پایان فصل بهار

مکمل های غذایی تایید شده برای تقویت پوست، مو و ناخن

مکمل های غذایی تایید شده برای تقویت پوست، مو و ناخن

کلاژن، بیوتین، غضروف کوسه، کندر هندی و حتی جفت جنین موادی هستند که به عنوان بهبود دهنده رشد و ترمیم پوست، مو و ناخن شناخته می شوند، سوال اکثر بیماران این است که آیا واقعا این مکمل ها باعث تقویت پوست، مو و ناخن می شوند یا خیر؟

بر خلاف داروها که با نظارت سازمان کل غذا و دارو تنظیم می شوند، مکمل هایی که بدون نسخه پزشک به فروش می رسند معمولا کمتر تحت نظارت قرار می گیرند. هیچ تضمینی وجود ندارد که ادعای آنها در مورد مواد تشکیل دهنده آن مکمل ها یا حتی مواردی که روی برچسب های محصولات نوشته شده است، صحیح باشد. 

با وجود اینکه هیچ مکمل یا ویتامینی بدون مشورت با پزشک یا متخصصین تغذیه نباید مصرف شود اما تعداد کمی از این مکمل ها توسط تحقیقات علمی تایید می شوند و ممکن است تاثیرات مثبتی بر روی موها، پوست و ناخن های شما داشته باشند. در ادامه به برخی از این مکمل ها اشاره خواهیم کرد.

برای پیشگیری از سرطان پوست


 ویتامین B3، که نیکوتین آمید نیز نامیده می شود، خطر ابتلا به سرطان های پوست غیر ملانوم (مانند کارسینوم سلول بازال یا کارسینوم سلول سنگفرشی) و رشد پیش سرطانی (به نام کراتوز فعال) را کاهش می دهد. در مطالعه ای که سال 2015 بر روی بیش از 600 بیمار مبتلا به سرطان پوست انجام شد مشخص شد مصرف روزانه 2 وعده ویتامین B3 به میزان 500 میلی گرم در این بیماران منجر به کاهش 23 درصدی رشد سرطانی جدید در طی یک سال شد. مراقبت از پوست در برابر اشعه های خطرناک نور خورشید مهم ترین راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست است، البته ویتامین ها نیز تاثیر زیادی در این کار دارند.

برای درمان شکنندگی ناخن ها


با توجه به مطالعات انجام شده توسط آکادمی پوست آمریکا، بیوتین که با عنوان ویتامین H یا B7 نیز نامیده می شود، ضخامت ناخن را تا 25 درصد در بیمارن مبتلا به شکنندگی ناخن افزایش می دهد. میزان مصرف دقیق آن مشخص نیست اما متخصصین پوست مصرف روزانه 2.5 میلی گرم در روز را برای افراد دارای ناخن های ظریف و شکننده پیشنهاد می کنند. اگر بیوتین مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید، قبل از انجام هرکاری که به خون مربوط می شود مانند آزمایش خون، بیوتین را در نظر بگیرید. در سال 2017، FDA هشدار داد که این ویتامین می تواند در نتیجه آزمایشاتی از جمله آزمایشات قلب و عروق و سطح تیروئید تاثیر داشته باشد.

برای جلوگیری از ریزش مو


مکمل های غذایی به هیچ وجه برای افرادی که موهای نازک دارند یا دچار ریزش مو هستند توصیه نمی شود مگر اینکه یک موضوع تغذیه یا پزشکی خاص برای اصلاح وجود داشته باشد. در مطالعاتی که روی زنان و مردان با موهای کم پشت و مشکل ریزش مو به صورت رندوم و کنترل شده انجام شد، نشان داد که مصرف یک مکمل دریایی به نام Viviscal طی سه تا شش ماه باعث افزایش تراکم مو و همچنین کاهش ریزش مو در این بیماران شده است. طبق مطالعه انجام شده در ماه مه 2018 از مجله داروهای درماتولوژی، Nutrafol گیاهی منجر به افزایش تعداد مو،افزایش ضخامت، حجم و میزان رشد مو زنان طی 3-6 ماه شد. این مکمل حاوی ترکیباتی برای کاهش التهاب، آنتی اکسیدان ها برای محافظت در برابر آسیب های سلولی است. این ترکیبات ممکن است عوامل هورمونی که باعث نازک شدن و ریزش مو می شوند را مهار کنند.

برای پسوریازیس


مکمل های روغن ماهی برای کاهش خارش در بیماران مبتلا به پسوریازیس (یک بیماری مزمن پوستی، که اغلب روی آرنج، زانو، پوست سر و دیگر مناطق تاثیر می گذارد)کمک می کند.

در مطالعات منتشر شده در مجله JAAD در سال 2014، مشخص شد مکمل های روغن ماهی دارای مزیت هایی از جمله کاهش سطح زخم ها، بهبود ضخامت و قرمزی پسوریازیس می شوند. نویسندگان این مطالعه دوزهای 0.45 تا 13.5 گرم EPA و 9 گرم روزانه DHA را پیشنهاد کردند و توضیح دادند که این مکمل ها هنگامی که با داروهای پسوریازیس مصرف شوند بیشتر مفید هستند.

برای هرآنچه که شما را آزار می دهد

اگر به یک مکمل غذایی اعتقاد دارید ممکن است فقط به دلیل اثر پلاکتی قدرتمند کار کند و در واقع یک نوع داروی دل خوش کنک و بی اثر باشد. در هر صورت قبل از شروع مصرف هرگونه مکمل با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که آیا برای شما مناسب است یا اینکه همزمان با داروهای دیگر قابل استفاده است.

خلاصه

مکمل های غذایی زیادی وجود دارد که افراد معتقدند برای تقویت پوست، مو و ناخن مفید هستند، اما اینکه واقعا این مکمل ها تاثیر گذار هستند یا خیر جای تحقیق، صحبت و بررسی دارد. مکمل هایی که به صورت آزاد و بدون نسخه پزشک به فروش می رسند نظارت چندانی بر روند تولید آنها صورت نمی گیرد و نمی شود اعتماد کرد که هرآنچه روی برچسب این محصولات نوشته شده حقیقت داشته باشد. برخی از مکمل های تایید شده برای تقویت پوست، مو و ناخن عبارتند از مکمل های روغن ماهی برای پسوریازیس، Nutrafol گیاهی برای جلوگیری از ریزش مو، بیوتین برای تقویت ناخن ها و ویتامین B3 برای پیشگیری از سرطان پوست.


نوشتن یک نظر
عضو سرویس طب فیکس مگ شوید .

با عضویت در طب فیکس مگ بهترین مطالب را داخل ایمیل خود داشته باشید

عضویت
اصل بودن کالا
بهترین قیمت
تخفیف ویژه
ارسال فوری
پرداخت در محل
ضمانت برگشت