نسل بعدی شیرین کننده های مواد غذایی

افسانه حیدری
1398-1-21 |
نسل بعدی شیرین کننده های مواد غذایی

نسل بعدی شیرین کننده های مواد غذایی

مواد شیرین کننده بیشماری در فروشگاه های مواد غذایی وجود دارد که به طور کلی در دو دسته شکر و مواد غیر مغذی جای می شوند. همچنین بسیاری از این مواد شیرین کننده را می توانید در مواد تشکیل دهنده غذاهایی که روزانه مصرف می کنید ببینید. 

سارا هاس متخصص تغذیه در شیکاگو می گوید: "اینکه ما در حال پیدا کردن راه های خلاقانه جهت استفاده از گیاهان برای شیرین کردن و خوشمزه کردن غذاها هستیم فوق العاده است." در حالی که بعضی قندهای جدید آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، و مواد معدنی را مصرف می کنند اما به یاد داشته باشید که آن ها همچنان به عنوان قند اضافی در رژیم غذایی شما محسوب می شوند و باید محدود شوند تا به بیش از 10 درصد کالری مصرفی روزانه شما نرسند. بنابر این برای 2000 کالری در رژیم روزانه باید حدود ¼ فنجان شکر باشد که ممکن است زیاد به نظر برسد اما این میزان به سرعت از طریق غذاها تامین می شود.

1_ شیره خرما می تواند یک جایگزین خوب برای عاشقان عسل و آگاوه باشد


شیره خرما یک شیرین کننده سنتی است از خرما ساخته شده و سال ها توسط مردم استفاده شده است. با مصرف یک قاشق غذاخوری از شیره خرما 2 گرم فیبر و مقدار کمی منیزیم، پتاسیم و فسفر دریافت خواهید کرد. طبق اطلاعات مربوط به تغذیه از وزارت کشاورزی ایالات متحده میزان کالری شیره خرما با کالری عسل و آگاوه تقریبا برابر است اما میزان قند آن از هر دو کمتر است که برای مبتلایان به دیابت مناسب تر می باشد. از این شیرین کننده طبیعی می توانید در اسموتی ها، شیرینی ها و حتی غذاهای پختنی استفاده کنید.

2_ استفاده از ملاس در سس باربیکیو


سال های سال سرآشپزها از ملاس به عنوان شیرین کننده استفاده می کنند که یک طعم فوق العاده و رویایی دارد. ملاس شفاف انعطاف پذیری بیشتری دارد اما ملاس تیره همراه با ادویه هایی مانند زنجبیل، دارچین، فلفل فرنگی شیرین و جوز هندی در کوکی ها و سس های باربیکیو عطر و طعم بهتری دارد. ملاس سیاه ( سیاه شیره) کم قندترین و رایج ترین نوع ملاس است. اما طعم تلخ و دودی آن در جایگزین کردن شیره سیاه به جای شکر محدودیت ایجاد می کند با این وجود از آن در پخت حبوبات، نان سیاه و برخی استیک ها استفاده می شود. ملاس حاوی انواع مختلفی از مواد معدنی، آهن، پتاسیم، کلسیم و منیزیم است. 

3_ عصاره میوه مانک یک راه خلاقانه برای شیرین کردن قهوه است


در اصل، شیرین کننده های غیر مغذی عمدتا جهت کاهش میزان قند غذاهای شیرین برای افراد مبتلا به دیابت یا افرادی که قصد کاهش مصرف کالری و کاهش وزن دارند استفاده می شود. شیرین کننده هایی که منشا طبیعی دارند مانند میوه مانک اخیرا با افزایش روند تغذیه سالم، در بین مردم محبوبیت پیدا کرده اند. شیرین کردن قهوه با عصاره میوه مانک کمی طول می کشد زیرا این میوه دارای قدرت شیرین کنندگی بالا است. عصاره میوه مانک را می توانید به صورت شربت یا دانه های کریستالی شبیه به شکر پیدا کنید. عصاره میوه مانک بیشتر برای شیرین کردن قهوه استفاده می شود.

4_ شکر نارگیل یک جایگزین بزرگ برای شکر معمولی در آشپزی است

این شیرین کننده به طور طبیعی حاوی مقدار کمی پتاسیم است و از شهد شکوفه نخل نارگیل بدست می آید. شکر نارگیل در مقایسه با شکر معمولی حداقل در هر قاشق غذاخوری 19 کالری کمتر دارد. خوردن یک قاشق چایخوری از این شکر به هضم بهتر غذا کمک می کند همچنین یک گزینه مناسب برای افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر است.

شکر نارگیل دارای شاخص گلیسمی پایین تر از شکر معمولی است بنابر این می تواند یک جایگزین مناسب برای افراد مبتلا به دیابت هم باشد. در آشپزی می توانید به جای هر فنجان شکر معمولی از یک فنجان شکر نارگیل استفاده کنید.

