رایج ترین عوارض بارداری

1398-3-29 |
رایج ترین عوارض بارداری

بعضی از زنان مشکلات سلامتی حین بارداری را تجربه می کنند. این عوارض می تواند سلامت مادر، سلامت جنین یا هر دو را شامل شود. حتی زنانی که قبل از بارداری سالم بوده اند نیز ممکن است عوارض بارداری را تجربه کنند. این عوارض ممکن است بارداری را به یک بارداری پر خطر تبدیل کنند.

مراقبت های اولیه و منظم قبل از زایمان می تواند به کاهش خطر ابتلا به مشکلات و عوارض بارداری کمک می کند. می توان مراقبت های بهداشتی برای تشخیص، درمان و یا مدیریت شرایط قبل از جدی شدن آنها را اتخاذ کرد.

برخی از رایج ترین عوارض بارداری عبارتند از:

فشار خون بالا

فشار خون بالا، که به آن هایپرتنشن نیز گفته می شود، زمانی اتفاق می افتد که شریان هایی که خون را از قلب به ارگان های بدن حمل می کنند، باریک شوند. این حالت سبب افزایش فشار در شریان ها می شود. در دوران بارداری، این مسئله می تواند رسیدن خون به پلاسنتا (جفت) که مواد مغذی و اکسیژن را برای جنین فراهم می کند، دشوار سازد. کاهش جریان خون می تواند رشد جنین را کند سازد و مادر را در معرض خطر زایمان زودرس و پره اکلامپسی قرار دهد.

زنانی که در حالت کلی و پیش از باردار شدن نیز دچار فشار خون بالا هستند، باید همچنان درصورت لزوم در طول بارداری خود از داروهای مناسبی برای نظارت و کنترل فشار خونشان استفاده کنند. فشار خون بالایی که در بارداری ایجاد می شود، فشار خون بارداری نامیده می شود. به طور معمول، فشار خون بارداری در نیمه دوم بارداری رخ می دهد و پس از زایمان از بین می رود.

دیابت بارداری

وقتی یک زن که دیابت را قبل از بارداری تجربه نکرده، در دوران بارداری به آن دچار شود، دیابت بارداری رخ داده است.

بدن به طور معمول، بخش هایی از مواد غذایی را پس از هضم به یک قند به نام گلوکز تبدیل می کند. گلوکز منبع اصلی انرژی بدن شماست. پس از هضم، گلوکز به خون شما منتقل می شود تا انرژی را به تمام بدن برساند.

برای دریافت گلوکز از خون خود و دادن آنها به سلول های بدنتان، پانکراس شما هورمونی به نام انسولین تولید می کند. در دیابت بارداری، تغییرات هورمونی در دوران بارداری موجب می شود که بدن به اندازه کافی انسولین تولید نکند یا از آن به طور معمول استفاده نکند. در عوض، گلوکز خون همچنان تشکیل می شود و همین امر باعث ایجاد دیابت شده، که در غیر این صورت به عنوان قند خون بالا شناخته می شود.

مدیریت دیابت بارداری با دنبال کردن یک برنامه درمانی تجویز شده توسط پزشک، بهترین راه برای کاهش یا جلوگیری از مشکلات مرتبط با قند خون بالا در دوران بارداری است. اگر این عارضه کنترل نشود، می تواند منجر به فشار خون بالای ناشی از پره اکلامپسی و بزرگ شدن بیش از حد جنین شود که خطر زایمان به روش سزارین را افزایش خواهد داد.

عفونت ها

عفونت ها، از جمله برخی از عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs)، ممکن است در طول بارداری و زایمان اتفاق بیافتند و ممکن است موجب عوارضی برای زنان باردار و نوزادشان پس از زایمان شوند. بعضی از عفونت ها می توانند در هنگام زایمان زمانی که نوزاد از کانال تولد عبور می کند، از مادر به نوزاد منتقل شوند؛ عفونت های دیگر می توانند در طول بارداری جنین را آلوده کنند. با پیش آگاهی و مراقبت های مناسب قبل و بعد از زایمان می توان بسیاری از این عفونت ها را درمان یا از آنها پیشگیری کرد.

برخی از عفونت ها در دوران بارداری می توانند موجب موارد زیر شوند:

از دست دادن بارداری / سقط جنین (قبل از 20 هفته بارداری)

حاملگی خارج از رحم (زمانی که جنین خارج از رحم و معمولا در لوله فالوپی قرار می گیرد)

زایمان زودرس (قبل از اتمام 37 هفته بارداری)

وزن کم هنگام تولد

نواقص زایمان، از جمله نابینایی، ناشنوایی، ناهنجاری های استخوانی و ناتوانی های ذهنی

مرده زایی (به دنیا آوردن نوزاد مرده بعد از 20 هفته بارداری)

بیماری در دوره تولد (ماه اول زندگی)

مرگ نوزاد تازه متولد شده

عوارض بهداشتی مرتبط با زایمان

اگر قصد دارید باردار شوید، حتما پیش از باردار شدن با پزشک خود درباره واکسن های تقویت کننده برای آبله مرغان (که واریسلا نیز گفته می شود) و سرخجه (سرخک آلمانی) صحبت کنید. همچنین می توانید در حین بارداری بعضی از واکسن ها مانند واکسن آنفلوانزا نیز دریافت کنید. اگر می دانید که عفونتی مانند موارد STI دارید، حتما با پزشک خود در این باره صحبت کنید تا شانس داشتن یک بارداری سالم را در خود را افزایش دهید.

