پایان فصل بهار

هر آنچه درباره بخور سرد نیاز است بدانیم

 هر آنچه درباره بخور سرد نیاز است بدانیم

همان گونه که در مطالب قبلی نیز توضیح دادیم دستگاه بخور سرد وسیله‌ای است که رطوبت لازم را به محیط داده و در فصول گرم سال بیشتر کاربرد دارد. این دستگاه کار آمد در درمان برخی از بیماری‌ها نیز مفید بوده و با استفاده از آن می‌توان تا حدودی بیماری‌های تنفسی را کنترل کرد. دستگاه بخور سرد دارای ویژگی‌های فراوانی نسبت به بخور گرم می‌باشد که در ادامه به این ویژگی‌ها اشاره خواهیم کرد و به نکاتی مانند: آیا می‌توان به دستگاه بخور سرد اسانس اضافه کرد و یا اینکه چرا دستگاه‌های بخور سرد با اضافه کردن عطر و اسانس خراب می‌شوند پاسخ خواهیم داد. برای آگاهی از این نکات همراه ما باشید.

دستگاه بخور سرد:

شاید شما نیز تا کنون به اهمیت وجود رطوبت در هوا توجه نداشته‌اید واز توجه به این امر غافل بوده‌اید. خوب است که بدانید رطوبت موجود در هوا می‌تواند در درمان بسیاری از مشکلات مؤثر بوده و نتایج خارق العاده ای به همراه داشته باشد. دستگاه بخور سرد را می‌توان نسل جدید دستگاه‌های بخور دانست که باعث می‌شوند بخار و رطوبت بیشتری وارد مجرای تنفسی شده و تنفس را راحت‌تر کند. و این دستگاه مرطوب کننده قابلیت‌های فراوانی دارد. در فصول گرم بیشتر از دستگاه بخور سرد استفاده می‌شود و باعث خنک شدن محیط نیز می‌شود. این دستگاه گزینه بسیار مناسبی برای مکان‌های بزرگ بوده و از ایمنی بالایی نیز برخوردار است. دستگاه بخور سرد به سه گروه تقسیم می‌شود.

1-دستگاه رطوبت ساز پروانه‌ای: با استفاده از یک دیسک چرخان قطرات آب با سرعت بسیار بالایی به بخار تبدیل شده و وارد محیط می‌شوند.

2-دستگاه رطوبت ساز اولتراسونگ: با کمک گرفتن از ارتعاشات التراسونیک بخار سرد ایجاد می‌شود

3-رطوبت ساز تبخیری: عملکرد این دستگاه به گونه‌ای است که با انتقال رطوبت به هوا و با استفاده از یک ماده جاذب و فن رطوبت به هوا دمیده می‌شود.


ویژگی‌های دستگاه بخور سرد:
- دستگاه مرطوب کننده سرد دارای ایمنی بالایی بوده و خطر سوختگی و آتش سوزی را به همراه دارد.
- دستگاه بخور سرد نسبت به سایر نمونه‌های موجود انرژی برق کمتری مصرف کرده و مقرون به صرفه می‌باشد.
- برخی از دستگاه‌های بخور سرد دارای ویژگی تنظیم رطوبت بر حسب مقدار رطوبت موجود در هوا می‌باشند.
- بهترین گزینه برای افراد مبتلا به آسم استفاده از دستگاه بخور سرد می‌باشد.
- این دستگاه بخور نسبت به بخور گرم صدای کمتری داشته و برای استفاده در اتاق خواب بسیار مناسب می‌باشد.
-از دستگاه بخور سرد به عنوان وسیله‌ای برای ضدعفونی محیط کار و اتاق کودکان استفاده می‌شود.
استفاده از دستگاه بخور چقدر اهمیت دارد :
امروزه به دلیل آلودگی زیاد محیط زیست و ورود این آلودگی‌ها به داخل منازل و نیاز به هوای پاک استفاده از دستگاه‌های مرطوب کننده هوا بسیار رایج شده است. بی شک یک دستگاه بخور مناسب می‌تواند به میزان قابل توجهی در رفع این مشکل کمک کرده و خشکی هوا را از بین برده و سلامت افراد خانواده را تضمین کند. خشکی هوا می‌تواند مشکلاتی مانند: آسیب رساندن به ریه‌ها در بلند مدت، خشکی در تنفس، عفونت سینوسی و حتی خشکی چشم‌ها را به همراه داشته باشد. علاوه بر این موارد خشکی هوای خانه می‌تواند باعث آسیب رساندن به کف پوش‌های چوبی شده و کارکرد ابزارهای الکترونیکی و کامپیوترها و لوازم حساس را با مشکل مواجه کند. با توجه به توضیحات داده شده حتماً شما هم به این امر آگاه شده‌اید که استفاده از دستگاه بخور چقدر اهمیت دارد.
مزایای بخور سرد:
دستگاه بخور سرد سبب کاهش بیماری‌های تنفسی شده و برای بهبود تنفس کودکان بسیار مفید می‌باشد. بخور سرد آلودگی هوا را نیز کم کرده و انتقال ویروس‌ها در هوا را نیز به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد.
-         بهبود سرماخوردگی و آنفولانزا
-         بهبود تنفس
-         کاهش حملات آسم
-         کاهش حملات سینوزیتی
-         کاهش آلودگی هوا
-         جلوگیری از خشکی مجاری تنفسی
-         افزایش زیبایی و شفافیت پوست
-         بهبود شرایط نگهداری گیاهان آپارتمانی
-         بهبود کیفیت خواب

