پایان فصل بهار

هرآنچه باید در مورد تب کردن و پایین آوردن تب بدانید

تب کردن عارضه ایست که به علل گوناگونی ایجاد می شود و مهم ترین آن ها عفونت های ویروسی و باکتریایی می باشند. در حقیقت این میکروارگانیسم ها سبب می شوند که فرد به بیماری هایی از جمله سرما خوردگی، آنفولانزا، گلو درد و ... مبتلا شده و تب کند. بدین ترتیب پاشویه، مصرف دارو، پوشیدن لباس نخی، نوشیدن آب فراوان و ... از اقداماتیست که جهت پایین آوردن تب در این شرایط انجام می شود.

تب کردن

تب در حالت کلی زمانی تعریف می شود که درجه حرارت بدن بالاتر از 100.4 درجه فارنهایت یا به عبارتی 38 درجه سلسیوس باشد. در حالت طبیعی و نرمال دمای بدن انسان 98.6 درجه فارنهایت یا 37 درجه سلسیوس می باشد که عوامل مختلفی می تواند بر افزایش و کاهش آن اثر گذارد. حتی دمای بدن کودکان نیز در طول روز می تواند متفاوت باشد. درجه حرارت بدن در هنگام صبح در کمترین میزان و عصر بیشتر است.

جالب است بدانید که در اکثر موارد تب کردن به علت عفونت های ویروسی ایجاد می شود و نیازی به یک درمان خاص ندارد چرا که تب یک بیماری نیست بلکه یک هشدار است. در واقع چون گلبول های سفید خون با ویروس ها و باکتری ها مبارزه می کند، تب ایجاد می شود.

مقابله کردن با تب کار درستی نیست چرا که این عمل سبب متوقف کردن مبارزه بدن با عوامل بیگانه مانند ویروس ها و باکتری هاست. بهتر است اجازه دهیم تا دوره تب تمام شده و سعی کنیم علت اصلی بروز تب را درمان کنیم. اگر تب بیش از حد شما را نگران کرده است می توانید برای پایین آوردن تب از روش های زیر استفاده کنید.

روش های پایین آوردن تب چیست؟


مایعات فراوان بنوشید

زمانی که درجه حرارت بدن بالاست برای اینکه این دما پایین آورده شده و بدن خنک تر شود، عرق می کند. بنابراین بدن آب زیادی را از دست خواهد داد. نوشیدن مایعات فراوان می تواند به بدن کمک کند تا آب از دست رفته بدن را جایگزین کند و با کمبود آب مواجه نشود.

بهترین راهکار استفاده از آب میوه و سبزیجات تازه و ارگانیک فصلی است که منبع ویتامین و مواد معدنی می باشند. این مایعات علاوه بر کمک به پایین آوردن تب موجب تقویت بدن نیز خواهند شد.

دمای بدن را بالا نبرید

لباس های زیاد نپوشید و سعی کنید که کنار بخاری، شومینه و لوازم گرم کننده نروید. استفاده از روانداز ضخیم نیز اشتباه است و موجب بالا رفتن دمای بدن و تب بیش از حد می شود.

پایین آوردن تب با کاهش دمای اتاق

پزشکان بر این باورند که افرادی که تب دارند باید در اتاقی با دمای 18 درجه سانتیگراد باشند چرا که گرمای محیط سبب افزایش دمای بدن و تب بیش از حد خواهد شد. در صورت بالا بودن دمای اتاق حرارت بدن کاهش پیدا نخواهد کرد. توجه کنید که دمای اتاق نباید آنقدر کم باشد که به لرزه بیفتید.

لباس کمتر بپوشید

ممکن است با اینکه تب دارید حس سرما داشته باشید اما در حقیقت دمای بدن شما بالاست و برای اینکه احساس گرما کنید باید دمای بدن را کاهش دهید. لباس کم بپوشید و از لباس های نخی و راحت استفاده کنید تا حرارت مازاد بدن خارج شود. اگر خیلی سردتان می شود از یک ملحفه نازک استفاده کنید.