آزمایش های اولیه قبل از زایمان برای STI ها و سایر عفونت ها می تواند تعیین کند که آیا عفونت را می توان با درمان دارویی درمان کرد یا خیر. یا اگر شما می دانید که عفونت دارید، هرچه زودتر پزشک خود را در جریان قرار دهید. درمان زودهنگام، خطر مشکلات احتمالی برای جنین و نوزاد را کاهش می دهد. حتی اگر عفونت درمان نشود، شما و پزشکتان می توانید اقدامات لازم را برای محافظت از سلامتی خود و نوزادتان انجام دهید.

پره اکلامپسی

پره اکلامپسی یک وضعیت جدی پزشکی است که می تواند منجر به زایمان زودرس و مرگ شود. علت آن ناشناخته است، اما برخی از زنان در معرض خطر بیشتری قرار دارند. عوامل خطر عبارتند از: 

اولین دفعات بارداری

پره اکلامپسی در بارداری قبلی

شرایط موجود مانند فشار خون بالا، دیابت، بیماری کلیوی و لوپوس منتشر (اريتماتیک سیستمیک)

داشتن 35 سال یا بیشتر

دو یا چند قلو باردار بودن

چاقی

زایمان زودرس

زایمان زودرس زایمانی است که قبل از 37 هفته بارداری اتفاق بیفتد. هر نوزادي که قبل از 37 هفته به دنیا بیاید، در معرض خطر بيشتري براي مشکلات سلامتي است چراکه در اغلب موارد اندام هايي مانند ريه ها و مغز در هفته هاي آخر قبل از زایمان کامل (39 تا 40 هفته) به رشد خود ادامه مي دهند.

شرایط خاص از جمله عفونت، ایجاد دهانه رحم کوتاه یا سابقه زایمان زودرس، خطر ابتلا به زایمان زودرس را افزایش می دهد.

پروژسترون، هورمونی که بطور طبیعی در طول بارداری تولید می شود، می تواند برای جلوگیری از زایمان زودرس برخی از زنان استفاده شود. برطبق مطالعه ای در سال 2003 که به وسیله محققان NICHD انجام شد، تجویز مکمل پروژسترون برای زنانی که بدلیل سابقه زایمان زودرس در خطر بیشتری هستند، به میزان یک سوم ریسک زایمان زودرس را کاهش می دهد.

از دست رفتن بارداری یا سقط جنین

سقط جنین، اصطلاح مورد استفاده برای توصیف از دست رفتن بارداری به دلایل طبیعی قبل از 20 هفته است. نشانه ها می توانند شامل لکه بینی یا خونریزی واژن، گرفتگی واژن، یا مایع یا بافت جدا شده از واژن باشد. با این حال، خونریزی از واژن به این معنی نیست که سقط جنین اتفاق می افتد یا در حال وقوع است. زنانی که این علامت را در هر زمانی از بارداری خود تجربه می کنند باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرند.

مرده زایی (مرگ جنین)

از بین رفتن بارداری بعد از هفته بیستم، مرده زایی یا مرگ جنین نامیده می شود. در تقریبا نیمی از موارد گزارش شده، پزشکان نمی توانند هیچ علتی برای این اتفاق پیدا کنند. با این حال، شرایطی که می تواند به مرده زایی منجر شود، شامل ناهنجاری های کروموزومی، مشکلات جفتی، رشد ضعیف جنین ، اختلالات مزمن مادر و عفونت می باشد.

سایر عوارض

سایر عوارض بارداری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تهوع و استفراغ شدید و ماندگار. گرچه داشتن تهوع و استفراغ در دوران بارداری عادی است، به خصوص در سه ماهه اول، بعضی از زنان حالات شدیدتری را تجربه می کنند که تا سه ماهه سوم نیز ادامه می یابد. علت شکل شدید تر این مشکل که به آن هایپرمسیز گراویدارم نیز گفته می شود، کاملا ناشناخته است. زنانی که دچار این حالت شدید می شوند، تهوع طولانی و بدون توقف، کاهش وزن، کم اشتهایی، کم آبی بدن و احساس خستگی را تجربه می کنند. شاید لازم باشد زنان مبتلا جهت دریافت مایعات و مواد مغذی بستری شوند. بعضی از زنان بعد از هفته بیستم بارداری احساس بهتری دارند، در حالی که سایر زنان علائم را در تمام طول بارداری خود تجربه می کنند.

کم خونی فقر آهن. زنان باردار برای افزایش مقدار خون تولید شده در دوران بارداری نیاز به آهن بیشتری نسبت به حالت طبیعی دارند. کم خونی فقر آهن _زمانی که بدن به اندازه کافی آهن ندارد_ در دوران بارداری تا حدودی رایج است و با زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد همراه است. نشانه های کمبود آهن عبارتند از: احساس خستگی یا ضعف، ضعف نفس، و رنگ پریدگی. ACOG توصیه می کند که روزانه 27 میلی گرم آهن (که در اکثر ویتامین های تجویزی در مراقبت های پیش از زایمان یافت می شود) برای کاهش کم خونی فقر آهن بسیار مفید است. برخی از خانم ها ممکن است نیاز به آهن اضافی از طریق مصرف مکمل های آهن داشته باشند. اگر پزشکتان پس از معاینه شما از کم خونی فقر آهن مطلع شود، در صورت لزوم مصرف مکمل های آهن را توصیه خواهد کرد.

۴.۴ از ۵
دیدگاه شما