مروری بر بیماری های ریوی

1398-4-10 |
مروری بر بیماری های ریوی

بیماری های ریوی از رایج ترین بیماری های دنیا هستند. به طور مثال ده ها نفر در آمریکا از این بیماری رنج می برند. سیگار کشیدن، عفونت و مسائل ژنتیکی از جمله دلایل بروز این نوع بیماری ها هستند. ریه ها بخشی از ساختمان پیچیده بدن هستند که در طول روز هزاران بار اکسیژن را وارد خود کرده و کربن دی اکسید را خارج می کنند. بیماری ریوی به دلیل بروز مشکلاتی در هر بخشی از این سیستم به وجود می آید.

بیماری های ریوی تاثیرگذار بر روی راه های هوایی

نای ها شاخه هایی هستند که به سمت لوله هایی به نام نایچه می روند. نایچه ها نیز خودشان از طریق ریه ها به لوله های بسیار کوچکتری منشعب می شوند. بیماری هایی که بر روی راه های هوایی تاثیر می گذارند، عبارتند از:

آسم: راه های هوایی دائما دچار التهاب و گهگاهی نیز دچار اسپاسم می شوند که این مسئله موجب بروز خس خس سینه و تنگی نفس می شود. آلرژی، عفونت یا آلودگی موجب بروز نشانه ها و علائم آسم می شود.

بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD): بیماری های ریوی اینگونه تعریف می شوند: ناتوانی در تنفس طبیعی که موجب بروز مشکلات تنفسی می شود.

برونشیت مزمن: نوعی COPD است که تحت عنوان سرفه خلط دار مزمن دسته بندی می شود.

آنفیزم (نابودی پارانشیم ریوی): در این نوع COPD آسیب ریوی باعث می شود تا هوا در ریه ها گیر کند. شاخصه اصلی این بیماری، اختلال در بازدم است.

برونشیت حاد: عفونتی ناگهانی راه های هوایی که معمولا توسط ویروس به وجود می آید.

فیبروز سیستیک (سفتی مخاط): نوعی بیماری ژنتیکی که در تمیز شدن مخاط از نای مشکل ایجاد می کند. مخاط جمع شده منجر به عفونت ریوی مکرر می شود.

بیماری های ریوی تاثیرگذار بر روی کیسه های هوایی (حبابچه ها)

راه های هوایی به تدریج به لوله های کوچکی (نایژک) منشعب می شوند که در انتها به کیشه های هوایی به نام حبابچه می رسند. این کیسه های هوایی بیشتر بافت ریه را تشکیل می دهند. بیماری های ریوی که بر روی حبابچه ها تاثیر می گذارند، عبارتند از:

ذات الریه (سینه پهلو): عفونت حبابچه ها که معمولا توسط باکتری ها ایجاد می شود.

سل: نوعی ذات الریه که به آرامی تشدید شده و توسط باکتری به نام میکوباکتریوم توبرکلوسیس ایجاد می شود.

اتساع ریوی که به دلیل آسیب به راه های ارتباطی آسیب پذیر بین حبابچه ها ایجاد می شود. سیگار کشیدن یکی از مهمترین دلایل بروز آن است. (اتساع ریوی باعث محدودیت جریان هوایی شده و بر روی راه های هوایی نیز تاثیر می گذارد).

اِدِم ریه (تجمع آب میان بافتی در ریه): مایعات از رگ های خونی کوچک ریه به درون کیسه های هوایی و نواحی اطراف نشت می کنند. یکی از دلایل ایجاد آن آسیب به قلب و فشار بر روی پشت در رگ های خونی ریه ها می باشد. جراحت مستقیم ریه نیز موجب نشت مایعات می شود.

سرطان ریه: این بیماری انواع مختلفی دارد و ممکن است به دیگر بخش های ریه نیز سرایت کند. اغلب این بیماری در اصلی ترین بخش ریه یا در نزدیکی کیسه های هوایی رخ می دهد. نوع و محل بروز این بیماری و اشاعه سرطان ریه، گزینه های درمانی پیش رو را مشخص می کند.

سندروم دیسترس تنفسی حاد (ARDS): جراحات شدید و متعدد به ریه ها که به دلیل بیماری های جدی ایجاد می شود، باعث بروز این بیماری می گردد. معمولا برای بازیابی ریه و نجات یافتن از این بیماری، استفاده از تهویه های فیزیکی ضروری است.

پنوموکونیوز: نوعی بیماری ریوی که به دلیل استنشاق ماده ای که باعث جراحت ریه ها می شود، به وجود می آید. از جمله بیماری ریه سیاه که به دلیل استنشاق گرد زغال و استنشاق بخار ذرات پنبه نسوز به وجود می آید.

