معرفی دستگاه اکسیژن ساز

پیمان صفری
1397-10-13 |
معرفی دستگاه اکسیژن ساز

هموراره علم پزشکی در حال پیشرفت می باشد. از دیرباز بیمارانی وجود دارد که به دلیل پایین بود میزان اکسیژن موجود در خونشان از بیماری تنفسی رنج می برند. بدین جهت مخترعین پزشکی برای تامین گاز اکسیژن غنی شده برای این گونه افراد به ساخت دستگاه اکسیژن ساز پرداختند. در ادامه اطلاعات بیشتری را در این باره بدست می آورید.

دستگاه اکسیژن ساز

امروزه با پیشرفت های تکنولوژی، دستگاه اکسیژن ساز یکی از فوق العاده ترین دستاورد های علم پزشکی به شمار می رود و می توان آن را یکی از مهمترین تجهیزات پزشکی دانست که خدمات شایانی را برای بیماران ارائه نموده است.


اکسیژن ساز یکی از الزامات تجهیزات پزشکی برای بیمارانی است که از مشکلات تنفسی شدید مانند انسداد ریه و آمفیزم و ... در عذاب می باشند. عده کثیری هستند که از دستگاه تولید اکسیژن برای بیماری خود منجمله بیماری دردناک ریوی، آسم، بیماری قلبی و حتی افراد سالم که در طول روز به دلایل فعالیت زیاد دچار خستگی و تنگی نفس شده اند استفاده می نمایند.

کارایی دستگاه اکسیژن ساز 

ترکیبات تشکیل دهنده اکسیژن محیط که آدمی از آن استفاده می نماید تقریبا شامل  78% نیتروژن، 21% درصد اکسیژن و 1% آرگون می باشد. سیستم تنفسی افرادی که از این بیماری رنج می برند توان جداسازی اکسیژن از هوای محیط را ندارد و یا درصد کمی از آن را جدا می کند. به همین منظور برای جداسازی اکسیژن از نیتروژن و آرگون موجود در هوا و تولید هوایی با 96% اکسیژن خالص دستگاه اکسیژن ساز طراحی و تولید شد. 

چگونگی جداسازی اکسیژن توسط دستگاه اکسیژن ساز

اکسیژن ساز دارای یک کمپرسور هوا و دو مخزن حاوی زئولایت می باشد که توسط آن ها به جداسازی اکسیژن از مولکول های هوا می پردازد. در حقیقت وظیفه کمپرسور جذب هوای محیط به سمت دستگاه است. بعد از ورود هوا نیتروژن و مواد معدنی از هوا جدا شده و اکسیژن از آن عبور می کند.

بلافاصله پس از جداسازی اکسیژن فشار هوا کم می شود و تمامی مواد جذب شده توسط دستگاه به وسیله  مخازن زئولایت به هوای محیط بر می گردد. آرام بودن این مراحل فرصتی است به دستگاه، برای تولید اکسیژن و ارسال اکثریت حجم آن به عنوان خروجی از دستگاه.

 میزان اکسیژنی که به واسطه اکسیژن ساز به بیمار داده می شود چیزی حدود پنج برابر مقدار اکسیژن موجود در هوای می باشد که معمولا با فشاری حدود سه برابر فشار اتمسفر به بیمار انتقال داده می شود. بعد از وارد شدن اکسیژن از دستگاه اکسیژن ساز به بدن بیمار، اکسیژن اضافی توسط ریه ها در خون حل می شود و بدین طریق به تمامی نواحی بدن انتقال داده می شود. تاثیر گذاری اکسیژن های اضافی در بخش های مختلف بدن متفاوت می باشد. مولد اکسیژن علاوه بر زندگی بخشی به بیمار، باعث ترمیم و بهبود بافت ها نیز می شود.

روشی که پزشکان برای اندازه گیری اکسیژن بیمار در نظر می گیرند به صورت واحد لیتر در دقیقه بر روی نسخه مشخص می شود. هستند بیمارانی که حتی در هنگام شب هم برای بهتر نفس کشیدن نیازمند اکسیژن ساز می باشند که در این گونه موارد لازم است از دستگاه اکسیژن ساز خانگی استفاده شود.

