پایان فصل بهار

نشانه های تشخیص پوست حساس

نشانه های تشخیص پوست حساس

حساسیت پوستی نوعی واکنش پوست نسبت به مواد حساسیت زا است. برای دانستن اینکه پوست شما حساس است یا نه سوالات زیر را پاسخ دهید:

پوست شما به 3 یا تعداد بیشتر از محصولات مراقبت از پوست مانند صابون، لوسیون، کرم، شامپو و غیره واکنش نشان می دهد؟

آیه به کرم ضد آفتاب واکنش نشان می دهید؟

آیا با مصرف محصولات مراقبت از پوست و مو دچار خارش می شوید؟

آیا به عطرها حساس هستید؟

آیا به داروهای تجویزی که در قالب کرم، ژل، لوسیون و غیره هستند حساسیت نشان می دهید؟

آیا سابقه آسم، آلرژی، اگزما یا تب یونجه (زکام بهاره) دارید؟ اگر پاسخ مثبت است، تنها همین مسئله دلیل بر حساسیت پوست شما نمی شود اما بیشتر مستعد آلرژی و تحریک پوستی هستید.


اگر پاسخ شما به بیشتر این سوالات مثبت است به احتمال زیاد پوست حساسی دارید.  توجه داشته باشید بین پوستی که به راحتی تحریک می شود، مانند "پوست حساس" و پوستی که واقعا آلرژی دارد تفاوت وجود دارد. واکنش آلرژیک واقعی هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما بر علیه مواد تشکیل دهنده خاصی در یک محصول فعال شود و باعث قرمزی، تورم، خارش، سوزش و حتی کهیر شود.

با پوست حساس، ممکن است به یک ماده حساسیت نشان ندهید اما میزان استفاده از آن ماده باعث تحریک پوست شود. به طور مثال اگر پوست شما نسبتا نرمال است و روزانه از اسکراب قوی استفاده کنید، پوستتان واکنش زیادی نشان می دهد (ممکن است قرمز یا حتی زخم شود)، اما این بدان معنا نیست شما به اسکراب آلرژی دارید.

این مفهوم در مورد محصولاتی که حاوی اسید هستند نیز صادق است، شما ممکن است از یک سرم ویتامین C که حاوی اسید 10 درصد است استفاده کنید و هیچ مشکلی نداشته باشید اما با مدل 20 درصد آن پوستتان تحریک شود. همین امر برای محصولات حاوی گلیکولیک اسید نیز صادق است، در واقع شما به این محصولات حساسیت ندارید بلکه به نوع خاصی یا مقدار خاصی از آن واکنش نشان می دهید، به عبارتی ممکن است این مواد در یک فرمول متفاوت برای شما مناسب باشند.

اگر پوست حساس دارید، می توانید از موارد زیر برای کاهش مشکلات استفاده کنید:

به طور کلی از محصولاتی استفاده کنید که برای پوست های حساس تهیه شده اند.

به ترکیبات محصول دقت کنید، هرچه مواد شیمیایی یک محصول بیشتر باشند احتمال اینکه نسبت به آن آلرژی داشته باشید بیشتر است.

به طور کلی، محصولات مراقبت از پوست ارگانیک مواد شیمیایی کمتری دارند، اما به یاد داشته باشید که عصاره های گیاهی  نیز می توانند آلرژی زا باشند.

اگر استفاده از یک محصول باعث سوزش یا خارش پوست شما می شود یا حساسیت پوستتان را بدتر می کند، استفاده از آن را متوقف کنید و به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر اگزما یا زخم پوستی ناشی از حساسیت دارید، محل مورد نظر را به طور کامل از تابش نور آفتاب محافظت کنید، اگر این اگزما یا زخم در صورتتان است از کلاه های لبه دار بزرگ برای پوشاندن آن استفاده کنید.

استفاده از داروهایی مانند کورتیزون، کرم لیدوکائین، کرم های بنادریل و یا پمادهای آنتی بیوتیک روی اگزماها و بثورات پوستی ایده خوبی نیست مگر اینکه پزشک برای شما تجویز کرده باشد. کرم ها و پمادهای دارویی دارای مواد شیمیایی هستند و ممکن است باعث بروز خارش در پوست شما شوند.

اگر فکر می کنید با این حساسیت ها کنار می آیید و می توانید تحمل کنید، قرص های آنتی هیستامین مانند قرص بنادریل، زیرتک و لوراتادین با مشورت پزشک می توانند مفید باشند.


اگر دچار اگزما یا بثورات پوستی شدید:

به متخصص پوست مراجعه کنید، آنها می توانند تشخیص دهند به چه محصول یا ماده ای حساسیت دارید.

متخصص پوست شما ممکن است بخواهد برای تشخیص آلرژی از "پچ تست" استفاده کند. در تست پچ، پچ های کوچکی حاوی مواد آلرژیک در قسمت پشت کمر قرار داده می شوند و باید به مدت 72 ساعت در آن محل باقی بمانند. سپس توسط پزشک بررسی می شوند، اگر پاسخ تست مثبت باشد پزشک راه های اجتناب از مواد آلرژیک را به شما خواهد داد.

به یاد داشته باشید زمانی که اگزما وجود داشته باشد پوست شما ممکن است عفونت کند. عفونت ها، بویژه عفونت های باکتریایی می توانند خطرناک باشند و باید جدی گرفته شوند. اگر احتمال عفونت را می دهید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

خلاصه

راه های زیادی برای تشخیص پوست حساس وجود دارد از جمله: واکنش پوست به 3 یا تعداد بیشتری از محصولات مراقبت از پوست، واکنش به کرم های ضد آفتاب، حساسیت به عطرها و ادکلن ها، حساسیت به پمادها و داروهای کرمی و ژل ها، سابقه بیماری آسم و آلرژی و غیره. داشتن صرفا یک مورد از نشانه های گفته شده به معنای حساسیت پوست نیست حداقل چند مورد از این نشانه ها باید وجود داشته باشند. 


نوشتن یک نظر
عضو سرویس طب فیکس مگ شوید .

با عضویت در طب فیکس مگ بهترین مطالب را داخل ایمیل خود داشته باشید

عضویت
اصل بودن کالا
بهترین قیمت
تخفیف ویژه
ارسال فوری
پرداخت در محل
ضمانت برگشت