پایان فصل بهار

شیر دادن کودک و بررسی انواع شیر دوش برقی و دستی

شیر دادن کودک

شیر دادن کودک توسط مادر شاید یکی از جذاب ترین لحظه ها در زندگی هر مادری است. اما این شیر دادن به کودک باید با حساسیت های خاصی همراه باشد زیرا شیر اصلی ترین غذای کودک است و می تواند نقش مهمی در رشد و نمو قسمت های مختلف بدن یک کودک داشته باشد. برای شیر دادن به کودک می توان از انواع شیر دوش نیز استفاده نمود.

تغذیه از طریق شیر مادر در میان ده اقدام اول برای ساعت های اولیه تولد یک فرزند در سازمان بهداشت جهانی در نظر گرفته شده است و این نشان از اهمیت شیر برای کودک می دهد.

شیر دادن به کودک در 6 ماهه اول تولد کودک به تنهایی می تواند باعث رشد و شکل گیری اندام او شود. در این مدت شیر مادر مطلوب ترین غذای ممکن بوده که پس از آن به وسیله غذاهای مکمل به رشد کودک کمک می نماید.

برخی از مادران معتقدند شیر مادر بعد از 4 ماهگی اثر و انرژی خود را از دست می دهد و باید تغذیه های مختلفی را جایگزین آن نمود اما مطالعات بسیاری که در این زمینه صورت گرفته است نشان می دهد که حتی تغذیه از شیر مادر تا سنین بالای 6 ماهگی نیز باعث افزایش وزن و رشد کودک می شود.

بر همین اساس در مقاله ای که تحت عنوان بررسی اثر تغذیه انحصاری شیر مادر تا 6 ماهگی انجام پذیرفته است مشخص شده که تفاوت معناداری میان شیرخوارانی که در این مدت از تغذیه های مکمل استفاده کرده و آن ها که فقط از شیر مادر به طور انحصاری استفاده نموده اند وجود ندارد.

اهمیت شیر دادن به کودک در دین اسلام
در دین اسلام نیز شیر دادن کودک توسط مادر یک امر پسندیده و خوشایند است که بارها در آیات قرآن و روایات معصومین بر اهمیت آن تأکید شده است.
پیامبر اسلام بارها در روایات متعدد از آغوش گرم مادر و همچنین شیر طبیعی مادر به عنوان بهترین غذا های جسمی و روحی برای کودکان یاد کرده است.
سالانه کودکان زیادی در اثر کمبود شیر یا شیر دادن غیر اصولی در سراسر جهان جان خود را از دست می دهند. اگر شیر دادن به کودک به طور کاملاً غیر اصولی انجام شده و به طور کامل در تمام مراحل شیردهی برای رشد کودکان انجام شود می توان این آمار را تا درصد زیادی کاهش داد.
در دین اسلام نیز اشاره شده است که شیر دادن مادر به کودک تا دو سال باید طول بکشد اما نباید بعد از این مدت نیز در صورت ادامه شیردهی مادر، کودک را از نعمت شیر محروم نمود.
بنابراین عمل شیر دادن کودک علاوه بر رشد کودک ثواب های اخروی را نیز به دنبال دارد تا آنجا که اسلام این امر را یک لطف دانسته و آن را از وظایف خانم ها جدا نموده است.