از آب برای پایین آوردن تب استفاده کنید
پارچه نم دار یکی از بهترین روش های پایین آوردن تب است اما نباید بیش از حد خنک باشد. با استفاده از یک حوله نم دار که روی پیشانی و دست و پا ها می گذارید به راحتی می توانید به کاهش دمای بدن خود کمک کنید.
یک دوش سریع با آب ولرم نیز می تواند دمای بدن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. توجه کنید که نباید از آب سرد برای دوش گرفتن استفاده کرد چرا که موجب لرز در بدن می شود و لرز یکی از عوامل افزایش دمای بدن به شمار می رود. برای کودکان می توان از شستشو با استفاده از اسفنج و آب ولرم بهره برد.
استفاده از دارو های بدون نسخه جهت پایین آوردن تب
استفاده از دارو های بدون نسخه یکی دیگر از راه های پایین آوردن تب در بدن است. دارو هایی از جمله استامینوفن و ایبوپروفن را می توان از داروخانه تهیه نمود. توجه داشته باشید که از دوز مجاز این دارو ها استفاده کنید.
افرادی مبتلا به بیماری های کبدی می باشند نباید بدون تجویز پزشک از استامینوفن استفاده کنند. مصرف آسپرین نیز در کودکان به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که موجب ابتلا به بیماری سندرم ری خواهد شد.
پایین آوردن تب با استفاده از کمپرس گرم و سرد
استفاده از کمپرس های مرطوب نقش قابل توجهی در کاهش دمای بدن دارند. در گذشته پزشکان تصور می کردند که برای پایین آوردن تب باید فقط از کمپرس سرد استفاده کرد اما در عصر حاضر با افزایش تحقیقات و مطالعات در این زمینه این نتیجه بدست آمده است که استفاده از کمپرس گرم نیز بر روی پیشانی و سایر اندام ها دقیقا تاثیر کمپرس سرد را نشان خواهد داد.
البته باید توجه کنید که این امر تنها در یک صورت ممکن است و آن شرایطی می باشد که دمای بدن از 39 درجه سانتیگراد کمتر باشد وگرنه می توان از این روش استفاده کرد. 
بد نیست بدانید که استفاده از کمپرس سرد نیز زیاد توصیه نمی شود چون با ایجاد سرمای زیاد موجب انقباض رگ های خونی شده و میزان حرکت خون را تغییر می دهد که نتیجه آن افزایش بیشتر دما در داخل بدن خواهد بود.
نقش استراحت در پایین آوردن تب 
استراحت کافی به پایین آوردن تب کمک شایانی خواهد کرد. خواب و استراحت کافی در مبارزه با بیماری ها و بخصوص کاهش دمای بدن نقش مهمی دارد. البته این موضوع بدین معنا نیست که همه روز را در رختخواب بخوابید بلکه شما نباید طی دوره ای که تب دارید خود را خسته کنید و فعالیت زیادی داشته باشید. در خانه ماندن و استراحت کافی از منتشر شدن ویروس و باکتری به اطرافیان نیز جلوگیری خواهد کرد.
تب کردن کودک
تب کردن کودک از شایع ترین دلایلی است که والدین کودکان خود را به دکتر می برند. گرچه بیشتر پدر ها و مادر ها با این شرایط آشنایی دارند اما تب کردن کودکان همیشه یک موضوع نگران کننده برای آن هاست.
بهتر است بدانید که بدن کودکان به نسبت بزرگسالان در برابر عوامل بیماری زا بیشتر از خود واکنش نشان خواهد داد. تب کردن کودک یک واکنش بسیار خوب است که بدن کودک در برابر ویروس ها و عوامل بیگانه نشان می دهد.
پدران و  مادران به آسانی می توانند متوجه شوند که فرزندشان تب دارد. علائمی مانند: خسته و بی حال بودن که از نگاه به چشمان کودک کاملا مشخص می شود، رنگ پریدگی صورت یا قرمز و برافروخته شدن رنگ صورت، بالا بودن دمای پیشانی و گردن همگی از نشانه های تب کردن کودک است که در صورت شدید بودن این علائم بهتر است به پزشک مراجعه کرد.
علل شایع تب در کودکان
تب کردن کودکان امریست شایع و معمول که برای بیشتر والدین یک اتفاق طبیعیست. جالب است بدانید که برخی از فعالیت های روزانه و عادی کودکان مانند دویدن، تجربه هیجانات زیاد و پوشیدن لباس های گرم هم موجب بالا رفتن دمای طبیعی بدن آن ها خواهد شد. این حالات را نباید با بیماری و تب اشتباه گرفت.
علل اصلی تب در کودکان به شرح زیر است:
  • عفونت های ویروسی یا باکتریایی که منجر به ابتلا به سرماخوردگی می شود، عفونت ناحیه گوش، اوریون، آبله مرغان، سرخک، تب زرد و ...
  • واکسن زدن کودک
  • دندان درآوردن کودک
  • از دست دادن آب بدن به علت ابتلا به اسهال و استفراغ شدید
  • برخی از واکنش های آلرژیک بدن در برابر مصرف غذا ها یا دارو ها
درمان تب در کودکان
برای پایین آوردن تب در کودکان همیشه نیازی به استفاده کردن از دارو نیست. برای پایین آوردن تب در کودکان می توان با استفاده از پارچه های نمناک نخی و یا حمام با استفاده از آب ولرم و پاشویه کردن کودک، میزان درجه حرارت بدن او را کم کرد.
گرچه حمام برای کودکان زیاد توصیه نمی شود چرا که توان بدنی کودک بخصوص زمانی که تب دارد برای اینکه بتواند خود را کنترل کند بسیار کم است  ممکن است زمین بخورد.
پاشویه کردن از دیگر روش های سنتی جهت پایین آوردن تب در کودکان است که همیشه به والدین او توصیه خواهد شد. مادر می تواند با خیس کردن یک پارچه و قرار دادن آن روی سر و بدن فرزندش از میزان دمای بدن او بکاهد.
از آنجایی که استفاده از قرص های خوراکی و جویدن آن ها برای کودکان سخت می باشد لذا توصیه پزشکان به پدر ها و مادر ها اینست که برای پایین آوردن تب کودک خود از مزایای شربت سرماخوردگی بهره مند شوند. 
بعضی از شربت های سرماخوردگی که در داروخانه ها به فروش می رسد دارای ترکیبات استامینوفن جهت درمان  و پایین آوردن تب در کودکان می باشند.
این شربت ها چون حاوی استامینوفن می باشند قابلیت درمان درد بدن و همچنین تب در کودکان را دارا می باشند. همینطور تبی که به دلیل واکسن زدن، دندان درآوردن و ... در کودک ایجاد می شود توسط مصرف این شربت قابل درمان است.
در کودکانی که زیر سه ماه هستند تب بالاتر از 38 درجه
در کودکان سه تا شش ماه تب بالاتر از 38.2
در کودکان 6 ماه به بالا تب بالاتر از 38.8 خطرناک است و باید فورا تحت درمان قرار گیرد.
به یاد داشته باشید در صورتی که تب با علائم دیگر از قبیل: تهوع و استفراغ کردن، خشک شدن دهان، رنگ پریدگی کودک، سفت شدن گردن و یا پایین آمدن سطح هوشیاری و سختی تنفس و ... همراه باشد باید سریع تر به پزشک مراجعه شود.

