پایان فصل بهار

هر آنچه باید در رابطه با نگهداری بهتر دستگاه بخور بدانیم

برای اینکه بتوان از هر وسیله‌ای به بهترین شکل ممکن استفاده کرد باید نکات ظریف و مهمی را در نگهداری از آن رعایت کنیم. برای نگهداری بهتر دستگاه بخور نیز رعایت نکات ساده‌ای که توسط متخصصان توصیه شده عمر مفید دستگاه را بالا خواهد برد و در این قسمت می‌خواهیم شما را با این نکات آشنا کرده و مواردی را که برای نگهداری بهتر دستگاه بخور باید بدانید را گوشزد کنیم.

شرایط نگهداری بهتر دستگاه بخور:

به دلیل نقش مهم دستگاه بخور در سلامت شما ،نگهداری بهتر دستگاه بخور از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. دستگاه بخور آلوده می‌تواند مشکلات بسیاری را برای شما به وجود آورده و فیلتر و مخزن این دستگاه مکان بسیار مناسبی برای رشد باکتری‌ها و قارها باشد. برای اینکه بدانید چه کاری کنیم دستگاه بخور خراب نشود و برای نگهداری بهتر دستگاه بخور با مشکل مواجه نشوید به نکات زیر توجه کنید.

  • دستگاه بخور رطوبت محیط را بالا برده و امکان تشدید حساسیت‌ها در زمانی که رطوبت محیط زیاد است وجود دارد بنابراین برای کاهش رطوبت بیش از حد به فاصله هر نیم ساعت استفاده از دستگاه بخور آن را به مدت 5 ساعت خاموش کنید.
  • در صورت امکان آب مخزن دستگاه بخور را هر روز تعویض کرده و دستگاه را بشویید و پس از خشک کردن کامل دوباره استفاده کنید.
  • اگر دستگاه شما امکان تعویض فیلتر را دارد هر چند وقت یکبار حتماً فیلتر آن را تعویض کنید.برای نگهداری بهتر دستگاه بخور رعایت این نکته ضروری است .
  • اگر می‌خواهید بدانید که آیا می‌توان به دستگاه بخور سرد اسانس اضافی کرد باید بگوییم که اگر دستگاه شما دارای مخزنی مخصوص برای اضافه کردن اسانس و مواد ضد عفونی کننده نیست از انجام این کار خودداری کنید. و اینکه چرا دستگاه‌های بخور سرد با اضافی کردن عطر و اسانس خراب می‌شوند باید بدانید سیستم رطوبت دهی دستگاه بخور سرد پراکندگی و نشر مولکول‌های آب در فضا می‌باشد و استفاده از اسانس کارکرد این دستگاه را مختل خواهد کرد.
  • برای نگهداری بهتر دستگاه بخور باید از آب جوشیده و یا آب مقطر برای این دستگاه استفاده کنید.
  • مخزن آب دستگاه را حداقل هر سه روز کاملاً خالی کرده و تمیز بشویید.
  • اگر تصمیم دارید برای مدت طولانی از دستگاه بخور استفاده نکنید برای نگهداری بهتر دستگاه بخور آب مخزن را خالی کرده و دستگاه بخور را کاملاً تمیز کنید.

