سایز بدن بیشتر در طول عمر زنان تاثیر دارد، نه مردان

1397-11-20 |
سایز بدن بیشتر در طول عمر زنان تاثیر دارد، نه مردان

سایز بدن بیشتر در طول عمر زنان تاثیر دارد، نه مردان

در این مقاله در مورد مطالعاتی صحبت خواهیم کرد که زنان لاغر و قد بلند را خوشحال می کند: در زنان لاغر و قد بلند احتمال رسیدن به سن 90 سالگی از مردان و زنان چاق تر و کوتاه قدتر، بیشتر است. در واقع سایز بدن در زنان بیشتر از مردان روی طول عمر تاثیر می گذارد.

دانشمندان هلندی گزارش داده اند که اگر زنان لاغر و قد بلند یک ساعت در طول روز ورزش کنند، طول عمر بیشتری خواهند داشت. این در حالی ست که تمرین های ورزشی تاثیر زیادی در طول عمر مردان نداشته است.

لوید برندس، محقق اصلی از گروه اپیدمیولوژی مرکز پزشکی دانشگاه ماستریخت هلند، گفت: متوسط طول عمر در برخی از کشورهای توسعه یافته رو به کاهش است.

او گفت: تئوری که باعث شد این نظریه را بدهد، افزایش روز افزون تعداد افراد چاق و کم تحرک در این کشورها است.

برندس گفت: یافته ها نشان می دهد که هر دو عامل سایز بدن و میزان فعالیت های فیزیکی در طول عمر انسان تاثیر می گذارند. اما به نظر می رسد میزان این تاثیر بین زنان و مردان متفاوت است. 

با این حال او هشدار داد، که با این آمارها نمی توان ثابت کرد که سایز بدن و فعالیت های فیزیکی باعث افزایش طول عمر می شوند.


تاثیر میزان ورزش و تحرک در طول عمر


براندس گفت: در زنان احتمال رسیدن به سن 90 سالگی با 60 دقیقه ورزش در طول روز افزایش می یابد. اما به این معنا نیست که هرچه میزان ورزش کردن و فعالیت بدنی بیشتر باشد طول عمر شخص نیز بیشتر خواهد شد.

وی افزود: "اما در مردان، به نظر می رسد باید زمان بیشتری در روز به فعالیت فیزیکی بپردازند تا شانس بیشتری درافزایش طول عمر داشته باشند."

محققان هلندی در مطالعاتی که روی بیش از 7800 مرد و زن انجام دادند، پی بردند که زنان قد بلندی که از ابتدای تحقیقات لاغر بودند و لاغر ماندند، احتمال رسیدنشان به سن 90 سالگی بیشتر از زنان کوتاه تر و چاق تر است.

یافته ها نشان می دهد، احتمال رسیدن به سن 90 سالگی در زنانی که حدود 174 سانتی متر قد داشتند 31 درصد بیشتر از زنانی است که حدود 158 سانتی متر قد داشتند. 

محققان دریافتند که در مردان، بلند بودن قد چنین مزیتی را ایجاد نمی کند. از نظر فعالیت جسمانی، مردانی که در روز بیش از 90 دقیقه ورزش و فعالیت بدنی داشتند احتمال رسیدنشان به سن 90 سالگی 39 درصد بیشتر از مردانی است که در طول روز کمتر از 30 دقیقه ورزش می کنند.

محققان بر این باورند که در مردان هر 30 دقیقه ورزش روزانه با افزایش 5 درصدی احتمال رسیدن به سن 90 سالگی همراه است.

در حالی که، در مورد زنان این میزان بسیار بیشتر است. کسانی که از لحاظ فیزیکی 30 تا 60 دقیقه در روز فعالیت داشتند 21 درصد احتمال بیشتری برای رسیدن به سن 90 سالگی داشتند.

برای این مطالعات، براندس و همکارانش اطلاعاتی را درباره بیش از 7800 مرد و زن بین سن 55 تا 69 ساله که در سال 1986 در مطالعات کوهورت هلند شرکت کردند، جمع آوری کردند.

شرکت کنندگان در طی 20 سال اطلاعات مربوط به قد، وزن و فعالیت های بدنی و میزان ورزش خود را در اختیار محققان قرار می دادند. فعالیت هایی مانند باغبانی، پیاده روی، کارکردن در اطراف خانه، دوچرخه سواری و ورزش.

نویسندگان این مطالعات گفتند: شرکت کنندگان را تا زمانی که در گذشتند یا به سن 90 سالگی رسیدند تحت نظر قرار دادند. و متوجه شدند که بجز عوامل گفته شدی مواردی مانند سبک زندگی، سابقه بیماری و همچنین سیگار کسیدن در طول عمر این افراد تاثیر داشته است.


تاثیرات روانی سایز بدن در زنان و مردان


دکتر دیوید کاتز، مدیر مرکز تحقیقات ییل گریفین دانشگاه ییل، گفت: از آنجایی که اکثر بزرگسالان، هم مرد و هم زن، در طول روز کمتر از یک ساعت فعالیت بدنی دارند، به هر دو جنس توصیه می شود فعالیت فیزیکی بشتری داشته باشند.

وی گفت: پاسخ اینکه چرا قد و وزن، طول عمر زنان را تحت تاثیر قرار می دهد احتیاج به بررسی های زیاد دارد. اما آنچه که در مورد قد و وزن، بین زن و مرد مشتر ک است این است که قد کوتاه و چاقی بیش از حد در هر دو جنس باعث خجالت می شود و احتمال افسردگی را افزایش می دهد.

کاتز افزود: " به طور معمول زنان بیشتر از مردان از افسردگی ناشی از چاقی رنج می برند، بنابراین هزینه های سلامت روانی برای زنان بیشتر است."

او گفت: از آنجا که اضافه وزن در مردان کمتر از زنان به چشم می آید پس تاثیرات آن در سلامت روانی مردان کمتر است. کاتز اشاره کرد: زنان با اینکه مخالف افزایش وزن هستند، اما افزایش وزن در آنها ممکن است نشان دهنده ضعف در سلامت روانی یا سایر مشکلات و فشارهای دیگر باشد.


۴.۴ از ۵
دیدگاه شما