راهنمای خرید یک دستگاه تصفیه هوای خوب

1396-7-17 |
راهنمای خرید یک دستگاه تصفیه هوای خوب

یک نفس عمیق بکشید. بسیار از چیزهایی که به ما کمک می کند که هزینه های انرژی مان را پایین نگه داریم، مانند تعمیر بادگیر درب ها و پنجره های سوراخ دار، می توانند ما را در مقابل آلاینده های مزاحم و آزار دهنده محافطت کنند.

بسیاری از افراد با خرید دستگاه تصفیه کننده هوا، امید به کاهش آلرژی و آسم دارند. ادعای این محصول نیز و شواهد پزشکی نشان می دهد که تصفیه کننده هوا به کاهش اختلالات تنفسی کمک می نماید.
بهبود کیفیت هوای ساختمان با به حداقل رساندن منابغ آلاینده مانند دود سیگار یا گرد و غبار و موی حیوانات آغاز می شود.

ما نحوه حذف کامل دود و گرد و غبار را از یک فضای محصور توسط دستگاه تصفیه کننده هوا آزمایش کردیم، و همچنین نحوه عملکرد آن را در سرعت های کم و زیاد سنجیدیم.
بهترین مدلی که ما آزمایش کردیم قابلیت تمیز کردن محیط از گرد و غبار و دود، در بالاترین و پایین ترین سرعت خود بود. بدترین مدل در هر سرعتی موثر نبود.

راحت تر تنفس کنید!

قبل از اینکه یک تصفیه کننده هوا را بخرید، سعی کنید برخی از عوامل تشدید محرک های هوا را در محیط داخلی خانه، با رعایت نکات زیر از بین ببرید که شامل موارد زیرند:

با یک جاروبرقی که دارای فیلتر هپا می باشد خانه را تمیز نمایید.

سیگار کشیدن را در خانه ممنوع نمایید.

تجهیزات گرمایشی و خنک کننده خود را بطور منظم سرویس دهی نمایید و فیلترهوای آنها را تعویض نمایید.
از استفاده مواد شیمیایی، حلال، چسب یا آفت کش ها و اسپری ها در نزدیکی محل زندگی خود اجتناب نمایید.اگر نسبت به گرده گل ها آلرژی دارید درب های پنجره خود را ببنیدید و سیستم تهویه و یا سیستم خنک کننده خود را با فیلترهای هوای تمیز روشن نمایید.

مزایا و معایب دستگاه تصفیه کننده هوا

مزایا: این دستگاه ها قابل حمل ترین دستگاه ها در منزل می باشند که از 10 تا 20 پوند وزن دارند و روی زمین یا روی میز قرار می گیرند، در حالیکه مدل های سنگین تر ممکن است چرخ داشته باشند.
بسیاری از آنها دارای فیلتر با کارایی بالای ذرات معلق هوا (فیلتر هپا) هستند، که می تواند ذرات بسیار ریز را حذب نمایند. اکثر فیلترهای هوا سالانه تعویض می شوند، اما در حال حاضر چندین مدل نیز وجود دارند که قابل تمیز شدن می باشند.

معایب: مدل های قابل حملی که از ته نشین کننده های الکترواستاتیک و یا از فناوری یونیزه کردن استفاده می کنند می توانند با تولید گاز اوزون ریه انسان را تحریک نمایند.
یک زیرشاخه از مدل های خانگی دستگاه تصفیه مقادیر زیادی از اوزون را تولید می کنند. بنا بر گفته تولیدکنندگان، این دستگاه ها آلرژی های مرتبط با گرد و غبار و دود و دانه های گرده و میکروب ها را می تواند کاهش دهد.

مواردی که باید در نظر بگیرید

هزینه های عملیاتی: بسیاری از مدل های قابل حمل دارای هزینه های عملیاتی سالانه بین 150 تا 200 دلار برای تعویض فیلتر و تجهیزات برقی (اکثرا برای فیلتر هزینه می شود) هستند. محدوده قیمت فیلترها می تواند از حدود 10 دلار تا حدود 100 دلار باشد.
برخی از دستگاه های تصفیه هوا با استفاده از یک پیش فیلتر که قبل از فیلتر هپا نصب می شود به طول عمر فیلتر هپا کمک می نمایند.

بسته به نوع استفاده ای که از آن دارید، معمولا نیاز دارید که هر 3 ماه فیلتر کربن را تعویض نمایید. برای کاهش هزینه های برای مدل های خانگی از مدل هایی استفاده کنید که دارای برچسب مصرف انرژی کم هستند، بدین معنی که نسبت به انرژی که مصرف می کنند کارایی خوبی داشته باشند. برخی از مدل فیلترها قابل شستشو هستند که می توانند مورد استفاده مجدد قرار بگیرند.

