طب فیکس

سلامت،زیبایی،پزشکی،ورزشی،طبی

چگونه یک دستگاه فشارسنج انتخاب کنیم؟

نظارت بر فشار خون در منزل یکی از راه های مهم برای چک کردن وضعیت فشار خون واقعی بیمار است، با توجه به اینکه فشار خون بیمار در طول روز در زمان های مختلف چک شود، پزشک معالج نیز می تواند بیمار را در تنظیم دوز داروها و درنظر گرفتن زمان داروهای فشارخون کمک و راهنمایی کند.

همه اینها منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می شود. بنابراین یک فشار سنج خوب نیازی اساسی است، اما آیا می دانید که چگونه یک فشارسنج خوب را برای خود انتخاب کنید؟!

سه نکته برای انتخاب یک فشارسنج را برای شما یادآوری می کنیم:

انتخاب یک فشارسنج بازویی

در حال حاضر در بازار، فشارسنج های بازویی، مچ دستی و نوع انگشتی آن وجود دارد. فشارسنج مچی و فشارسنج انگشتی اساسا فشارخون عروق فرعی و کوچک بدن را اندازه گیری می کنند و سپس آن را تبدیل به فشار خون عروق اصلی می نمایند.
بنابراین خطای اندازه گیری زیاد است، اما فشارسنج های بازویی الکترونیکی، نتیجه دقیق تری را به شما نشان خواهد داد.

انتخاب یک فشارسنج تمام اتوماتیک

در مقایسه یک فشارسنج الکترونیک نیمه اتوماتیک یا یک فشار سنج جیوه دار، یک فشارسنج تمام اتوماتیک بسیار هوشمندتر و راحت تر عمل می نماید و این ویژگی برای افراد مسن کاربرد بیشتری دارد.

انتخاب یک فشارسنج دارای گواهینامه مخصوص

یک فشارسنج دارای گواهینامه از یک مرکز معتبر کشوری یا بین المللی مطابق با استانداردهای کشوری و جهانی قطعا دارای کیفیت قابل اعتمادتری می باشد.

علاوه بر نکات بالا، ساعت 11 صبح و 5 بعدازظهر دو زمان مهم برای نظارت و چک کردن فشار خون می باشند.
سطح فشار خون در این دو زمان می تواند فشار خون بالا و همچنین اثربخشی داروها را به خوبی منعکس نماید.همچنین زمانیکه فشار خون بالا تحت کنترل می باشد پیشنهاد ما اندازه گیری فشار خون، یک یا دو بار در هفته است، اندازه گیری بیش از حد توصیه نمی شود.
دستگاه فشارسنج خون دارای دو بخش عمده است:1- کاف تورم برای محدود کردن جریان خون و 2- جیوه فشارسنج مکانیکی برای اندازه گیری فشار

در اصطلاح پزشکی فشارسنج ابزاری برای اندازه گیری فشار خون است و متشکل از یک کاف تورم، حباب تورم و نشان دهنده میزان فشار می باشد.

در یک دسته بندی دیگر فشارسنج ها را می توان بصورت زیر طبقه بندی کنیم:

• دستگاه فشارسنج مکانیکی

• دستگاه فشارسنج با ستون جیوه

• دستگاه فشارسنج اتوماتیک

در یک فشارسنج جیوه ای، ارتفاع ستون جیوه به عنوان فشار نمایش داده می شود. به محضی که کاف بصورت دستی متورم شد ارتفاع ستون جیوه افزایش می یابد و هنگامیکه فشار کاهش پیدا کند ارتفاع ستون کاهش پیدا می کند. هنگامیکه کاف تورم خالی می شود، پزشک معالج معمولا با گوشی پزشکی به شریان اصلی بازو گوش می دهد.

چگونه از یک فشارسنج استفاده کینم؟

مرحله یک: اطمینان پیدا کنید از اینکه دستگاه فشارسنج شما مناسب و با کیفیت خوب می باشد.

مرحله دو: به بیمار اجازه دهید که به مدت 5 تا 10 دقیقه قبل از اولین خواندن فشار خون استراحت کند. بیمار باید بازوی راست خود را همسطح با قلب خود و جدا از بدن خود روی یک سطح قرار دهد.
اطراف بازو جایی که در آن کاف تورم قرار می گیرد باید بدون پارچه و لباسی پوشیده باشد و یا حداقل پارچه بر روی آن باشد تا مانعی برای اندازه گیری دقیق فشار خون نشود.

مرحله سه: انتخاب اندازه مناسب برای بستن کاف تورم، کلید اندازه گیری دقیق فشار خون است. برای بستن کاف فشار خون از خط شاخص برای تعیین دور بازو استفاده نمایید.

مرحله چهار: قرار دادن کاف فشار خون در اطراف بازو و اطمینان پیدا کردن از اینکه خیلی تنگ نباشد.

مرحله پنج: در قسمتی که کاف فشار خون قرار داده شده است، جایی که قویترین صدای نبض احساس می شود، زنگ گوشی پزشکی را داخل آن قرار دهید.

مرحله شش: حالا شروع به پمپاژ حباب کاف نمایید تا هنگامیکه شما نبض را در گوشی خود احساس می کنید. هنگامیکه کاف فشار خون به اندازه کافی متورم می شود شما صدایی را از گوشی خود نخواهید شنید. گِیج اندازه گیری باید 30 تا 40 میلی متر جیوه را برای افراد سالم نشان دهد.

مرحله هفت: حال شروع به خالی کردن کاف تورم نمایید و این کار را به آرامی انجام دهید. فشار جیوه باید 2 تا 3 میلی متر در ثانیه کاهش پیدا نماید، سریعتر از این مقدار می تواند نتایج نادرستی را نشان دهد.

مرحله هشت: برای اینکه فشار سیستولیک را بدایند به صدای ایجاد شده گوش دهید. اولین صدای شنیده شده از طریق شریان، همان فشار سیستولیک بیمار است.

مرحله نهم: اکنون برای خواندن فشار دیاستولیک گوش دهید. به تخلیه کاف تورم ادامه دهید و همین طور صداهای گوشی خود را چک نمایید تا زمانیکه صداها کلا محو شوند. توجه داشته باشید تا زمانیک صدا متوقف شود باید به شنیدن صدا ادامه دهید. این فشار همان فشار دیاستولیک می باشد.

مرحله ده: توصیه می شود فشار خون را در هر دو بازو اندازه گیری نمایید و سپس متوط انها را اندازه گیری نمایید. اگر می خواهید فشار خون را دوباره اندازه گیری نمایید حدود 5 دقیق صبر نمایید.

نوشتن یک نظر
عضو سرویس طب فیکس مگ شوید .

با عضویت در طب فیکس مگ بهترین مطالب را داخل ایمیل خود داشته باشید

عضویت
اصل بودن کالا
بهترین قیمت
تخفیف ویژه
ارسال فوری
پرداخت در محل
ضمانت برگشت