چگونگی بررسی فشار خون بدون استفاده از کاف

1397-11-20 |
چگونگی بررسی فشار خون بدون استفاده از کاف

چگونگی بررسی فشار خون بدون استفاده از کاف

فشار خون نیرویی است که خون جاری در رگ های خونی به دیواره ی این رگ ها وارد می کند و یکی از شاخص های مهم سلامتی شما است.

اندازه گیری فشار خون باید توسط کاف و استتوسکوپ، ابزارهایی که اکثر مردم در خانه ندارند انجام شود، این ابزارها برای اندازه گیری دقیق فشار خون لازم هستند. اگر می خواهید بررسی کنید که آیا فشار خون سیستولیک (فشار داخل شریان ها زمانی که قلب شما در حال پمپاژ خون است) طبیعی است، می توانید از نبض خود برای برآورد تقریبی استفاده کنید. فشار خون دیاستولیک (فشار داخل شریان ها هنگامی که قلب شما در حال استراحت بین ضربه ها است) همیشه باید با یک کاف بازو یا استتوسکوپی انجام شود.

برآورد فشار خون سیستولی با استفاده از نبض


1_ انگشتان خود را روی مچ دستتان قرار دهید، گام اول برای اندازه گیری فشار خون سیستولیک پیدا کردن نبض است. نبض شما اطلاعات پایه ای به شما می دهد که توسط آن می توانید براورد کنید که فشار خون سیستولی شما تقریبا طبیعی است یا خیر. به خاطر داشته باشید که این یک برآورد تقریبی است و فقط به شما این اطلاعات را می دهد که فشار خون سیستولی شما کم نباشد، که این نشان دهنده فشار خون بالا نیست.

دو انگشت خود، ترجیحا انگشت اشاره و انگشت وسط را بردارید و درست زیر مچ دست خود بگذارید.

از انگشت شست برای اندازه گیری نبض استفاده نکنید، زیرا این انگشت خودش نبض دارد و در اندازه گیری شما اختلال ایجاد می کند.


2_ هنگامی که دو انگشت خود را روی مکان عمومی نبض قرار دهید، اگر بتوانید زنش نبض خود یعنی شوک ایجاد شده توسط ضربان قلب را احساس کنید. نشان دهنده این است که فشار خون سیستولی شما 80 میلی متر جیوه است که طبیعی است. با این وجود این اطلاعات به شما نمی گوید که فشار خونتان بالا است یا نه.

اگر نبض خود را احساس نکنید یاز هم مانند بالا، فشار خون سیستولی شما 80 میلی متر جیوه است که باز هم طبیعی است. این نشان می دهد که شریان های مچ دست شما کوچک است.

برآورد فشار خون با استفاده از نبض اطلاعاتی در مورد فشار خون دیاستولی به شما نمی دهد.


3_ پس از یک فعالیت متوسط، دوباره نبض خود را بررسی کنید. پس از برسی اولیه در طول روز چندین بار نبض خود را اندازه بگیرید تا متوجه شوید چگونه نبضتان پس از انجام یک فعالیت افزایش می یابد. این کار اطلاعات بیشتری در مورد اینکه فشار خون شما بالا، کم یا نرمال است به شما خواهد داد.

اگر پس از یک فعالیت متوسط نتوانید نبض خود را احساس کنید، امکان دارد فشار خون شما پایین باشد.

اگر به بی نظمی در نبض خود پی بردید برای اطمینان به پزشک مراجعه کنید.


استفاده از اپلیکیشن ها و گوشی های هوشمند


1_ توجه داشته باشید که این یک روش دقیق برای اندازه گیری فشار خون نیست. با این حال این اپلیکیش ها یک ایده عالی هستند، اما خبر تاسف آور این است که این برنامه ها درست کار نمی کنند. این ها فقط برنامه های پزشکی سرگرمی هستند و هیچ تاییدیه قانونی برای ثبت فشار خون ندارند. اگر از این برنامه ها استفاده می کنید تصور نکنید که اطلاعات و داده های آنها معتبر و دقیق است.

در حال حاضر محققان در حال بررسی فناوری جدیدی هستند که به پزشکان اجازه می دهد بدون استفاده از کاف فشار خون بیمار را اندازه بگیرند، با این حال این فناوری هنوز در حال توسعه است.


2_ به فروشگاه اپلیکیشن مخصوص گوشی خود با توجه سیستم عامل آن مراجعه کنید، در فروشگاه های اپلیکیشن می توانید طیف وسیعی از برنامه های مربوط به سلامتی را ببینید که کارهای زیادی انجام می دهند.

شما در نوار جستجو “blood pressure monitor” را تایپ کنید.

نتایج زیادی مشاهده می کنید.

چندتا از این برنامه ها را انتخاب کنید و قابلیت های آنها را بررسی کنید، نظرات کاربران را نیز مطالعه کنید تا متوجه شوید چقدر از این برنامه راضی هستند. اگر رتبه بندی برنامه 3 ستاره یا کمتر دارد دنبال یک برنامه دیگر بگردید.


3_ پس از بررسی چندین برنامه یکی را برای دانلود انتخاب کنید. سپس روی دکمه دانلود کلیک کنید و صبر کنید تا برنامه دانلود شود.

سرعت دانلود برنامه به اینترنتی که استفاده می کنید بستگی دارد، پس صبور باشید تا دانلود برنامه کامل شود.