5_ الکل های قندی مانند اریتریتول گزینه های خوبی برای افرادی هستند که هدفشان کنترل دیابت است


الکل قند به طور طبیعی در میوه ها یافت می شود و یک گزینه عالی برای افزودن شیرینی به غذاها بدون کالری اضافه است. اما همه آنها یکسان نیستند، هرکس که تاکنون مقدار زیادی آب نبات بدون شکر خورده باشد عوارض گوارشی ناگوار این نوع قند را می شناسد. به همین دلیل است که سوربیتول سنتی که برای شیرین کردن آب نبات به آن اضافه می شود می تواند اثر ملین (مسهل) داشته باشد. 

امروزه نام اریتریتول را روی برچسب ترکیبات بسیاری از مواد غذایی مانند بستنی ها می بینید، ظاهرا این مورد بهتر از سایر الکل های قند است و عوارض جانبی کمتری دارد زیرا بیشتر آن در روده کوچک جذب می شود . تنها مقدار کمی از آن به روده بزرگ می رسد که تاثیر آن را کاهش می دهد. ایتروتیل به صورت دانه های ریز و همچنین پودری یافت می شود و می توان از آن برای آشپزی و شیرین کردن نوشیدنی ها استفاده کرد. به گفته انجمن دیابت آمریکا، الکل های قندی، از جمله اریتیتول، می تواند برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد زیرا کالری کمتری دارند و قند خونشان کمتر از شکر سنتی است.

6_ میوه ها به عنوان شیرین کننده مواد مغذی مورد نیاز بدن را نیز تامین می کنند


حتما ماست هایی را دیده اید که فقط با میوه و ادویه جات شیرین شده اند، یا میان وعده های را می بینیم که تنها از میوه ساخته شده اند و هیچ گونه شکری در آنها استفاده نشده است. مصرف کنندگان بیشتر دنبال محصولات طبیعی هستند بنابر این استفاده از میوه ها به عنوان شیرین کننده می تواند یک گزینه جذاب باشد. میوه ها علاوه بر شیرین کردن غذا حاوی ویتامین های اضافی، مواد معدنی، فیتوشیمیایی ها و آنتی اکسیدان ها هستند.

از میوه ها می توانید برای تهیه اسموتی یا دسر پارافیت ماست استفاده کنید. توجه داشته باشید تنها با استفاده از میوه ها و بدون استفاده از شکر این کار را انجام دهید.

7_ شربت تاپیوکا می تواند یک جایگزین مناسب برای شربت ذرت باشد


این شیرین کننده از ریشه گیاه کاساوا استخراج می شود و منشا نشاسته ای دارد. شربت تاپیوکا طعم بی نظیری دارد و در چندین نوع یافت می شود برخی از آن ها تقریبا کالری برابر با عسل و آگاوه دارند، برخی نیز در یک قاشق غذاخوری حدود 20 کالری کمتر از عسل و آگاوه دارند. برای شیرینی ، شربت تاپیوکا می تواند به عنوان جایگزین برای شربت ذرت عمل کند. به عنوان مثال شربت تاپیوکا می تواند به عنوان جایگزین شربت ذرت در تهیه آبنبات های خانگی استفاده شود. برخی از انواع آن نیز چسبناک هستند که برای متصل کردن کیک ها می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

8_ شربت اینورت غذاها را نرم تر می کند


اگر مربا، سوربت یا بستنی خورده باشید بدون اینکه بدانید شربت اینورت خورده اید. شربت اینورت در واقع شکری است که در فروکتوز و گلوکز مایع توسط آنزیم ها و اسیدها شکسته شده است. از آنجایی که مربا اغلب حاوی شکر و اسید است پس حاوی شربت اینورت می باشد. 

اگر به تهیه بستنی ها، کارامل ها، سوربت و آب نبات های سفت علاقه مند هستید می توانید از شربت اینورت به عنوان یک پایه قوی استفاده کنید زیرا به جلوگیری از کریستالیزه شدن آنها کمک می کند و باعث می شود در دهان احساس نرم تری ایجاد کنند.

در یک مطالعه منتشر شده در مارس 2018 در مجله تغذیه و علوم غذایی، کیک پخته شده با شربت اینورت حدود 20 درصد از محتوای قند خود را از طریق فرآیند پخت از دست می دهد - در حالی که کیک پخته شده با شکر فقط 6 درصد از محتوای شکر خود را از دست داده بود. شربت اینورت همچنین برای تهیه شکلات ها و آب نبات ها مناسب می باشند. شربت های خانگی ساده تهیه شده از آب گرم و قند حاوی مقداری شربت اینورت می باشند.

خلاصه

امروزه با جدی تر شدن رویه تغذیه سالم، شیرین کننده های طبیعی در بین مردم محبوبیت پیدا کرده اند. اکثر این شیرین کننده ها می توانند جایگزین مناسب برای شکر باشند. نسل بعدی شیرین کننده های مواد غذایی عبارتند از شربت اینورت، شربت تاپیوکا به عنوان جایگزین شربت ذرت، الکل های قندی، شکر نارگیل جایگزین شکر معمولی، میوه ها، عصاره میوه مانک، ملاس و شیره خرما.۴.۴ از ۵
دیدگاه شما