بهترین ماساژورهای ضربه ای برای تسکین درد، بهبودی و ماساژ تریگر پوینت

1398-3-21 |
بهترین ماساژورهای ضربه ای برای تسکین درد، بهبودی و ماساژ تریگر پوینت

بهترین ماساژورهای ضربه ای برای تسکین درد، بهبودی و ماساژ تریگر پوینت

اگرشما ورزشکار باشید؛ باید زمان زیادی را به طور منظم بر سر میزهای ماساژ سپری کنید. ولی ممکن است شما فقط به دنبال راهی برای رهایی از استرس باشید و از ماساژ برای رسیدن به آرامش روانی استفاده کنید. به هر حال باید بدانید که ماساژ، کلید سلامتی و تندرستی شماست. انواع متنوعی از ماساژورها در بازار موجود است که برخی از آن ها دستی هستند؛ ولی انواع الکترونیکی ماساژورها نیز دربازار وجود دارند که بیشترین کار را انجام می دهند و بهترین تاثیر را به عنوان ماساژور دارند. در این مقاله به بررسی ماساژورهای ضربه ای پرداخته شده است. ماساژور ضربه ای، یک دستگاه الکتریکی است که شما آن را در قسمت های مختلف بدنتان قرار می دهید تا عملیات ماساژ را برایتان انجام دهد. استفاده از ماساژور دستی، یک روش منحصر بفرد است زیرا با استفاده از آن می توان از ماساژ ضربه ای بهره مند شد. اگر شما به دنبال ماساژوری هستید تا ماهیچه هایتان آرامش یابند؛ گردش خونتان بهتر شود و یا دردهای خاصی در بدنتان بهبود پیدا کنند؛ ماساژورهای ضربه ای انتخاب خوبی برای شما هستند.

این مقاله شما را راهنمایی می کند تا همه چیز را در مورد ماساژورهای ضربه ای بدانید و بهترین ماساژورهای موجود در بازار را انتخاب کنید. این مطلب را با چگونگی عملکرد ماساژور ضربه ای الکترونیکی آغاز می کنیم و در ادامه به مزایای استفاده از این ماساژورها اشاره خواهیم کرد. همچنین مزایا و معایب چند ماساژور معروف را بررسی می کنیم تا بتوانید مناسب ترین ماساژور را برای خودتان انتخاب کنید.

ماساژور ضربه ای الکترونیکی چیست؟

ماساژور ضربه ای الکترونیکی، وسیله ای است که برای رهایی از درد و بهبود گرفتگی ماهیچه ها استفاده می شود تا در هر قسمت از بدنتان که نیاز دارید؛ از آن استفاده کنید. این دستگاه، برقی است امّا، شما می توانید آن را حمل کنید و اگر انواع دیگر ماساژورها برای شما موثر نبوده اند؛ این وسیله ارزش امتحان کردن دارد.

در ماساژهای رایچ، معمولا از ضربه و فشار، برای باز شدن گره ماهیچه ها و بهبود جریان خون، استفاده می شود. این نوع ماساژ، به ویژه در ماساژ شیاتسو بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. ماساژورهای ضربه ای، عملکردهای متفاوتی دارند و اشکال دیگری از ماساژ درمانی یا ماساژ پرکاشن را شامل می شوند. این نوع از ماساژ درمانی، شامل پالس های سریعی هست که با وارد کردن فشار به ماهیچه ها و ارتعاش بافت های ماهیچه، باعث افزایش گردش خون و آرام شدن درد ماهیچه می شود. گردش خون، امکان ورود اکسیژن و مواد مغذی را به بافت های بدن فراهم می کند و سموم را از بدن دفع می کند. در این روش، آسیب های بافتی ترمیم می شوند و عملکرد ماهیچه ها بهبود می یابند. ماساژ درمانی از این طریق، باعث تسکین درد و افزایش انعطاف پذیری ماهیچه ها نیز می گردد.

