گام هایی برای پیشگیری از بیماری دیابت نوع دو

شایسته عسگریان
1398-3-11 |
گام هایی برای پیشگیری از بیماری دیابت نوع دو

بیماری دیابت، یکی از مهمترین علل ایجاد ناتوانی، معلولیت و مرگ و میر در کشور ایالات متحده آمریکا است. این بیماری خطر ابتلا به بیماری های دیگری را نیز افزایش می دهد؛ از جمله:

*  بیماری های قلبی

* کوری

* آسیب عصبی که منجر به قطع پا، ساق پا یا انگشتان پا می شود.

* آسیب و از کار افتادگی کلیه

* سکته

اما خبر خوب این است که می توان با انجام یک سری دستورات از ابتلا به بیماری دیابت نوع دو پیشگیری کرد و یا حداقل بروز آن را به تاخیر انداخت. از جمله این دستوران عبارتند از:

* کنترل وزن

* مصرف خوراکی های سالم

* فعالیت کردن

دیابت چیست؟

وقتی می گوییم شخصی دیابت دارد، یعنی سطح گلوکوز (قند) خونش بسیار بالا است. بدن فرد برای تامین انرژی به گلوکوز نیاز دارد. هنگامی که شما غذا مصرف می کنید، بیشتر این غذاهای مصرفی در بدن به گلوکوز تبدیل می شوند. خون این گلوکوز را به سایر بخش های بدن منتقل می کند. وقتی شخصی به دیابت مبتلا می شود، بدن فرد در تبدیل گلوکوز به انرژی دچار مشکل می گردد و به جای اینکه بدن از این گلوکوز استفاده کند، این ماده در خون جمع شده و بدن بدون انرژی می ماند. این مسئله باعث آسیب دیدگی بدن می شود. بیماری دیابت یک بیماری طولانی مدت مزمن محسوب می شود.

دیابت نوع دو چیست؟

دیابت نوع دو رایج ترین نوع بیماری دیابت است. افرادی که اضافه وزن دارند و بی تحرک هستند و یا پیش دیابت دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار داردند.

پیش دیابت به شرایطی گفته می شود که تحت آن سطح قند خون بالاتر از حد نرمال است، اما آنقدر بالا نیست که وجود دیابت نوع دو در فرد تشخیص داده شود.

انواع دیگر دیابت کدامند؟

دیابت نوع یک: دلیل بروز این بیماری معمولا ضعف سیستم ایمنی است (سیستمی که با عفونت مقابله می کند). در حال حاضر روشی برای پیشگیری از دیابت نوع یک وجود ندارد.

دیابت حاملگی: در این نوع از دیابت، مادر ناقل بیماری به فرزند درون رحمش می باشد. دیابت حاملگی مشکلات متعددی برای وضعیت سلامتی کودک ایجاد می کند. برای مثال، این نوع از بیماری، خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع دو را نیز در آینده در کودک افزایش می دهد.