بهترین دستگاه های بخور و رطوبت ساز برای بهبود کیفیت هوای منزل

1398-3-27 |
بهترین دستگاه های بخور و رطوبت ساز برای بهبود کیفیت هوای منزل

بهترین دستگاه های بخور و رطوبت ساز برای بهبود کیفیت هوای منزل

اگر شما یا اعضای خانواده تان، دائماً با مشکل خشکی و التهاب پوست، شکاف لب، دماغ خونی، آلرژی و یا آسم مواجه می شوید؛ بهتر است از یک دستگاه بخور در منزلتان استفاده کنید. هوای خشک نه تنها باعث خشکی پوست می گردد؛ بلکه باعث می شود تا سریع تر سرما بخورید و دچار عفونت های سینوسی و تنفسی گردید. دستگاه بخور و رطوبت ساز، تنها برای نوزادان تازه متولّد شده نیست و به همه افراد کمک می کند تا بتوانند بهتر نفس بکشند. در این مقاله به شما کمک می کنیم تا ببینید استفاده از دستگاه بخور برای شما مناسب است یا خیر؟ و سپس به بررسی چند دستگاه بخور موجود در بازار خواهیم پرداخت تا بتوانید مناسب ترین دستگاه بخور را برای خودتان انتخاب کنید.

آیا شما به دستگاه بخور نیاز دارید؟

استفاده از دستگاه بخور، همیشه برای بهبود کیفیت هوای منزل، مورد نیاز نیست؛ امّا، در برخی موارد استفاده از این وسیله ضروری به نظر می رسد و مزایای زیادی برای کاربرانش دارد. اگر همیشه از خشکی پوست، چشم، گلو و سوزش در مجاری تنفسی خود رنج می برید؛ می توانید مطمئن باشید که میزان رطوبت در منزلتان بسیار پایین است. همچنین در صورت رطوبت پایین هوا، وجود الکتریسیته ساکن را در لباس ها و روی فرش احساس خواهید کرد. بالا بردن رطوبت هوا با استفاده از دستگاه بخور، باعث می شود تا راحت تر نفس بکشید. شما می توانید از یک رطوبت سنج برای اندازه گیری سطح رطوبت در منزلتان استفاده کنید. رطوبت کمتر از 30 درصد باعث ایجاد هوای خیلی خشک می شود و رطوبت بالای 55 درصد، باعث می شود تا قارچ و باکتری فرصت رشد پیدا کنند. پس اگر تصمیم گرفته اید که یک دستگاه بخور بگیرید؛ بهتر است از یک رطوبت سنج برای دانستن میزان رطوبت منزلتان استفاده کنید. اطمینان از حفظ سطح رطوبت هوا، باعث می شودکه خشکی پوست، لب، گلو و مجاری تنفسی برطرف شود. بینی شما به رطوبت نیاز دارد تا میکروب های موجود در هوا را به دام بیندازد. به همین دلیل است که در شرایط خشک به راحتی دچار سرماخوردگی و آنفولانزا می شوید. همچنین مبلمان و کفپوش چوبی شما، به خاطر سطح رطوبت متغیر هوا در طول سال، دچار تغییرات زیادی می شود و ظاهر آن ها آسیب می بیند. استفاده از دستگاه بخور، به شما کمک می کند تا بتوانید سطح رطوبت هوا را در تمام فصل ها ثابت نگه دارید.

سایر روش های بهبود کیفیت هوای منزل

در کنار استفاده از دستگاه بخور و رطوبت ساز، ابزارهای دیگری وجود دارند که می توانید از آن ها برای بهبود سلامت هوای منزلتان استفاده کنید. هر یک از این وسایل، مزایای منحصر بفرد مخصوص به خودشان را دارند.

ـ دستگاه های تهویه مطبوع

دستگاه تهویه مطبوع، هوای تازه بیرون را به داخل خانه می آورند و ذرات بزرگ گرد و خاک و آلودگی را فیلتر می کند. فیلتر تعبیه شده در این دستگاه، آلاینده های کوچکتر موجود در هوا را جدا نمی کند. امّا، یک لایه محافظ در برابر آلودگی در دستگاه جایگذاری شده است. استفاده از این دستگاه، باعث می شود که رطوبت هوا کم شود؛ ولی استفاده از یک دستگاه بخور می تواند رطوبت مورد نیاز را در منزلتان تامین کند و کیفیت هوا را تا حدود زیادی بهبود بخشد.

