صندلی های ماساژ چگونه کار می کنند؟

1398-3-27 |
صندلی های ماساژ چگونه کار می کنند؟

صندلی های ماساژ چگونه کار می کنند؟

تصور کنید بعد از یک روز کاری سخت به خانه آمده اید؛ کمرتان گرفته است؛ شانه یتان درد می کنند و پاهایتان از شدت درد می تپند. کفش هایتان را در می آورید؛ روی یک صندلی راحت می نشینید و دستگاه کنترل از راه دور را برمی دارید. اما کنترلی که در دست هایتان گرفته اید متعلق به تلویزیون نیست و به صندلی ماساژ شما مربوط می شود. شما به صندلی خود تمام دردها و گرفتگی هایتان را می گویید و سپس، او شما را ماساژ می دهد.

صندلی های ماساژ روباتیک، چند دهه است که ساخته شده اند.  این دستگاه ها، در ایالت متحده آمریکا، جزء اجناس لوکس محسوب می شوند و برای داشتن آن ها باید چندین هزار دلار هزینه کرد. آمریکا سهم کوچکی از بازار جهانی را در استفاده از صندلی ماساژ به خود اختصاص داده است؛ اما در همه کشورها وضعیت بدین منوال نیست و بسیاری از سایت های فروش اینترنتی، ادعا می کنند که استفاده از صندلی های ماساژ، بسیار رایج است. به طور مثال، برخی سایت ها تخمین می زنند که 20 درصد از خانواده های ژاپنی حداقل یک صندلی ماساژ در منزلشان دارند.

ایده طراحی صندلی های ماساژ بسیار ساده است.صندلی ماساژ، در واقع، دستگاهی است که فرد با نشستن روی آن، ماساژ دریافت می کند. برخی از این صندلی ها، عناصر ارتعاشی ساده ای دارند ولی در طراحی بعضی از این دستگاه ها، از ماشین آلات پیچیده ای استفاده شده است تا بتوانند تکنیک های ماساژ درمانی انسان ها را تا حدودی تقلید کنند. همه این دستگاه ها برای آسایش و تسکین افراد طراحی شده اند تا انسان ها در رفاه بیشتری زندگی کنند.

در حالی که بیشتر صندلی های ماساژ موجود در بازار، رویکرد مکانیکی دارند؛ مخترعین با چندین تکنیک جدید، سعی در بهبود و کامل کردن این دستگاه ها داشته اند. برخی از متخصصین، دستگاه هایی را به بازار عرضه کرده اند که در طراحی آن از آب برای ماساژ دادن و دور کردن تنش و استرس استفاده شده است. برخی دیگر از متخصصین ار کیسه های هوایی در ساخت صندلی های ماساژ استفاده کرده اند تا به ماهیچه ها فشار وارد شود و گردش خون، بهبود پیدا کند. بسیاری از تولید کنندگان این عرصه، از ترکیب چندین تکنولوژی و فناوری در ساخت صندلی های ماساژ استفاده کرده اند.

این ماشین ها چطور کار می کنند؟ برای دانستن پاسخ این سوال، روی صندلی خود بنشینید و این مقاله را مطالعه کنید تا مرحله به مرحله، طرز کار این دستگاه را بدانید. با رویکرد مکانیکی دستگاه، کار را شروع می کنیم.

صندلی ماساژ: ماساژ مکانیکی

بیشتر صندلی های ماساژ، از ترکیب موتورها، چرخ دنده ها، غلتک ها و دستگاه های ویبره ساخته می شوند. تاریخچه اختراع این صندلی ها به نیم قرن پیش باز می گردد؛ اما در طول چند دهه اخیر، بسیار کامل تر و پیچیده تر شده اند. در طراحی ساده ترین صندلی های ماساژ، از یک سری سطوح ارتعاشی برای اعمال ماساژ استفاده می شود. برای ایجاد ارتعاش، تولید کننده ها از وسایل کوچکی استفاده می کنند که دارای چرخ دنده هستند. وزن نباید روی چرخ ها قرار بگیرد؛ چون باعث عدم تعادل در چرخ دنده می شود. زمانی که موتور الکتریکی، چرخ دنده ها را به سرعت می چرخاند؛ چرخش آن ها موجب ارتعاش دستگاه می شود. تلفن های همراهی که از ویژگی ویبره استفاده می کنند؛ نمونه های کوچکی از این سیستم هستند. یک صندلی ماساژ، برای اعمال ماساژ به چندین نمونه از این ویبراتورها نیاز دارد و باید طوری در دستگاه جایگذاری شوند که تعادل صندلی به هم نخورد.

