علائم و عوارض بیماری هایپرگلایسمیا یا قند خون بالا

1398-3-9 |
علائم و عوارض بیماری هایپرگلایسمیا یا قند خون بالا

گلوگوز یا همان شکر، سوختی است که به سلول های سرتاسر بدن انرژی رسانی می کند. با توجه به نوع، مقدار و زمان مصرف وعده های غذایی، سطح خون حاوی این منبع انرژی افزایش یا کاهش می یابد؛ اما گاهی اوقات اوضاع به درستی پیش نرفته و سلول ها گلوکوز را جذب نمی کنند. این قضیه منجر به افزایش قند خون بدن و در نتیجه آسیب به عصب ها، رگ های خونی و ارگان های بدن و در ادامه اتفاقات خطرناک دیگری می شود.

سطح طبیعی قند خون بدن معمولا بین 60 mg/dl و 140 mg/dl است. آزمایشی تحت عنوان هموگلوبین A1c وجود دارد که متوسط سطح قند خون بدن را در طول سه ماه گذشته اندازه گیری می کند. مقدار طبیعی قند خون در این آزمایش برای افرادی که مبتلا به بیماری دیابت نیستند، زیر 5.7 درصد می باشد. بنابراین افزایش میزان گلوکوز در جریان خون یا همان بیماری هایپرگلایسمیا یکی از نشانه های بیماری دیابت به شمار می رود.

در بدن افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع یک، انسولین، هورمونی که شکر را از طریق جریان خون برای عمل جذب به سلول ها می رساند، تولید نمی شود؛ اما در افراد مبتلا به دیابت نوع دو، بدن نمی تواند به درستی از انسولین ترشح شده، استفاده کند و بنابراین مقدار انسولین باقی مانده در بدن یا بسیار زیاد است یا بسیار کم. به همین ترتیب، اگر این بیماری روند درمانی اش را طی نکند، شکر موجود در جریان خون به طور خطرناکی افزایش یافته و سرتاسر ارگان های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

به همین دلیل بررسی میزان قند خون بدن امر بسیار مهمیست. اگر میزان گلوکوز بدن در حد طبیعی و نرمال باقی بماند، خطر ابتلا به عوارض بیماری دیابت نیز کاهش می یابد. در ادامه با چندین نمونه از علائم و نیز عوارض قند خون بالا در بدن آشنا خواهید شد.

گاهی قند خون بالا هیچ علائم ظاهری ندارد !!

در اغلب موارد قند خون بالا هیچ نشانه ظاهری نداردو یا اینکه حداقل در ابتدای امر اینگونه است. حدود 29 میلیون نفر در آمریکا به بیماری دیابت مبتلا هستند، اما یک چهارم این جمعیت هیچ اطلاعی از بیماریشان ندارند. حدود 86 میلیون نفر نیز قند خونی بالاتر از سطح طبیعی دارند، اما قند خونشان آنقدر بالا نیست که بیماری دیابت نوع دو در آن ها قطعی تشخیص داده شود. به همین دلیل همیشه به افرادی که مستعد ابتلا به دیابت نوع دو هستند، توصیه می شود که همواره سطح قند خونشان را بررسی کرده و کنترل کنند. کسانی که اضافه وزن دارند، فعالیت بدنی ندارند، فشار خون بالا دارند و یا بیماری دیابت در خانواده شان ارثی است. این نکته را باید در نظر داشت که تنها یک بار بررسی سطح قند خون کافی نیست، زیرا قند خون در زمان بیماری یا استرس و تنش های عصبی تغییر می کند. بنابراین اگر در آژمایش های متعدد میزان قند خون بالا باشد، نشان دهنده مشکلی در سیستم بدن است. خوشبختانه اگر قند خون بالا سریعتر تشخیص داده شود، پیش از بروز هرگونه نشانه و علائمی، می توان از بروز عوارض بیماری پیشگیری کرد و درمان راحت تری داشت.

تکرر ادرار و نوشیدن آب زیاد از نشانه های قند خون بالا

وقتی که میزان شکر موجود در خون بالا باشد، بدن تلاش می کند تا از شر این میزان شکر خلاص شود، بنابراین میزان بیشتری شکر را روانه مجاری ادراری می کند و آب زیادی نیز از بدن جمع می کند تا آن را تبدیل به ادرار کرده و توسط آن شکر اضافی را از بدن خارج کند. این مسئله باعث می شود تا شما تعداد دفعات بیشتری نیاز به دفع ادرار را احساس کنید و هر مرتبه نیز حجم ادرار زیاد باشد. بنابراین بدن آب زیادی از دست داده و بنابراین شخص به شدت تشنه می شود. برخی افراد به شدت احساس گرسنگی نیز می کنند و ممکن است به ناگهان و طی مدت زمان کوتاهی وزن زیادی از دست بدهند، زیرا سلول های بدن به اندازه کافی، شکر که منبع سوخت بدن محسوب می شود، دریافت نمی کنند. بسیاری از افراد تا زمان آزمایش، وجود دیابت را در بدنشان تشخیص نمی دهند، اما در بدن برخی دیگر نیز علائم واضحی بروز پیدا می کند. تکرر ادرار، تشنگی بیش از حد، بیدار شدن از خواب برای مراجعه به دستشویی، گرسنگی بیش از حد، کم کردن غیر طبیعی وزن.

احساس خستگی دائمی و مفرط

اگر سلول های بدن به اندازه کافی شکر دریافت نکنند، انرژیشان را از دست داده و گرسنه می شوند. به همین دلیل فرد همیشه احساس خستگی می کند. وقتی که خون به دلیل قند خون بالا غلیظ تر باشد، قلب باید با شدت بیشتری کار کند تا بتواند خون را به رگ های بدن پمپاژ کند و خون نیز با سرعت کمتری به منظور رساندن مواد مغذی به سلول ها، در رگ ها حرکت می کند. علاوه بر این، هنگامی که بدن از طریق ادرار از شر شکر اضافه موجود در بدن خلاص می شود، انرژی بدن تخلیه شده و از بین می رود. به علاوه، افزایش عطش و تکرر ادرار در هنگام خواب نیز اتفاق می افتد و همین باعث بر هم زدن نظم خواب فرد نیز می شود.

چسبناک شدن خون

خونی که میزان قند بالایی دارد، چسبناک تر است. تصور کنید که به جای خون، شربتی غلیظ در رگ ها جاریست و باید خودش را از طریق رگ های خونی بسیار کوچک به ارگان هایی مانند چشم ها، گوش ها، عصب ها، کلیه و قلب برساند. قند خون بالا همین بلا را بر سر خون می آورد و عوارض بیماری از همین رگ های خونی کوچک شروع می شود. حتی در افرادی که به بیماری دیابت مبتلا نیستند، ارتباط مستقیمی میان غلظت خون و سطح قند خون بدنشان وجود دارد.