بیماری های ریوی تاثیرگذار بر روی فضای میان بافتی

فضای میان بافتی، لایه نازک میکروسکوپی ظریفی بین کیسه های هوایی (حبابچه ها) می باشد. رگ های خونی کوچک از فضای میان بافتی رد شده و باعث می شود که گاز میان کیسه های هوایی و خون جابجا شود. بیماری های ریوی مختلفی بر روی فضای میان بافتی تاثیر می گذارند:

بیماری ریوی بینابینی (ILD): مجموعه ای عظیم از بیماری های ریوی که بر روی فضای میان بافتی تاثیر می گذارد. سارکوئیدوز، فیبروز ریوی ایدیوپاتیک و بیماری های خودایمنی در میان انواع بیماری های ILD می شوند.

ذات الریه و آماس ریوی نیز بر روی فضای میان بافتی تاثیر می گذارد.

بیماری های ریوی تاثیرگذار بر روی رگ های خونی

سمت راست قلب خون های حاوی اکسیژن کمتری از رگ ها دریافت می کنند. این قسمت قلب، خون را از طریق شریان های ریوی به ریه ها پمپاژ می کنند. این رگ های خونی نیز مانند سایر ارگان ها دچار بیماری می شوند.

آمبولی ریه (PE): لخته خونی (معمولا در یک ترومبوز سیاهرگی عمقی) شکسته شده و به سمت قلب می رود و سپس به ریه ها پمپاژ می شود. این خون ها در شریان های ریوی مانده و اغلب موجب تنگی نفس و کاهش سطح اکسیژن خون می شوند.

هایپرتنشن (فشار خون بالای) ریوی: شرایط مختلفی منجر به فشار خون بالا در شریان های ریوی می شوند. این بیماری منجر به تنگی نفس و درد قفسه سینه می شود. اگر هیچ دلیلی برای بروز این بیماری یافت نشود، به آن هایپرتنشن شریان های ریوی ایدیوپاتیک می گویند.

بیماری های تاثیرگذار بر روی پرده جنبی ریه

پرده جنبی ریه یک غشای نازک است که ریه و خطوط درون قفسه سینه را کاملا احاطه کرده است. یک لایه کوچک از مایعات باعث می شود که پرده جنبی بر روی سطح ریه با هر تنفس در طول دیواره قفسه سینه حرکت می کند. بیماری های ریوی تاثیرگذار بر روی پرده جنبی عبارتند از:

پلورال افیوژن (آب آوردن ریه): مایعات در فضای کوچک پرده جنبی میان ریه و دیواره قفسه سینه جمع می شوند. معمولا ذات الریه یا آسیب قلبی باعث بروز این بیماری می شوند. اگر آب آوردگی پرده جنبی ریه شدید باشد، موجب اختلال در تنفس شده و آب ریه باید تخلیه شود.

دم سینه (وجود هوا یا گاز در پرده جنب): ممکن است که هوا وارد فضای بین دیواره قفسه سینه و ریه شود و موجب اضمحلال ریه گردد. معمولا برای حذف هوا لوله ای را از طریق دیواره قفسه سینه وارد ریه می کنند.

مزوتلیوما (نوعی سرطان ریه بر اثر استنشاق پنبه نسوز): نوعی سرطان نادر که در پرده جنب ایجاد می شود. مزوتلیوما چندین دهه است که بر اثر استنشاق بخارهای پنبه نسوز به وجود می آید.

بیماری های ریوی تاثیرگذار بر روی دیواره قفسه سینه

دیواره قفسه سینه نیز نقش مهمی در تنفس ایجاد می کند. ماهیچه ها دنده ها را به یکدیگر متصل می کنند و باعث می شوند که قفسه سینه منبسط شود. دیافراگم با هر دم جمع می شود و در عوض قفسه سینه را منبسط می کند:

هیپونتیلاسیون ناشی از چاقی یا سندروم پیک ویکن: فشار وزن اضافه بر روی قفسه سینه و شکم باعث می شود که انبساط قفسه سینه دشوار شود که نتیجه آن بروز مشکلات جدی تنفسی می باشد.

اختلالات عصبی عضلانی: عملکرد ضعیف عصب ها در کنترل ماهیچه های تنفسی باعث بروز مشکلاتی در تنفس می شود. بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک نمونه هایی از بیماری های عصبی عضلانی هستند.

۴.۴ از ۵
دیدگاه شما