راهنمای جامع برای خرید فشارسنج خانگی

1396-7-17 |
راهنمای جامع برای خرید فشارسنج خانگی

فشارخون نوعی بیماری غیرواگیردار است که در حال جاضر بیشتر اقشار جامعه از آن رنج می‌برند. این بیماری که به عنوان "قاتل خاموش" شناخته‌شده‌است، هیچ علامت هشداردهنده آشکار و قابل تشخیصی ندارد. تحقیقات نشان می‌دهد که ۱۶ درصد جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال کشور مبتلا به فشار خون هستند که در کنار بیماری‌هایی هم‌چون دیابت و بیماری‌های قلبی بیشترین مرگ‌ومیر را منجر می‌شوند. اصلاح سبک زندگی، ایجاد تغییرات در رژیم غذایی، کاهش مصرف نمک و مصرف داروی فشارخون، راه هایی برای کنترل و نگه داشتن آن در محدوده طبیعی است. با این حال داشتن یک فشارسنج در خانه می‌تواند در پیگیری فرد در سلامت خود و کنترل بر عدم افزایش فشارخون خود کمک کند.

برای خرید یک فشارسنج نیازی به نسخه پزشک نیست اما قبل از خرید آن بهتر است تا با یک پزشک مشورت نمایید. امروزه دستگاه های فشارسنج زیادی در بازار موجود هستند. ما قصد داریم تا با دادن اطلاعات مناسبی کمک کنیم تا فشارسنجی مناسب را برای خودتان خریداری کنید. با توجه به اینکه امروزه فشارخون بالا بسیار شایع است توصیه ما به شما این است تا سعی کنید اطلاعاتی از این بیماری نیز بدست آورید.

انواع فشارسنج‌ها

فشارسنج‌ها در دو گروه دستی و اتوماتیک(دیجیتالی)طبقه بندی شده اند.

۱) فشارسنج‌های دستی(جیوه‌ای)

فشارسنج‌های دستی در سال ۱۸۸۱ توسط دکتر ساموئل کارل فون اختراع شد. بخاطر دقت بالای این نوع از فشارسنج‌ها حتی امروزه نیز پزشکان استفاده از آن را به نوع دیجیتالی ترجیح می‌دهند.

جیوه‌ی فشارسنج های دستی

فشارسنج‌های جیوه‌ای تا به امروز دقیق‌ترین فشارسنج‌ها شناخته شده‌اند و بیشتر برای اهداف بالینی و تحقیقاتی استفاده می‌شوند. کاف آن به یک ستون جیوه متصل است که با توجه به وضعیت فشارخون، بالا و پایین می‌رود. در هنگام استفاده از آن باید محتاط بود زیرا جیوه سمی و خطرناک است و امکان نشت و آلودگی محیط وجود دارد. اما در صورتی استفاده از آن را به شما توصیه می‌کنیم که لااقل یک نفر آشنا به استفاده از آن مثل دانشجوی پزشکی یا کارکنان مراقبت های ویژه در خانه داشته باشید. حتما آن را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید.

۲) فشارسنج‌های دیجیتالی

فشارسنج‌های دیجیتالی برای استفاده و اندازه گیری بسیار آسان می‌باشند. بر خلاف نوع جیوه‌ای ، کاف این فشارسنج‌ها بصورت خودکار توسط یک پمپ الکترونیکی متورم می‌شود. برای اندازه گیری فشارخون توسط این دستگاه‌ها هیچ آموزش خاصی نیاز نیست. همین عامل باعث می‌شود تا این دستگاه‌ها برای استفاده در منازل توصیه شوند. بیشتر این مدل‌ها ویژگی‌های اضافی مانند نمایش تعداد نبض، تشخیص نامنظم ضربان قلب، چندین حافظه برای ذخیره اندازه گیری‌ها، اخطارهایی برای فشار خون بالا و پایین را دارند.با این حال این دستگاه ها به علت دقت کمتری که نسبت به نوع جیوه‌ای دارند در شرایط خاص پزشکی نمی‌توانند استفاده شوند. امروزه فشارسنج‌های دیجیتالی در دو نوع بازویی و مچی در بازار موجود هستند. در هنگام تصمیم برای خرید یک فشارسنج حتما به عملکرد، ویژگی‌ها و قیمت و همچنین ویژگی‌هایی مثل رنگ و اندازه آن توجه نمایید.

فشارسنج‌های بازویی

این فشارسنج‌ها به طور خودکار کاف را متورم می‌کنند و نتیجه را روی صفحه نمایش نشان می‌دهند. این مدل از فشارسنج‌ها اکثرا شاخص طبقه بندی خطر دارند که فشار بالا و پایین را اخطار می‌دهد.بعضی از آنان این امکان را فراهم می‌کنند تا نتایج حاصله را به کامپیوتر خود منتقل کرده تا بتوانید آن را به دکتر خود نشان دهید. بعضی از این نوع مدل‌ها این امکان را فراهم می‌کنند تا چندین حافظه برای ذخیره اطلاعات داشته باشند. در این صورت همه اطلاعات اعضای خانواده به‌طور‌جداگانه می‌توانند ذخیره شوند. در فشارسنج‌های بازویی استفاده درست از کاف آن بسیار مهم است زیرا اگر درست بسته نشود و کمی شل و یا کمی سفت بسته شوند نتیجه صحیح حاصل نخواهد شد.

