محصولات پاک کننده برای استفاده در زمان بارداری

افسانه حیدری
1398-2-20 |
محصولات پاک کننده برای استفاده در زمان بارداری

محصولات پاک کننده برای استفاده در زمان بارداری

زمانی که باردار هستید می خواهید هرکاری انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که کودکتان سالم است. همه شما می دانید که اکثر محصولات پاک کننده حاوی مواد مسموم کننده هستند. سوالی که پیش می آید این است که آیا استفاده از محصولات پاک کننده در دوران بارداری مجاز است؟ جواب این سوال کمی پیچیده است. در این مقاله قصد داریم به توضیح پاسخ این سوال بپردازیم.

برخی از تمیز کننده ها حاوی مواد خطرناکی هستند که خطر ابتلا به ناهنجاری های مادرزادی را افزایش می دهند. این مواد خصوصا در پاک کننده های سنگین مانند گاز پاک کن ها یافت می شوند. 

محققان در مورد ترکیبات محصولات پاک کننده این نگرانی را دارند که ممکن است بر کودکان نابالغ تاثیر بگذارند، اما اینکه کدام ترکیبات و کدام محصولات خطرناک هستند آنچنان روشن نیست. همه آنها لزوما امن نیستند اما 100 درصد هم نمی توان از این محصولات مطمئن بود.

یک بررسی انجام شده توسط اداره بهداشت ایالات متحده در نیویورک نشان می دهد که زنانی که به عنوان خدمتکار یا نیروهای خدماتی در بیمارستان ها و سایر مکان ها کار می کنند، به احتمال زیاد فرزندان مبتلا به نقص های مادرزادی بدنیا می آورند. این مطالعه همچنین نشان داد که دانشمندان و اپراتورهای تجهیزات الکترونیکی در معرض خطر بیشتری قرار دارند. قرار گرفتن در معرض سموم و مواد شیمیایی فاکتور مشترک در میان این مشاغل است.

حتما برایتان سوال پیش می آید که با این وجود چه کاری باید انجام دهید؟ مطمئنا اجتناب کامل از مواجهه با سموم محیطی مشکوک غیر ممکن است. با این حال می توانید اقداماتی انجام دهید تا قرار گرفتن در معرض این سموم خطرناک را به حداقل برسانید.

در ادامه به محصولاتی که باید از استفاده آن ها اجتناب کنید و همچنین گزینه های دیگری که می تواند شما و کودکتان را به بهترین وجه محافظت کند اشاره می کنیم.

بهترین و بدترین محصولات پاک کننده برای استفاده 


در زیر برخی از دستورالعمل ها در مورد بهترین و بدترین محصولات پاک کننده برای استفاده در دوران بارداری آورده شده است، و همچنین در مورد اینکه چرا هر کدام از آنها بهترین یا بدترین محصول هستند توضیح داده خواهد شد.

اجتناب از محصولات پاک کننده حاوی گلیکول اتر: اینها سمی ترین مواد موجود در محصولات پاک کننده خانگی هستند و با سقط جنین، کاهش باروری و نقایص زایمان همراه هستند. این مواد ممکن است با نام 2-بوتوکسی اتانول(2-butoxyethanol) و متوکسی دی گلیکول ذکر شده باشند. اکثر گاز پاک کن ها حاوی گلیکول اتر هستند.

سعی کنید از محصولات حاوی فتالات اجتناب کنید: قرار گرفتن در معرض فتالات خطر ناهنجاری های مادرزادی در کودکان پسر را افزایش می دهد. معمولا در لیست ترکیبات محصولات پاک کننده نام فتالات ذکر نمی شود اما اگر "عطر" در لیست ترکیبات ذکر شده بود احتمال وجود فتالات در آن محصول بالا است. فراموش نکنید محصولات شوینده خود خصوصا پودرها و مایع های رختشویی را بررسی کنید. یک مطالعه نشان داد زنان بارداری که به طور منظم از نرم کننده های حوله و لباس استفاده می کردند سطح بالاتری از نوع خاصی از فتالات در ادرار آنها مشاهده می شد.

سعی کنید از محصولات حاوی پارابن کمتر استفاده کنید: بی ضرر بودن یا نبودن پارابن موجود در محصولات پاک کننده موضوع بحث در جامعه علمی است. نگرانی ها بیشتر به این خاطر است که پارابن ها در بدن مانند استروژن عمل می کنند. مطالعات حیوانی نشان می دهند که بوتیل پارابن ممکن است به باروری مردانه آسیب برساند. پارابن ها ممکن است با عنوان هایی نظیر متیل پارابن، اتیل پارابن، پروپیل پارابن، بوتیل پارابن، ایزوبوتیل پارابن و ایزو پروپیل پارابن ذکر شوند.

