با دستگاه های تصفیه کننده هوا، هوای منزلتان را بهبود بخشید.

leila sarchami
1398-3-27 |
با دستگاه های تصفیه کننده هوا، هوای منزلتان را بهبود بخشید.

با دستگاه های تصفیه کننده هوا، هوای منزلتان را بهبود بخشید.

نفس کشیدن در هوای تازه بیرون از منزل، احساس خوبی به افراد می دهد. حال تصور کنید چقدر عالی می شود اگر بتوان با روشن کردن یک دستگاه، از هوای تازه بیرون، در داخل منزل بهره مند شد. کیفیت هوایی که تنفس می کنیم؛ تاثیر زیادی روی سلامتی و انرژی روزانه ما دارد. برطبق مطالعات انجام شده در این زمینه، کیفیت هوای اطراف ما، به طور مستقیم بر روی حالات و سطح عملکردمان تاثیر می گذارد. متاسفانه، ماندن در داخل منزل، باعث نمی شود تا از آلاینده های خطرناک موجود در هوای بیرون، دور بمانیم. در حقیقت، سازمان حفاظت از محیط زیست گزارش کرده است که آلاینده های عمومی هوا، 2 تا 5 برابر بیشتر، در داخل ساختمان متمرکز شده اند. کیفیت بد هوا، باعث خستگی، سر درد و مشکلات دیگر جسمی می شود.

به همین دلیل است که این دستگاه ها را «تصفیه کننده هوا»، می نامیم. این دستگاه ها، ابزارهایی هستند که هوای اتاق خواب و منزلتان را با حذف ناخالصی های موجود در آن، تمیز می کنند. آیا دستگاه های تصفیه کننده هوا، واقعاً کیفیت هوا را بهبود می بخشند؟ در این مقاله، با بهترین تصفیه کننده های موجود در بازار آشنا خواهید شد تا بتوانید تنفس بهتری را تجربه کنید.

دستگاه تصفیه کننده هوا چگونه کار می کند؟

دستگاه تصفیه هوا، با گیر انداختن و جمع آوری ناخالصی های موجود در هوای منزلتان، هوا را برای تنفس سالمتر می کند. یک تصفیه کننده با کیفیت، می تواند باکتری، ویروس، کپک، گازهای شیمیایی و دیگر آلرژن ها از بین ببرد. آن ها با عبور دادن هوا از فیلترهایشان یا با انتشار ذرات باردار در محیط، آلاینده ها را خنثی می کنند. برخی از دستگاه ها نیز، از ترکیب دو متد برای تصفیه هوا استفاده می کنند.

آیا هوای پاکیزه منجر به تنفس بهتر می شود؟

اگر آلرژی یا آسم داشته باشید؛ بعد از چند ساعت استفاده از این وسیله، متوجه تغییرات محسوسی که این دستگاه در تنفستان ایجاد می کند؛ خواهید شد. زیرا تصفیه کننده ها، آلرژن ها و محرک های محیطی را از بین می برد. این امر، حتی میزان داروهای مصرفیتان را تا حد زیادی کاهش می دهد.

اگر آلرژی یا آسم ندارید؛ تنفس هوای سالمتر، سلامتی شما را بهبود می بخشد. با کاهش سمومی که روزانه در بدنتان انباشته می شوند؛ سطح انرژی شما افزایش می یابد؛ کیفیت خوابتان بهبود پیدا می کند و حالات روحی شما بهتر می شوند.

انواع دیگر دستگاه ها، برای بهبود کیفیت هوای منزل

در حقیقت، تصفیه کننده ها، تنها ابزارهای موجود برای بهبود کیفیت هوای منزل نیستند و بسیار مهم است که تفاوت میان دستگاه های بهبود دهنده کیفیت هوا را بدانید و انتخاب صحیحی متناسب با نیازتان داشته باشید. انواع بهبود دهنده های کیفیت هوا، در این مقاله لیست شده اند.

ـ دستگاه بخور

هوای خشک، باعث خشک شدن پوست و مجاری تنفسی شما می گردد. همچنین در هوای خشک، شما مستعد ابتلا به سرما خوردگی و دیگر بیماری های ویروسی هستید؛ چون بینی شما، برای به دام انداختن میکروب ها به رطوبت نیاز دارد و در صورت مرطوب بودن هوای محیطی، می تواند از وارد شدن عوامل بیماری زا به ریه جلوگیری کند. دستگاه بخور یا رطوبت ساز، وسیله ای است که شما مخزن آن را با آب پر می کنید و سپس، دستگاه، به آرامی بخارهایی را در محیط اطراف پخش می کند. اما برخلاف تصفیه کننده ها، هوا را تمیز نمی کند.

