طب فیکس

سلامت،زیبایی،پزشکی،ورزشی،طبی

دستگاه های رطوبت ساز(دستگاه بخور)، انواع آنها و اثرات مفیدشان

هوای زمستان هوای خشکی می باشد. دستگاه های رطوبت ساز(دستگاه بخور)، رطوبتی مجدد را به هوا وارد می کنند که می توانند اثرات بسیار مفیدی برای خود و خانواده تان داشته باشد.
در واقع در یک محیط با رطوبت کم، 70 تا 77 درصد از ویروس ها می توانند از طریق سرفه منتقل شوند، اما وقتی که رطوبت هوا 43 درصد و یا بالاتر شد این عدد به 14 درصد کاهش پیدا می کند.
یک مطالعه در سال 2009 هم نتایج مشابه مطالعه قبلی را نشان داد که با کاهش رطوبت ویروس های آنفولانزا بهتر می توانند سرایت کنند.

خرید یک دستگاه بخور یا رطوبت ساز می تواند به شما در جلوگیری از بیمار شدن در زمستان، پوستی نرم تر و درخشان تر کمک نماید و حتی به حفظ مبلمان چوبی تان نیز کمک خواهد کرد.

برخی از اقدامات احتیاطی

در حالیکه دستگاه های رطوبت ساز(دستگاه بخور خانگی)، فواید بسیاری دارند اما آنها باید به صورت مداوم تمیز شوند، در غیر این صورت آنها می توانند به تنهایی یک منبعی از باکتری ها و کپک ها باشند.
در اینجا چند راهنمایی برای رفع این موضوع ارائه خواهیم کرد:

استفاده از آب مقطر یا آب بدون املاح معدنی:

استفاده مرتب از آب لوله کشی دارای املاحی است که باعث تجمع آن و رشد باکتری در دستگاه شما می شود. آب مقطر و آب بدون مواد معدنی حاوی مقدار کمتری از مواد معدنی هستند و شما را از تمیز کردن مداوم دستگاه تان نجات می دهد.

تمیز کردن دستگاه بخور هر هفته یکبار:

اگر این کار به صورت یک روال در زندگی تان باشد شما قادر خواهید بود این کار را هم سریعتر انجام داده و هم منزل خود را سالم تر نگه دارید.

تعویض فیلتر به صورت منظم:

اگر رطویت ساز شما دارای یک فیلتر است حتما از دستورالعمل های کارخانه سازنده در دفترچه راهنما تبعیت کنید.
رطوبت بیش از حد می تواند مشکل ساز باشد. از یک نم سنج برای اندازه گیری رطوبت منزل خود کمک بگیرید. مطالعات نشان داده است که رطوبت ایده آل حدود 40 تا 50 درصد برای منازل می باشد.

انواع رطوبت سازها (دستگاه بخور)

نوع رطوبت ساز شما به اولویت شما، بودجه و به اندازه محیطی که می خواهید هوای آنجا را مرطوب نمایید بستگی دارد. انواع رطوبت سازها به صورت زیر هستند:
رطوبت ساز مرکزی
تبخیر کننده ها
رطوبت سازهای پروانه ای
بخارسازها
رطوبت سازهای التراسونیک
اندازه دستگاه های رطوبت ساز
دستگاه های رطوبت ساز اغلب به صورت کنسول و یا بصورت پرتابل و قابل حمل موجودند.

واحدهای کنسول قابلیت اضافه کردن رطوبت را به تمام منزل دارند. آنها اغلب بسیار بزرگ هستند و دارای چرخ هایی هستند که می توانید به راحتی آنها را جا به جا نمایید. واحد کنسول به منظور اضافه کردن رطوبت به یک اتاق می باشد.

رطوبت سازهای التراسونیک

رطوبت سازهای التراسونیک، یک بخور سرد را با کمک ارتعاش تولید کرده و وارد هوا می کنند. با توجه به قیمت اندازه آنها متفاوت است، با توجه به اندازه اتاقی که دارید می تواند اندازه آنها نیز متفاوت باشد. هر دو مدل بخور سرد و گرم در بازار موجود هستند.
دستگاه رطوبت ساز به خصوص مدل با بخار سرد آن، یک انتخاب خوب برای کسانیست که در خانه کودک دارند.

