5 ماده طبیعی شگفت انگیز که کمک می کنند خواب بهتری داشته باشید

1397-11-18 |
5 ماده طبیعی شگفت انگیز که کمک می کنند خواب بهتری داشته باشید

خواب یکی از نیازهای همیشگی بدن است، اما اکثر ما خواب کافی نداریم و همیشه احساس می کنیم که خوب نخوابیده ایم و به خواب بیشتری احتیاج داریم.

جنبه های زیادی از شیوه مدرن زندگی امروزی وجود دارد که باعث می شود خواب کافی و با کیفیتی نداشته باشید از جمله : کمبود نور روز و زمان بیرون ماندن از محیط های بسته، بیش از حد نگاه کردن به مانیتورها و گوشی ها، مصرف بیش از حد قند و الکل، حساسیت غذایی، اضطراب و استرس! 

بله، ظاهرا استرس متهم ردیف اول تمامی مشکلات و خطرهایی است که امروزه سلامت ما را تهدید می کند. به این دلیل که وقتی بدن ما تحت فشار قرار می گیرد یا در حالت ستیز و گریز قرار می گیرد، آخرین چیزی که بدن بر آن تمرکز می کند هضم غذا، خواب و تولید مثل است. زیرا بدن ما طوری برنامه ریزی شده است که به استرس واکنش نشان می دهد.

با وجود اینکه بدن ما نیاز دارد تا استرس را از زوایای مختلف کنترل کند، از جمله یادگیری نحوه کنترل استرس و حفظ آرامش سیستم عصبی و یادگیری ترفندهایی برای تنظیم خواب. اما گیاهان شگفت انگیزی نیز وجود دارد که کمک می کنند تا خواب کافی و با کیفیتی که بدنتان نیاز دارد را دریافت کنید.


1_ آشواگاندا یا جنسینگ هندی


این ریشه های افسانه ای تا قرن ها در طب سنتی آیورودا مورد استفاده قرار می گرفتند. مطالعات نشان می دهد که این ریشه ها می توانند به کاهش ترشح هورمون کورتیزول از غده فوق کلیه کمک کنند. آشواگاندا یک گیاه قدرتمند در زمان واکنش به استرس برای ایجاد آرامش است. علاوه بر این آشواگاندا به عنوان یک گیاه ضد التهاب و یک داروی افزایش دهنده قوای جنسی نیز شناخته می شود. 

نکته جالب توجهی که درمورد گیاه آشواگاندا وجود دارد این است که این گیاه هم می تواند به حفظ آرامش شما کمک کند و هم اینکه سطح انرژی بدن شما افزایش دهد! اگر با مشکل کم خوابی مواجه هستید یا به دلایلی از جمله جابجا شدن یا تولد یک نوزاد خواب کافی ندارید آشواگاندا می تواند کمک خوبی برای شما باشد.


2_ کاکائو


بله، کاکائو حاوی مقدار زیادی کافئین است و به دلیل هیجان آور بودن نباید به میزان زیاد قبل از خواب مصرف شود. با این حال مقدار منیزیم بالایی نیز دارد که یک ماده مغذی آرام بخش است و اکثر ما به اندازه کافی از ان استفاده نمی کنیم.

بنابر این خوردن شکلات و کاکائو درست قبل از زمانی که قصد خوابیدن دارید توصیه نمی شود. مصرف یک تکه شکلات تلخ در اوایل روز ممکن است به بهبود خواب شما در طولانی مدت کمک کند.

شکلات علاوه بر مزه خوب حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که بر روی انتقال دهنده های عصبی تاثیر می گذارند و می توانند خلق و خوی شخص را بهتر کنند.


3_ ریحان مقدس


این گیاه از تیره نعناعیان است که برای هندوها یک گیاه مقدس محسوب می شود و در طب سنتی آیورودا مورد استفاده قرار می گرفته است. ریحان مقدس یکی دیگر از گیاهان محبوبی است ( با نام تولسی نیز شناخته می شود) که خواص بسیار زیادی دارد. از خواص این گیاه در مورد خواب، این را بدانید که ریحان مقدس به طور کلی آرام بخش است و مصرف آن احساس آرامش و راحتی در فرد بوجود می آورد. این گیاه خصوصا در پایان یک روز سخت و طولانی گزینه مناسبی است تا به آرامش برسید.


4_ قارچ  Reishi


قارچ  Reishi یکی از مواد طبیعی آرامبخش است که می تواند به بهبود کلی خواب کمک کند. مصرف قارچ  Reishi یک حرکت عالی برای افرادی است که می خواهند پس از یک روز کاری طولانی کمی استراحت کنند و به آرامش برسند. و البته برای افراد مبتلا به بی خوابی که دارای چالش های مزمن با خواب هستند نیز راه حل کمک کننده ای می باشد.


5_ ریشه زرد چوبه


این ریشه فوق العاده با خاصیت ضد التهابی برای فروکش کردن هر نوع التهاب در بدن مفید است. اگر درد و ناراحتی بخشی از چالش خواب شماست، پودر ریشه زردچوبه یک درمان فوق العاده موثر است. یکی از راه های مصرف ریشه زردچوبه ترکیب آن با شیر نارگیل گرم، کمی زنجبیل، فلفل سیاه، عسل و روغن نارگیل است. مصرف این ترکیب خوشمزه در شب و قبل از خواب بسیار آرامبخش است.


۴.۴ از ۵
دیدگاه شما