شیر خشک
امروزه استفاده از شیر خشک برای شیر دادن کودک به امری رایج تبدیل شده است. شیر خشک ترکیبی پودری از شیر است که برای مادرانی که به هر دلیل نمی توانند به فرزند خود شیر بدهند پیشنهاد می شود تا به این صورت تغذیه شیر فرزند خود را تأمین نمایند.
شیر خشک ها در انواع مختلفی و برای سنین مختلفی از کودک تهیه می شوند. اما همگان به خوبی می دانند که هیچ  تغذیه ای در دنیا نمی تواند جایگزین مناسبی برای شیر مادر باشد.
استفاده از شیر خشک می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از کودکان به دلیل اینکه قدرت مکیدن کافی ندارند حتما باید از شیر خشک استفاده نمایند. برای جلوگیری از کاهش وزن و مسائل و مشکلاتی که ممکن است برای این کودکان به وجود بیاد حتما باید از شیر خشک استفاده نمود که قدرت مکیدن آن نسبت به شیر مادر راحت تر است.
برخی از مادران که به دلایل مختلف پزشکی توانایی شیر دادن به کودک در تمام طول روز را ندارند و در بسیاری از مواقع شیر آن ها خشک می شود می توانند در ساعات منظمی از شیر خشک برای فرزندان استفاده نمایند.
مادرانی که شاغل هستند نیز می توانند از شیر خشک برای فرزندشان استفاده نمایند. هر چند اگر اهمیت فرزند برای مادران زیاد باشد به راحتی از 6 ماه مرخصی خود استفاده نموده و به شیر دادن کودک خود می رسند.
شیرخشک های موجود در بازار به علت استاندارد هایی که توسط وزارت بهداشت برای آن ها تعیین شده است تفاوتی با هم ندارند. فقط شیر خشک هایی که حاوی امگا 3 هستند برای شیر دادن به کودک بسیار مفید می باشند.
شرکت هاسی بسیاری برای تولید شیر خشک در ایران وجود دارند اما اگر می خواهید از شیر خشک های خارجی استفاده نمایید حتما توجه کنید که این محصولات برچسب فارسی وزارت بهداشت را داشته باشند زیرا ممکن است برخی از شیر خشک های خارجی از مواد نامرغوب تهیه شده باشند یا حاوی موادی باشند که برخلاف آموزه های دینی و شرعی ما است.

شیردوش
شیر دوش وسیله ای است که امروزه مشکلات بسیاری از مادران را حل کرده است. این وسیله های برای کاربرد های مختلفی استفاده می شوند اما همگی آن ها یک تعریف دارند. در تعریف کلی شیر دوش می توان گفت وسیله ای  است برای زمان هایی که مادر توانایی شیر دادن به کودک خود را ندارد.
مادرانی که شاغل هستند بیشترین استقبال را از این وسیله داشته اند. به وسیله شیر دوش به راحتی می توان شیر مادر را در ساعاتی غیر از کار اداری برای فرزند دوشید و در مواقعی که کودک احساس گرسنگی می کند به فرزند شیر طبیعی مادرش را داد. همانطور که گفتیم بسیاری از مادران شاغل از شیر خشک ب منظور این کار استفاده می کردند اما با محصولات مختلفی که جهت دوشیدن شیر مادران به وجود آمده است می توان به راحتی حتی در زمانی که مادر کودک در دسترس نیست به جای شیر خشک از شیر طبیعی مادر استفاده کرد.
البته باید در نظر داشته باشیم که شیردوش کاملاً بهداشتی بوده و در شرایط محیطی مناسبی نگهداری شود. حتی شیری که از طریق شیر دوش در اختیار کودک قرار داده می شود می تواند فقط در مدت زمان معینی به کودک داده شود و پس از آن به دلایل بهداشتی و ماندگاری زیاد نمی توان از این شیر برای شیر دادن کودک استفاده نمود.
یکی دیگر از کاربردهای شیردوش برای مادرانی است که نحوه صحیح شیردادن به کودک را نمی دانند و در اکثر مواقع هنگام شیر دادن به کودک نوک پستان آن ها دچار زخم می شود. این مادران می توانند  به راحتی در هنگام احساس گرسنگی فرزند خود به وسیله شیر دوش، شیر طبیعی خود را به کودک بدهند.
کاربرد دیگر این محصول برای زمانی است که مادر به دلایل مختلفی از جمله مسافرت، مهمانی، بیماری و یا ... نمی تواند عمل شیر دادن به کودک را انجام دهد. در این مواقع می توان به راحتی با استفاده از شیردوش و نگهداری شیر طبیعی مادر در یخچال تا 2 یا 3 روز شیر دادن به کودک را بدون هیچ دغدغه ای ادامه داد. البته شیر مادر در دمای طبیعی و دمای اتاق فقط می تواند تا 6 ساعت قابلیت استفاده داشته باشد.
قسمت های تشکیل دهنده شیر دوش
شیر دوش های انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم اما  در اینجا می خواهیم اعضای کلی یک شیر دوش را مشخص نماییم. یک شیر دوش استاندارد که جهت شیر دادن به کودک بتوانیم به راحتی از آن استفاده نماییم شامل اجزایی مانند پوشش سینه برای گرفتن نوک سینه مادر، پمپ شیردوش که به وسیله ی محفظه ای نرم عمل مکیدن شیر را انجام می دهد و لیوان شیر که پس از مکیدن شیر توسط پمپ، شیر در آن جمع می شود می باشد.
اگر شیردوشی این اجزا را در کنار هم داشته باشد استاندارد است. البته باید در نظر گرفت که در ساخت هر شیردوش تمامی مسائل و مقررات  بهداشتی برای شیر دادن به کودک رعایت شده باشد.
شیردوش ها با تنوع بسیاری در طرح و رنگ در بازار موجود می باشند که مشتریان می توانند با توجه به سلیقه خود آن ها را خریداری و در جهت شیر دادن کودک استفاده نمایند.
شیر دوش ها را با توجه به نوع کاربرد و نوع استفاده به شیردوش برقی و شیردوش دستی تقسیم می کنند هر کدام از این شیر دوش ها اجزا و ویژگی های مختلفی دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