ـ دستگاه تهویه مطبوع 

این دستگاه ها، تنها برای خنک کردن محیط استفاده نمی شوند؛ بلکه با فیلترهایی که درونشان دارند؛ آلودگی ها و ذرات گرد و غبار را از بین می برند. دستگاه تهویه مطبوع، نمی تواند مانند تصفیه کننده هوا، هوای منزل را تمیز کنند. اما کیفیت هوا را بیشتر از یک پنجره باز بهبود می بخشند. عیب این دستگاه ها این است که باعث از بین رفتن رطوبت محیط می گردند و همین امر، موجب خشکی هوا می شود.

ـ دستگاه پخش کننده روغن

دستگاه پخش کننده روغن نیزهمانند دستگاه بخور، بخار آب را در هوای محیط منتشر می کند. تنها چیزی که این دستگاه ها را نسبت به دستگاه بخور متفاوت می سازد؛ این است که می توان روغن های معطر را به آن ها اضافه کرد و از این طریق، هوای منزل را معطر ساخت. وقتی شما از روغن های خالصی استفاده می کنید که خاصیت ضد میکروبی دارند؛ در واقع، در منزلتان عملیات پاکسازی انجام می دهید. اما بهتر است بدانید که هیچ چیز مانند یک تصفیه کننده، قابلیت پاک کردن هوای منزل شما را ندارد.

چگونه یک تصفیه کننده هوای خوب انتخاب کنیم؟

انواع مختلفی از این دستگاه ها در بازار وجود دارد که هر یک ویژگی های متفاوتی دارند و در طراحی آن ها از ویژگی های منحصر به فرد خودشان استفاده شده است. در این مقاله، به بررسی نکاتی پرداخته ایم که هنگام خرید یک تصفیه کننده باید به آن ها توجه داشته باشید.

ـ فیلتر هپا (HEPA)

فیلتر هپا، نوعی فیلتر مکانیکی است و ذرات هوایی که به اندازه 0.3 میکرون باشند را به دام اندازد. این فیلتر می تواند باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها را جذب کند. همچنین، آلرژن ها و ذرات گرد و غبار را از محیط منزل خارج می کند و هوا را تمیز می کند. اگر دستگاه تصفیه کننده هوا، دارای فیلتر هپا باشد؛ می تواند 99.97 درصد از ناخالصی های موجود در هوا را تمیز کند.

ـ فیلتر زغال فعال

از زغال فعال، برای به دام انداختن آلاینده ها و جذب مواد شیمیایی استفاده می شود. این ماده، سطحی متخلخل دارد و مانند اسفنج، ناخالصی را درون خودش، به دام می اندازد. زغال فعال، به خصوص برای حذف ترکیبات آلی فرار و گازهای مضری که از محصولات رایج خانگی متصاعد می شوند؛ کاربرد دارد. 

ـ نور فرابنفش (UVC)

نور فرابنفش، یک طول موج کوتاه از نور است و می تواند باکتری ها،ویروس ها، قارچ ها و دیگر میکروب ها را با از بین بردن ساختار DNA آن ها نابود کند. دستگاه هایی که بتوانند نور فرابنفش را منتشر کنند؛ قادر به پاکسازی فضای 6 اینچی در عرض 10 ثانیه هستند. بنابراین دستگاه های تصفیه هوا، باید بتوانند به کمک یک فن، هوای اتاق را به گردش درآورد تا حجم بیشتری از هوا به نور فرابنفش برسد و پاکسازی شود.

ـ صدای کم

برخی از تصفیه کننده های هوا، صدای آزار دهنده ای دارند و نمی توان از آن ها برای تمیز کردن هوای منزل استفاده کرد. شما مجبورید دستگاه را هنگام شب خاموش کنید؛ چون با صدای زیادی که دارد اجازه نمی دهد خواب آرامی داشته باشید.

ـ صرفه جویی در مصرف انرژی

هرچه زمان طولانی تری از این دستگاه استفاده کنید؛ بیشتر به بازده انرژی در آن توجه خواهید کرد. شما می خواهید یک دستگاه تصفیه کننده پر قدرت داشته باشید و در عین حال، انرژی بالایی را مصرف نکند. دستگاه هایی که کیفیت بالاتری دارند؛ انرژی کمی مصرف می کنند. در هنگام خرید تصفیه کننده ها، به برچسپ انرژی نصب شده روی آن ها توجه کنید.

