علائم سرطان روده بزرگ در مردان

1398-4-5 |
علائم سرطان روده بزرگ در مردان

سیستم گوارشی پیچیده است و همین مسئله تشخیص علائم سرطان روده بزرگ را دشوار می کند. در نتیجه، بسیار مهم است که بطور منظم آزمایش های سرطان روده بزرگ را انجام دهید.

سرطان روده بزرگ، که همچنین سرطان کولورکتال نامیده می شود، سومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان و زنان ایالات متحده است. برای مردان، خطر کلی ابتلا به سرطان روده بزرگ در حدود یک نفر در هر 22 نفر می باشد که برابر با 4.49 درصد است.

بسیاری از علائم می توانند بیانگر سرطان روده بزرگ باشند، اما اگر کسی این علائم را داشته باشد، لزوما به معنای آن نیست که دچار این بیماری شده است. توجیهات بسیاری برای علائم مختلف وجود دارد از جمله عفونت یا بیماری التهابی روده. با این حال، هر کسی که علائم جدیدی را تجربه می کند، بهتر است جهت معاینه دقیق نزد پزشک برود.

علائم سرطان روده بزرگ در مردان و زنان یکسان است و شامل موارد زیر می شود:

1. تغییرات در عادات روده

ناراحتی معده یا عفونت های جزئی می تواند اغلب باعث تغییراتی در روده ها مانند یبوست یا اسهال شود. با این حال، این مسائل معمولا در عرض چند روز با فروکش کردن بیماری، حل و فصل می شوند. تغییرات روده ای که بیش از چند روز طول بکشد ممکن است نشانه ای از یک بیماری درحال وقوع باشد.

اگر فردی این علائم را به طور مرتب یا طولانی تر از چند روز داشته باشد، باید نزد پزشک برود.

2. درد شکم و نفخ

درد شکم یا نفخ گاه به گاه، مسائل گوارشی رایجی هستند که می توانند به علت ناراحتی معده، گاز یا خوردن غذاهایی خاص رخ دهند. تجربه کردن درد شکم و نفخ مکرر و بی دلیل، می تواند یکی از علائم سرطان روده بزرگ باشد، هرچند این علائم اغلب می تواند به علت مشکلات سلامتی دیگری نیز رخ دهد.

3. احساس می کنید روده ها خالی نیستند

اگر انسداد در روده بزرگ افزایش یابد، ممکن است فرد احساس کند که هرگز نمی تواند روده خود را کاملا خالی کند. حتی اگر روده هایش خالی باشند، هنوز احساس می کند که نیاز دارد دوباره از سرویس بهداشتی استفاده کند.

4. خون در مدفوع

دیدن خون در مدفوع می تواند ترسناک باشد. مدفوع ممکن است حاوی رگه های خون قرمز تازه باشد، یا کل مدفوع ممکن است ظاهر تیره و کبودی به خود بگیرد. دلایل دیگری از جمله هموروئید برای مدفوع خونین وجود دارد. با این حال، هر کسی که خون در مدفوع خود مشاهده می کند، باید جهت معاینه به دیدن پزشک برود. 

5. کاهش وزن بدون توضیح

از دست دادن وزن به طور ناگهانی و غیر منتظره نشانه ای از انواع مختلف سرطان است. از دست دادن بیش از 4 یا 5 کیلوگرم وزن به طور ناخواسته در عرض 6 ماه ممکن است نشانه ای مهم باشد که باید حتما به پزشک اطلاع دهید. در افراد مبتلا به سرطان، کاهش وزن ممکن است ناشی از مصرف بیش از حد انرژی بدن توسط سلول های سرطانی باشد. سیستم ایمنی بدن نیز برای مبارزه با سلول های سرطانی سخت تلاش می کند. اگر تومور بزرگ باشد، ممکن است منجر به انسداد در روده بزرگ شود، که می تواند باعث تغییراتی در روده و کاهش وزن شود.

6. خستگی

افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ ممکن است احساس خستگی یا ضعف دائمی داشته باشند که احتمالا به دلیل فشار علائم روده و مصرف انرژی اضافی توسط سلول های سرطانی است. اگر چه احساس خستگی در حالت کلی طبیعی است اما خستگی مزمن با استراحت از بین نمی رود. خستگی مزمن عموما نشانه یک اختلال اساسی است. هر کسی که خستگی مزمن را تجربه کند باید برای تشخیص علت دقیق نزد پزشک برود.

7. تنگی نفس

هنگامی که سرطان شروع به تخلیه انرژی از بدن و ایجاد خستگی می کند، معمولا افراد علائم مرتبطی مانند تنگی نفس را تجربه می کنند. این افراد ممکن است در تنفس خود دچار مشکل و سختی شوند و یا ممکن است به سرعت از چیزهایی ساده مثل راه رفتن در فواصل کوتاه و یا خندیدن خسته شده و نفس کم بیاورند.

