چرا افراد مبتلا به دیابت باید مراقب مصرف نمک باشند؟

leila sarchami
1398-2-26 |
چرا افراد مبتلا به دیابت باید مراقب مصرف نمک باشند؟


چرا افراد مبتلا به دیابت باید مراقب مصرف نمک باشند؟

اگر مبتلا به دیابت باشید؛ اولین مادّه ای که مصرف آن را رژیم غذایی خود محدود می کنید شکر است و احتمالاً اهمیتی به میزان مصرف نمک نمی دهید. امّا، جالب است بدانید که مصرف نمک نیز، به اندازه شکر برای سلامتی شما مضر است. در این مقاله، توضیح می دهیم که چرا افراد مبتلا به دیابت، باید مصرف نمک را تحت کنترل داشته باشند.

چرا باید میزان مصرف نمک را کنترل کنید؟

خوردنِ نمک، یکی از راه های اصلی جذب سدیم در بدن است. مقادیر بالای سدیم، باعث افزایش فشار خون می شود؛ همانطور که می دانید افزایش فشار خون نیز، به نوبه خود خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد (کسانی که مبتلا به دیابت نوع 2 باشند، بیشتر در معرض بیماری های قلبی و سکته مغزی قرار دارند).

انجمن دیابت آمریکا (The American Diabetes Association) و وزارت کشاورزی ایالت متحده آمریکا (USDA)، توصیه می کنند که میزان مصرف سدیم نباید از 2.300 میلی گرم در روز (معادل یک قاشق چایخوری نمک) تجاوز کند. برای روشن شدن قضیه به این آمار توجه کنید: هر آمریکایی به طور میانگین، روزانه معادل 3.440 میلی گرم سدیم دریافت می کند. در حالی که محققان معتقدند که افراد مبتلا به فشار خون بالا و اشخاص مسن، باید روزانه کمتر از 1.500 میلی گرم سدیم دریافت کنند.

چگونه می توان مصرف نمک را کاهش داد؟

در عصر حاضر، 75 درصد از سدیم موجود در رژیم غذایی افراد، از رستوران ها و غذاهای فرآوری شده تأمین می شود. غذاهای آماده و بسته بندی شده سرشار از نمک هستند (در واقع، از نمک به عنوان نگهدارنده و طعم دهنده در غذاهای آماده استفاده می شود). غذاهای رستورانی نیز، معمولاً نمکین هستند. بنابراین توصیه می شود که در حد امکان غذاهایتان را درمنزل تهیه کنید و سعی کنید مصرف غذاهای تازه و گرم را که خودتان تهیه کرده اید؛ افزایش دهید.

چه غذاهایی را بیشتر استفاده کنید؟

پخت و پز با موادغذایی تازه و فرآوری نشده یکی از بزرگترین گام هایی است که می توانید در جهت کاهش مصرف سدیم بردارید. به جای استفاده از غذاهای آماده، سعی کنید مواد غذایی زیر را به عنوان اساس رژیم غذایی خود انتخاب کنید:

میوه ها و سبزیجات (میوه های تازه یا منجمد) : انواع کنسرو شده میوه و سبزی معمولاً حاوی مقادیر زیادی سدیم هستند. شما باید سعی کنید بیشتر از میوه های تازه و فریز شده استفاده کنید و مصرف میوه ها و سبزیجات کنسرو شده را به حداقل برسانید.

غلات سبوس دار: به یاد داشته باشید که نان ها معمولاً سدیم زیادی دارند. امّا، پاستا و غلّات سبوس دار که خودتان می پزید؛ فقط حاوی مقدار سدیمی هستند که شما هنگام پخت و پز به آن افزوده اید.

آجیل و دانه ها: سعی کنید نوع خام و بدون نمک آن را بخرید.

گوشت تازه و منجمد، مرغ و غذاهای دریایی را که با نمک بسته بندی نشده اند را بخرید.

لوبیا، نخود و عدس: این حبوبات را بخرید و خودتان بپزید تا مصرف سدیم را کاهش دهید.

غذاهای بسته بندی شده و کنسرو ها: اگر عادت دارید از غذاهای کنسرو شده استفاده کنید؛ روی بسته بندی آن ها (برچسب ارزش تغذیه ای محصولات)، به دنبال کلمه «سدیم کم» یا «بدون نمک» بگردید. 

مراقب چه غذاهایی باشید؟

برخی غذاها حاوی مقادیر بالای سدیم هستند. اگر بیشتر اوقات از غذاهای فرآوری شده و کنسروها استفاده می کنید؛ به برچسب ارزش غذایی که روی آن ها وجود دارد؛ توجه کنید و ببینید محصول مورد نظر شما چه مقدار سدیم دارد. علاوه بر این، بر روی این برچسب ها مقدار سدیم به درصد روزانه تبدیل می شود تا به شما بگوید در هر وعده ای که از این محصول مصرف می کنید؛ چه میزان سدیم وجود دارد. غذاهایی که در لیست زیرآورده شده اند؛ سدیم بالایی دارند؛ پس باید مراقب مصرف آن ها باشید.

گوشت های فرآوری شده مانند بیکن، سوسیس و گوشت پخته یا کنسرو شده

میان وعده هایی مانند چیپس و اسنک

پنیر

سس هایی مانند کچاب که سرشار از نمک هستند.

سس سالاد

سوپ های نیمه آماده

در پایان می توان گفت که به فکر قلب خود باشید و مصرف نمک رادر غذاهایتان کاهش دهید.

خلاصه

افرادی که مبتلا به دیابت هستند؛ باید مصرف نمک را نیز در رژیم غذاییشان به حداقل برسانند. زیرا مصرف بیش از اندازه نمک (مصرف بیش از2.300 میلی گرم در روز) باعث جذب مقادیر زیاد سدیم در بدن می شود و همین مسئله فشار خون را افزایش داده و موجب بروز بیماری های قلبی و سکته مغزی به خصوص در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می شود. افراد می توانند با استفاده از مواد غذایی تازه و فرآوری نشده، میزان سدیم دریافتی را در بدن کاهش دهند و زندگی سالمتری داشته باشند. همچنین، پخت و پز با موادغذایی تازه و فرآوری نشده یکی از بزرگترین گام هایی است که می توانید در جهت کاهش مصرف سدیم بردارید. به جای استفاده از غذاهای آماده، از میوه ها و سبزیجات، غلات سبوس دار، دانه و آجیل ها و ... استفاده نمایید.


۴.۴ از ۵
دیدگاه شما