کنترل سطح رطوبت

اضافه کردن رطوبت به هوا می تواند مفید باشد اما رطوبت بیش از حد می تواند منجر به مشکلات سلامتی شود. سطح رطوبتی بالا می تواند مشکلات تنفسی را بدتر و رطوبت ناراحت کننده ای را در هوا ایجاد نماید. این موضوع می تواند منجر به رشد و تقویت کپک ها، قارچ ها و باکتری های مضر شود. معمولا رطوبت بین 40 تا 50 درصد مناسب است.
برخی رطوبت سازها دارای یک رطوبت سنج بر روی خود هستند که می توانید هر لحظه رطوبت محیط را کنترل نمایید.

یک دستگاه بخور چگونه کار می کند؟ کدام نوع را باید انتخاب کرد؟ بخور سرد را انتخاب کنم و یا گرم؟

مهم نیست که رطوبت ساز شما از چه تکنولوژی استفاده می کند چون اساسا همه رطوبت سازه عملکردشان به یک شیوه است.
این دستگاه ها رطوبت لازم را به صورت یک غبار نامرئی وارد هوا می کنند. انواع مختلف رطوبت ساز می توانند به روش های مختلفی این کار را انجام دهند.
برای مثال یک رطوبت ساز تبخیری با استفاده از یک فن داخلی هوا را به داخل دستگاه کشیده و با انتقال آن از امتداد یک فیلتر اسباع شده از آب باعث جذب رطوبت به هوا می شود
بعد از اینکه هوا بوسیله رطوبت اشباع شد، فن هوای ایجاد شده را به گردش در می آورد.
رطوبت سازهای التراسونیک با استفاده از یک دیافراگم ارتعاش دهنده مافوق صوت، به جای یک فن، رطوبت لازم و قطرات آب را به هوا وارد می کند.
نوع رطوبت سازی که شما انتخاب می کنید در درجه اول به اولویت شما در نوع رطوبتی که می خواهید به محیط تان اضافه نمایید بستگی دارد. رطوبت ساز سرد یا دستگاه بخور سرد، رطوبت را در دمای اتاق توزیع می کند.

اگر چه رطوبت توزیع شده دقیقا رطوبت سرد نیست، اما بخار سرد می تواند باعث شود که دمای اتاق تان چند درجه کاهش یابد.
از طرف دیگر، رطوبت سازهای گرم بخار گرم را در هوا توزیع می کنند که منجر به افزایش چند درجه ای دمای اتاق می شود.
برای اینکه به شما در انتخاب این دو کمک کرده باشیم باید بگوییم که رطوبت سازهای سرد، در طول فواصل زمانی سال، که درجه حرارت در نوسان است، محبوب تر از رطوبت سازهای گرم هستند.
رطوبت سازهای گرم بیشتر برای زمانی مفید است که مثلا می خواهید در فصل زمستان دمای داخلی خانه تان را گرم نگه دارید.
هم اکنون در بازار هم نمونه های رطوبت ساز گرم و سرد بصورت جداگانه و هم نمونه های ترکیبی آن وجود دارند.

ظرفیت رطوبت ساز به حداکثر رطوبت خارج شده از آن دستگاه در مدت 24 ساعت اشاره دارد و ظرفیت مخزن آب یک دستگاه بخور، به میزان آبی که می تواند در حالت پر در خود نگه دارد بستگی دارد.
رطوبت سازهای رومیزی معمولا دارای ظرفیت های بین 1 تا 4 گالن هستند اما رطوبت سازهای قابل حمل دارای مخازن بزرگتر و ظرفیت بیشتری هستند و می توانند برای مدت طولانی تری کار کنند.

هوای زمستان هوای خشکی می باشد. دستگاه های رطوبت ساز، رطوبتی مجدد را به هوا وارد می کنند که می توانند اثرات بسیار مفیدی برای خود و خانواده تان داشته باشد.
برای مثال یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که افزایش سطح رطوبت تا 43 درصد و یا بالاتر، توانایی ویروس های موجود در هوا را برای ابتلا به بیماری آنفولانزا به صورت قابل توجهی کاهش می دهد.
در واقع در یک محیط با رطوبت کم، 70 تا 77 درصد از ویروس ها می توانند از طریق سرفه منتقل شوند، اما وقتی که رطوبت هوا 43 درصد و یا بالاتر شد این عدد به 14 درصد کاهش پیدا می کند.
یک مطالعه در سال 2009 هم نتایج مشابه مطالعه قبلی را نشان داد که با کاهش رطوبت ویروس های آنفولانزا بهتر می توانند سرایت کنند.

خرید یک دستگاه بخور یا رطوبت ساز می تواند به شما در جلوگیری از بیمار شدن در زمستان، پوستی نرم تر و درخشان تر کمک نماید و حتی به حفظ مبلمان چوبی تان نیز کمک خواهد کرد.