عوامل خطر

برخی عوامل ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد، از جمله:

سابقه شخصی درمورد مسائل گوارشی مانند پولیپ های کولورکتال یا IBD

سابقه خانوادگی پولیپ یا سرطان کولورکتال

برخی از جهش های ژنتیکی ارثی، مانند سرطان کولورکتال غیر پلیپی ارثی (HNPCC)

پیر شدن

داشتن دیابت نوع دو

برخی از قومیت ها، از جمله آفریقایی-آمریکایی ها یا یهودیان اشکنازی

پیشگیری از سرطان در همه موارد امکان پذیر نیست، اما تغییرات در سبک زندگی برای از بین بردن برخی عوامل خطر ممکن است به فرد کمک کند تا احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. برخی از این تغییرات مفید در سبک زندگی عبارتند از:

رژیم غذایی

به گفته انجمن سرطان آمریکا (ACS)، یک رژیم غذایی که در آن از گوشت قرمز یا محصولات گوشتی فرآوری شده استفاده می شود، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولورکتال) را افزایش می دهد.

این غذاها عبارتند از:

گوشت گاو

گوشت گوساله

گوشت بره

قلوه

هات داگ

گوشت های فروشگاهی

خوردن گوشت در دمای بسیار بالا مانند گوشت گریل شده، جوجه کباب یا گوشت سرخ شده، مواد شیمیایی سرطان زا را آزاد می کند. این مواد شیمیایی نیز ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد، هرچند رابطه بین روشهای پخت و پز گوشت و سرطان هنوز بطور دقیق معلوم نیست.

وزن

داشتن اضافه وزن یا چاقی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می شود. با توجه به داده های ACS، ارتباط بین چاقی و سرطان کولورکتال در مردان بیشتر است. کم کردن وزن و نگه داشتن آن در محدوده مناسب می تواند به کاهش خطر کمک کند.

عدم فعالیت

غیر فعال بودن به لحاظ فیزیکی، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد. فعال بودن حتی با انجام تمرینات و ورزش های سبک ممکن است به کاهش این خطر کمک کند.

مصرف الکل

افرادی که به شدت یا به طور منظم از مشروبات الکلی استفاده می کنند خود را بیش از پیش در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار می دهند. مردان باید کاملا از مصرف مشروبات الکلی اجتناب کنند.

سیگار کشیدن

افرادی که سیگار می کشند، احتمال بیشتری وجود دارد که دچار سرطان روده شده و حتی جان خود را از دست بدهند. سیگار کشیدن خطر ابتلا به بسیاری از انواع سرطان را افزایش می دهد.

درمان سرطان روده بزرگ یا سرطان کولورکتال

سرطان روده بزرگ تا حد بسیار زیادی قابل درمان است و اغلب اگر تشخیص این بیماری در مرحله اولیه رخ دهد - زمانی که سرطان تنها در روده است و به مناطق دیگر بدن گسترش نیافته – بیماری کاملا درمان می شود.

جراحی، رایج ترین درمان اولیه برای سرطان روده بزرگ است و میزان بهبودی آن حدود 50 درصد است. یک جراح، رشد سرطانی و هر گره لنفاوی مجاور و بخش هایی از بافت سالم را که در اطراف رشد است، برخواهد داشت. سپس قسمت های سالم روده را مجددا متصل خواهد کرد.

بسیاری از انواع زودرس سرطان روده بزرگ نیازی به درمان بیشتر ندارند. اگر سرطان پیشرفته باشد، جراحان ممکن است نیاز به برداشتن قسمت های بیشتری از روده داشته باشند و اگر بیماری به داخل مجرای رکتوم (انتهای روده بزرگ که به مقعد می رسد) رسیده باشد، جراح ممکن است این قسمت از روده بزرگ را از بین ببرد.

بعضی اوقات پزشکان به افرادی که ممکن است خطر ابتلا به تومورهای تکراری را داشته باشند، شیمی درمانی را توصیه می کنند.

چه هنگام باید به دیدن پزشک برویم؟

در بیشتر موارد علائم گوارشی نشان دهنده سرطان نیستند. با این حال، اگر با علائم غیرمعمول روبرو می شوید که به طور منظم ظاهر شده یا به طور پیوسته وخیم تر می شوند، بهتر است به دیدن دکتر بروید، زیرا روش دیگری جز معاینه پزشک برای تشخیص این مسائل وجود ندارد. حتی اگر علت اصلی علائم، سرطان روده بزرگ نباشد، ممکن است پزشک اختلال دیگری را تشخیص دهد و درمان مناسب را توصیه کند.

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان روده علائم زودرسی را از خود نشان نمی دهند، بنابراین مشاهده علائم بیماری ممکن است نشانه رشد یا گسترش سرطان باشد. انجمن سرطان آمریکا (ACS) توصیه می کند مردان و زنانی که خطر ابتلا به سرطان روده یا سرطان کولورکتال در آنها بالاست، بهتر است در سن 45 سالگی شروع به غربالگری کنند. اگر فرد بطور منظم حضور یابد، پزشکان می توانند سرطان روده بزرگ را در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان کنند.