بیماری چاقی (قسمت سه: بخش اول درمان ها)

1398-4-10 |
بیماری چاقی (قسمت سه: بخش اول درمان ها)

در قسمت یک و دو، به تفصیل درمورد علل چاقی، علائم و نشانه های آن و همچنین درباره عوامل خطرزایی که شما را به بیماری چاقی نزدیک می کنند، عوارض جانبی چاقی مفرط، پیشگیری و نحوه تشخیص چاقی صحبت کردیم. در دو قسمت بعدی یعنی قسمت سوم و چهارم این مجموعه قصد داریم مطالب تخصصی و جامعی درباره انواع درمان های چاقی از درمان های خانگی گرفته تا جراحی های رایج، ارائه کنیم.

درمان بیماری چاقی

هدف از درمان چاقی مفرط، دستیابی به وزن سالم و حفظ آن است. ممکن است لازم باشد با یک تیم از متخصصان این زمینه در ارتباط باشید - از جمله متخصص تغذیه، مشاوره رفتار یا متخصص بیماری چاقی – تا به شما در درک و تغییر عادات غذایی و میزان تحرک و فعالیت روزمره تان کمک کنند.

هدف اولیه درمان معمولا کاهش وزن متوسط می باشد - 3 تا 5 درصد از وزن کلی شما. این بدان معنی است که اگر وزن شما 91 کیلوگرم باشد و با استانداردهای BMI چاق تشخیص داده شوید، برای بهبود سلامتی خود در ابتدا فقط نیاز دارید حدود 2.7 تا 4.5 کیلوگرم از وزن خود را از دست بدهید. با این حال، هرچه بیشتر وزن از دست بدهید، مزایای بیشتر در بر خواهد داشت.

همه برنامه های کاهش وزن نیاز به تغییر در عادات غذایی و افزایش فعالیت بدنی دارند. روش های درمان مناسب برای شما بستگی به سطح چاقی، سلامت عمومی و تمایل شما برای شرکت در برنامه کاهش وزن دارد.

سایر ابزارهای درمان عبارتند از:

تغییرات در رژیم غذایی

ورزش و فعالیت

تغییر رفتار

مصرف داروهای کاهش وزن

جراحی کاهش وزن

تغییرات در رژیم غذایی

کاهش میزان کالری و اتخاذ عادات غذایی سالمتر برای غلبه کردن بر چاقی مفرط ضروری است. اگر چه ممکن است در ابتدا به سرعت وزن کم کنید، کاهش وزن کند و همیشگی در طولانی مدت بهترین راه برای از دست دادن وزن و بهترین راه برای از بین بردن چاقی بطور دائمی است. از تغييرات شدید، ناگهانی و غير واقعي در رژیم غذایی تان پرهیز کنید زيرا بعيد است که چنین روش هایی به شما کمک کند تا وزن اضافي خود را بطور دائمی کم کنید و ممکن است پس از مدتی دوباره دچار افزایش وزن شوید.

در مرحله نخست، برای شرکت در یک برنامه جامع کاهش وزن برای حداقل شش ماه و در مرحله نگهداری، برای شرکت در یک برنامه حداقل یک ساله برنامه ریزی کنید تا شانس دستیابی به کاهش وزن موثر و موفق را افزایش دهید. هیچ کدام از رژیم های غذایی برای کاهش وزن بهترین رژیم ممکن نیستند. رژیمی را انتخاب کنید که شامل غذاهای سالمی باشد که احساس می کنید درمورد شما جواب خواهد داد. تغییرات در رژیم غذایی برای درمان بیماری چاقی عبارتند از:

کاهش سریع کالری. کلید کاهش وزن، کاهش میزان کالری جذب شده است. شما و پزشکتان می توانید عادت های خوردن و آشامیدن همیشگی خود را بررسی کنید تا ببینید به طور معمول چه میزان کالری مصرف می کنید و کجا می توانید آن میزان را کاهش دهید. شما و پزشکتان می توانید مشخص کنید که روزانه به جذب چه مقدار کالری نیاز دارید تا کاهش وزن نیز اتفاق بیفتد، اما مقدار معمول آن 1200 تا 1500 کالری برای زنان و 1500 تا 1800 برای مردان است.