تمیز نگهداشتن: هر نوع تصفیه کننده هوایی که باشد اگر فیلتر آن مسدود و یا دارای گرد و خاک زیاد باشد کار نخواهد کرد و اگر فیلتر از گرد و خاک پر شود ممکن است متوقف شود.

ایجاد آرامش: سطح صدای دستگاه سروصدا مهم است، بخصوص اگر شما از این دستگاه در یک اتاق خواب و یا کار استفاده می نمایید. برای تولید صدای کمتر ما توصیه می کینم که دستگاه بزرگتری را انتخاب نمایید و آن را روی سرعت کند قرار دهید به جای اینکه یک دستگاه کوچک پرسروصدا را بخرید.

ویژگی های یک دستگاه تصفیه هوای خانگی

فن: اکثر سیستم های تصفیه هوا از یک فن برای مکیدن هوا به داخل فیلتر استفاده می کنند. دستگاه هایی که فاقد فن هستند و با استفاده از چرخش طبیعی هوای داخل خانه کار میکنند اجرای بی سروصدایی دارند اما با توجه به آزمایشات ما کارکرد ضعیفی دارند.

نشانه گر سرویس دهی: یک فیلتر هوای مسدود عملکرد ناکارآمدی دراد. با نشان دادن وضعیت فیلتر این قابلیت به شما نشان می دهد که چه زمانی نیاز به تعویض و یا تمیز کردن فیلتر دارید.

تایمر قابل تنظیم: این کنترل به شما اجازه می دهد که زمان خاموش شدن را به صورت خودکار تنظیم نمایید.
دستگیره ای برای حمل کردن: موجب می شود تا حمل و نقل آن از یک اتاق به اتاق دیگر راحت تر انجام شود.

میزان سرعت: واحد سرعت میزان نیاز به تمیزکردن هوا را مشخص می کند، سرعت پایین تر برای زمانی که شما در حال خواب و یا کار هستید و سرعت های بیشتر برای زمانی که گردهای زیادی در اتاق وجود دارند.

?

یونیزه کننده: اگر یک دستگاه دارای یونیزه کننده است (که ذرات را از طریق اثر الکتریسیته ساکن جذب می کند) باید توجه داشت که آن دستگاه تولید اوزون نکند (این موضوع بر روی جعبه و یا در کتابچه راهنما ذکر شده است). اوزون منجر به تحریک ریه ها می شود.

کنترل از راه دور: می توانید به سادگی از سراسر اتاق ان را کنترل نمایید.

سنسور خاک: بعضی از مدل ها با توجه به میزان وغلظت گرد و خاک، سرعت دستگاه را بصورت اتوماتیک تنظیم می کنند.

قابل شست وشو بودن فیلتر: یک پیش فیلتر قابل شستشو و قابل استفاده مجدد می تواند ذرات بزرگ را در ابتدا جمع آوری کند و همچنین باعث کاهش در هزینه ای کلی می شود.
با این حال بسیاری از دستگاه ها، حتی با مدل های بالا این گزینه را در خود ندارند.

پاکسازی هوا

دستگاه های تصفیه هوا چه کاری را خوب انجام می دهند؟

بهترین کاری که یک دستگاه به خوبی می تواند انجام دهد، فیلتر کردن ذرات گرد و غبار، دود شمع یا شومینه و گردهای داخل منزل هستند.

چه کارهایی را نمی توانند به خوبی انجام دهند؟

با این حال ترکیبات آلی فرار تولید شده از چسب ها، رنگ ها، و محصولات پاک کننده، و انواع دیگری از آلاینده های گازی مشکل دیگری هستند.
برخی از دستگاه های قابل حمل با پیش فیلتر کربن، ادعا می کنند که می توانند ترکیبات آلی فرار را جذب نمایندف اما سازمان حفاظت از محیط زیست هشدار می دهند که این فیلترها فقط برخی از آلاینده های گازی را می توانند جمع آوری نمایند.

همچنین از هیچ تصفیه کننده هوایی انتظار نمی رود که تمام آلاینده ها را به خود جذب نماید. فیلترهای کربنی نیز باید به طور معمول هر 3 تا 6 ماه جایگزین شوند در غیر اینصورت عملکردشان متوقف خواهد شد.

شرایطی که باید داشته باشد

انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی، بسیاری از مدل های خانگی را به عنوان بخشی از یک برنامه داوطلبانه، که شامل فاکتورهای اندازه مناسب اتاق، و حداکثر نرخ تحویل دهی هوای پاک (CADR) است را براساس سرعت تمیز کردن طبقه بندی کرده است.

قضاوت ما این است که دستگاه های با CADR بالای 350 بسیار عالی و زیر 100 نامطلوب می باشد.
برای یک انتخاب بهتر، دستگاهی را انتخاب کنید که برای یک محیط بزرگتر از اتاق تان پاسخگو باشد تا هم سرعت پایین تری داشته باشد و هم سروصدای کمتری تولید نماید.

۴.۴ از ۵
دیدگاه شما