پرسش و پاسخ های متداول درباره ی تصفیه هوا

شبنم کرمانشاهی
1396-7-25 |
پرسش و پاسخ های متداول درباره ی تصفیه هوا

آیا می دانستید که اکثر آمریکایی ها تا 90 درصد زمان خود را در داخل خانه می گذارنند؟ با توجه به آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA)، سطح آلودگی محیطی ممکن است دو تا پنج برابر بیشتر از خارج از منزل باشد و گاه حتی تا 100 برابر بیشتر باشد! هوای خانه شما می تواند متاثر از انواع مختلف آلاینده ها از قبیل آلودگی، قارچ، گرد و غبار، میکروب ها، پرز حیوانات و دود سیگار باشد. EPA همچنین گزارش می دهد که قرار گرفتن در معرض این آلودگی های داخلی خانه می تواند موجب طیف گسترده ای ازمشکلات سلامتی، از بیماری های فوری و بلند مدت و علائم خفیف تا شدید یا حتی کشنده شود.

استفاده از یک تصفیه کننده هوا برای حذف ناخالصی ها و ارائه هوای پاک به خانه، یک راه حل عالی برای کم کردن احتمال خطر قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در داخل خانه است. با این حال، تعداد زیادی تصفیه کننده هوا در بازار وجود دارد، بنابراین چگونه بهترین انتخاب را انتخاب می کنید یا حتی می دانید که چه باید بکنید؟ جستجوی خود را با پاسخ دادن به سؤالاتی که در مورد تصفیه کننده های هوا به دست می آورید؛ شروع کنید.

سوال مهم تصفیه کننده هوای ما

انواع مختلف فیلترها چیست؟
چه مقدار فضا را یک تصفیه کننده هوا پوشش می دهد؟
در کجا باید دستگاه تصفیه هوا خود را قرار دهم؟
چگونه می توانم بفهمم که مشکل کیفیت هوا در محیط داخلی وجود دارد؟
بهترین تصفیه کننده هوا برای مبتلایان به آلرژی و آسم چیست؟
چقدر تعمیر و نگهداری برای فیلترهای هوا مورد نیاز است؟
اگرهنگام روشن شدن چراغ نشانگر، فیلترهای هوا تغییر نکند چه اتفاقی می افتد ؟
CADR برای چیست؟
ACH برای چیست؟
CFM برای چیست؟
یک میکرون چیست؟
آیا تمام تصفیه کننده های هوا نوع یکسانی از آلاینده ها را از هوا تمیز می کنند؟
آیا تصفیه ها پر سروصدا است؟
چه مدت باید دستگاه تصفیه هوا را اجرا کنم؟
آیا استفاده از یک تصفیه کننده هوا گران است؟
کدام تصفیه کننده هوا برای من بهتر است؟

انواع مختلف فیلترها چیست؟

برای تمیز کردن هوایتان، تصفیه هوا از فیلترهای هوا استفاده می کند. سه نوع اصلی از فیلترهای هوا وجود دارد:
فیلترهای HEPA: فیلترهای HEPA 99.97٪ از ذرات 0.3 میکرون وبزرگتر را از هوا حذف می کنند. این باعث می شود فیلتر HEPA برای از بین بردن ذرات پرز حیوانات کوچک، باقی مانده گرد و غبار و آلودگی از هوای منزلتان ایده آل باشد. واحدهای HyperHEPA مانند IQAir HealthPro Compact گواهی می دهند که حتی کارآمدتر از تصفیه کننده های هوای سنتی HEPA باشند.

فیلترهای کربن: با استفاده از کربن فعال، این فیلترها بوها و مواد شیمیایی را از هوا در داخل خود حذف می کند. این بوها و مواد شیمیایی عبارتند از سیگار، دود شومینه، فرمالدئید، ترکیبات آلی فرار (بخارهای رنگ، چسب های فرش، مصالح ساختمان نوساز و غیره)، بوهای حیوانات و بوهای آشپزخانه.

پیش فیلترها: این فیلترها یک مزیت بزرگ هستند زیرا آنها به افزایش زمان بین تمیز کردن فیلترها یا تغییرات و همچنین حفظ عملکرد و کارآیی دستگاه تصفیه هوا کمک می کنند. پیش فیلترها با به دام انداختن ذرات بزرگ قبل از رسیدن به فیلتر اصلی تصفیه هوا، این کار را انجام می دهند.