چه کسی می تواند از مزایای ماساژ پرکاشن با ماساژورهای ضربه ای بهره مند شود؟

ماساژ پرکاشن به ماهیچه های شما کمک می کند تا پس از ورزش های شدید، سریع تر بهبود یابید. همچنین کمک می کند تا در طول هفته بهتر ورزش کنید و دفعات بیشتری بتوانید فعالیت های ورزشی انجام دهید. اگر بعد از ورزش، از ماساژورهای ضربه ای استفاده بکنید؛ ریسک آسیب به بافت ماهیچه ها کاهش پیدا می کند. زیرا، این وسیله، بافت های سفت و به هم چسبیده را می شکند و آن ها را شل می کند.

علاوه بر این، ورزشکاران و کسانی که فعالیت شدید دارند؛ می توانند از مزایای ماساژورهای ضربه ای بهره مند شود. همچنین ماساژ درمانی با این دستگاه ها، می تواند برای افرادی که گرفتگی ماهیچه دارند؛ مفید باشد و البته مانند ماساژ های سنتی، دردناک نباشد.

همانطور که گفته شد؛ ماساژ پرکاشن با ماساژورهای ضربه ای، می تواند بدون اعمال فشارهای دردناک به ماهیچه ها، ماساژ بافت عمیق انجام دهد. زیرا این دستگاه، به تدریج و با تکان دادن بافت ماهیچه ها، تنش را از بین می برد. افرادی که برای مدت طولانی پشت میز می نشینند می تواند از مزایای این درمان بهره مند شوند. همچنین کسانی که از کمر درد مزمن و گرفتگی ماهیچه در پشتشان رنج می برند؛ می توانند از این وسیله استفاده کنند.

کدام نوع ماساژور برای شما مفید است؟

همانطور که قبلا گفته شد؛ انواع متنوعی از ماساژور در بازار موجود است و یافتن نوع مناسب آن، به بررسی زیادی نیاز دارد. در این بخش، نگاهی به انواع مختلف ماساژور می اندازیم تا مطمئن شوید که کدام نوع ماساژور ضربه ای برای شما مناسب تر است.

ـ تفنگ ماساژ

تفنگ ماساژ، یک ماساژور ضربه ای، مانند ماساژورهای دیگر استاندارد است که انرژی بیشتری را نسبت به ماساژورهای قدیمی ضربه ای به ماهیچه ها اعمال می کند. یکی از عیب های این ماساژور این است که با وجود قدرت بیشتر، دسته بلندی ندارد و همین امر باعث می شود تا رسیدن به مناطق پشت و کمر سخت باشد و به راحتی نتوانید خود را ماساژ دهید.

ـ ماساژور بالشتی

بالشت های ماساژ شیاتسو، ماساژورهای کوچکی هستند که توپ های چرخشی کوچکی در آن ها تعبیه شده است. برخی از این ماساژورها، سیستم گرمایشی دارند تا بتوانند در شل شدن ماهیچه ها موثرتر باشند. برخی از انواع دیگر بالشت های ماساژ، خاصیت ارتعاشی دارند. ماساژورهای ضربه ای با بالشت های ماساژ متفاوت هستند. زیرا، آن ها نقاط باریکی دارند که مرتعش می شوند؛ در حالی که در بالشت ماساژ، کل بالشت حالت ارتعاشی پیدا می کند. بنابراین، اگر می خواهید یک ماساژ کلی روی قسمت های بیشتری از ماهیچه ها انجام دهید؛ بالشت های شیاتسو برای شما مناسب تر خواهند بود. این وسیله، به راحتی قابل حمل است و در بازه قیمتی تقریبا یکسان، در بازار به فروش می رسند.