فشارسنج‌های مچی

این فشارسنج‌ها راحت و کاملا به طورخودکار عمل می‌کنند اما ممکن است دقت کمتری نسبت به فشارسنج‌های بازویی داشته باشند. بسیار جمع و جور، سبک ، قابل حمل هستند. باید در هنگام استفاده از این مدل این نکته را در نظر داشت که اندازه گیری‌های فشار گرفته شده از مچ دست بشدت به وضعیت و حالت بدن حساس هستند. برای همین کاف باید برای اندازه گیری دقیق هم‌تراز و هم‌راستا با قلب قرار گیرد.

یک فشارسنج خوب چه ویژگی هایی دارد؟

اندازه کاف متناسب با دور بازوی شما است

عرض کاف بازویی باید متناسب با دور بازویتان باشد. کاف‌هایی با اندازه کوچک فشارخون را بالا و کاف هایی با اندازه بزرگ فشار را پایین نشان می‌دهند.استفاده از یک کاف با اندازه اشتباه می‌تواند منجر به نمایش نتایج نادرست شوند. البته بیشتر فشارسنج‌ها دارای دو کاف هستند و یا کافی که متناسب با اندازه شخص می‌تواند تغییر کند.

به راحتی قابل استفاده است
مدلی را انتخاب کنید که صفحه نمایش بزرگ و واضحی داشته باشد تا بتوانید نتایج را به آسانی در آن مشاهده کنید.

ویژگی‌های بسیار مناسبی دارد
یک فشارسنج ویژگی‌های دیگری مثل تشخیص‌دهنده نامنظم ضربان قلب ، شاخص طبقه بندی خطر، حافظه کاربران متعدد، چندین کاف ، قابلیت دانلود حافظه ، صفحه نمایش بزرگ را نیز می‌تواند داشته باشد. با توجه به اینکه به کدام یک از این‌ها نیاز دارید می‌توانید فشارسنجی مناسب با نیازتان را خریداری کنید.

قابل شارژ است
حتما برای شما پیش آمده است که بخواهید مسافرت بروید یا در شرایطی قرار بگیرید که دسترسی به برق موجود نباشد در این صورت لزوم استفاده از باطری کاملا دیده می شود.وجود باطری و میزان عمر آن بسیار مهم است.همینطور مطمئن شوید که در صورت خراب شدن باطری امکان تهیه آن وجود دارد.

قیمت آن مناسب است
دستگاه های فشار خون خانگی قیمت‌های متفاوتی دارند در هنگام خرید به قیمت‌های آن توجه کنید. اگر دستگاهی قیمت بالاتری از سایر دستگاه‌های فشارسنج مشابه داشت، حتما ویژگی‌های آن را چک کنید و ببینید ارزش پرداخت قیمت بیشتر را دارد یا نه؟

۸ نکته مهمی که قبل از خرید فشارسنج باید به خاطر بسپارید

در این‌جا یک سری نکاتی را ارائه می‌دهیم تا با توجه به آن‌ها بتوانید فشارسنج مناسبی را خریداری کنید.

۱) اگر فشارسنجی برای مصرف خانگی لازم دارید سعی کنید نوع بازویی آن را بخرید. از خرید نوع انگشتی و مچی آن اجتناب نمایید زیرا امکان خطا در آن‌ها زیاد است.البته نوع مارک نیز در کیفیت فشارسنج ها اهمیت دارد.امروزه در بازار فشارسنج‌های زیادی موجود هستند که ساخت چین هستندو تحت لیسانس کشورهایی نظیر آلمان و فرانسه و ... می باشند برای همین توجه به کیفت آن و ضمانت و خدمات آن اهمیت ویژه دارد.

۲) در‌صورتی‌که در خانه خود شخصی وجود دارد که با فشارسنج جیوه‌ای آشنایی کامل داشته باشد آن را انتخاب کنید در غیر‌اینصورت از خرید آن صرف نظر کنید.درست است که این فشارسنج ها بسیار دقیق عمل می کنند ولی استفاده از آنان کمی دشوار است.

۳) مطمئن شوید فشارسنج معتبر و توسط استاندارد‌‌های مختلف بین المللی تایید شده‌ است.حتما به ضمانت نامه آن توجه نمایید و اینکه اصلا خدمات پس از فروش دارد یا نه!زیرا لازم است تا سالی یک بار این دستگاه ها بررسی شوند تا اطمینان حاصل شود که درست کار می کنند.

۴) همان‌طور که در مرحله‌ی قبل هم گفتیم کاف با اندازه مناسب را خریداری کنید تا نتایج دقیق و قابل اعتماد را بدست آورید. کاف باید متناسب با بازوی شما باشد. شل یا سفت بستن آن باعث می‌شود که فشارخون به درستی اندازه گیری نشود.

۵) قبل از اولین استفاده در خانه از دکترتان بخواهید تا آن را تست نماید. تست آن می‌تواند نشان دهد که فشارسنج چقدر دقیق است.

۶) اگر شما دچار آریتمی قلبی، گرفتگی عروق، نبض پارادوکس، فشارخون ناشی از حاملگی هستید بهتر است برای دقت بیشتر از فشارسنج‌های جیوه‌ای به‌جای دیجیتالی استفاده کنید.

۷) همیشه فشارخون خود را در یک دفتر یادداشت نوشته و به هنگام مراجعه به دکترتان نشان دهید. این کار باعث می شود دید بهتری از سلامتی‌تان کسب کنید.

۸) بازو باید در راستای قلب و هم‌تراز با آن قرار بگیرد. در حال اندازه گیری فشارخون شخص باید ساکت باشد و با کسی صحبت نکند. در غیر اینصورت ضربان قلب تندتر می زند و فشار را به درستی نمایش نمی‌دهد.

۴.۴ از ۵
دیدگاه شما