زود سیر شدن. مفهوم تراکم انرژی می تواند به شما کمک کند تا مقادیر کمتری از غذا حس گرسنگی خود را ارضا کنید. تمام غذاها مقدار مشخصی از کالری در یک مقدار معین (حجم) دارند. برخی از غذاها مانند دسرها، آب نبات، چربی ها و غذاهای فرآوری شده دارای تراکم انرژی بالا هستند. این به این معنی است که مقدار کمی ازاین غذاها دارای مقدار زیادی کالری است. در مقابل، سایر مواد غذایی مانند میوه ها و سبزیجات دارای چگالی انرژی کمتری هستند. این غذاها حجم زیادی از خوراکی با کالری کم را فراهم می کنند. خوردن مقادیر بیشتری از غذاهایی که کالری کمتری دارند، باعث کاهش گرسنگی و مصرف کالری کمتر می شود و باعث می شود احساس کنید غذای بیشتری خورده اید که باعث افزایش رضایت شما می شود.

انتخاب های سالم تر. برای اینکه رژیم غذایی کلی خود را سالم تر سازید، از مواد غذایی گیاهی مانند میوه ها، سبزیجات و کربوهیدرات های غلات کامل بیشتر استفاده کنید. همچنين بر مصرف منابع نادر پروتئين مانند لوبیا، عدس و سویا تمرکز کنید. اگر ماهی دوست دارید، سعی کنید دو بار خوردن ماهی را در هر هفته بگنجانید. مصرف نمک و شکر افزوده را محدود کنید. از محصولات لبنی کم چرب استفاده کنید. کمتر چربی بخورید و مطمئن شوید که از منابع طبیعی و سالم مانند زیتون، کلزا و روغن نارگیل گرفته شده اند.

محدود کردن برخی غذاهای خاص. بعضی رژیم ها مقدار مصرفی برخی خوراکی های متعلق به گروه های غذایی خاص را محدود می کنند، مانند غذاهای دارای کربوهیدرات زیاد و یا غذاهای پرچرب. از پزشک خود بپرسید که چه رژیم های غذایی موثر بوده اند و کدام ممکن است برای شما مفید باشد. نوشیدن آشامیدنی های دارای شکر افزوده بدون شک باعث می شود بیشتر از آنچه که در نظر گرفته شده است کالری مصرف کنید. محدود کردن این نوشیدنی ها و یا حذف آنها به طور کامل، نقطه شروع خوبی برای آغاز روند کاهش کالری است.

جایگزینی وعده های غذایی اصلی. این برنامه ها پیشنهاد می دهند که یک یا دو وعده غذایی اصلی خود را با خوراکی های سالم تر جایگزین کنید و حجم وعده غذایی اصلی را کمتر کنید، بجای آن چندین میان وعده سبک و مقوی میل کنید. اینگونهمی توانیددر تمامی وعده از مواد غذایی سالم که کم چرب و کم کالری هستند استفاده کنید. در کوتاه مدت، این نوع رژیم غذایی می تواند به کاهش وزن شما کمک کند. در نظر داشته باشید که این رژیم ها به احتمال زیاد به شما نحوه تغییر سبک زندگی کلی تان را آموزش نخواهند داد، گرچه درهرحال اگر بخواهید وزن خود را کاهش دهید، باید رعایت این رژیم های غذایی را ادامه دهید.

مراقب رژیم هایی که ادعای کاهش وزن سریع دارند باشید ممکن است توسط رژیم های کاذب که وعده کاهش وزن سریع و آسان را می دهند وسوسه شوید. اما واقعیت این است که غذاهای جادویی یا کاهش وزن سریع و آسان وجود ندارد. رژیم های غذایی کاذب ممكن است در کوتاه مدت كمك کننده باشند، اما نتایج دراز مدت آنها به نظر نمی رسد بهتر از سایر رژیم های غذایی باشد.

