رسوب گیری دستگاه بخور

1397-10-20 |
رسوب گیری دستگاه بخور

در این مطلب می‌خواهیم در رابطه با رسوب گیری دستگاه بخور اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. همان گونه که در مقالات قبلی اطلاعاتی در خصوص دستگاه‌های بخور مانند اینکه دستگاه بخور را کجای خانه قرار دهیم، آیا دستگاه بخور به وسایل خانه آسیب می‌رساند؟ روزانه چه مقدار از دستگاه بخور استفاده کنیم و اینکه چرا هنگام کار کردن بخور شعله گاز زرد می‌شود و آیا زرد شدن شعله بخاری در هنگام کار کردن دستگاه بخور سرد عادی است. در اختیارتان قرار دادیم این مبحث را به اهمیت رسوب گیری دستگاه بخور و تمیزی دستگاه‌های مرطوب کننده اختصاص دادیم. برای داشتن اطلاعات و آگاهی لازم با ما همراه باشید.

اهمیت جرم گیری و رسوب گیری دستگاه بخور:

جرم گیری و رسوب گیری دستگاه بخور یکی از نکات بسیار مهمی است که در زمان استفاده از این دستگاه باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. زیرا وظیفه دستگاه بخور ایجاد رطوبت در هوا می‌باشد. و اگر این هوایی که شما استنشاق می‌کنید آلوده باشد امکان ابتلا به بیماری‌هایی مانند مشکلات ریوی، ذات الریه و حملات آسمی و انواع آلرژی را افزایش داده و مشکلات تنفسی مزمنی را می‌تواند به وجود بیاورد. و یا این علائم را تشدید کند. پس اگر از دستگاه بخور به صورت متناوب استفاده می‌کنید به رسوب گیری دستگاه بخور اهمیت داده و به صورت مرتب این کار را انجام دهید. رسوب گیری دستگاه بخور بسیار ساده و راحت بوده و شامل انجام مراحل زیر می‌شود.

جرم گیری و رسوب گیری دستگاه بخور:
دستگاه بخور به دلیل ایجاد هوای مرطوب و رطوبت محیط ارتباط مستقیمی با تنفس دارد. اگر فیلتر این دستگاه کثیف شود امکان پخش آلودگی و باکتری را در محیط خواهد داشت و استفاده از آن می‌تواند خطرناک باشد. در این گونه از مواقع مرطوب کننده شما نیاز به جرم گیری و رسوب گیری دستگاه بخور خواهد داشت. جرم گیری و رسوب گیری دستگاه بخور در منزل بسیار ساده بوده و شما می‌توانید با انجام مراحل زیر کار جرم گیری و رسوب گیری دستگاه بخور را به راحتی انجام دهید.
برای رسوب گیری دستگاه بخور ابتدا دستگاه را خاموش کرده از پریز در بیاورید و اجازه دهید دستگاه بخور کاملاً خنک شود.