چه مقدار فضا را یک تصفیه کننده هوا پوشش می دهد؟

پاسخ: تصفیه کننده هوا، متناسب با فضاهای مختلف از بزرگ تا کوچک طراحی شده است. اطمینان حاصل کنید که شما فوت مربع اتاقی را که عمدتا از آن استفاده می شود را در نظر میگیرید. سپس CFM و ACH مورد نیاز خود را در نظر بگیرید. اکثر تولیدکنندگان یک سایز اتاق پیشنهاد شده را برای حصول بهترین نتایج از مدل تصفیه هوا ارائه می دهند.

در کجا باید دستگاه تصفیه هوا خود را قرار دهم؟

پاسخ: اکثر تصفیه کننده های هوا برای تمیز کردن اتاق های تک طراحی شده اند، به طوری که طبیعتا بهتر است تصفیه کننده هوا را در اتاقی که شما اکثر وقتتان را در آن سپری می کنید؛ قرار دهید. برای اکثر مردم این محل اتاق خواب است. با این حال، همچنین ممکن است شما بخش عمده ای از ساعات خود را در یک دفتر خانه یا منطقه زندگیتان با خانواده خود صرف کنید. علاوه بر این، کودکان ممکن است معمولا از یک منطقه بازی اختصاصی استفاده کنند. این برای ایجاد هوای تمیز در این محیط ها نیزمفید است. شما ممکن است بخواهید خرید یک تصفیه کننده هوا با چرخ های زیرین را در نظر بگیرید که به شما این امکان را می دهد که به راحتی دستگاه را از اتاقی به اتاق دیگر حرکت دهید تا هر زمان که وقت خود را سپری می کنید هوای پاک بدست آورید.

چگونه می توانم بفهمم که مشکل کیفیت هوا در محیط داخلی وجود دارد؟

پاسخ:EPA پیشنهاد می کند که پس از تغییر در محیط اطرافتان، سلامتی خود را کنترل کند. به عنوان مثال، اگر بعد از جابجایی، بازسازی، نوسازی یا اجرای یک برنامه آفت کش، مشکلات سلامتی جدیدی داشته باشید، این می تواند یک شاخص مشکل کیفیت هوا در داخل باشد.

با پزشک خانواده خود مشورت کنید. راه دیگر، شناسایی منابع بالقوه آلودگی، مانند محصولات تمیز کننده سمی خانگی، دود تنباکو، حیوانات خانگی، محصولات چوب فشرده، بخاری های قابل احتراق و بسیاری دیگراست. همچنین، مناطقی از خانه تان را که ممکن است تهویه نامناسب داشته باشند را شناسایی کنید. به دنبال هوايي متعفن یا گرفته، تراكم در ديوارها يا پنجره ها يا رشد قارچ در اطراف خانه تان باشيد.

Sylvane

کیت های مختلف آلرژن را برای شناسایی آلودگی از گاز رادون، آلرژن ها، قالب، قالب سمی، فرمالدئید، آلودگی های گرد و غبار، فایبرگلاس و بخارات ارگانیک انتقال می دهد. اگر هنوز مطمئن نیستید، برای پیدا کردن حرفه ای ها برای حل مشکلات کیفیت هوا در داخل خانه تان، با بخش مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

بهترین تصفیه کننده هوا برای مبتلایان به آلرژی و آسم چیست؟

پاسخ: فیلتر هوای مناسب برای خانه های مبتلایان به آلرژی و آسم بسیار مهم است، چرا که آلرژی و عوامل آسم، با وجود بهترین تلاش های شما به راحتی می توانند راه خود را در خانه پیدا کنند. تصفیه کننده های هوا که از فیلتر HEPA استفاده می کنند بهترین انتخاب برای بیماران هستند زیرا 99.97٪ از آلرژن ها تا اندازه 0.3 میکرون را از محیط تان حذف می کنند.

IQAir HealthPro Plus

و Airmate Airmate گزینه های عالی برای افراد مبتلا به علائم آلرژی و آسم هستند. همه این واحدهای دارای فیلتراسیون چند مرحله ای هستند که عمدتا شامل پیش فیلتر ذرات، یک فیلتر HEPA و یک فیلتر کربن است.به فیلترهای تصفیه هوا توصیه شده برای این شرایط در صفحات تصفیه کننده هوا ما برای آلرژی و تصفیه کننده هوا برای آسم نگاهی بیندازید.

علاوه بر این، افراد مبتلا به آسم باید از استفاده از دستگاه های تصفیه هوا یونیزه دوری کنند، زیرا برخی از مدل ها ازن منتشر می کنند که می توانند به کیفیت هوا داخل ساختمان اسیب برسانند و آسم و سایر مشکلات تنفسی را تشدید کند. اکثر تصفیه هوای یونیک، ازن به مقدارکم و بی خطری تولید می کند و برای استفاده در خانه ها امن است. با این حال، به طور کلی قوانین خوبی برای افراد مبتلا به آسم به ویژه برای جلوگیری از استفاده یونیزاسیون وجود دارد.