همگی از مزایای استفاده از دستگاه بخور سرد می‌باشند. و دانستن این نکته نیز بسیار مهم است که بعضی گمان می‌کنند دستگاه بخور به وسایل خانه آسیب می‌رساند باید این نظریه را باطل کرده و بگوییم که نه تنها دستگاه بخور به وسایل خانه آسیب نمی‌رساند بلکه از خراب شدن و آسیب رسیدن به لوازمی مانند وسایل الکترونیکی و کف پوش‌های چوبی نیز جلوگیری می‌کند.
همه چیز درباره دستگاه بخور سرد:
اگر می‌پرسید برای کودکان بهتر است از کدام بخور استفاده کنیم باید بگوییم که دستگاه بخور سرد گزینه بسیار مناسبی بوده و ایمنی بالایی نیز دارد. و در درمان بیماری خروسک نیز بسیار مؤثر می‌باشد.
بهترین نمونه از دستگاه‌های بخور سرد دستگاه التراسونگ می‌باشد چون رطوبت با ذرات بسیار ریز در هوا پخش شده و تنفس را راحت‌تر می‌کند. و صدای کمتری نسبت به سایر نمونه‌ها دارد.
اگر برای شما این سؤال مطرح است که آیا می‌توان به دستگاه بخور سرد اسانس اضافی کرد باید بگوییم که خیر. چون شیوه کارکرد این دستگاه با دستگاه بخور گرم کاملاً متفاوت بوده و بخار سرد را وارد محیط می‌کنند. و امکان تبخیر و وارد شدن این اسانس‌ها در هوا وجود ندارد. و تمامی مواد در این دستگاه رسوب کرده و ته نشین می‌شوند. با توجه به این نکته حال می دانیم که  چرا دستگاه‌های بخور سرد با اضافی کردن عطر و اسانس خراب می‌شوند .اگر می‌خواهید بدانید که روزانه چه مقدار از دستگاه بخور استفاده کنیم باید بگوییم که روزانه دو تا سه ساعت استفاده از دستگاه بخور سرد کفایت کرده و بیشتر از این میزان امکان بروز مشکلاتی برای سلامتی شما را به وجود آورده و رطوبت زیاد در محیط سبب رشد باکتری‌ها و چه کاری کنیم دستگاه بخور خراب نشود:
برای اینکه دستگاه بخور سرد شما عمری طولانی داشته باشد توجه به نکات زیر ضروری بوده و سبب دوام و عمر طولانی این دستگاه می‌شود.
در زمان استفاده از دستگاه سعی کنید همیشه میزان درجه دستگاه کم بوده و از میزان زیاد رطوبت استفاده نکنید. زیرا افزایش زیاد رطوبت در مکان‌های بسته می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته و سلامتی را با خطر مواجه سازد. و نکته دیگر اینکه حتماً از آب تصفیه شده برای دستگاه بخور سرد استفاده کنید تا عمر دستگاه شما افزایش داشته باشد و حتماً فیلتر دستگاه بخور تان را چک کرده تا در موقع نیاز آن را رسوب زدایی کرده و تمیز کنید. برای اینکه دستگاه بخور خراب نشده و بتوان از آن استفاده کرد باید به طور مرتب تمامی قطعات دستگاه را تمیز کرده و بعد از هر بار تمیزکردن آن‌ها را به خوبی خشک کنیم. با استفاده از محلول شوینده دستگاه بخور سرد خود را تمیز کنید و به این نکته توجه کنید که میزان مواد شوینده یک به ده بوده و میزان آب نیز نه به ده می‌باشد. و در دو یا سه روز یک بار دستگاه را بشویید تا از رشد کپک‌ها و باکتری‌ها در آب دستگاه مرطوب کننده جلوگیری کنیم. با توجه به نکات بالا حتماً یاد گرفتیدکه چگونه بخور خود را تمیز کنیم  . و اگر می‌خواهید بدانید که دستگاه بخور را کجای خانه قرار دهیم؟ باید بگوییم بهترین مکان برای قرار دادن دستگاه بخور در ارتفاع حدود 60 سانتی متری از سطح زمین بوده و و از قرار دادن آن بر روی سطوح چوبی و فاصله نزدیک به دیدار خود داری کنید. و اگر زمانی دستگاه بخور سرد شما خراب شد خوب است که بدانیم برای تعمیر بخور سرد چه کاری کنیم؟ بهترین کار ممکن مراجعه به نمایندگی‌های مجاز برند دستگاه بخور سرد می‌باشد. تا با اطمینان خاطر و آسودگی خیال دستگاه خود را تعمیر شده و سالم دریافت کنید.
قارچ‌ها می‌شود.


