ندارد، به همین دلیل لازم است حداقل 6 مرحله لیزر انجام شود تا درمان کامل شود و تمامی موها از بین برود. 

در درمان موهای زائد توسط لیزر حتی اگر برخی از فولیکول ها به طور کامل نابود نشده باشند، همچنان رشد خواهند کرد. برای خلاص شدن از شر چنین مشکلاتی پس از طی دوره درمان کامل، سالی یک یا دو جلسه لیزر احتیاج دارید. با وجود اینکه پرتوهای لیزر و الکترولیزموثرترین راه ها برای حذف کامل و بلند مدت موهای زائد هستند اما تاثیر چندانی در زنان تیره پوست نخواهد داشت. همچنین زنانی که دارای موهای بلوند و بور هستند از درمان لیزر نتیجه نمی گیرند زیرا فولیکول های موی آن ها به اندازه کافی برای لیزر رنگدانه ندارند.

3_ استفاده مجدد از کاردک وکس موجب عفونت می شود


واقعیت: اگر برای رفع موهای زائد از روش وکس استفاده می کنید مطمئن شوید که اپیلاسیون کار از کاردک یک بار مصرف و نو استفاده می کند به هیچ وجه اجازه ندهید از کاردکی که برای مشتری قبلی استفاده کرده برای شما نیز استفاده کند. علی الرغم باور عمومی که گرمای موم باکتری ها را از بین می برد، اما این طور نیست و برخی باکتری ها در گرما کشته نمی شوند و نباید از کاردک دیگران استفاده کنید. به طور مثال گرمای موم برای کشتن ویروس زگیل کافی نیست.

برخی از قارچ ها و ویروس ها می توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند، پس از تکنسین خود بخواهید تا از یک کاردک موم تازه استفاده کند.

4_ اگر موهای ضخیمی دارید بهتر است واجبی (تیزبر یا نوره) را برای مدت بیشتری روی پوست خود نگه دارید


واقعیت: این باور درست نیست، هیچ وقت واجبی را بیشتر از زمان توصیه شده روی پوست خود نگه ندارید. مواد تشکیل دهنده واجبی اگر در زمان معین شده از روی پوست پاک نشوند ممکن است سبب التهابات شدید، قرمزی، خارش و حتی زخم شدن پوست شوند. برای به دست آوردن نتیجه بهتر و رفع نگرانی از آسیب پوستی به زمان توصیه شده روی جعبه پودر دقت کنید.

علاوه بر این قبل از بکار بردن واجبی روی پوست صورت خود با پزشک مشورت کنید، برخی از مواد مورد استفاده در محصولات مراقبت از پوست مانند رتینول می توانند باعث حساسیت شدید پوست شوند که در این صورت نباید از واجبی استفاده کنید.

5_ وکس کردن موهای زائد همیشه دردناک است


واقعیت: در واقع هیچ راهی وجود ندارد تا به طور کامل درد ناشی از اپلاسیون موها ( لیزر یا سایر روش های ریشه کن کردن مو) را از بین ببرد اما راه هایی برای کاهش درد آن وجود دارد. 

دو هفته پس از عادت ماهیانه برای اپلاسیون اقدام کنید در این زمان هورمون ها کمتر احساس حساسیت به درد ایجاد می کنند. علاوه بر این قبل از اپیلاسیون از یک ماده بی حس کننده روی پوست خود استفاده کنید، همچنین از خوردن و نوشیدن موادی که تحریک کننده هستند خود داری کنید، الکل و سایر محرک ها مانند کافئین باعث محکم شدن منافذ پوست و در نتیجه دردناک تر شدن عمل اپیلاسیون می شود.

ترفند دیگر حواس پرتی است، در حین انجام عمل اپیلاسیون خود را سرگرم کنید تا حواستان پرت شود و به درد فکر نکنید.

6_ حذف موهای زائد در خانه کیفیت کار افراد حرفه ای در مراکز اپیلاسیون را خواهد داشت


واقعیت: این باور تا حدودی هم درست و هم غلط است. درمان های خانگی یک راه خوب برای تکمیل خدمات حرفه ای هستند اما خود درمانی به تنهایی نمی تواند کیفیت کار حرفه ای را داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است اثرات لیزر درمانی را در بین جلسات درمان با دستگاه لیزر خانگی ببینید. فوسکو می گوید: "بعضی از این دستگاه ها از یک پنجره استفاده می کنند تا رنگ پوست خود را با دستگاه آزمایش کنید، بنابراین می دانید که برای شما امن است."

 یا اینکه می توانید تارهای مویی که در جلسات اپیلاسیون حذف نشده اند را با کیت های موم خانگی از بین ببرید، اما قبل از استفاده از موم منطقه مورد نظر را با یک لوسیون ضد عفونی کننده پاک کنید تا باکتری ها و چربی اضافه پوست از بین برود.

7_ با کندن موهای سفید به جای هرکدام از آنها 3 تار مو رشد خواهد کرد


واقعیت: این باور بیشتر به این دلیل بوجود آمد که موهای سفید و خاکستری به سرعت رشد می کنند. اما هیچ دلیل واقعی و علمی مبنی بر اینکه به جای هر تار موی سفید سه تار مو رشد خواهد کرد وجود ندارد، با چیدن یک تار موی سفید در آن منطقه فقط یک تار موی سفید رشد خواهد کرد. به جای کندن موهای سفید می توانید آنها را رنگ کنید. 

خلاصه

روش های متفاوتی برای حذف موهای زائد وجود دارد، در مورد هر کدام از این روش ها باورها و عقایدی در بین مردم رواج پیدا کرده است، برخی از این عقاید صحیح و برخی نا درست می باشند. مردم بر این باورند که شیو کردن موها با تیغ باعث زبر شدن آنها می شود در صورتی که اینطور نیست. برخی افراد اعتقاد دارند برای حذف موهای ضخیم بهتر است واجبی را برای مدت زمان بیشتری روی پوست نگه دارند در صورتی که این یک باور غلط است و ممکن است باعث التهاب سوزش و خارش پوست شود. این اعتقاد که لیزر باعث حذف دائمی موهای زائد می شود یک باور درست است اما در صورتی که دوره درمان کامل شود و نوع پوست و موی شما برای درمان لیزر مناسب باشد.


۴.۴ از ۵
دیدگاه شما