4_ از برنامه برای خواندن فشار خون خود استفاده کنید. اکنون که برنامه را دانلود کرده اید در منوی گوشی آیکون آن را پیدا کنید، برنامه را باز کنید. 

اگر برنامه گزینه هایی بیشتر از اندازه گیری فشار خون دارد، شما به دنبال گزینه اندازه گیری فشار خون بگردید. 

دستورالعمل های برنامه را انجام دهید.

انگشت خود را روی دوربین پشت گوشی قرار دهید، این برنامه از اطلاعات پایداری سیگنال موج فوتوالکتریک نبض، برای محاسبه فشار خون استفاده می کند.

این اپلیکیشن ها اساسا نبض، ضربان قلب و سایر اطلاعات سلامتی شما را وارد می کنند.

می توانید این نتایج را ثبت کنید.


درک نتایج اندازه گیری فشار خون


1_ شاید مهمترین چیزهایی که شما باید هنگام اندازه گیری فشار خون خود بدانید ، سطح کلیدی هدف است. بدون دانستن سطح هدف، نتایج فشار خون به شما چیزی نمی گوید.

فشار خون 120/80 و پایین تر، فشار خون طبیعی اکثرافراد است.

بین 120-139/80-89 نشانگر پیش پرفشاری خون یا prehypertension است. اگر در این وضعیت قرار دارید باید برای اتخاذ شیوه زندگی سالم بیشتر تلاش کنید.

بین 140-159/90-99 نشانه فشار خون بالا است. اگر در این مرحله قرار دارید، شما و پزشکتان باید برنامه ای برای کاهش فشارخونتان در پیش بگیرید. که این برنامه ممکن است شامل دارو هم باشد.

فشار خون 160/100 یا بالاتر نشان دهنده مرحله دوم فشار خون بالا است. اگر در این مرحله قرار دارید قطعا به داروهای کاهش فشار خون نیاز خواهید داشت.


2_ با استفاده از کاف فشار خون خود را اندازه بگیرید. از آنجا که تکنولوژی اندازه گیری فشار خون هنوز در مراحل اولیه به سر می برد. قبل از شروع خواندن فشار خون بدون کاف، باید یکبار با استفاده از کاف فشار خون خود را اندازه بگیرید.

در یک کلینیک درمانگاه یا هر جایی که ممکن است فشار خون خود را با کاف اندازه بگیرید.

هر اندازه گیری که در خانه بدون کاف انجام می دهید را با اندازه گیری اولیه که با کاف انجام شده مقایسه کنید.

اندازه گیری اولیه و اندازه گیری هایی که در خانه انجام می دهید را ثبت کنید، بدین ترتیب در طول یک بازه زمانی سابقه فشار خون خود را در اختیار خواهید داشت.


فشار خون خود را کنترل کنید


1_ اگر نگران فشار خونتان هستید به پزشک خود مراجعه کرده و با او مشورت کنید. پزشک شما قادر به ارائه توصیه هایی در مورد نحوه افزایش یا کاهش فشار خون و به طورکلی بهبود فشار خون شما خواهد بود.

اگر فشار خونتان بالا باشد، پزشک احتمالا داروهای کاهش فشار خون را به شما پیشنهاد خواهد داد.

یا حتی یک رژیم غذایی و ورزشی روتین را برای شما تجویز کند.


2_ ورزش منظم. یکی از بهترین راه های بهبود فشار خون، ورزش منظم است. با ورزش منظم، سیستم قلبی عروقی شما را بهبود می بخشد و قلب شما را در وضعیت بهتری قرار می دهد.

تمرکز خود را روی فعالیت های قلبی مانند دوچرخه سواری، دویدن و پیاده روی متمرکز کنید.

توجه داشته باشید بیش از حد به خودتان فشار وارد نکنید

قبل از اتخاذ یک برنامه ورزشی سخت، به خصوص اگر دچار مشکلات فشار خون هستید با پزشک خود مشورت کنید.


3_ اگر با مشکل فشار خون بالا مواجه هستید می توانید تغییرات خاصی را در رژیم غذایی خود اعمال کنید تا به بهبود فشار خون شما کمک کند.

مصرف سدیم خود را کاهش دهید. مصرف سدیم خود را کمتر 2.3 گرم نگه دارید.

روزی 6 تا 7 وعده از غلات و دانه های گیاهی مصرف کنید. دانه های گیاهی سرشار از فیبر هستند و می توانند فشار خون شما را کاهش دهند.

برای کاهش فشار خون خود روزانه 4 تا 5 وعده میوه و سبزی بخورید.

حذف گوشت چرب و کاهش مصرف لبنیات برای کاهش فشار خون

برای کاهش فشار خون، مصرف شکر را تا کمتر از 5 وعده در هفته محدود کنید.


4_ اگر فشار خون پایین دارید باید رژیم غذایی خود را به نحو دیگری تغییر دهید. 

اگر فشار خونتان کم است مصرف سدیم را افزایش دهید، روزانه حداقل 2 گرم سدیم مصرف کنید.

اگر فشار خونتان کم است، آب بیشتری بنوشید

خلاصه

فشار خون یکی از شاخص های مهم سلامتی است که معمولا با استفاده از وسایلی مانند کاف و استتوسکوپ انجام می شود. البته راه های دیگری هم برای اندازه گیری فشار خون بدون کاف وجود دارد که خیلی دقیق و معتبر نیستند مانند استفاده از نبض دست یا با استفاده از اپلیکیشن های گوشی های هوشمند.


۴.۴ از ۵
دیدگاه شما