طب فیکس

سلامت،زیبایی،پزشکی،ورزشی،طبی

لزوم استفاده و آشنایی با نحوه کار دستگاه های تصفیه هوا

تاثیر هوای استنشاق شده بر روی ارگان های داخلی بدن غیرقابل چشم پوشی است، به همین دلیل پاکی و آلودگی هوای اطراف شما چه در محل زندگی و چه در محل کار موضوع بسیار مهمی است که سلامتی شما به آن وابسته است.

این مسئله را اکثرا می دانند که هوای خارج از منزل به خاطر وجود دود و گازهای سمی و خطرناک کارخانه ها و ماشین ها، گرد و خاک مربوط به تخریب ساختمان ها و غیره، بسیار آلوده است ولی آیا از این واقعیت مطلع هستید که فضای و هوای داخل منزل به خاطر عامل سکون بیشتر از فضای خارج آلوده بوده و احتمال ابتلا به بیماری بیشتر است؟

هوای خارج از منزل به وسیله عواملی چون باد و باران ، اشعه ماورای بنفش خورشید و غیره، به نسبت پاکیزه و تمیزتر از فضای منازل مسکونی می باشد.
امروزه استفاده از پنجره های دو جداره، عایق کردن درب و پنجره و همچنین استفاده از درزگیر ها سبب شده است که تبادل هوایی انجام نشود و آلاینده های مختلف باعث آلوده تر شدن فضای منزل شود.
در محیط خارج از منزل شش آلاینده دی‌اکسیدنیتروژن، دی‌اکسید گوگرد، ازن، ذرات سرب، مونوکسیدکربن و ذرات معلق ده میکرونی عامل اصلی آلودگی هوا هستند که هر کدام اثرات مضر خودشان را بر روی سیستم تنفسی می گذارند.

غیر از این آلاینده‌های خارجی، آلاینده‌های داخلی فراوانی نیز سلامت ساکنان منازل را به خطر می اندازند. وجود گرده گل‌ها و گیاهان، نگهداری از حیوانات خانگی مثل گربه و پرندگان خانگی مثل طوطی و قناری، آلودگی ناشی از مایت‌ها و همچنین انتشار دود سیگار در فضاهای بسته از مهم‌ترین عوامل آلودگی هوا در محیط‌های داخلی است.
جدای از بحث های بالا محیط خانه در ارتباط بسیار مستقیم با هوای بیرون خانه و محیط های صنعتی است، بنابراین شکی نیست که عوامل آلاینده خارجی بتواند محیط‌های داخلی را هم تحت‌تاثیر خود قرار دهد.

میزان آلودگی هوای داخل منازل چقدر است؟

موسسه حفاظت از محیط زیست (EPA) با تحقیقات فراوان ۵ عامل اصلی را تهدیدی بسیار خطرناک برای به خطر افتادن بهداشت عمومی جامعه و خانواده ها مطرح کرده است که یکی از آنها هوای داخلی منازل می باشد و این مسئله زمانی نگران کننده می شود که بدانیم انسان ها بیش از ۷۰ درصد زمان خود را داخل ساختمان ها می باشند.

با توجه به آشنایی با آلاینده های هوای محیط با چند روش ساده مانند استفاده نکردن دخانیات در محیط های بسته، استفاده کمتر از اسپری ها و خوش بو کننده های شیمیایی، باز کردن چند دفعه در و پنجره برای تبادل هوای داخل و خارج از منزل از آلوده شدن بیشتر هوای داخل ساختمان ها جلوگیری کرد و با استفاده از دستگاه تصفیه هوا می توان تا ۹۹ درصد آلودگی داخل منازل را از بین برد.

دستگاه تصفیه هوا دستگاهی است که آلودگی هوا را با فرآیند نسبتا ساده اما کارآمدی تصفیه نموده و هوای سالم را تولید می نماید، این دستگاه با وجود آلودگی های موجود در هوا اعم از گرد و غبار، دود وسایل نقلیه و گرده های گیاهان در بهار، برای تامین سلامتی انسان، خصوصا کودکان و سالمندان خانواده جزوء نیازهای اساسی محسوب می گردد. این نیاز برای افرادی که دارای آلرژی و آسم می باشند چند برابر می باشد.

تنفس در هوای پاک که توسط دستگاه تصفیه هوا تولید می شود باعث شادابی پوست و کمک به سلامتی انسان می شود.
دستگاه تصفیه هوا در تمامی محیط ها اعم از منازل مسکونی، فضاهای اداری، فروشگاه ها و ماشین مورد استفاده قرار می گیرد که نسبت به ویژگی ها و حجم محیط در مدل های گوناگونی عرضه می گردد .
بررسي محققین نشان داده است كه مهم ترین آلاینده های موجود در داخل محیط های مسکونی شامل فرم آلدئید و تری کلرواتیلن که عمدتا از لوازم منزل، مواد ساختمانی و مواد شیمیایی مورد استفاده در فعالیت های خانگی منتشر مي‌شود و متاسفانه تا مدت زیادی در این فضا باقی می‌مانند.