انواع دستگاه اکسیژن ساز

تولید اکسیژن معمولا در دو نوع دستگاه اکسیژن ساز ثابت و اکسیژن ساز قابل حمل صورت می گیرد که هر کدام می تواند کاربرد های متفاوتی داشته باشد. اکسیژن ساز هایی که برای مصارف خانگی طراحی می شوند معمولا ثابت هستند.این در حالیست که به منظور جابجایی راحت آن از اتاقی به اتاق دیگر چرخ هایی را در زیر آن تعبیه نموده اند. و برای اینکه بیمار بتواند به سهولت جابه جا شود لوله های اکسیژن را در مولد اکسیژن با متراژ بالا قرار داده اند. 
دستگاه اکسیژن ساز معمولا در ظرفیت های مختلفی مانند اکسیژن ساز سه لیتری، پنج لیتری، هشت لیتری، ده لیتری و ... بر حسب دقیقه موجود می باشد، که قادر هستند به صورت پیوسته و پی در پی اکسیژن مورد نیاز بیمار را تولید کنند. این دستگاه حاوی فلومتر می باشد که قابلیت تنظیم فلوی اکسیژن خروجی بر روی دستگاه را دارد.
هنگامی که قصد خرید یک دستگاه اکسیژن ساز را دارید حتما پیشنهادات پزشک خود را در نظر داشته باشید. در برخی مواقع پزشکان توصیه ای برای انتخاب این دستگاه نمی کنند که در این صورت دستگاه اکسیژن ساز با ظرفیت 5 لیتر انتخاب درستی برای شما می باشد. ولی اگر از بیماری های حاد ریوی و یا حتی سرطان های بدخیم رنج می برید بهتر است از دستگاهی با ظرفیت های بالاتر را تهیه نمایید.
تا پیش از این افراد بیمار برای تامین اکسیژن مورد نیاز خود از کپسول اکسیژن استفاده می نمودند، در حال حاضر برای این بیماران مخصوصا افرادی که نیاز دائمی به اکسیژن رسانی دارند دستگاه اکسیژن ساز جایگزین شده است چرا که هم نسبت به کپسول اکسیژن از خطر کمتری برخوردار می باشد و هم کارایی بیشتر دارد و مقرون به صرفه می باشد.
لوازم های جانبی دستگاه اکسیژن ساز
اکسیژن ساز ها معمولا دارای لوازم جانبی مانند فیلتر، مرطوب کننده، سوند نازال و حتی یک دستگاه جانبی متصل به نام پالس اکسیمتر برای بررسی دقیق اکسیژن موجود در خون بیمار و ... می باشد.
نکات قابل توجه قبل از خرید دستگاه اکسیژن ساز
نکاتی که هنگام خرید مولد اکسیژن باید توجه شود یکی میزان عملکرد و راندمان دستگاه می باشد و یکی میزان بازدهی دستگاه  است بدین معنی که آن دستگاه در یک دقیقه تا چه اندازه اکسیژن خالص تولید می کند. همواره توجه داشته باشید که این نکات جدای از یکدیگر نمی باشند بلکه وابسته و مکمل یکدیگر هستند.
در هنگام خرید شما باید آگاهیت داشته باشید که به چه دلیل احتیاج به دستگاه مولد اکسیژن دارید، در این صورت است که می توانید تصمیم بهتری در انتخاب دستگاه اکسیژن ساز داشته باشید.
مدل های دستگاه اکسیژن ساز
•دستگاه های مولد اکسیژن که خودکارانه قابلیت تامین کنندگی مداوم اکسیژن خالص را دارند.  این نوع دستگاه تنها در بیمارستان ها، بخش های احیاء بیماران و پلی کلینیک ها کاربرد دارند.
•دستگاه مولد اکسیژن که خودکارانه قابلیت تامین کنندگی پیوسته اکسیژن خالص در طولانی مدت را دارند. این دستگاه برای افرادی که مبتلا به بیماری قلبی و ریوی مزمن می باشند و نیازمند دستگاه اکسیژن ساز در طول شبانه روز در دراز مدت  می باشند کاربرد دارد. این مولد اکسیژن در منزل و مراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
•دستگاه مولد اکسیژن، تولید کننده اکسیژن خالص برای جلوگیری از بروز بیماری، از این نوع اکسیژن ساز در منازل و مراکز عمومی برای سلامتی بدن مورد استفاده قرار می گیرد.
•دستگاه مولد اکسیژن با قابلیت تامین کنندگی اکسیژن خالص برای مهیا کردن کوکتل اکسیژن ساز در بار های اکسیژن، که معمولا در مراکز ورزشی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
معرفی دستگاه  اکسیژن ساز طبی حرفه ای
این دستگاه که دقیقا همزمان با دستگاه بیهوشی و دستگاه تنفس مصنوعی کار می کند، بایستی برای احیاء بیماران در بیمارستان ها و پلی کلینیک ها نصب شود. مولد های اکسیژن ساز طبی از گنجایش بالایی برخوردار هستند و توانایی تولید 10 لیتر اکسیژن و حتی بالاتر از آن را هم دارند. چرا که آن ها برای کار های مداوم و 24 ساعته طراحی می شوند.
دستگاه اکسیژن ساز با طراحی و برند های گوناگون زیادی در فروشگاه های تجهیزات پزشکی موجود می باشد، که این امر سبب شده مصرف کنندگان خانگی برای انتخاب درست دستگاه مد نظر خود با مشکل مواجه شوند، از طرفی این دستگاه ها از قیمت بالایی برخوردار می باشند بدین جهت همواره باید در هنگام خرید آن دقت زیاد شود از طرفی این موضوع حیاتی می باشد در نتیجه نباید در هنگام انتخاب سهل انگاری شود. امروزه استفاده از دستگاه اکسیژن ساز خانگی طیف گسترده ای را به خود اختصاص داده است چراکه از اندازه کوچکی برخوردار بوده و کاربرد آسانی برای بیماران دارد که باعث راحتی آنان می شود.