چقدر تعمیر و نگهداری برای فیلترهای هوا مورد نیاز است؟

پاسخ: این موضوع از تصفیه کننده هوایی تا تصفیه کننده هوا دیگر، متفاوت است. بیشتر تصفیه کننده های هوا دارای دو تا چهار فیلتر هستند. برای اکثر تصفیه کننده های هوا، فیلتر ها باید گاهی تمیز شوند و هر 6 تا 8 ماه برای نتایج مطلوب متغیر است. با این حال، برخی از مدل ها دارای فیلترهای هوا دائمی هستند که هرگز نیازی به تغییر ندارند. دیگران ترکیبی از فیلترهای قابل شستشو و قابل تعویض هستند. برای کمک به حفظ عمر تصفیه هوا، بسیاری از مدل ها دارای چراغ های نشانگر فیلتر هستند. توضیحات محصول و راهنمای تولید کننده را برای تعیین اینکه آیا تصفیه کننده هوایی که به آن علاقه مند هستید دارای یک چراغ نشانگر است را مطالعه کنید.

اگرهنگام روشن شدن چراغ نشانگر، فیلترهای هوا تغییر نکند چه اتفاقی می افتد ؟

پاسخ: با فیلترهای کثیف یا قدیمی فیلتر هوای شما ممکن است کاملا فیلتر نشود، که منجر به بی کیفیتی هوا و افزایش خطر آلرژی، آسم و سایر علائم بیماری تنفسی می شود. برای اطمینان از اینکه تصفیه کننده هوا در بهترین حالت کارخود را انجام می دهد، فیلترهای هوای تمیز بسیار مهم هستند. آنها را زمانی که نشان داده شده تعویض کنید.

CADR

برای چیست؟

پاسخ: این مخفف نشان دهنده اندازه گیری مهم برای تصفیه هوا است. CADR به معنای نرخ تحویل هوای پاک است. این اندازه گیری توسط انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی توسعه یافته است. این نشان دهنده حجم هوای فیلتر شده توسط یک تصفیه کننده هوا است. این در سه اندازه گیری - یکی برای گرده، یکی برای دود تنباکو و یک برای گرد و غبار داده شده است. هرچه تعداد CADR بالاتر باشد، دستگاه سریعتر هوا را فیلتر می کند.

ACH

برای چیست؟

پاسخ: ACH مخفف تغییرات هوا در هر ساعت است. این که چند بارتصفیه هوا فیلتر میکند یا تغییرات هوا در یک فضای مشخص در هر ساعت را نشان می دهد. به عنوان مثال، ACH 6 بدین معنی است که تمام هوای اتاق شما به طور کامل ، شش بار در ساعت فیلتر می شود. ما ACH 5 یا 6 برای هوا سالم در محیط داخلی توصیه می کنیم. برای افراد مبتلا به آلرژی و آسم، رتبه ACH 6 یا 8 بهترین است.

CFM

برای چیست؟

پاسخ: CFM به معنای فوت مکعب در دقیقه است. این اندازه گیری نشان می دهد که چگونه تعداد فوت مکعب هوا در هر دقیقه حرکت می کند. این مهم است که تصفیه کننده هوایی که مناسب شما است را در نظر بگیرید. CFM بالاتر، بهبود تصفیه بالقوه هوا بهتر است.

به یاد داشته باشید CFM می تواند متاثر ازعوامل مختلفی از جمله سرعت فن، عایق، جریان هوا در اتاق، مبلمان در اتاق و میزان آلاینده ها در هوا باشد. با این حال، یک معادله برای کمک به شما در تعیین یک CFM ایده آل وجود دارد، که می تواند در تصمیم گیری تصفیه هوا کمک کند.

برای پیدا کردن CFM ایده آل شما، حجم کل فضای خود را محاسبه کنید (طول x عرض x ارتفاع در فوت مکعب) و این شماره را با ACH مورد نظر خود تقسیم کنید. در زیر یک معادله نمونه است:

CFM = 18 ft x 24 ft x 8 ft5 (تبادل هوا)
CFM = 34565CFM = 691.2

یک میکرون چیست؟

پاسخ: برای میکرومتر کوتاه، یک میکرون یک میلیونیوم یک متر و تقریبا 1/25000 اینچ است. برای اندازه گیری اندازه ذرات هوا، از میکرون استفاده می شود. این مهم است زیرا بسیاری از ذرات مضر موجود در هوا با چشم غیر مسلح قابل رویت نیستند و باعث می شود آنها به راحتی استنشاق شوند و یا در فضای داخلی ، پخش شوند. به عنوان مثال، آلرژن های گرد و غبار می تواند به اندازه 0.1 تا 0.3 میکرون، که به طور قابل توجهی کوچکتر از یک رشته موی انسان در نظر گرفته می شوند و معمولا بین 30 تا 120 میکرون اندازه گیری می شوند.

