بهترین روغن ها برای مراقبت از موها

1398-3-26 |
بهترین روغن ها برای مراقبت از موها

روغن های مخصوص مو مانند آووکادو، آرگان و... که از انواع آجیل ها، بذرها و میوه ها گرفته شده اند، باعث ترمیم مو و بهبود وضعیت سلامتی آن می شوند. چه موهای شما خشک باشد، کدر باشد و یا آسیب دیده باشد، روغن های طبیعی به تقویت موی شما و ترمیم بافت های آن کمک می کند. این روغن ها رطوبت لازم را به پوست سر شما می رسانند که همین امر باعث درمان شوره سر می شود. در این مقاله با هم نگاهی به 9 روغن طبیعی می اندازیم که به تقویت مو کمک می کنند.

روغن نارگیل

یکی از معروف ترین محصولات طبیعی برای مراقبت از موها، روغن نارگیل می باشد که سرشار از اسید لوریک (نوعی چربی اشباع) است. در طی تحقیقاتی که در مجله علم زیبایی و آرایشی منتشر شد، دانشمندان کشف کردند که اسید لوریک موجود در روغن نارگیل، توانایی نفوذ در تار و پود موها را دارد که موجب ترمیم موهای آسیب دیده می شود. علاوه بر این در تحقیقاتی مشابه مشخص شد که درمان با روغن نارگیل به کمبود پروتئین مو (خروج پروتئین از بافت مو) کمک می کند. اصلی ترین مولفه مو پروتئین می باشد که به وسیله مواد شیمیایی از جمله رنگ مو و هایلایت از بین می رود. روغن نارگیل به دلیل مرطوب کردن مو تقریبا برای هر نوع مویی مناسب است.

روغن زیتون

روغن زیتون نیز مانند روغن نارگیل به درون فیبر موجود در موها نفوذ می کند که تعداد کمی از روغن ها چنین توانایی دارند. طبق مطالعاتی که در مجله بین المللی علم زیبای(آرایشی) منتشر شد، فراوانی چربی های تک اشباع نشده موجود در روغن زیتون، نقش مهمی در این کارایی و در نتیجه تقویت مو دارد. روغن زیتون به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی اش موها را از خشک شدن در معرض آب و هوای خشک در طول ماه های زمستانی نجات می دهد. چکاندن چند قطره روغن زیتون بر روی موها نرم شدن مو و صاف شدن حلقه های به وجود آمده کمک می کند.

روغن آرگان

این روغن که گاهی از آن با نام "طلای مایع" یاد می کنند از دانه درختی بومی در مراکش به دست می آید. استفاده از روغن آرگان در سال های اخیر تبدیل به روش درمانی مطلوب برای انواع موها از جمله موهای وز، زبر و شکننده شده است. این روغن حاوی اسیدهای چرب ضروری است، بنابراین استفاده از آن باعث می شود که موها قابل کنترل تر شوند.

روغن جوجوبا

دانه های درخت جوجوبا حاوی موم مایع و نیز اسیدهای چرب زیادی هستند که باعث می شوند تا روغن این ماده خاصیت مرطوب کنندگی زیادی داشته باشد. اگر از شامپوها و نرم کننده های حاوی روغن جوجوبا به مدت طولانی استفاده شود، مو نرمتر شده و درخشندگی موها نیز بیشتر می شود. علاوه بر این، این روغن به درمان خشکی پوست سر و نیز کنترل شوره سر کمک می کند.

روغن آووکادو

آووکادو نیز مانند آجیل و بذرهای مختلف منبعی غنی از ویتامین ای E می باشد (ترکیبی آنتی اکسیدانی که وقتی به شکل مکمل از آن استفاده می شود، با ریزش موها مقابله می کند). از آنجا که هنوز تاثیر روغن سرشار از ویتامین ای بر روی پوست سر و افزایش رشد مو به طور کامل مشخص نیست، می توان از روغن آووکادو برای جلوگیری از شکستگی موها و ترمیم موهای آسیب دیده استفاده کرد. بسیاری از طرفداران آووکادو برای افزایش رطوبت مو این روغن را با عسل و سفیده تخم مرغ مخلوط می کنند تا ماسک مویی برای نرم کردن مو از آن بسازند.

روغن بادام شیرین

هنگامی که سخن از روغن های آجیلی (روغن مغزها) به میان می آید، یکی از بهترین انتخاب ها برای مراقبت از موها روغن بادام شیرین است که از آن برای کدر شدن و خشکی موی سر استفاده می شود. بسیاری از افراد روغن بادام شیرین را به عنوان یک محلول طبیعی برای درمان خشکی پوست سر و شوره سر به کار می برند.

روغن هسته انگور

یکی دیگر از انتخاب های هوشمندانه برای مراقبت از موها انتخاب روغن هسته انگور است. این روغن علاوه بر صاف کردن وز موها، حاوی آنتی اکسیدانی است که به درمان موخوره و دوشاخه شدن انتهای مو کمک می کند. افرادی که موهای سالم و طبیعی دارند، هنگام استفاده از روغن هسته انگور برای جلوگیری از چرب شدن ساختار مو باید از مالیدن این روغن (یا هر روغن دیگری) به ریشه مو خودداری کنند.

روغن دانه ماکادامیا (هسته فندق مانند درخت ماکادامیا)

ماکادامیا که یکی از غنی ترین روغن های موجود است، به دلیل درمان خشکی موهای ضخیم معروف است. از این روغن برای از بین بردن وزی مو و ترمیم موهای آسیب دیده نیز استفاده می شود.

روغن بائوباب

علی رغم اینکه روغن بائوباب چندان شناخته شده نیست، اما در میان افرادی که موهای فر دارند، انتخابی محبوب است. این روغن که از میوه درخت بائوباب (گیاه بومی آفریقا) گرفته می شود، انعطاف مو را افزایش داده، مو را نرمتر می کند و بدون چرب کردن مو درخشندگی آن را بالا می برد.