ـ دستگاه تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا، سطح رطوبت را در منزلتان تغییر نمی دهد؛ امّا، استفاده از آن، یکی از بهترین روش ها برای تمیز کردن هوا محسوب می شود. این دستگاه، با فیلتر هوا، جمع آوری آلاینده هایی مانند باکتری، ویروس، کپک، گازهای شیمیایی، دود، گرد و غبار و سایر آلرژن ها باعث پاکسازی هوای اطراف می گردد. برخی از دستگاه های تصفیه هوا، با انتشار ذرات باردار در هوا، آلاینده ها را خنثی می کنند.

ـ دستگاه پخش کننده روغن

دستگاه پخش کننده روغن، بخار آب را به همراه روغن های معطر در هوا منتشر می کند. این روغن ها به طور معمول به مخازن دستگاه های بخور آسیب می رسانند؛ بنابراین، اگر می خواهید فضا را معطر کنید؛ بهتر است از دستگاه پخش کننده روغن استفاده کنید. 

چه چیزهایی را باید از دستگاه بخور انتظار داشته باشید؟

برای صرفه جویی در هزینه هایتان و خرید یک دستگاه بخور مناسب، برخی نکات در این مقاله آورده شده است تا بتوانید با اطلاعات کافی، یک خرید خوب داشته باشید.

ـ دارا بودن خاصیت رطوبت سنجی به همراه خاموشی خودکار

زمانی که رطوبت منزلتان را تغییر می دهید؛ باید حواستان باشد تا میزان رطوبت در سطح ایده آلی حفظ شود. اگر در دستگاه بخور شما، یک رطوبت سنج تعبیه شده باشد؛ می توانید میزان دقیق رطوبت هوا را بدانید و سطح استانداری را برای سطح رطوبت منزلتان تنظیم کنید تا پس از رسیدن به سطح مطلوب، دستگاه به طور خودکار، خاموش شود. در واقع، در این حالت، شما مجبور نیستید تا میزان رطوبت را دائماً کنترل کنید.

ـ کارکرد طولانی

هرچه دستگاه بخور شما، بتواند مدت طولانی تری را بدون نیاز به اضافه کردن آب به مخزنش کار کند؛ نیاز به تعمیرات کمتری پیدا خواهد کرد. برخی دستگاه های بخور می توانند بیشتر از 24 ساعت بدون نیاز به اضافه کردن آب، محیط را مرطوب کنند. به این معنی که اگر از آن به طور متناوب استفاده کنید یا برای فقط برای چند ساعت در روز آن را روشن کنید؛ می توانید مدت طولانی را بدون پر کردن مخزن، به استفاده از آن ادامه دهید.

ـ بی صدا بودن

همانند دستگاه های تهویه مطبوع، تصفیه هوا و دیگر وسایل مورد استفاده در منزل، دستگاه های بخور نیز در هنگام استفاده صدای آرامی را در محیط منتشر می کند. اگر صدای محیط، شما را اذیت می کند؛ سعی کنید مدلی را پیدا کنید که طراحی بی صدا داشته باشد.

ـ نیاز به مراقبت و نگهداری کمتر

دستگاه های بخور، به طور کلی نیاز به مراقبت و نگهداری زیادی ندارند. با این حال، شما باید آن ها را به طور مرتب تمیز کنید تا از رشد باکتری، قارچ و دیگر ناخالصی ها درون آن جلوگیری کنید. با این حال، با خرید محصولات با کیفیت موجود در بازار، دیگر نیاز به تمیز کردن دستگاه نخواهید داشت. چون یک فیلتر داخلی درون آن تعبیه شده است که جلوی آلوده شدن دستگاه را می گیرد. ممکن است لازم باشد تا به طور دوره ای فیلتر را تعویض کنید. امّا تعویض فیلتر خیلی راحت تر از تمیز کردن مخزن است و تعداد دفعات تعویض آن، بسیار کمتر خواهد بود.

معرفی چند دستگاه بخور، برای استفاده در منزل

بعد از مطالعه این مقاله، متوجه شده اید که دستگاه بخور باید دارای چه ویژگی هایی باشد. حالا نوبت شماست تا یک دستگاه مناسب را برای منزلتان انتخاب کنید. در اینجا چند دستگاه بخور که ارزش خرید دارند را به شما معرفی می کنیم و با هم به بررسی مزایا و معایب استفاده از آن ها می پردازیم.