ـ ماساژور شانه و گردن

ماساژور شانه و گردن، درست مانند بالشت های ماساژ عمل می کند. و تنها تفاوتش با بالشت ماساژ این است که این ماساژور به گونه ای طراحی شده است که دور گردن و روی شانه ها قرار می گیرد تا ماساژ کاملی روی این نواحی انجام دهد. برخلاف بالشت های ماساژ، شما مجبور نیستید شانه و گردن خود را تنظیم کنید و ماساژور را در نواحی مختلف بدنتان حرکت دهید. ماساژور شانه و گردن، تنظیمات و امکانات زیادی را برای ماساژ ارائه نمی دهد؛ زیرا این وسیله به طور اختصاصی برای شانه و گردن طراحی شده است. ماساژورهای شانه و گردن، نسبت به بالشت های ماساژ قیمت بیشتری دارند. اما برای استفاده در ناحیه شانه و گردن راحت تر و مناسب تر هستند.

ـ روکش صندلی ماساژ

روکش های ماساژور صندلی شیاتسو، کمر، پشت و نشیمنگاه بدن انسان را ماساژ می دهند. این وسیله به راحتی روی صندلی، مبل و صندلی کار قرار می گیرد. در این ماساژورها، توپ های چرخشی کوچکی تعبیه شده اند که ماهیچه ها را ماساژ می دهند. همچنین برخی از این دستگاه ها، ویژگی گرمایشی و ارتعاشی نیز دارند تا تاثیرگذارتر باشند. این دستگاه، جزء دستگاه های گرانبها میان ابزارهای ماساژ دادن خود است.

ـ ماساژور Tens یا تحریک الکتریکی

این ماساژورها، پدهایی دارند که به ماهیچه ها می چسبند تا درد را تسکین دهند. این دستگاه، با انتشار جریان الکتریکی، باعث انقباض ماهیچه ها، تحریک اعصاب و قطع سیگنال های دردی می شود که به سمت مغز در حرکت هستند. استفاده از این وسیله، به کسانی که دردهای مزمن دارند و یا ماهیچه های سفت شده ای دارند؛ توصیه می شود.

ـ ماساژور چسپی

ماساژور تریگر پوینت چسپی، وسیله ای است که به شما کمک می کند تا به طور دقیق و عمیق خود را ماساژ دهید و می توانید از آن برای ماساژ پشت، شانه، گردن و یا هر جای دیگری از بدنتان استفاده کنید. این ماساژورها، ارزان تر هستند و حمل آن ها آسان تر است.

اگرچه ماساژورهای چسپی دائما در حال مقایسه با روکش های صندلی ماساژ هستند؛ امّا، ماساژورهای چسپی بیشتر برای افرادی کاربرد دارند که از درد در نقاط خاصی از بدنشان رنج می برند و یا گره هایی در ماهیچه هایشان دارند. ولی روکش صندلی ماساژ برای کسانی مفیدتر است که نیاز به استراحت و آرامش دارند.

برای انتخاب ماساژور ضربه ای یا پرکاشن چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

اگر فکر می کنید که تکنیک پرکاشن یا ماساژ ضربه ای برای شما مناسب است؛ نکات زیر را برای انتخاب ماساژورهای ضربه ای مطالعه کنید.

ـ راحتی و سهولت استفاده از ماساژور

ماساژور ضربه ای شما باید به راحتی در دست های شما قرار بگیرد و بتوانید بدون هیچ کششی و به آسانی قسمت های مختلف بدنتان را ماساژ دهید. یعنی؛ ماساژورهای پرکاشن با دسته های بلند بهتر هستند. علاوه بر این، باید به اندازه کافی استحکام داشته باشند و دارای وزن متعادلی باشند. قطعاً شما نمی خواهید ماساژوری داشته باشید که خیلی سنگین باشد که استفاده از آن شما را خسته کند و یا آنقدر سبک باشد که قدرت کافی برای ماساژ دادن شما را نداشته باشد.

ـ قدرت ماساژور

شما می خواهید ماساژور ضربه ای شما، قدرت زیادی داشته باشد تا فشار نسبتاً زیادی را به سطح مورد نظرتان اعمال کند. بیشتر دردها در عضلات و ماهیچه ها، در بافت های عمیق تر ریشه دارند. بنابراین، ماساژورهای دستی به نیروی بیشتری نیاز دارند تا بتوانند به محل درد نفوذ کنند.