ـ اندازه خانه

وقتی قصد خرید یک دستگاه تصفیه کننده را دارید باید به فضای منزلتان توجه کنید تا یک انتخاب مناسب داشته باشید. آیا شما به یک تصفیه کننده در اتاقتان نیاز دارید یا می خواهید از این وسیله برای پاکسازی هوای کل منزلتان استفاده کنید؟ مساحت فضایی که می خواهید پاکسازی شود را به خاطر بسپارید و هنگام خرید، دستگاهی را انتخاب کنید که قابلیت تمیز کردن فضای مورد نظرتان را داشته باشد.

معرفی چند دستگاه تصفیه کننده

با مطالعه این مقاله، متوجه شده اید که در هنگام خرید دستگاه تصفیه کننده باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهید. در ادامه، به بررسی مزایا و معایب استفاده از چند تصفیه کننده هوا اشاره شده است تا بتوانید انتخاب دقیق تری داشته باشید.

ـ دستگاه تصفیه کننده پیور زون (Pure Zone)

ـ مجهز به فیلتر نور فرابنفش

ـ کیفیت بالا در تنظیمات

ـ خاموشی خودکار

معایب

ـ فقط هوا را در فضاهای کوچک پاکسازی می کند.

این تصفیه کننده، دارای سه فیلتر است که فیلتر هپا و زغال فعال، جزء فیلترهای این دستگاه هستند. وجود نور فرابنفش باعث پاکسازی بهتر هوا می شود. در طراحی این دستگاه، از سه فن استفاده شده است و فیلتر باید هر 6 ماه یکبار، تعویض گردد. با اینکه در ساخت این تصفیه کننده از نور فرابنفش استفاده شده است؛ با این حال، Pure Zone، قادر به پاکسازی فضاهای کوچک است و قابلیت استفاده در مساحت های بزرگ را ندارد. شما می توانید دستگاه را به گونه ای تنظیم کنید که بعد از چند ساعت استفاده، به صورت خودکار خاموش شود یا ساعت های پی در پی کار کند. این دستگاه کاملا بی صدا است. 

ـ دستگاه تصفیه کننده کووی (Coway)

مزایا

ـ ذخیره انرژی با دارا بودن ویژگی خاموش شدن اتوماتیک

ـ به شما اطلاع می دهد که چه زمانی نیاز به تعویض فیلتر دارد.

ـ میزان آلودگی را در منزل شما نشان می دهد.

ـ قابلیت تولید یون

معایب

ـ فاقد فیلتر نور بنفش و زغال فعال است.

ـ خیلی گران است.

تصفیه کننده کووی طراحی بسیار زیبایی دارد و یکی از مشخصه های اساسی آن، ویژگی خاموشی خودکار آن می باشد. این ویژگی برای صرفه جویی انرژی بسیار کارآمد است و زمانی که برای 30 دقیقه، محیط عاری از آلاینده ها باشد؛ دستگاه به طور خود به خود خاموش می شود.

تصفیه کننده کووی، به شما نشان می دهد که هوای اطرافتان تا چه حد آلوده است و زمان تعویض فیلتر را به شما اطلاع می دهد. همچنین، یک تایمر دارد و می توانید زمان خاموش و روشن شدن دستگاه را خودتان تنظیم کنید. تنها عیب این دستگاه قیمت گران آن است. 

ـ تصفیه کننده بلوایر (Blueair)

ـ ظاهر زیبایی دارد.

ـ بی صدا کار می کند.

ـ فضاهای بزرگ را تصفیه می کند.

معایب

ـ گرانقیمت است.

بلو ایر، یک دستگاه گرانقیمت است اما طراحی بسیار ظریف و زیبایی دارد. این تصفیه کننده، قابلیت پاکسازی فضایی با مساحت 600 متر مکعب را دارد. کاربران این وسیله می گویند بوی بد را در خانه کاملا از بین می برد و هو را به شکل شگفت انگیزی تازه و با طراوت می کند. این دستگاه فیلتر نور فرابنفش ندارد؛ اما در ساخت آن، از فیلتر هپا و زغال فعال استفاده شده است. قیمت بالای این تصفیه کننده باعث می شود تا کاربران اندکی داشته باشد.


۴.۴ از ۵
دیدگاه شما