به همین ترتیب، ممکن است شما با اتخاذ یک رژیم غذایی شدید و سختگیرانه وزنتان را به خوبی کاهش دهید، اما به احتمال زیاد پس از متوقف کردن رژیم، دوباره افزایش وزن خواهید داشت. برای کاهش وزن - و حفظ آن - باید عادت های غذایی سالمی اتخاذ کنید که می توانید در طول زمان آنها را حفظ کنید.

ورزش و فعالیت

افزایش فعالیت بدنی یا ورزش بخش مهمی از درمان چاقی مفرط است. اکثر افرادی که قادر به حفظ وزن خود برای مدت بیش از یک سال هستند، قطعا ورزش منظم، حتی در حد پیاده روی ساده دارند.

برای ارتقای سطح فعالیت خود:

ورزش کنید. افرادی که در دسته اضافه وزن یا چاق قرار دارند، به حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در هفته نیاز دارند تا از افزایش وزن بیشتر جلوگیری کرده یا روند کاهش وزن تدریجی خود را حفظ کنند. برای دستیابی به کاهش وزن قابل توجه، ممکن است نیاز داشته باشید هر هفته 300 دقیقه یا بیشتر ورزش کنید. این نکته را نیز در نظر بگیرید که احتمالا باید به تدریج مدت زمان ورزش خود را با افزایش استقامت و تناسب اندامتان افزایش دهید.

دائما تحرک داشته باشید. اگر چه تمرین هوازی منظم، کارآمدترین روش برای سوزاندن کالری و از بین بردن وزن اضافی برای افراد چاق است، هرگونه تحرک بیشتر می تواند به سوختن کالری کمک می کند. ایجاد تغییرات ساده در طول روز می تواند فواید زیادی به همراه داشته باشد. دورتر از ورودی فروشگاه ها پارک کنید، کارهای یدی خانه و باغچه تان را خودتان انجام دهید، هرازگاه بلند شوید و کمی راه بروید، و یک قدم شمار همراه خود داشته باشید تا مشخص کند در هر روز چند قدم راه رفته اید.

تغییر رفتار

یک برنامه اصلاح رفتار می تواند به شما در ایجاد تغییرات در سبک زندگی و کاهش وزنتان کمک کند. اقداماتی که باید انجام شود عبارتند از: بررسی عادات فعلی تان برای پیدا کردن عوامل، اضطراب ها یا هر شرایطی که ممکن است منجر به چاقی شما می شود.

هر شخصی متفاوت است و موانع مختلفی برای مدیریت وزن دارد، از قبیل کمبود وقت برای ورزش و نیز خوردن غذا در اواخر شب. تغییرات رفتاری خود را با نگرانی ها و موانع مختص خودتان مطابقت دهید.

اصلاح رفتار یا همان رفتار درمانی می تواند شامل موارد زیر باشد:

مشاوره. درمان یا مداخلات سلامت روان توسط متخصصان می تواند به شما در حل مسائل عاطفی و رفتاری مربوط به غذا خوردن کمک کند. درمان می تواند به شما کمک کند درک کنید که چرا بیش از حد می خورید و روش های درست مقابله با اضطراب را یاد بگیرید. شما همچنین می توانید بیاموزید که چگونه بر رژیم غذایی و میزان فعالیت خود نظارت داشته باشید، محرک های غذا خوردنتان را شناسایی کنید و با هوس های غذایی خود مقابله کنید. درمان می تواند هم فردی و هم گروهی انجام شود. برنامه های فشرده تر که شامل 12 تا 26 جلسه در سال می شوند، ممکن است در دستیابی به اهداف کاهش وزنتان مفیدتر باشند.

گروه های پشتیبان. شما می توانید احساس همدلی و درک شدن را در گروه هایی پشتیبان، جایی که دیگران مشکلات و چالش های مشابهی را برای مقابله با بیماری چاقی مطرح می کنند، تجربه کنید. از پزشک، بیمارستان های محلی یا رسانه های مرتبط با سلامت درباره گروه های پشتیبان در منطقه خود پرس و جو کنید.

۴.۴ از ۵
دیدگاه شما