ـ مکانیسم ماساژورهای پرکاشن

مکانیسم عملِ ماساژورهای پرکاشن، ماساژ ضربه ای نامیده می شود و باید به اندازه ای قوی باشد تا بتواند به بافت های عمیق شما نفوذ کند و لرزش را به بافت های ماهیچه ای شما انتقال دهد. اگر مکانیسم عمل ماساژور پرکاشن سست باشد؛ قدرت موتور، روی ماهیچه های شما تاثیری نمی گذارد.

ـ طراحی بدون سیم برق

استفاده از ماساژورهای ضربه ای که بدون سیم برق طراحی شده اند؛ راحت تر است. هیچ چیز بدتر از این نیست که هنگام ماساژ دادن خودتان، سیم ها را از بدنتان دور کنید. در حالی که استفاده از ماساژورهای ضربه ای، بسیار راحت تر است؛ امّا، شما به وسیله ای نیاز دارید که بدون نیاز به سیم برق، نیروی کافی را برای ماساژ دادن داشته باشد. باید بدانید که ماساژورهای باتری دار، نسبت به دیگر ماساژورهایی که به پریز برق متصل می شوند؛ قدرت کمتری خواهند داشت. 

ـ ماساژورهای حرارتی

برای داشتن یک ماساژ خوب، نیازی به حرارت و گرما نیست؛ امّا، تحقیقات نشان داده اند که استفاده از گرما در طول ماساژ، باعث تسکین درد می شود. بسیاری از ماساژورهای دستی، دارای حالت حرارتی نیز هستند که فرآیند ماساژ را موثرتر می کند.

ـ محدوده متفاوت خدمات

ماساژورهای ضربه ای معمولاً با تنوع زیادی در تنظیمات و گزینه ها طراحی می شوند تا بتوانید برای قسمت های مختلف بدنتان از آن ها استفاده کنید. مطمئن شوید که انتخاب نهایی شما برای خرید ماساژور، شامل این حالت ها و تنظیمات می باشد.

معرفی چند  ماساژور دستی ضربه ای یا پرکاشن

در صورتی که از درد یا گرفتگی ماهیچه رنج می برید؛ ماساژ پرکاشن با استفاده از ماساژورهای ضربه ای، گزینه  خوبی برای شما است که ارزش امتحان کردن دارد. پس بیایید تا نگاهی به چند ماساژور ضربه ای موجود در بازار بیاندازیم و مزایا و معایب آن ها را بررسی کنیم. 

ـ Pure- Wave CM- 07 

مزایا:

ـ می توانید از آن برای ماساژ صورت و پوست سر استفاده کنید.

ـ موتور قوی دارد.

ـ می توانید حالت های مختلفی را در تنظیمات دستگاه انتخاب کنید.

ـ قدرت زیادی برای ماساژ دارد.

معایب:

ـ باتری در طول زمان ضعیف می شود.

ـ نسبت به مدل های دیگر گران تر است.

این ماساژور 6 لوازم جانبی به همراه خود دارد که می توانید برای قسمت های مختلف بدن از آن ها استفاده کنید و دردهایتان را تسکین بخشید. علاوه بر این، یک حالت ارتعاشی برای صورت دارد که به شما امکان می دهد تا شقیقه ها، صورت، پوست سر و فک خود را ماساژ دهید. به دلیل این ویژگی، برای کسانی که از ناراحتی در فکشان رنج می برند یا دچار سر دردهای عصبی می شوند؛ این ماساژور گزینه مناسبی می باشد.

این ماساژور، با پدهایی همراه است که برای حفاظت از استخوان ها طی ماساژ پرکاشن طراحی شده اند و ماساژ را در امتداد ماهیچه ها هدایت می کنند. تنها عیب دستگاه، این است که باتری آن در طول زمان، ضعیف می شود. به این معنی که فقط برای ماساژهای کوتاه قابل استفاده است و قبل از استفاده حتماً باید آن را شارژ کنید. همچنین، نسبت به سایر ماساژورهای مشابه قیمت بالاتری دارد ولی در عین حال، بهترین ماساژور ضربه ای موجود در بازار شناخته می شود.