فیلتر دستگاه مرطوب کننده را خارج کرده و با آب تمیز بشویید فقط به این نکته توجه داشته باشید که از هیچ گونه مواد شوینده‌ای برای تمیز کردن فیلتر دستگاه بخور استفاده نکنید. بعد از شستن فیلتر را بر روی پاره‌ای قرار دهید تا کاملاً خشک شود. به این نکته نیز توجه داشته باشید که بعضی از مدل‌های دستگاه بخور هستند که نیاز به شست و شوی فیلتر برای رسوب گیری دستگاه بخور ندارند و شما می‌توانید فیلتر استفاده شده را با فیلتری جدید تعویض کنید.
در مرحله بعدی رسوب گیری دستگاه بخور، مخزن آب دستگاه را جدا کرده و بشویید سپس سه پیمانه سرکه داخل مخزن آب ریخته و تمامی قسمت‌های آن را آغشته به سرکه کنید و بگذارید به مدت یک ساعت در این حالت باقی بماند. سرکه بهترین تمیز کننده طبیعی برای پاکسازی و از بین بردن رسوبات دستگاه بخور می‌باشد. برای رسوب گیری دستگاه بخور از مواد تمیز کننده دیگری به جز سرکه استفاده نکید چون این مواد در زمان استفاده از بخور در هوا پخش شده و می‌توانند مشکل ساز شوند.
و در آخر برای تمیز کردن بدنه دستگاه با استفاده از یک اسفنج آغشته به سرکه و آب بدنه دستگاه مرطوب کننده را کاملاً تمیز و خشک کنید تا از ورود آلودگی و گرد و غبار به داخل دستگاه جلوگیری کرده و مانع از رشد کپک‌ها و باکتری‌ها در دستگاه شوید.
با رعایت این نکات حالا می دانیم که باید چه کاری کنیم دستگاه بخور خراب نشود.
آشنایی با دستگاه بخور و انواع آن:
دستگاه بخور وسیله‌ای است که با اضافه کردن رطوبت به محیط از خشکی آن جلوگیری کرده و تنفس را راحت‌تر کرده و باعث ایجاد آرامش و راحتی بخصوص در زمان خواب و استراحت می‌شود. این دستگاه مرطوب کننده برای درمان مشکلاتی مانند خشکی پوست، خشکی گلو، ناراحتی‌های بینی، گرفتگی سینوس، خشکی و خارش پوست، سرفه‌های خشک و بسیاری موارد دیگر کارآمد و مفید می‌باشد. اگر می‌خواهید بدانید که استفاده از دستگاه بخور چقدر اهمیت دارد باید بگوییم که این دستگاه یکی از ملزومات مورد نیاز برای هر منزل بخصوص در فصول سرد و خشک سال می‌باشد. دستگاه‌های بخوری که در بازار موجود می‌باشند دارای دو نوع بخور سرد و گرم هستند. که شما با استفاده از نیز خود و کارایی که از دستگاه انتظار دارید می‌توانید نمونه مناسب خود را خریداری کنید. این دستگاه‌های مرطوب کننده در پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی نیز بسیار مؤثر هستند. اگر می‌خواهید بدانید که روزانه چه مقدار از دستگاه بخور استفاده کنیم باید بگوییم بسته به ابعاد محیط و فضایی که دستگاه در آن قرار می‌گیری زمان استفاده می‌توانید متغیر باشد. هر لحظه که احساس کردید رطوبت مکان مورد نظر تامین شده است دستگاه را خاموش کرده و بعد از چند ساعت مجدداً از دستگاه بخور استفاده کنید
نکات مهم نگهداری دستگاه بخور:
به این دلیل که دستگاه بخور وسیله‌ای کارآمد و پرمصرف بوده و و وظیفه مرطوب کردن هوای محیط را دارد برای اینکه در زمان استفاده از آن مشکلی به وجود نیاید باید به نکات مهم و در عین حال ساده‌ای در زمان استفاده از دستگاه بخور توجه داشته باشیم. به این منظور سعی کنید در زمان استفاده از دستگاه‌های مرطوب کننده این وسیله به صورت متناوب و یکسره روشن نباشد. و بعد از حدود 3 تا 4 ساعت استفاده از دستگاه بخور حداقل به مدت نیم ساعت آن را خاموش کنیم. دستگاه بخور را حتماً هر هفته تمیز کرده و تمامی قطعات این دستگاه را که قابل شست و شو می‌باشند شسته و سپس کاملاً خشک کرده و برای استفاده مجدد آماده کنید. آب مخزن دستگاه بخور را نیز هر روز تعویض کنید و برای این کار از مواد شوینده استفاده نکنید و نگذارید آب در داخل دستگاه باقی بماند. چون آب باقی مانده در دستگاه بخور به مرور زمان در دستگاه ته نشین شده و مکان مناسبی را برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها به وجود می‌آورد. اگر تصمیم دارید از دستگاه بخور برای مدت زمان طولانی استفاده نکنید هم حتماً آب دستگاه رطوبت ساز را خالی کرده و کاملاً خشک و تمیز کنید. بهتراست در زمان استفاده از دستگاه داخل مخزن آب آن آب مقطر یا آب جوشیده شده و خنک شده بریزید تا دستگاه شما عمر مفیدتر و طولانی‌تری داشته باشد و نیاز به رسوب گیری دستگاه بخور و جرم گیری نداشته باشد.