آیا تمام تصفیه کننده های هوا نوع یکسانی از آلاینده ها را از هوا تمیز می کنند؟

پاسخ: به دلایل زیادی، مردم از تصفیه هوا استفاده می کنند، از تمیز کردن اساسی هوا به منظور حذف آلرژن ها برای افراد مبتلا به آلرژی و آسم تصفیه کننده های هوایی وجود دارد که دود،پرز بدن حیوانات خانگی، گرده، و حتی مواد شیمیایی را نیز حذف می کنند.

برای بیشترین نتایج فیلتراسیون ذرات، تصفیه هوایی با فیلترهای HEPA جست و جو کنید. اگر می خواهید با بوها و مواد شیمیایی ارتباط داشته باشید، مدل هایی با فیلتر های کربن را جست و جو کنید. برای مبارزه با میکروب های هوا، مدل های جدیدتر در حال حاضرعلاوه بر فیلتر های سنتی، با چراغ های ماورای بنفش داخلی مجهز شده اند.

آیا تصفیه ها پر سروصدا است؟

پاسخ: میزان صدای دستگاه تصفیه هوا (در دسی بل اندازه گیری شده) بستگی به چند عامل دارد، مانند مدل تصفیه هوا، سرعت عملکرد فن و تحمل نویز شخصی. به عنوان مثال، تصفیه کننده های هوا ساخته شده توسط Blueair به طور کلی نسبت به مدل های مارک های قابل مقایسه بسیار ساکت تر شناخته شده اند. بیشتر تصفیه کننده های هوا دارای چندین سرعت تمیز کردن هستند. بنابراین، اگر تصفیه کننده هوا با حداکثر سرعت تمیز کردن عمل می کند، پرسروصداتراز زمانی که با سرعت پایین کار کند خواهد بود،. با این حال توجه داشته باشید که نویز ذاتی است و ممکن است برای شما غیر قابل تحمل باشد.

چه مدت باید دستگاه تصفیه هوا را اجرا کنم؟

پاسخ: برای بهترین نتایج، توصیه می شود به طور مداوم دستگاه تصفیه هوا را اجرا کنید. برای کمک به کم کردن سر و صدا وهزینه برق، اکثر تصفیه کننده های هوا با چندین سرعت تمیز کردن کار می کنند. به عنوان مثال، برای حفظ کیفیت هوا در محیط داخلی، زمانی که دور از خانه هستید، تصفیه کننده هوا را در سرعتی پایین تر از زمانی است که در خانه هستید روشن بگذارید. این باعث صرفه جویی در انرژی و کاهش هزینه و حفظ یک محیط تمیزمی شود.

آیا استفاده از یک تصفیه کننده هوا گران است؟

پاسخ: این وضعیت دیگری است که درپاسخ به آن بین تصفیه کننده هوا اختلاف وجود دارد. بعضی از آنها انرژی بیشتری نسبت به دیگران دارند. تصفیه کننده های HEPA هوا معمولا 50 تا 200 وات برق مصرف می کنند. برای قرار دادن این دیدگاه مالی، یک لامپ از 60 وات استفاده می کند و یک کامپیوتر 365 وات استفاده می کند. با استفاده کردن از یک تصفیه کننده هوا احتمالا صورت حساب برق خیلی تحت تاثیر قرار نمی گیرد. با این حال، اگر این یک نگرانی مهم در جستجو برای یک تصفیه کننده هوا باشد، تصفیه کننده هوایی دارای درجه انرژی Star را در نظر بگیرید، مانند Whirlpool Whisper 510 Air Purifier، یا قبل از خرید آن ببینید که تصفیه کننده هوا واقعا چند وات انرژی استفاده می کند.

کدام تصفیه کننده هوا برای من بهتر است؟

پاسخ:این بستگی به عوامل متعددی دارد از جمله شرایطی که می خواهید برطرف کنید، فوت مربع، رتبه CADR، تعداد دفعات جایگزینی فیلتر، نوع کنترل ها و غیره. در نهایت این انتخاب شخصی است، به همین دلیل است که به شما بهترین اطلاعات را برای تصمیم گیری آگاهانه در هنگام انتخاب یک تصفیه کننده هوا ارائه می دهیم. اگر در تصمیم گیری در میان محصولات مشکلی دارید یا فقط به چند سوال پاسخ داده اید، به یکی از مشاوران فروش آگاهانه ما ، تماس بگیرید.

۴.۴ از ۵
دیدگاه شما