با اینکه تمام تولید کننده های صندلی ماساژ از تکنیک ها منحصر بفرد خود در تولید محصولاتشان استفاده می کنند؛ با این حال، برخی تکنیک های کلی وجود دارد که در ساخت اغلب مدل ها استفاده می شود. اگر روکش صندلی ها را جدا کنید؛ فقط نمایی از موتورها، چرخ دنده و غلتک را مشاهده خواهید کرد که در ساخت تمام صندلی ها، از آن ها استفاده می شود. زمانی که در حال دریافت ماساژ از صندلی ماساژ هستید؛ غلتک های تعبیه شده در آن، نقش دست های یک ماساژور را بازی می کنند. در واقع، غلتک ها از طریق یک الگوی از پیش تعیین شده حرکت می کنند و شما را ماساژ می دهند. در برخی صندلی ها، غلتک ها دامنه حرکت محدودی دارند. موتورهای الکتریکی، انرژی لازم برای حرکت غلتک ها را فراهم می کنند. صندلی های ماساژ پیچیده تری نیز در بازار وجود دارد. برای طراحی صندلی های پیچیده تر، سازنده، غلتک ها را در یک بازوی مکانیکی قرار می دهد که می تواند به صورت افقی و عمودی حرکت کند. در واقع، غلتک به سمت راست و چپ حرکت می کند و حتی می تواند به شکل دایره وار، شما را ماساژ دهد. باز هم موتور الکتریکی، مسئول تامین نیروی بازوی مکانیکی می باشد. بسیاری از صندلی های ماساژ، به کاربر اجازه می دهند تا شدت ماساژ را تنظیم کند. 

از آنجایی که بیشتر صندلی های ماساژ، داری پشتی متحرک هستند؛ سازندگان مجبورند سیستم های متعدد برقی و مکانیکی برای سهولت استفاده کاربران طراحی کنند. برخی از صندلی های ماساژ، پشتی های موتوریزه شده ای دارند و کاربران با فشار دادن یک دکمه، موقعیت پشتی را تنظیم می کنند. تنظیم پشتی صندلی در دستگاه های دیگر، با کشیدن اهرمی که در پشت صندلی تعبیه شده است؛ میسر می شود.

چگونگی خشک ماندن در ماساژ با آب

یکی از روش های جایگزین سیستم مکانیکی، استفاده از آب در طراحی دستگاه است. این روش، اساس طراحی هیدرو- ماساژ است که توسط فرانک جی (Frank j. Arzt)، اختراع شده است. طراحی آقای فرانک، به کاربران اجازه می دهد تا یک ماساژ نیرو بخش را با جریان سریع آب تجربه کنند و در عین حال، کاملا خشک بمانند. در ساخت این صندلی، از یک غشای ضد آب استفاده شده است. روی پشتی دستگاه، از این غشا استفاده شده است. جلوی غشا- یعنی همان قسمتی که با پشت کاربر در تماس است- توسط موانعی مسدود شده است. بدون این موانع، هنگامی که فشار آب داخل صندلی تغییر می کرد؛ دستگاه بد شکل می شد. همه صندلی های ماساژ، بر پایه مکانیکی کار نمی کنند. در طراحی ها این ماساژورها، از سیستم آب استفاده می شود و کاربران، کاملا خشک می مانند. اما سوال اینجاست که این سیستم، چگونه عمل می کند؟ در پاسخ این سوال باید گفت که در امتداد غشا، یک سری نازل نصب شده اند. این نازل ها توسط لوله هایی به یک پمپ الکتریکی و یک سیستم سرمایشی، گرمایشی متصل هستند. پمپ، آب را درون صندلی هدایت می کند و از طریق نازل ها به صندلی فشاری اعمال می شود که احساس ماساژ می دهد. کاربر روی صندلی می نشیند و ماساژی با فشار آب را تجربه می کند. سیستم سرمایش و گرمایشی نیز با توجه به ترجیح کاربر تنظیم می شود.

این اختراع، در سال 2000 به ثبت رسیده است؛ اما بازار، این پدیده را به طور جدی نپذیرفته است. شاید به این دلیل باشد که صندلی های ماساژ بازار کوچکی را در جهان به خود اختصاص داده اند و یا شاید به دلیل فرایند پیچیده تولید آن هاست که فروش زیادی ندارند. اما می توان منتظر تغییراتی در صندلی های ماساژ برای سال های آینده بود. برخی صندلی های ماساژ، از تکنییک دیگری استفاده می کنند که به سیستم هوا تکیه دارند. اما، مبنای عمل این دستگاه ها چگونه است؟ برای دانستن پاسخ، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

ماساژ با هوا

یک روش معمول که توسط ماساژ تراپیست ها به کار می رود این است که چند ثانیه قبل از اتمام ماساژ، ماهیچه ها را می گیرند؛ برای چند ثانیه فشار می دهند و سپس رها می کنند. این روش به تسکین تنش و گرفتگی در ماهیچه ها کمک می کند و باعث می شود که عضلات آرامتر شوند. برخی از تولید کننده های صندلی های ماساژ، از این تکنیک بهره برده اند و در ساخت صندلی هایشان از این ویژگی استفاده کرده اند. اما چطور می شود این کار را انجام داد؟ یکی از راهکارها استفاده از کیسه هوا در ساخت صندلی است. در واقع، ماساژورهای پیشرفته، دارای چندین صندلی هوا هستند. بخش های اصلی تمرکز، روی دست ها و پاها می باشد. تعبیه کیسه های هوا در این مناطق، به احتمال زیاد به کاربر آسیب نمی رساند و راه تنفسی او را مسدود نمی کند. 