راهکارهای استفاده ایمن از دستگاه بخور:
برای نگهداری بهتر دستگاه بخور و ایمنی در زمان استفاده از این محصول به چهار نکته اساسی زیر توجه داشته باشید.
1-تعویض مرتب آب دستگاه بخور: مکان‌های مرطوب بهترین محیط برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها هستند برای اینکه بتوان از این مشکل جلوگیری کنید باید آب دستگاه بخور را هر روز تعویض کرد و فیلتر دستگاه مرطوب کننده را نیز هر دو ماه یک بار عوض کنید.
2-حتماً برای نگهداری بهتر دستگاه بخور و طولانی‌تر کردن عمر دستگاه بخور خود از آب‌های مناسب مانند آب مقطر و یا آب جوشیده استفاده کنید. آب معدنی نیز گزینه مناسبی برای استفاده در دستگاه بخور شما می‌باشد. در صورت داشتن فیلتر نیز دستگاه شما احتیاج به استفاده از آب‌های مناسب دارد.
3-از روش‌های مناسب برای تمیز کردن دستگاه استفاده کنید: توجه داشته باشید که هر ماده تمیز کننده‌ای برای تمیزی و پاکیزگی دستگاه بخور مناسب نیست و تنها گزینه مناسب مواد شوینده با پایه ترکیبی الکل هستند.استفاده از الکل بهترین ماده برای تمیزی و نگهداری بهتر دستگاه بخور می باشد . 
4-جایگزینی دستگاه جدید: به مرور زمان دستگاه بخور جرم گرفته و تمیز کردن آن سخت و مشکل خواهد شد. توصیه متخصصان تعویض دستگاه بخور و جایگزینی دستگاهی جدید بعد از 5 سال استفاده مداوم از دستگاه می‌باشد.
چرا حجم بخار خروجی دستگاه بخور کم می‌شود؟
اگر تمایل دارید بدانید چرا میزان گرمای بخورهای سرد و گرم چرا کم است باید بگوییم در زمان خریداری دستگاه بخور حتماً به میزان حجم خروجی دستگاه رطوبت ساز توجه داشته باشید و متناسب با ابعاد فضایی که قصد استفاده از دستگاه را در آن دارید دستگاه رطوبت ساز مناسب را خریداری کنید. همچنین اگر دستگاه را تازه خریداری کرده‌اید حداقل دو ساعت زمان لازم است تا دستگاه به میزان خروجی مناسب برسد. برای نگهداری بهتر دستگاه بخور هر هفته دستگاه را کاملاً شسته و تمیز کنید و عمل رسوب گیری را انجام داده و از آب‌های مناسبی که در قسمت‌های قبلی مقاله اشاره کردیم برای پر کردن مخزن آب دستگاه بخور استفاده کنید.با رعایت نکات ذکر شده می توانید نگهداری بهتری از دستگاه بخور خود داشته باشید .
سوالات متداول درباره نگهداری بهتر دستگاه بخور:
در زمان استفاده از دستگاه بخور امکان دارد شما با مسائل و مشکلاتی روبرو شویم که سؤال‌های فرادانی را برای شما ایجاد کنند و در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین این پرسش‌ها پاسخ خواهید داد.
علت صدای دستگاه بخور چیست؟
باید به این موضوع اشراف داشته باشید که تمامی نمونه‌های دستگاه‌های مرطوب کننده دارای صدا می‌باشند و نوع بی صدای محصول وجود ندارد. فقط در بعضی از برندها شما شاهد ایجاد صدای کمتری در دستگاه خواهید بود و این صدا نیز به دلیل تخلیه آب از مخزن به سمت مخزن کوچک‌تر و التراسونگ است. اما برای کاهش صدای این دستگاه می‌توان تدابیری اندیشید. مثلاً: دستگاه را در مکانی تراز و صاف قرار داد. و یا اینکه آب مخزن دستگاه را به صورتی پر کنیم که هوای کمتری وارد آن شود و سرویس به موقع دستگاه نیز در ایجادصدای کمتر و نگهداری بهتر دستگاه بخور بی تاثیر نیست.
روزانه چه مقدار از دستگاه بخور استفاده کنیم؟
میزان رطوبت دهی دستگاه‌های بخور متفاوت می‌باشد. هر زمان که احساس کردید رطوبت مکان مورد نظر به اندازه مطلوب رسیده است دستگاه را خاموش کنید.برای نگهداری بهتر دستگاه بخور از استفاده بیش از اندازه از این دستگاه خودداری کنید .
علت بوی بد دستگاه بخور چیست؟
دستگاه بخور چون دارای رطوبت است اگر آب داخل دستگاه مدت زمان زیادی در دستگاه بماند می‌تواند بوی نا مطبوعی را ایجاد کند. برای برطرف کردن این مشکل آب دستگاه را عوض کرده و مخزن ره به خوبی شست و شو دهید. بعد به مدت 12 ساعت در یک مکان خنک قرار دهید تا بوی بد آن از بین برود.
برای کودکان بهتر است از کدام بخور استفاده کنیم؟ طبق نظر متخصصان استفاده از دستگاه بخور به ویژه در فصل زمستان برای کودکان بسیار مهم بوده و می‌تواند از ابتلا به انواع بیماری‌ها جلوگیری کرده و اثرات و علائم آن‌ها را کاهش دهد. و اما بهترین نوع دستگاه بخور برای کودکان دستگاه بخور گرم می‌باشد. اما نباید زیاد از این دستگاه استفاده کرد. چو ن امکان ابتلا به آلرژی و حساسیت در صورت استفاده زیاد از دستگاه‌های مرطوب کننده وجود دارد.
دستگاه بخور را کجای خانه قرار دهیم؟
