روش های درمان گرگرفتگی

افسانه حیدری
1398-2-17 |
روش های درمان گرگرفتگی

چگونگی درمان گرگرفتگی

گرگرفتگی به احساس حرارت در سطح بدن به خصوص در زنان یائسه گفته می شود. هر زن یائسه ای می داند که دچار عرق کردن، سرخ شدن صورت و امواج نلگهانی گرما در بدن خود می شود. گرگرفتگی هم یکی از شایع ترین علائم یائسگی در زنان است و می تواند برای آنها دردسر ساز باشد، یائسگی در کیفیت زندگی و خواب زنان یائسه تاثیر می گذارد و می تواند باعث برآشفتن و در مواردی حتی شرم و خجالت آنها شود. 

گرگرفتگی می تواند گاهی اوقات رخ دهد، یک تا دوبار در روز و به مدت 1 ساعت طول بکشد و ممکن است این احساس گرگرفتگی تا 5 سال بعد از یائسگی ادامه داشته باشد، در بعضی موارد هم ممکن است گرگرفتگی یک مزاحم مادام العمر برای زنان باشد.

با وجود اینکه علت گرگرفتگی چندان شناخته شده نیست، تصور می شود که این اتفاق پاسخ بدن به تغییر هورمون ها و یا گردش خون است. برخی از زنان نسبت به دیگران بیشتر در معرض خطر گرگرفتگی یائسگی هستند، این افراد شامل زنان سیگاری، زنان چاق و زنانی که کمتر ورزش می کنند می شوند.


علائم گرگرفتگی اغلب عبارتند از:

احساس گرم شدن به ویژه در ناحیه صورت، گردن و سینه

عرق شبانه

مورمور شدن انگشتان

افزایش ضربان قلب

قرمزی و سوزش صورت

احساس لرز و پس از آن عرق کردن

گرگرفتگی ممکن است فقط یک ناراحتی ساده نباشد، زیرا اختلالات خواب ناشی از عرق شبانه می تواند منجر به بی خوابی مزمن شود که این خود موجب مشکلات حافظه، اضطراب و افسردگی می شود.

برای بسیاری از زنان سوال پیش می آید که آیا می توانند به نوعی مانع گرگرفتگی شوند یا آن را درمان کنند؟ و پاسخ کلمه "شاید" است.

قطعا راه هایی برای کاهش تناوب و تکرار گرگرفتگی وجود دارد. برخی از عوامل مهمی که می توانند موجب گرگرفتگی شوند عبارتند از: الکل، کافئین، غذاهای تند، استرس، لباس های تنگ، قرار گرفتن در معرض گرما و یا سیگار کشیدن. علاوه بر این، برخی اصلاحات شیوه زندگی وجود دارد که می توانند باعث کاهش وقوع و شدت گرگرفتگی شوند.

اصلاحات شیوه زندگی عبارتند از:

هنگامی که احساس گرگرفتگی در حال وقوع است با کم کردن لایه های لباس و نوشیدن نوشیدنی های سرد بدن خود را خنک نگه دارید، با استفاده از یک دستگاه تهویه یا فن دمای اتاق را پایین بیاورید و آن را خنک نگه دارید

از لباس های کتان استفاده کنید

حداقل در روز 8 لیوان آب بنوشید

یک کیسه آب یخ در اتاق خواب خود نگه دارید برای گرگرفتگی های شبانه

از مصرف عوامل محرک گرگرفتگی مانند غداهای تند، پنیر کهنه، الکل و کافئین اجتناب کنید.

استراحت کنید و از استرس جلوگیری کنید سعی کنید تنفس عمیق شکمی داشته باشید.

هر روز ورزش کنید

وزن کم کنید

از بالش خنک کننده استفاده کنید

اگر به دنبال روش های جایگزین یا راه های درمان با داروهای سنتی هستید با پزشک خود صحبت کنید تا بدانید چه چیزی برای شما مناسب است. برخی از تکنیک ها ممکن است با شرایط خاص پزشکی و یا داروها مناسب باشند و همچنین ممکن است خطرات و عوارض جانبی متنوعی به همراه داشته باشند. اما خبر خوب این است که راه های درمانی وجود دارد که می توانند واقعا موثر باشند.


روش های جایگزین عبارتند از طب سوزنی، هیپنوتیزم و تکنیک های آرام سازی مانند یوگا و یا مراقبه. یکی دیگر از رویکردهایی است که برای برخی افراد موفقیت آمیز است، درمان رفتار شناختی یا CBT است. این روش یک نوع از روش های آرامبخش هیپنوتیزم است که بر استفاده از تکنیک های کنترل رفتاری و کنترل ذهن متمرکز است و می تواند بسیار موثر باشد. در برخی موارد، مکمل های گیاهی را می توان مورد توجه قرار داد که شامل استفاده از غذاهای دارای پایه سویا، کوهوش سیاه، روغن گل مغربی و دانه کتان می شود. از دیگر درمان های بدون نسخه می توان به ویتامین B کمپلکس، ایبوپروفن و یا ویتامین E با دوزهای مختلف اشاره کرد.

برای برخی از زنان در موارد خاص ممکن است برای کنترل علائم یائسگی به دارو نیاز باشد. خلاصه ای از این داروها عبارتند از:


داروهای تجویزی:

درمان جایگزینی هورمون مانند درمان استروژن و پروژسترون در زنان دارای رحم. زنان مبتلا به هیسترکتومی( برداشتن رحم) می توانند به تنهایی از استروژن استفاده کنند. توصیه می شود که زنان در طول زمان کوتاه، داروهای جایگزین هورمون را با کمترین دوز مصرف کنند.

داروهای ضد افسردگی مانند: فلوکستین، ونلافاکسین، پاروکستین. Brisdelle دوز پایین تر پاروکستین است که فقط برای درمان گرگرفتگی تولید شده است.

گاباپنتین

کلونادین

Duavee، یک مولکول گیرنده استروژن است که به جای پروژسترون برای زنان دارای رحم استفاده می شود.

بنابر این شما تنها کسی نیستید که از گرگرفتگی یائسگی رنج می برید، اگر در شرف یائسگی هستید یا علائم یائسگی در شما پدیدار شده اند به پزشک متخصص مراجعه کنید تا ببینید کدام روش کنترل و درمان برای شما مناسب است.

خلاصه

یکی از علائم آزاردهنده یائسگی گرگرفتگی در فرد است که موجب احساس گرما در سطح بدن می شود، این مشکل در برخی موارد می تواند برای فرد دردسر ساز باشد، خصوصا اگر به بی خوابی مزمن منجر شود. راه های متفاوتی برای درمان و کاهش علائم گرگرفتگی در زنان وجود دارد از جمله: ورزش، وزن کم کردن، اجتناب از خوردن غذاهای محرک، استراحت کافی، نوشیدن آب زیاد، استفاده از لباس پنبه ای و کتان و غیره. در موارد خاص نیز درمان گرگرفتگی نیاز به مصرف دارو دارد، این داروها شامل: گاباپنتین، کلونادین، داروهای ضد افسردگی مانند: فلوکستین، ونلافاکسین، پاروکستین و هورمون درمانی است.


۴.۴ از ۵
دیدگاه شما