موارد قابل توجه برای دستگاه های اکسیژن ساز
•مقدار تولید اکسیژن در دقیقه: میزان استفاده بیماران از دستگاه متفاوت می باشد برخی از افراد احتیاج دارند در طول 24 ساعت از دستگاه استفاده نمایند ولی برخی استفاده یک ساعته در طول شبانه روز برایشان کافی می باشد به همین جهت میزان بازدهی یک دستگاه مولد اکسیژن مهمترین مشخصه  آن به شمار می رود که یک دستگاه خوب باید در هر دقیقه 90 درصد اکسیژن خالص تولید نماید. 
بیمارانی که احتیاج شبانه روزی به این دستگاه را دارند باید سمت دستگاه های 5 لیتری با تولیدات اکسیژن 90% درصد خالص بروند در نتیجه دستگاه هایی با ظرفیت های پایین تر کارایی برای اکسیژن بیمار نخواهند داشت. در صورتی که افرادی تنها نیاز به یک ساعت استفاده از دستگاه را در طول 24 ساعت دارند، که می توانند از دستگاه هایی با تولیدات 3 لیتر در دقیقه استفاده نمایند.
•صدای دستگاه هنگام کار: بیمارانی که برای طولانی مدت از این دستگاه استفاده می کنند باید میزان صدای دستگاه را در نظر داشته باشند، چرا که اگر از صدای ناهنجاری برخوردار باشد از آنجایی که به مدت طولانی کار می کند، هم برای بیمار و هم برای دیگر اعضاء خانواده آزاردهنده می شوند. میزان دریافت طبیعی صدا برای گوش انسان بین 20 تا 25 دسی بل می باشد، به همین جهت دریافت هر دسی بل بیشتر برای در دراز مدت خیلی مهم است. تاکنون کمترین درجه صدایی که برای این دستگاه ها تعبیه شده بین 35 تا 40 دسی بل می باشد. 
•قابلیت حمل و جابجایی: آنچه که ما تا کنون شرح داده ایم مربوط به دستگاه اکسیژن ساز ثابت بوده است. ولی افرادی هستند که فعالیت زندگی آن ها زیاد می باشد و یا مایل به تفریحات بیرونی می باشند و تنها زندگی در منزل برایشان مشکل است و حتی کسانی هستند که با وجود بیماری تنفسی تمایل به خرید در فروشگاه ها را دارند. 
اینگونه افراد باید سمت دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل بروند. این نوع دستگاه  توانایی تولید زیر 5 لیتر  اکسیژن را به صورت پیوسته دارند. به همین جهت از این دستگاه در درمان های طولانی مدت هم می توان استفاده نمود. این دستگاه علاوه بر کار کردن با برق شهری توانایی کار کردن با برق باطری را نیز دارد.
تفاوت کپسول اکسیژن با دستگاه اکسیژن ساز
اصلی ترین تفاوت این دو دستگاه در نوع تامین کنندگی اکسیژن مورد نیاز می باشد. کپسول اکسیژن دارای مخزن کوچکی می باشد که حاوی اکسیژن با فشار بالا می باشد، بیمار تا زمانی که مخزن کپسول دارای اکسیژن است می تواند از آن استفاده نماید در غیر این صورت یا باید از کپسول دیگری استفاده شود و یا مجددا آن را شارژ نماید. در صورتی که مولد اکسیژن با استفاده از هوای محیط، اکسیژن مورد نیاز بیمار را تامین می نماید. در نتیجه این دستگاه بدون احتیاج به مواد مصرفی تا زمانی که متصل به برق می باشد قابلیت تولید اکسیژن را دارد.
دستگاه اکسیژن ساز عملکردی مشابه دستگاه تهویه مطبوع دارد چرا که وقتی هوا وارد دستگاه شد، آلودگی ها و گرد و غبار های موجود در آن توسط فیلتر ها گرفته شده و هوا غربالگری می شود. به گونه ای که تقریبا تمامی مواد و ترکیبات موجود در هوا توسط دستگاه گرفته می شود و اکسیژن خالص از آن خارج می شود.
در نهایت می توان گفت دستگاه اکسیژن ساز صاحب برتری نسبت به کپسول اکسیژن می باشد.


۴.۴ از ۵
دیدگاه شما