10 مزیت استفاده از دستگاه های بخور و رطوبت ساز

کاهش خطر ابتلا به عفونت:
ویروس ها و باکتری ها در هوای مرطوب نمی توانند جا به جا شوند. یک رطوبت ساز می تواند خطر ابتلا به آنفولانزا را در زمستان بسیار کاهش دهد و سلامت شما ار از آن جهت تضمین نماید.

پوستی نرمتر و باطراوت بیشتر: هوای سرد و خشک رطوبت را از پوست شما می گیرند، این کار باعث انواع مشکلاتی از جمله خشکی پوست، پیری زودرس، پوسته پوسته شدن می شود.
یک دستگاه بخور و رطوبت ساز می تواند در جلوگیری از همه این اثرات مخرب به شما کمک نماید، و به شما کمک می نماید که پوست تان را درخشان و باطراوت نگاه دارید.

مجاری تنفسی راحت تر: می دانید که هوای خشک باعث احساس سفتی در بینی انسان می شود. حتی اگر شما سرما نخورده اید هوای زمستان می تواند مجاری تنفسی شما را خشک نماید و باعث کاهش مقاومت تان در برابر ویروس ها وباکتری ها شود.
پس بهتر است شبها با یک رطوبت ساز بخوابید و با یک بینی و گلوی بهتری از خواب تان بلند شوید!

بهبود یافتن سریع تر: فرض کنین شما دچار یک سرماخوردگی و یا عفونت مجاری تنفسی و با آنفولانزا شده اید. یک رطوبت ساز هوا می تواند زمان بهبود شما را کاهش دهد.
نگه داشتن حفرات بینی و مرطوب نگهداشتن گلو به شما در روند بهبود بیماری کمک می نماید و نشانه هایی مانند سرفه و عطسه را در شما کاهش می دهد.

گیاهان آپارتمانی سالم: گیاهان کمک می نمایند تا سموم از هوا گرفته شود. اما هوای خشک و زمستانی برای رشد و نگهداری آنها مناسب نیست.
آیا می بینید که خاک گلدان هایتان بیش از حد خشک است؟ آیا برگ گیاهانتان افتاده است؟ یک مرطوب کننده می تواند به حفظ و شادابی گیاهان خانگی تان کمک نماید و همچنین آنها را سالم نگه دارد.

حفاظت از مبلمان های چوبی: هوای خشک می تواند به مبلمان چوبی و همچنین دربها و گچکاری ها آسیب بزند و باعث شود تا آنها دچار ترک شوند. یک دستگاه رطوبت ساز می تواند به یکپارچگی چوب ها و حفظ قطعات و تکه های وسایل چوبی تان کمک فراوانی کند.

صدای طبیعی هنگام بلند شدن از خواب: آیا شما تا به حال وقتی از خواب بلند شده اید با تُن صدای کلفت (شبیه یک خرس) خودتان روبه رو شده اید؟! هوای خشک منجر می شود تا صدای شما این گونه شود.
اگر در هنگام خواب از یک دستگاه رطوبت ساز یا بخور استفاده کنید صدای شما در حین بلند شدن هم طبیعی خواهد بود.
آیا می دانید که هوای مرطوب احساس گرمای بیشتری نسبت به هوای خشک به شما می دهد؟ اگر شما مقداری رطوبت به هوا اضافه نمایید، هوا گرمتر به نظر خواهد رسید، که این موضوع می تواند در فصل زمستان برای صرفه جویی در مصرف انرژی و صورتحساب تان کمک نماید.

جلوگیری از شوک الکتریکی: هیچ کس دوست ندارد بصورت ناگهانی دچار یک شوک الکتریکی ساکن شود، اگر متوجه شده باشید اجتناب از این شوک در زمستان سخت تر است.
علت این موضوع هم هوای خشک است که با یک رطوبت ساز می توانید این مشکل را نیز برطرف نمایید.

بهبود دهنده خواب: اگر شما یا همسرتان شب ها در خواب خروپوف می کنید یک دستگاه روطوبت ساز می تواند به شما کمک زیادی نماید. بدن ما وقتی که هوا خشک باشد تمایل زیادی به خروپوف کردن پیدا می کند.
یک محیط مرطوب می تواند احساس راحتی و گرمی بیشتری به انسان در خواب دست دهد.

نوشتن یک نظر
عضو سرویس طب فیکس مگ شوید .

با عضویت در طب فیکس مگ بهترین مطالب را داخل ایمیل خود داشته باشید

عضویت
اصل بودن کالا
بهترین قیمت
تخفیف ویژه
ارسال فوری
پرداخت در محل
ضمانت برگشت