اندازه‌گیری و پایین آوردن تب کودک
همانطور که اطلاع دارید اندازه گیری تب کودک کار سختی است. تب سنج ها از مهم ترین ابزار هایی می باشند که پزشکان برای تعیین کردن درجه حرارت بدن کودک استفاده می کنند. با اینحال بهترین شیوه برای اینکه بتوان درجه حرارت بدن کودک را اندازه گرفت به سن او و اخلاقش بستگی دارد.
در هر حال با داشتن یک تب سنج که بهترین وسیله برای اندازه گرفتن دمای بدن می باشد می توان به راحتی از درجه حرارت آن آگاه شد. توجه کنید که برای بچه ها بهتر است تا حد امکان از دماسنج های دهانی یا دماسنج های مقعدی استفاده نکنیم چرا که خطر زیادی را به همراه داشته و ممکن است بشکند. تب سنج های الکترونیکی گوش نیز برای نوزادان کمتر از سه ماه مناسب نیست چرا که سوراخ گوش کوچکی دارند.
در این رابطه از تب سنج هایی استفاده کنید که با قرار دادن آن ها زیربغل کودک بتوانید پس از مدت کوتاهی به راحتی دمای بدن او را مشاهده کنید. طی استفاده از این تب سنج ها باید هر دمایی که نشان داده می شود را یک درجه بیشتر در نظر بگیرید.
برای کودکان سه الی چهار سال می توان از تب سنج های دیجیتال مقعدی یا تب سنج های الکترونیکی گوش استفاده نمود. تب سنج های زیربغلی را نیز می توان مورد استفاده قرار داد گرچه آن ها دارای دقت پایینی در مقایسه با سایر روش ها می باشند.
کودکان بالاتر از چهار سال می توانند از تب سنج های دهانی استفاده کنند البته به شرطی که همکاری کنند که میزان درجه حرارت بدنشان اندازه گرفته شود تا برای پایین آوردن تب آن ها اقدامات لازم صورت گیرد.


نوشتن یک نظر
عضو سرویس طب فیکس مگ شوید .

با عضویت در طب فیکس مگ بهترین مطالب را داخل ایمیل خود داشته باشید

عضویت
اصل بودن کالا
بهترین قیمت
تخفیف ویژه
ارسال فوری
پرداخت در محل
ضمانت برگشت