ـ RENPHO Rechargeable

مزایا:

ـ سرهای گرد موجود در این دستگاه، به شما امکان ماساژ پر قدرتی را می دهند.

ـ قیمت نسبتاً پایینی دارد.

معایب:

ـ لرزش ضعیفی دارد.

ـ برای حمل سنگین است.

این دستگاه، به شما امکان استفاده از 5 لوازم جانبی مختلف را برای تاثیرگذاری ماساژ پرکاشن ارائه می دهد. دو لوازم جانبی این دستگاه، گرد و محکم هستند و به وسیله آن ها می توانید از یک ماساژ پر قدرت تر برای تسکین درد و گرفتگی ماهیچه ها بهره مند گردید. سه سر دیگر در این دستگاه وجود دارند که برای ماساژ قسمت های بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرند. متاسفانه بسیاری از کاربران این ماساژور گفته اند که این دستگاه سنگین است و برای ماساژهای طولانی مدت مناسب نیست. همچنین، این ماساژور قدرت ارتعاشی ضعیفی دارد؛ اما لوازم جانبی آن باعث می شود تا کاملا روی ماهیچه ها قرار بگیرد.

اگر به دنبال ماساژوری با قدرت ارتعاشی زیاد هستید؛ این دستگاه وسیله مناسبی برای شما نیست. از طرف دیگر این دستگاه، یک ماساژور ضربه ای بسیار معروف است و اگر نمی خواهید هزینه زیادی برای خرید ماساژور بپردازید؛ این دستگاه(RENPHO rechargeable)یک گزینه ماندگار برای شما محسوب می شود.

ـ NURSAl Percussion Massager

مزایا:

ـ قیمت پایینی دارد.

ـ می توانید شدت ماساژور را با تغییر سرعت دستگاه تنظیم کنید.

معایب:

ـ خیلی سنگین است.

ـ برخی از کاربران گزارش داده اند که گزینه حرارتی، همیشه کار نمی کند.

این دستگاه، یکی از ماساژورهای قابل دسترس در بازار است. شما می توانید سرعت دستگاه را خودتان انتخاب کنید و از شش سری متفاوت برای ماساژ قسمت های مختلف بدنتان استفاده کنید. همچنین، این دستگاه گزینه حرارتی هم دارد و به شل شدن ماهیچه ها کمک می کند. در این ماساژور، از باتری استفاده نشده است؛ بنابراین هنگام استفاده باید به پریز برق متصل باشد. این مسئله باعث می شود تا دستگاه قابل حمل نباشد؛ امّا، جلوی مشکلاتی که باتری و شارژ دستگاه ایجاد می کند را می گیرد. بسیاری از کاربران نیز، این دستگاه را بزرگ و سنگین یافته اند و همچنین خطاهایی را در هنگام استفاده از گزینه حرارتی دستگاه، گزارش کرده اند.

ـ Brookstone Max 2

مزایا:

ـ قیمت مناسبی دارد.

ـ عمری باتری، طولانی است.

معایب:

ـ برای ماساژ قسمت های کوچک، مناسب نیست.

این ماساژور با آلومینیوم ساخته می شود که آن را ظریف و بادوام می کند. امّا، باعث می شود تا قیمت بالاتری نسبت به بیشتر ماساژورهای مشابه داشته باشد. این دستگاه با باتری کار می کند ولی باتری آن، عمر طولانی دارد. شما می توانید با این دستگاه، یک برنامه ماساژ اختصاصی برای خودتان طراحی کنید. سر این ماساژور بزرگ است و به شما اجازه می دهد تا نواحی بزرگتری از بدنتان را ماساژ دهید ولی امکان هدف قرار دارن نقاط تحریکی و حساس، با این دستگاه امکان پذیر نیست. اگر به دنبال ماساژ پرکاشن هستید تا یک ماساژ درمانی ساده را تجربه کنید؛ این ماساژور کاملا برای شما مناسب است.


۴.۴ از ۵
دیدگاه شما