محققان توصیه می کنند از آنجایی که هوای محیط خارج نیز بسیار آلوده است و امکان جایگزینی هوای پاک وجود ندارد استفاده از دستگاه های تصفیه هوا، گلدان و گیاهان آپارتمانی برای بهبود هوای تنفسی و دریافت اکسیژن امری نسبتا ضروری می باشد.

نحوه کار دستگاه های تصفیه هوا

دستگاه هاي تصفيه هوا امروزه در انواع گوناگونی هستند. آگاهي از خواص و ويژگي هاي ضروری و غير ضروري آنها، شما را به يک خريدار با تجربه تبديل مي کند. این دستگاه ها هوا را به واسطه یک گردش، از ذرات و آلودگی های معلق پاکسازی می کنند. در برخی دستگاه های تصفیه هوا یون های منفی به هوای تصفیه شده اضافه شده که باعث جذب و ته نشین نمودن ذرات معلق هوا می گردد .

به صورت کلی دستگاه های تصفیه هوا توسط فیلتری که در آنها موجود هستند تقسیم بندی می شوند که در زیر انواع آنها و نحوه کارشان شرح داده شده است:

فيلترهاي الکترواستاتيک:
داراي صفحاتي هستند که توسط الکتريسيته ساکن باردار شده و ذرات معلق را بر روي اين صفحات به دام مي اندازند. این صفحات باید بصورت مداوم و پیوسته تمیز و گردروبی شوند تا از کارایی دستگاه کاسته نشود.

فيلتر کربن فعال:
انواع کامل تری از دستگاه هاي تصفيه هوا، داراي فيلتر کربن فعال هستند. اين فيلترها از طريق واکنش هاي شيميايي که با کربن روي مي دهد، گازها، دود ، بو ،گردو غبار را جذب کرده و از هوا جدا مي کنند.

فيلتر هپا (HEPA) :
اين فيلتر که از چند نوع لایه الياف مصنوعي درست شده، بر حسب نوع و کيفيت خود مي تواند تا 99.97% از ذرات بسيار ريز (تا 0.3 ميکرون) هوا را در خود جذب کند حتي قادر است ذرات تا 0.003 ميکرون را با راندمان بسيار عالي جذب کند

فيلتر2Tio :
اين نوع فيلترها گازهای سمی و شیمیایی را به خوبی جذب خود می کنند. از جمله این گاز ها مي توان به بنزن، فرمالدئيد و رادون اشاره کرد.

محل قرار گرفتن دستگاه های تصفیه هوا کجاست؟

این دستگاه ها بهتر است در مکان هایی باشد که فرد در آن بیشترین حضور را دارد. بهترين محل، ممکن است اتاق خواب باشد چون در هر صورت ما نزديک به يک سوم از عمر خود را در اتاق خواب می گذرانیم. در صورت امکان بايد در هر اتاق يک دستگاه قرار داد و يا دستگاه را در طول روز و شب از اتاق خواب به اتاق نشيمن جا به جا کرد.دقت شود که اطراف این دستگاه ها نباید مانعی وجود داشته باشد تا از گردش موثر هوا جلوگیری ننماید. بهتر است اين دستگاه ها به طور مداوم کار کنند تا تاثيرشان کامل و پايدار گردد.

چه دستگاه تصفیه هوایی را انتخاب کنیم؟

فاکتورها و ویژگی های مهم در انتخاب يک دستگاه تصفيه هوای خوب عبارتند از:

1) راندمان بالای جذب ذرات معلق هوا

2) توانايي بالا در جذب گازها و بوها

3) تعداد و نوع فيلترها

4) عمر مفید فيلترها

5) میزان مصرف برق

6) فضا و حجم پوشش دهي

7) ابعاد و وزن

8) قيمت

در کل باید درنظر داشت ویژگی های بالا می توان گفت که دستگاه هایی که داراي فيلتر هپا هستند داراي راندمان بالاتري در جذب ذرات معلق نسبت به انواع دیگر هستند. بنابراين چنانچه محدوديتي در پرداخت هزينه ندارید، بي شک اين دستگاه ها انتخاب بهتري مي باشند، گرچه انواع دیگر نیز عملکردهای مناسب و قابل قبولی دارند.

نوشتن یک نظر
عضو سرویس طب فیکس مگ شوید .

با عضویت در طب فیکس مگ بهترین مطالب را داخل ایمیل خود داشته باشید

عضویت
اصل بودن کالا
بهترین قیمت
تخفیف ویژه
ارسال فوری
پرداخت در محل
ضمانت برگشت