12 نکته برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان

1398-3-30 |
12 نکته برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان

پدر و مادرها همیشه به دنبال راهی برای حفظ سلامتی فرزندانشان هستند. این نکته در مورد سلامت دهان و دندان کودکان نیز صدق می کند. والدین کودک دوست دارند که هنگامی که فرزندشان لبخند می زند، دندان های سالم و تمیزش نمایان شود. مراقبت از دندان های کودکان کاری دشوار است. البته نکات مفیدی نیز وجود دارد که با دانستن آن ها وظیفه والدین آسانتر می گردد. ما در این مقاله، 12 نکته مفید درباره سلامت دهان و دندان کودکان را به اختصار بیان کرده ایم. با ما همراه باشید.

دو بار در روز مسواک بزنید

شاید این نکته بسیار واضح باشد، اما از آنجا که بسیار مهم است، باید بسیار بر آن تاکید کرد. تقریبا امری مهمتر از مسواک زدن به ظور منظم و صحیح برای حفظ سلامت دندان های کودکانتان وجود ندارد. کودکان باید دو بار در روز و هر بار به مدت دو دقیقه و با حرکت دادن مسواک به سمت جلو، عقب، بالا و پایین دندان ها مسواک بزند. یادتان باشد از کودکتان بخواهید که برای از بین بردن باکتری های دهان، حتما زبان و لثه های خود را نیز مسواک بزنند. کودکان می توانند از سن شش الی هشت سالگی به تنهایی مسواک بزنند. اگر سن کودک شما کمتر است، شما باید در انجام این کار به او کمک کنید. حتما برای کودکتان از مسواک هایی با پرز نرم استفاده کنید تا به دندان ها و لثه های حساس کودک شما آسیبی وارد نشود.

مرتبا مسواک را عوض کنید

مسواک کودک شما تاثیر زیادی بر روی نحوه مسواک زدن او دارد. بهتر است که هر سه ماه یک بار یا هنگام فرسوده شدن پرزهای مسواک آن را عوض کنید. استفاده از یک مسواک به مدت طولانی به باکتری ها فرصت رشد کردن بر روی پرزها را می دهد. پرزهای فرسوده به اندازه کافی در پاکسازی دندان موثر نیستند، بنابراین به این نکته هم باید توجه کرد.

روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید

بسیاری از افراد از استفاده از نخ دندان طفره می روند، اما یکی از مهمترین نکات در حفظ سلامت دهان و دندان استفاده از این نخ جادویی است. بهتر است که کودکتان پیش از رفتن به رختخواب از نخ دندان استفاده کند تا تمامی باقی مانده های غذا که در طول روز در میان دندان هایش گیر کرده، خارج شود. اگر استفاده از نخ دندان های عادی برای کودکتان دشوار است، می توانید از برخی نخ دندان ها که در قالب ابزارهای سرگرم کننده برای کودکان ارائه می شوند، استفاده کنید.

به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید

کودک شما باید به طور مرتب و هر شش ماه یک بار برای چک آپ دندان هایش به دندانپزشک مراجعه کند. طی این جلسات، پزشک پلاک های ایجاد شده بر روی دندان را بر می دارد. این پلاک ها در صورت ماندگاری بر روی دندان باعث بروز پوسیدگی می شوند. دندانپزشک کودک شما در طول این چک آپ ها باید توسط اشعه ایکس دندان های کودک را اسکن کند تا بتواند در صورت بروز بیماری دهان و دندان در مراحل اولیه، درمان را شروع کرده و از پیشرفت بیماری و بروز عوارض بعدی جلوگیری کند. بهتر ایت که در این جلسات از پزشک بخواهید تا نکاتی را در ارتباط با سلامت دهان و دندان کودکتان به شما گوشزد کند.