در زمان انتخاب دستگاه بخور سرد باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم:
خروجی بخار: در زمان خرید دستگاه بخور سرد حتماً به میزان خروجی بخار برحسب میلی لیتر توجه داشته باشید. هر چه مقدار خروجی بیشتر باشد در یک زمان مشخص رطوبت بیشتری وارد محیط می‌شود.
پوشش دهی: با توجه به ابعاد فضای خود دستگاه بخور را خریداری کنید. و از خرید دستگاه‌های کوچک برای فضایی با ابعاد بزرگ و یا برعکس اجتناب کنید.
قابلیت تعویض فیلتر: موقع خرید دستگاه بخور سرد حتماً به این مسئله نیز توجه داشته باشید که دستگاه شما قابلیت تعویض فیلتر دا داشته باشد چون فیلترهایی که قابل تعویض نیستند رسوب مواد در آن‌ها باعث انتشارشان در هوا و به وجود آوردن مشکلاتی برای سلامتی می‌شود.
چراغ کنترل مخزن آب: اکثر نمونه‌های بخور سرد دارای چراغی برای نمایش میزان آب بود و در بعضی از مدل‌ها کاهش میزان آب دستگاه با آلارمی خاص اطلاع رسانی می‌شود.
مخزن آب: دستگاه بخور سرد دارای مخزن آب با گنجایش‌های متفاوت می‌باشد. شما با توجه به نیاز خود و محیطی که قصد استفاده از آن را دارید می‌توانید مخزن 3 لیتری – 5 لیتری یا بیشتر را خریداری کنید.
چرا هنگام کار کردن بخور شعله گاز زرد می‌شود :
شاید برای بسیاری از افراد این سوال مطرح باشد که آیا زرد شدن شعله بخاری در هنگام کار کردن دستگاه بخور سرد عادی است یا دستگاه بخور سبب اختلال در عملکرد بخاری و کمبود اکسیژن می شود ؟در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که تغییر رنگ شعله بخاری هیچ ارتباطی به کمبود اکسیژن ندارد و این حالت تنها یک پدیده علمی به نام نشر نور توسط مولکول هاست . در این حالت دستگاه بخور سرد ذرات آب را به خوبی در تمامی محیط پخش کرده و از برخورد ذرات یونولیزه شده آب با شعله گاز رنگ آن تغییر پیدا می کند . پس در صورت مواجه با این حالت هیچ نگرانی نداشته باشید .
دستگاه بخور سرد در آرایشگاه ها
یکی دیگر از کاربردهای دستگاه بخور در مراکز زیبایی و آرایشگاه‌ها برای پاکسازی پوست می‌باشد. در این مراکز از دستگاه بخور دولول یا همان دستگاه بخور سرد و گرم برای جوان سازی و شفافی پوست استفاده می‌کنند. طبق نظر کارشناسان یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین روش‌های برای جوان سازی و شادابی پوست استفاده از بخور می‌باشد. بخور دارای فواید بسیاری برای پوست می‌باشد. از جمله این فواید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
-         درخشان و شاداب‌تر شدن پوست
-         پاکسازی سلول‌های مرده پوست
-         جبران کم آبی پوست
-         پاکسازی عمیق پوست
-         جلوگیری از پیری زودرس
-         افزایش نرمی و لطافت پوست
-         از بین بردن خطوط روی پوست
-         بهبود آکنه و رفع جوش‌های سر سیاه
-         تسریع جریان خون
حتما به این مسئله نیز توجه داشته باشید که بعد از استفاده از دستگاه بخور برای پاکسازی و شفاف سازی پوست خود حتما از کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده استفاده کنید .چون بعد از پاکسازی پوست شما خشک شده و نیاز مبرمی به مرطوب کننده خواهد داشت .نوشتن یک نظر
عضو سرویس طب فیکس مگ شوید .

با عضویت در طب فیکس مگ بهترین مطالب را داخل ایمیل خود داشته باشید

عضویت
اصل بودن کالا
بهترین قیمت
تخفیف ویژه
ارسال فوری
پرداخت در محل
ضمانت برگشت