از پاک کننده های فوق ساده استفاده کنید: این مورد نیاز به افشای کامل مواد شیمیایی موجود در محصولات پاک کننده ندارد، اگر می خواهید بدانید چه چیزی در محصولات پاک کننده وجود دارد خودتان آنها را بسازید! برای این کار می توانید می توانید سرکه و آب را در یک بطری اسپری مخلوط کنید و از آن برای تمیز کردن پنجره ها و سطوح استفاده کنید. اگر به پاک کننده قوی تری احتیاج دارید می توانید از جوش شیرین و آب استفاده کنید، این محلول برای پاک کردن اجاق گاز و حمام مناسب است. با این روش ممکن است نیاز باشد برای تمیز کردن وسایل و سطوح بیشتر تلاش کنید اما می توانند خانه شما را تمیز کنند.

در صورت امکان از اسپری و پاک کننده آئروسل اجتناب کنید: بسیاری از مطالعات نشان داده اند که قرار گرفتن در معرض اسپری های پاک کننده ممکن است خطر آسم را افزایش دهد. مواد تشکیل دهنده خاصی که در این مورد مشکل زا هستند عبارتند از: الکل، آمونیاک، کلر، گلیکول و گلیکول اتیلن، پلیمرهای اکریلیک و ترپن ها.

اجتناب از خشبو کننده های هوا: همانطور که در مورد اسپری های پاک کننده گفتیم، قرار گرفتن در معرض خشبو کننده های هوا نیز با افزایش خطر ابتلا به آسم و مشکلات تنفسی همراه است. یکی دیگر از مشکلات خوشبو کننده هوا این است که تقریبا همیشه حاوی عنصر غیر معلوم "عطر" بر روی برچسب خود هستند. این بدان معناست که این محصولات ممکن است حاوی فتالات باشند که باید هنگام بارداری از آن اجتناب کنید. برای جلوگیری از ایجاد بوی ناخوشایند هر زمان که ممکن است پنجره های خانه را باز بگذارید و از سیستم تهویه استفاده کنید. هنگام آشپزی از هود استفاده کنید، زباله ها را در فواصل کوتاه مدت از خانه بیرون ببرید و خانه خود را تمیز نگه دارید.

تمیزکاری را در محیطی انجام دهید که تهویه هوای مناسب داشته باشد: در هنگام استفاده از پاک کننده های طبیعی و شیمیایی مطمئن باشید تهویه هوا به خوبی انجام می شود.

از دوستان یا دیگر اعضای خانواده کمک بخواهید:  گاهی اوقات استفاده از محصولات پاک کننده می تواند زنان باردار را تهدید کند و یا باعث حالت تهوع در آنها شود. برای امنیت بیشتر می توانید برای تمیز کردن خانه از یک دوست کمک بگیرید یا حتی یک نفر را برای تمیز کاری استخدام کنید.

لغت نامه مواد شیمیایی موجود در محصولات پاک کننده


در اینجا یک لیست از مواد شیمیایی موجود در محصولات پاک کننده آورده شده است که ممکن است زنان باردار بخواهند از آنها اجتناب کنند.

گلیکول اتر

گلیکول اترها مواد شیمیایی قدرتمندی هستند که در محصولات شوینده مانند گاز پاک کن ها، شامپو فرش ها و شیشه پاک کن ها یافت می شوند. همچنین در موادی مانند رنگ، روغن ترمز و حتی برخی از لوازم آرایشی نیز استفاده می شوند.

گلیکول اترها ممکن است برای باروری مردان و زنان مضر باشند. مطالعاتی که در مورد زنان کارگر در صنعت نیمه هادی انجام شد مشخص کرد کسانی که در معرض گلیکول اتر قرار دارند احتمال ناباروری و سقط جنین در آنها بیشتر است. همچنین مردانی که در معرض گلیکول اتر قرار دارند سلامت اسپرم آنها دچار اختلال شده است. 

در مطالعه جالب دیگری در مورد اینکه آیا قرار گرفتن در معرض گلیکول اتر قبل از زایمان بر عملکرد شناختی کودکان در دوران کودکی تاثیر دارد یا خیر، تحقیق و بررسی شد. محققان نمونه ادرار مادرانی که در معرض گلیکول اتر قرار داشتند را بررسی کردند تا به ارتباط احتمالی بین سطح گلیکول اتر موجود در ادرار و عملکرد شناختی کودک در سن 6 سالگی پی ببرند. آنها دریافتند مادرانی که غلظت گلیکول اتر موجود در ادرارشان  بیشتر بود احتمال بیشتری دارد که کودکان آنها در آزمون هوش ابتدایی عملکرد بدی داشته باشند.

پارابن ها

پارابن ها در اکثر محصولات مراقبت شخصی و محصولات مصرفی برای خانه مانند پاک کننده ها وجود دارند. در حالی که بعضی از کارشناسان می گویند که پارابن ها کاملا ایمن هستند، به ویژه اینکه مقادیر بسیار کمی از آنها در محصولات خانگی یافت می شود، محققان دیگر نگران ویژگی های اختلال آنها در غدد درون ریز هستند.

