15 مواد غذایی که حملات میگرنی را تشدید می کنند

1398-3-9 |
15 مواد غذایی که حملات میگرنی را تشدید می کنند

اگر شدت سردردهای میگرنی زیاد نباشد، می توان با کنار گذاشتن تمامی مسائلی که باعث تشدیدشان می شوند، از حملات آن پیشگیری کرد. مواد غذایی یکی از مواردیست که اشتباه در انتخاب آن ممکن است باعث ایجاد حملات وخیم میگرنی برای فرد بیمار شود، اما مشکل اینجاست که تاثیر غذاهای مختلف بر روی میگرن در هر فردی متفاوت با دیگریست و بنابراین اکثر نتیجه گیری ها در این زمینه به نوعی برداشت های تجربی است. پیش از اینکه هرکدام از موارد زیر را از رژیم غذایی خود حذف کنید، باید بدانید که رژیم گرفتن و یا نخوردن برخی وعده های غذایی می تواند مشکلاتی بزرگ تری را برای زنان در ارتباط با میگرن ایجاد کند.

نوشیدنی های الکلی

بنا بر تحقیقات انجام شده در برزیل، نوشیدنی های الکلی در 30 درصد مواقع و بیشتر، نقش مهمی در تشدید میگرن افراد ایجاد می کند. دلیل این مسئله هنوز کاملا به طور علمی مشخص نشده، اما برخی محققان معتقدند که ترکیب های خاصی در مشروبات الکلی از جمله تانن و فلانوئید عامل این مسئله هستند. در سال 2014 نیز تحقیقاتی در این زمینه انجام شد که نشان می داد که نوشیدن آن دسته از مشروبات الکلی که حاوی تانن بیشتری هستند، احتمال بروز میگرن را در فرد بیشتر تشدید می کند. علاوه بر این، نوشیدن الکل منجر به دهیدراته شدن یا همان از دست رفتن آب بدن می شود که همین امر موجب سردرد می گردد.

کافئین

اگر شما مستعد میگرن هستید، باید حواستان به میزان قهوه و نوشابه مصرفیتان باشد. بنا بر تحقیقات انجام شده در سال 2009 نوشیدن مقدار زیادی از این مایعات به دلیل تاثیر کافئین بر روی گیرنده های مغزی مرتبط با میگرن موجب حملات میگرنی می شود. مصرف نوشیدنی های کافئین دارتان را به حدود 220 الی 340 گرم محدود کنید. اما در این میان مسئله دیگری نیز وجود دارد که اوضاع را پیچیده می کند. کافئین خاصیت تسکین درد دارد و نوشیدن مقدار کمی از نوشیدنی های حاوی کافئین می تواند در این راستا نجات بخش باشد که البته با توجه به موضوعی که  پیشتر اشاره کردیم، باید شدیدا مراقب مقدار مصرف کافئین مناسب خودتان باشید.