شیردوش برقی 
شیردوش برقی همانطور که از اسمش پیداست حالت خودکار شیردوش ها هستند. کار با شیر دوش برقی بسیار آسان بوده و به راحتی بعد از اتصال پوشش سینه این شیر دوش ها بر روی سینه مادر می توان با قسمت پمپ آن که شامل چند دکمه برای شروع و پایان عملیات است نسب به عمل دوشیدن شیر مادر اقدام نمود. شیردوش های برقی دارای معایب و مزایای هستند که هنگام کارکردن با آن ها می توان به راحتی متوجه این مزایا و معایب شد.
از جمله مزایای این شیر دوش راحتی کار و همچنین دوشیدن تمامی شیر مادر می باشد. به وسیله این شیردوش می توان تا زمانی که شیر مادر قطع می شود عملیات شیر دوشی جهت شیر دادن به کودک را ادامه داد.
علاوه بر مزایایی که این شیر دوش دارد تولید سر وصدای زیاد هنگام دوشیدن شیر جزء معایب آن محسوب می شود. این تولید سر و صدا ممکن است در بعضی موارد باعث بیداری کودک از خواب یا مشکلات دیگر نیز شود. از این جهت می توان این تولید سروصدا را یک عیب دانست که ممکن است در ساعات میانی شب احتیاج به شیردوش برقی باشد.

شیر دوش دستی
کسانی که مزایای شیر دوش دستی را بر معایب شیر دوش برقی ترجیح می دهند از این محصول استفاده می کنند. شیردوش دستی به دلیل ساختاری که دارد حس مکیدن شیر توسط نوزاد را به مادر می دهد. وقتی از این شیر دوش برای تهیه شیر استفاده می شود انگار که مادر در حالت عادی در حال شیر دادن به کودک است.
ارزان بودن و کم صدا بودن مزیت هایی است که شیر دوش دستی نسبت به شیر دوش برقی دارد.
این شیردوش البته معایبی نیز دارد. استفاده مداوم از شیردوش دستی باعث می شود تا به دلیل عدم خالی شدن کامل شیر مادر در پستان، ترشح شیر پایین آمده و در بلند مدت روی مقدار شیر خروجی مادر اثر بگذارد و مادر را برای شیر دادن کودک مجبور به استفاده از شیر خشک نماید.
برای تهیه شیر از طریق شیر دوش دستی یک پمپ در ساختار آن وجود دارد که به وسیله دست و با عمل پمپاژ می توان به راحتی ظرف شیر را برای کودک پر نمود.
شیردوش های برقی و دستی یک سری لوازم جانبی مانند کیسه ها، ظروف مخصوص نگهداری، پوماد وازلین و ... دارند که استفاده از آن ها می تواند به عملیات شیر دوشی راحت تر کمک نماید.
بعد از استفاده از شیردوش رعایت نکاتی از نظر دمایی و شرایط نگهداری برای شیر طبیعی مادر جهت شیر دادن به کودک لازم است. این نکات باید در مورد ظرف شیر شیردوش های برقی و دستی نیز اعمال شود.
اگر شیر دوشیده شده توسط انواع شیر دوش را در قسمت فریزر یخچال نگهداری نماییم می توان به راحتی تا دو هفته از این شیر برای شیر دادن کودک استفاده نمود.

نوشتن یک نظر
عضو سرویس طب فیکس مگ شوید .

با عضویت در طب فیکس مگ بهترین مطالب را داخل ایمیل خود داشته باشید

عضویت
اصل بودن کالا
بهترین قیمت
تخفیف ویژه
ارسال فوری
پرداخت در محل
ضمانت برگشت