پارابن ها می توانند در بدن رفتار استروژن را تقلید کنند، بررسی ها ارتباطی بین پارابن ها و سرطان پستان شناسایی کرده اند. پارابن ها در بافت پستان و سرطان یافت می شوند. مطالعات آزمایشگاهی در سطح سلولی نشان داد که مقادیر بسیار کمی از پارابن ها می توانند چگونگی رفتار بافت پستان و سلول های سرطانی پستان را تغییر دهند.

چه چیزی درمورد پارابن ها در دوران بارداری ایجاد نگرانی می کند؟ پارابن ها ممکن است بر وزن تولد، بویژه در کودکان پسر تاثیر بگذارند. یک مطالعه در مورد کودکان مذکر نشان داده است که سطوح بالای پارابن ها در ادرار مادر با افزایش وزن در هنگام تولد برای کودکان پسر ارتباط دارد و این افزایش وزن همچنان تا سن 3 سالگی ادامه یافت. اما مطالعات دیگر نتایج متناقضی داشتند.

این تحقیق نتیجه ای در مورد تاثیر پارابن ها بر نوزادان دختر نشان نمی دهد. در مطالعات حیوانی، موش های حامله ای که در معرض بوتیل پارابن قرار داشتند فرزندان نر را با ناهنجاری های تولید مثل در بیضه ها و کیفیت اسپرم پایین بدنیا می آوردند.

پارابن ها در برخی از محصولات پاک کننده یافت می شوند و یکی از کم خطر ترین مواد شیمیایی هستند که به مقدار خیلی کم در محصولات پاک کننده استفاده می شوند، اما اگر می خواهید کاملا خطر را از بین ببرید بهتر است از آنها اجتناب کنید.


فتالات ها

فتالات ها هم مانند پارابن ها به عنوان مختل کننده غدد درون ریز شناخته می شوند. این یعنی آنها با هم در تعامل اند و می توانند بر هورمون های بدن تاثیر بگذارند. استفاده از فتالات در اسباب بازی ها و محصولات بهداشتی مراقبت از کودکان ممنوع شده است زیرا احتمال دارد به آنها آسیب برسانند. با این حال، فتالات ها هنوز هم در تعداد زیادی از محصولات دیگر، از جمله بسیاری از اسپری های تمیز کننده و مواد شوینده یافت می شوند. فتالات ها معمولا در لیست ترکیبات، درون نام "عطر" پنهان هستند. همه محصولاتی که حاوی عطر هستند فتالات ندارند اما اکثر آنها شامل فتالات هستند.

محققان دریافتند که ممکن است یک رابطه احتمالی بین قرار گرفتن در معرض فتالات قبل از زایمان و نقص مادرزادی هیپوسپادیاس وجود داشته باشد. هیپوسپادیاس نوعی نقص مادرزادی در نوزادان پسر است که در آن سوراخ مجرای ادرار به جای آنکه در نوک آلت باشد، در زیر آلت تناسلی قرار دارد.

فتالات ها در همه جا هستند و شما نمیتوانید آنها را کاملا از زندگی خود حذف کنید. با این حال، می توانید مواجهه خود با فتالات را کاهش دهید. به عنوان مثال، محققان دریافتند که زنانی که از خوشبو کننده هوا و یا نرم کننده پارچه استفاده می کردند غالبا فتالات در ادرار آنها بیشتربالا بود.

تری کلوسان

تری کلوسان در محصولات آنتی باکتریال یافت می شود. همانند فتالات ها و پارابن ها، تری کلوسان نیز باعث اختلال در غدد درون ریز می شود. FDA استفاده از تری کلوسان در صابون ها را ممنوع کرده است اما هنوز هم در برخی از محصولات مراقبت شخصی و پاک کننده های خانگی یافت می شوند. محققان دریافتند وجود تری کلوسان در ادرار زنان باردار منجر به کاهش رشد جنین و تاثیر روی وزن، قد و دور سر نوزاد می شود.

خلاصه

ما در زندگی روزمره با انواعی از مواد شیمیایی در تماس هستیم که می توانند برای سلامتی ما مضر باشند، محصولات پاک کننده حاوی مواد سمی شیمیایی مواردی هستند که روزانه با آنها سر و کار داریم، زنان باردار باید تا حد ممکن از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی اجتناب کنند زیرا برخی از مواد شیمیایی می توانند باعث ایجاد نقص های مادرزادی شوند. سبک زندگی ما به گونه ای است که نمی توان به طور کامل از مواد ذکر شده در بالا اجتناب کرد، اما با برخی کارها می توانیم از مواجهه با این محصولات تا حد زیادی بکاهیم. به طور مثال به جای استفاده از انواع خشبو کننده های هوا پنجره ها را باز بگذارید و هنگام آشپزی هود را روشن کنید، موقع استفاده از مواد شوینده دستکش بپوشید، و یا از پاک کننده های دست ساز خانگی استفاده کنید. بدین ترتیب تا حد زیادی سلامت خود و فرزندتان را تضمین می کنید.

۴.۴ از ۵
دیدگاه شما