برخی صندلی های ماساژ، از کیسه های هوایی متعددی برای وارد کردن فشار به دست ها و پاها استفاده می کنند. یک کمپرسور هوای کوچک در داخل صندلی، کیسه هوا را باز می کند. کمپرسور از طریق لوله هایی به کیسه هوا متصل می شود. برخی از صندلی های ماساژ کلیدی دارند که بدون تاثیر بر بقیه کیسه ها، راه عبور یک کیسه را باز و بسته می کند. در طراحی بعضی از صندلی ها از چندین کمپرسور استفاده می شود که هر یک به مجموعه خاصی از کیسه های هوا اختصاص پیدا می کنند. همچنین، بعضی صندلی ها به کاربران امکان می دهند تا شدت ماساژ هوا را خودشان تنظیم کنند.

جالب است بدانید که برخی از تولید کنندگان، از یک کیسه هوا روی صندلی و پشت دستگاه استفاده می کنند. با باد کردن و خالی کردن سریع کیسه ها، تکنیک ماساژ ضربه ای شبیه سازی می شود.

کنترل صندلی ماساژ

بسیاری از صندلی های ماساژ، با یک لیست برنامه ریزی شده از تکنیک های ماساژ درمانی ساخته می شوند. معمولا کاربر روی صندلی می نشیند و هر نوع ماساژی را که بخواهد از روی لیست انتخاب می کند. از آنجایی که برای کار کردن با صندلی ماساژ، نیازی به دستگاه کنترل از راه دور نیست؛ تمام دکمه ها به طور مستقیم به صندلی وصل شده اند. یک ریز پردازنده داخل صندلی وجود دارد که اطلاعات هر الگوی ماساژ را ذخیره کرده است. وقتی شخصی درمان خاصی را انتخاب می کند؛ ریز پردازنده، دستوراتی به قسمت های مختلف دستگاه می فرستد. کاربران قادر نیستند الگوی ماساژ را تغییر دهند اما می توانند شدت ماساژ را بسته به دلخواهشان تنظیم کنند.

برخی از صندلی ها با سیستم های پیچیده ای ساخته شده اند. اگر شما یک دستگاه با پشتی بلندی را خریداری کرده اید باید مطمئن شوید که در طراحی آن از اسکنر مادون قرمز استفاده شده باشد. این اسکنرها مجموعه ای از سنسورهای مادون قرمز هستند که می توانند نقاط برخورد کاربر با صندلی را تشخیص دهند. سنسورها اطاعات را به ریزپردازنده ها می فرستند؛ سپس محاسبات جدید درون دستگاه انجام می شود و براساس آن، اطلاعات جدیدی به دستگاه، فرستاده می شود. از آنجایی که چند نفر ممکن است از صندلی های ماساژ استفاده بکنند بسیار مهم است که صندلی ماساژ، بتواند با توجه به سایز کاربر ماساژ ایده آلی ارائه دهد. برای مثال، ماساژ برای شخصی که قد 180 سانتی متری دارد با ماساژ کسی که قد 150 سانتی متری دارد؛ بسیار تفاوت خواهد داشت. با اسکن بدن، صندلی به گونه ای تنظیم می شود که نقاط تماس برای هر فرد ارتفاع و عرض مناسبی داشته باشد.

برخی از ماساژورها، واکنش کاربر را نسبت به ماساژ، روی یک مانیتور نشان می دهند و برحسب آن، شدت ماساژ را به طور خودکار تنظیم می کنند. سنسورهای برقی، میزان ضربان قلب و تعرق را اندازه گیری می کنند. وقتی سنسورها، افزایش این معیارها را تشخیص می دهند؛ داده ها را تفسیر می کنند. به این معنا که افزایش ضربان قلب و تعرق، نشان می دهد که ناحیه در حال ماساژ، گرفتگی دارد یا دچار تنش است. ریز پردازنده ها، در این حالت الگوی نرمال ماساژ را تغییر می دهند تا زمان بیشتری را در آن ناحیه صرف کنند.

آیا صندلی های ماساژ، بالاخره از لیست کالاهای لوکس خارج می شوند و روزی می رسد که همه خانواده ها بتوانند از آن استفاده بکنند؟ این رویا، امید بسیاری از تولید کنندگان است اما به دلیل قیمت بالای صندلی های ماساژ، امری ناممکن به نظر می رسد.


۴.۴ از ۵
دیدگاه شما