دستگاه بخور را در مکانی باید قرار دهیم که بخار آن به صورت مستقیم به صورت نخورده و مکان مناسب آن قسمتی است که بتواند تمامی فضای اتاق را پوشش دهد.
نکاتی که در زمان خرید دستگاه بخور باید به آن‌ها توجه داشته باشیم:
-هنگامی که تصمیم به تهیه و خرید دستگاه بخور گرفتید حتماً با اطلاع و تحقیق کامل اقدام به این کار کنید. با کسب اطلاعات لازم و جست و جو در اینترنت می‌توانید بهترین برند دستگاه بخور را انتخاب کرده و نسبت به خرید آن اقدام کنید.
-دستگاه بخور را حتماً از مراکز معتبر خریداری کرده و کارت گارانتی آن را نیز دریافت کنید. اگر می‌خواهید بدانید برای تعمیر بخور سرد چه کاری کنیم؟ باید بگوییم بهترین کار مراجعه به نمایندگی‌های مجاز برند محصول مورد نظر می‌باشد.برای نگهداری بهتر دستگاه بخور به صورت منظم رطوبت ساز خود را سرویس کنید .
-در زمان خرید حتماً دستگاه بخور را تست کرده و صدای آن را نیز تست کنید. چون برخی از نمونه‌های دستگاه بخور دارای صدای زیادی هستند که در زمان استفاده از آن‌ها حتماً به مشکل مواجه خواهید شد.
-دستگاهی را خریداری کنید که متناسب با ابعاد و اندازه‌های مکان مورد نظر شما باشد.
-دستگاه بخوری را خریداری کنید که تایمر اتوماتیک داشته باشد و بتوان میزان خروجی بخار را تنظیم کرد. همچنین دارای نشانگر نمایش رطوبت محیط باشد.
نگهداری بهتر دستگاه بخور:
معمولاً همه ما در زمان خرید یک محصول به دنبال بهترین برند و مارک هستیم تا از کیفیت محصول اطمینان خاطر کسب کنیم. دستگاه بخور نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در زمان خرید علاوه بر برند معتبر باید به قابلیت‌های دستگاه نیز توجه داشته باشیم. طبیعتا یک برند نامدار و معروف تمامی استانداردهای لازم در ساخت دستگاه بخور را رعایت کرده و محصول آن از سیستم عملکرد بالایی برخوردار خواهد بود. ویژگی‌های کلی که برای یک دستگاه بخور استاندارد و مطمئن می‌توان بیان کرد شامل موارد زیر می‌باشد.
راحتی: هدف از خرید و تهیه یه دستگاه بخور راحتی و آسایش افراد استفاده کننده از این محصول می‌باشد بنابراین ایجاد شرایط مطلوب بخار دهی و رطوبت و همچنین سهولت در استفاده از ویژگی‌های برندهای معتبر می‌باشد.
ایمنی: نکته‌ای که همواره باید به آن توجه داشت ایمنی دستگاه مرطوب کننده است به خصوص اگر قصد استفاده از دستگاه بخور را در اتاق فرزندانتان دارید. معمولاً دستگاه بخور سرد گزینه مناسب‌تری برای استفاده در اتاق کودکان می‌باشد.
هزینه: سعی کنید که دستگاه بخوری را انتخاب کنید که مصرف انرژی کمتری داشته باشد. دستگاه بخور گرم به این دلیل که آب را جوشانده و سپس به بخار تبدیل می‌کند مصرف انرژی بیشتری نسبت به بخور سرد دارد و هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه بخور گرم بیشتر است.
منطقه پوشش دهی: در زمان خرید دستگاه رطوبت ساز به میزان خروجی بخار دستگاه و منطقه پوشش دهی آن توجه کنید. برای اتاق‌ها و فضاهای کوچک دستگاه بخور گرم به دلیل پوشش دهی کمتر و تمرکز بخار آن در یک منطقه مناسب می باشند و برای فضاهای بزرگتر دستگاه بخور سرد را خریداری کنید.
درزمان خرید دستگاه بخور چه برندی را خریده و به چه نکاتی توجه کنیم:
امروزه در بازار شاهد برندهای متفاوتی از دستگاه بخور هستیم که یا تولید داخل هستند و یا تولید کشورهایی مانند چین و آلمان. اگر تصمیم به خرید دستگاه بخور دارید ما خرید برندهای ایرانی را به منظور حمایت از تولیدات و کالاهای داخلی توصیه می‌کنیم. شرکت‌های تولید کننده داخلی به منظور رقابت با برندهای خارجی سعی کرده‌اند در تولید دستگاه بخور تمامی استانداردهای لازم را رعایت کرده و از بهترین مواد اولیه و با کیفیت استفاده کنند. به همین دلیل نمونه‌هایی که در سال‌های اخیر وارد بازار شده‌اند از کیفیت بالایی برخوردار بوده و مردم نیز استقبال خوبی از این دستگاه‌های مرطوب کننده کرده‌اند. یکی دیگر از دلایل استقبال مردم از این تولیدات داخلی داشتن گارانتی معتبر می‌باشد که در صورت نیاز می‌توان از آن استفاده کرد. در زمان خرید حتماً به نکات زیر که مشخصه یه دستگاه بخور با کیفیت و کارآمد است توجه داشته باشید.
-داشتن ضمانت نامه معتبر
-قیمت مناسب و مقرون به صرفه
-مصرف کم انرژی
-داشتن استانداردهای معتبر
- شروع بخار در یک ثانیه
-داشتن مخزن آب مناسب
- خاموشی خودکار پس از اتمام آب

نوشتن یک نظر
عضو سرویس طب فیکس مگ شوید .

با عضویت در طب فیکس مگ بهترین مطالب را داخل ایمیل خود داشته باشید

عضویت
اصل بودن کالا
بهترین قیمت
تخفیف ویژه
ارسال فوری
پرداخت در محل
ضمانت برگشت