 ضدعفونی کردن دستگاه بخور:
برای رسوب گیری دستگاه بخور همچنین ضد عفونی کردن دستگاه بخور می‌توان می‌توان به روش‌های زیر عمل کرد.
1-برای ضد عفونی کردن دستگاه مرطوب کننده 4 لیتر آب در داخل مخزن ریخته و یک قاشق مایع سفید کننده نیز به آن اضافه کنید و بگذارید یک ساعت به این صورت بماند و سپس با آب سرد آبکشی کرده و خوب بشویید.
2-استفاده از آب اکسیژنه نیز گزینه دیگری برای ضد عفونی کردن دستگاه بخود می‌باشد. مقداری آب اکسیژنه را داخل مخزن دستگاه ریخته و خوب تمامی مخزن را آغشته به آب اکسیژنه کرده و بگذارید یک ساعت بماند سپس با آب سرد آبکشی کرده و کامل بشویید.
3-با استفاده از سرکه نیز می‌توان دستگاه بخور را ضدعفونی کرد. یک پیمانه سرکه را در 4 لیتر آب ریخته وبگذارید برای یک ساعت دستگاه بخور بیرون از محیط کار کند. بعد از یک ساعت محلول سرکه و آب را خالی کرده و این مرتبه با آب خالی بگذارید دستگاه به مدت یک ساعت دیگر در بیرون از منزل کار کرده تا کاملاً ضدعفونی شود. سپس خوب آب کشی کرده و دستگاه را تمیز کنید.
با انجام کارهایی که در بالا به آن اشاره شد این مشکل برخی از افراد که می‌پرسند چگونه بخور خود را تمیز کنیم برطرف شده و پاسخ خود را دریافت خواهند کرد.
جلوگیری از رشد باکتری در دستگاه بخور:
برای رسوب گیری دستگاه بخور و جلوگیری از رشد باکتری در این دستگاه رعایت نکات زیر الزامی و واجب می‌باشد.
-تعویض زود به زود آب دستگاه بخور: سعی کنید آب دستگاه مرطوب کننده را زود به زود تعویض کنید تا از رسوب گیری دستگاه بخور جلوگیری شود و در زمان تمیز کردن رسوبات با مشکل مواجه نشوید 
-تمیز کردن دستگاه بخور دو بار در هفته: اگر از دستگاه مرطوب کننده به طور متناوب و زیاد استفاده می‌کنید حداقل هفته‌ای دو بار دستگاه خود را با استفاده از آب اکسیژنه و یا آب و سرکه کاملاً تمیز و ضدعفونی کنید.
-تعویض دستگاه بخور: اگر بیشتر از 5 سال است که از دستگاه بخور خود استفاده می‌کنید به دلیل فرسوده شدن قطعات دستگاه و امکان رشد باکتری در این قطعات فرسوده دستگاه رطوبت ساز خود را تعویض کرده و یک دستگاه بخور جدید را جایگزین کنید.
دستگاه بخور فیلتر دار:
همان گونه که شما نیز مطلع هستید تمامی دستگاه‌های بخور وظیفه مرطوب کردن محیط را برعهده دارند. حال برخی از مدل‌های این دستگاه بدون فیلتر بوده و برخی مدل‌ها نیز دارای فیلتر هستند. فیلتر یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک دستگاه بخور می‌باشد که وظیفه تمیز کنندگی و از بین بردن باکتری‌ها و میکروب‌های موجود در دستگاه بخور را برعهده دارد. اگر دستگاه شما به صورت پیوسته و مداوم استفاده می‌شود حتماً به فیلتر آن باید توجه داشت زیرا استفاده از یک فیلتر آلوده می‌تواند حساسیت و آلرژی و یا بیماری‌های تنفسی را به همراه داشته باشد. همیشه توصیه می‌شود که از آب مقطر و یا آب جوشیده برای مخزن دستگاه بخور استفاده کنیم اما اگر دستگاه بخور شما دارای فیلتر است دیگر نیازی به استفاده از این گونه آب‌ها نبوده و شما با استفاده از آب معمولی نیز می‌توانید از دستگاه بخور استفاده کنید. فیلتر این دستگاه از ورود گرد و غبار و آلودگی به محیطی که از دستگاه استفاده می‌کنید جلوگیری می‌کند. اگر شما از دستگاه بخور سرد استفاده می‌کنید حتماً دستگاه شما باید دارای فیلترهای رسوب گیر باشد چون در بخور سرد اگر فیلتر وجود نداشته باشد تمامی مواد معدنی موجود در آب وارد محیط می‌شود. پس فیلتر رسوب گیری دستگاه بخور سرد حتماً باید مورد توجه باشد. به طبع قیمت اینگونه از دستگاه های رطوبت ساز که دارای فیلتر هستند نسبت به سایر نمونه‌ها بالاتر می‌باشد.

دستگاه بخور بدون فیلتر:
این مدل از دستگاه‌های مرطوب کننده دارای فیلتری صفحه‌ای هستند که برای جداسازی باکتری‌ها و مواد معدنی موجود در آب کاربرد دارند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دستگاه بخور بدون فیلتر صدای کم این دستگاه‌های مرطوب کننده می‌باشد. و دلیل این صدای کم نیز عدم وجود فن در دستگاه بخور می‌باشد. و بیشتر مردم تمایل به استفاده از این مدل دستگاه بخور را دارند. هزینه نگهداری این دستگاه‌های بخور نیز به دلیل نداشتن فیلتر و نبود نیاز به تعویض فیلتر نسبت به مدل‌های فیلتر دار کمتر می‌باشد. اگر دستگاه بخور بدون فیلتر را خریداری کرده‌اید حتماً از آب جوشیده برای دستگاه استفاده کنید. برای رسوب گیری دستگاه بخور بدون فیلتر فقط کافی است فیلتر دستگاه را با استفاده از آب بشویید .

۴.۴ از ۵
دیدگاه شما