خطرات استفاده طولانی مدت و مداوم از استروئید موضعی

افسانه حیدری
1398-1-24 |
خطرات استفاده طولانی مدت و مداوم از استروئید موضعی

خطرات استفاده طولانی مدت و مداوم از استروئید موضعی

استروئید موضعی شامل کرم ها، پماد ها، لوسیون ها و داروهای استروئیدی میباشد که برای درمان بیماری های پوستی مانند اگزما جهت کاهش التهابات پوست استفاده می شوند.

این داروها در انواع مختلف ضعیف و قوی موجود هستند که استفاده طولانی مدت از آنها سبب ایجاد خطر عوارض جانبی می شود. به همین دلیل بیشتر کارشناسان به بیماران توصیه می کنند از استفاده طولانی مدت و مداوم استروئید موضعی خودداری کنند. بسیاری از شرکت های دارو سازی و سازنده محصولات آرایشی و بهداشتی به دنبال راه حلی هستند تا استروئید را کلا از محصولات خود حذف کنند.

عوارض جانبی رایج استفاده از استروئید موضعی


به طور کلی برای کاهش عوارض استروئید موضعی بهتر است این دارو طی دوره های درمان کوتاه مدت و کمتر از 4 هفته استفاده شود اگر استروئیدهای موضعی برای دوره های طولانی استفاده می شوند یا اینکه دوره های کوتاه مدت بیش از حد تکرار شوند ممکن است مشکلاتی برای شما بوجود بیاورند.

استفاده از استروئید موضعی در درازمدت ممکن است باعث عوارض جانبی شود، که شایع ترین آن چروک شدن پوست است. این عوارض با عواملی مانند بالا بودن سن بیمار، نازکی پوست و قدرت استروئیدی بالاتر، بدتر می شوند. 

استفاده طولانی مدت از استروئیدهای قوی می تواند عوارض و تاثیرات محلی یا سیستمیک داشته باشد. عوارض محلی به آن دسته از عوارضی گفته می شود که فقط در منطقه اعمال دارو یا کرم پدیدار می شوند. عوارض سیستمیک نیز که بر کل بدن فرد تاثیر می گذارد.

عوارض محلی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

احساس سوزش و خارش پس از اولین استفاده

نازک شدن پوست، این اثر عمدتا به خاطر مصرف استروئیدهای قوی ایجاد می شود و پس از توقف مصرف دارو دوباره پوست بهبود پیدا می کند.

علائم کشش: استفاده طولانی مدت در بعضی موارد سبب ایجاد آثار و علائم دائمی مانند: کبودی، تغییر رنگ و یا نازک شدن شبکه مویرگ های خونی می شود.

استروئید موضعی همچنین می تواند سبب ایجاد بیماری روزاسه شود که ممکن است شامل التهاب و قرمزی پوست، جوش و تاول چرکی باشد.

افزایش رشد مو در محلی که از استروئید استفاده می شود.

آلرژی: برخی افراد نسبت به استروئید حساسیت دارند.


عوارض سیستمیک عبارتند از:

در بعضی موارد، استروئید موضعی می تواند از طریق پوست به جریان خون وارد شود، که در درجه اول در کودکانی که دزهای قوی استروئید مصرف می کنند ایجاد نگرانی می کند زیرا می تواند بر رشد آنها تأثیر بگذارد.

افزایش فشار خون

آسیب و نازک شدن استخوان ها

سندرم کوشینگ: یکی از عوارض نادر است که باعث افزایش وزن سریع، نازک شدن پوست و تغییرات خلقی در فرد می شود.

جمع شدن مایع در پاها

اگر پزشک از داروهای استروئیدی برای درمان مشکل شما تجویز کرد، دارو را فقط در طول مدت تجویز شده استفاده کنید، به هیچ وجه برای اقدامات پیشگیرانه از استروئید به صورت خودسرانه مصرف نکنید.

خلاصه

استروئید موضعی در داروها، کرم ها، لوسیون ها و پمادهای درمانی خصوصا داروهای درمان اگزما استفاده می شود، این ماده مانند سایر داروها علاوه بر خاصیت درمانی عوارض جانبی زیادی هم دارد. در صورت استفاده طولانی مدت عوارض جانبی محلی و سیستمیک استروئید موضعی پدیدار می شوند. این عوارض شامل احساس سوزش و خارش، نازک شدن پوست، آلرژی، افزایش رشد مو در محل درمان، افزایش فشار خون، سندرم کوشینگ، نازک شدن استخوان ها و عوارضی مانند کبودی، تغییر رنگ ، التهاب و بروز جوش روی پوست هستند.


۴.۴ از ۵
دیدگاه شما