ـ AIRCARE Whole- House Console Humidifire

مزایا:

ـ فضای بیشتری را مرطوب می کند.

ـ از تجمع مواد معدنی در آب های سخت جلوگیری می کند.

ـ به طور اتوماتیک خاموش می شود (زمانی که رطوبت محیط به سطح مطلوب برسد؛ خودش خاموش می شود).

ـ مصرف انرژی آن به صرفه است.

معایب:

ـ باکتری های بیماری زا را فیلتر نمی کند.

ـ با صدای بلند کار می کند.

این دستگاه، رطوبت را در مساحت زیادی از منزلتان (3600 متر مربع)، پخش می کند. برای کسانی که از هوای خشک خانه شکایت دارند و یا با تهویه مطبوع سر و کار دارند؛ این میزان رطوبت ایده آل است. این وسیله، به حداقل رسیدگی و نگهداری نیازمند است. زیرا می تواند بدون پر کردن مخزن و تعویض فیلتر نازکش (برای جمع آوری رسوبات معدنی)، برای 36 ساعت کار کند. این وسیله نیازی به تعویض فیلتر ندارد و با خیساندن فیلترش در سرکه، می توانید مجدد از آن استفاده کنید. امّا، این دستگاه عوامل بیماری زا، باکتری و قارچ ها را به دام نمی اندازد؛ بنابراین بهتر است که آن را به طور دوره ای تمیز کنید.

از مزایای دیگر AIRCARE این است که مصرف انرژی آن به صرفه است؛ یک دستگاه رطوبت سنج در آن تعبیه شده است تا زمانی که به سطح ایده آل رطوبت رسید؛ دستگاه خاموش شود. تنها مشکلی که بیشتر کاربران این دستگاه، گزارش کرده اند این است که علاوه بر بزرگ و سنگین بودن دستگاه، هنگام استفاده صدای زیادی دارد. 

ـ Ultrasonic Cool Mist Humidifier

مزایا:

ـ دستگاه پخش کننده روغن درون آن تعبیه شده است.

ـ دهانه چرخان و خودکار دارد.

معایب:

ـ فیلتر ندارد.

ـ به آب مقطر نیاز دارد.

در صورتی که علاقه مند به خرید دستگاه پخش کننده روغن باشید؛ دستگاه Ultrasonic cool mist humidifier، پیشنهاد خوبی برای شماست. شما با اضافه کردن روغن های معطر به دستگاه، می توانید از تازگی هوا اطرافتان لذت ببرید. دهانه چرخشی این وسیله باعث می شود تا بخار در محیطی به وسعت 400 متر مکعب منتشر شود. یکی از معایب دستگاه، این است که فیلتری برای جمع آوری رسوبات معدنی ندارد و تولید کننده آن هشدار داده است که حتماً باید از آب مقطر برای تولید بخار استفاده کنید. ولی بهترین نکته در مورد استفاده از این دستگاه بخور این است که نیاز به پر کردن مخزن به دفعات زیاد نیست. زیرا این وسیله یک مخزن 6 لیتری دارد و تا 50 ساعت می تواند کارکرد مفید داشته باشد.

ـHoneywell Germ Free Cool Mist Humidifier

مزایا:

ـ با استفاده از تکنولوژی UV باکتری ها را می کشد.

ـ ظاهر براقی دارد.

ـ برای جمع آوری رسوبات معدنی دارای فیلتر است.

معایب:

ـ بعد از مدتی استفاده، قطعات به درستی کار نمی کنند.

این دستگاه بخور، سیاه رنگ است و ظاهر زیبایی دارد. اما، ویژگی خاصی که این دستگاه را منحصر بفرد می کند؛ تکنولوژی UVبه کار رفته در آن است که 56 درصد پاتوژن های موجود در آب را از بین می برد. فیلتر موجود در این دستگاه، رسوبات معدنی آب را می گیرد. اما جای تاسف دارد که چندماه یا چند سال بعد از استفاده، دستگاه توانایی خود را از دست می دهد و قطعات از کار می افتند.

ـ LEVOIT Humidifier  

مزایا:

ـ دستگاه دارای کنترل از راه دور است.

ـ رطوبت را در سطح تنظیم شده نگه می دارد.

ـ کنترل دما دارد.

ـ دستگاه پخش کننده روغن در آن تعبیه شده است.

معایب:

ـ قیمت بالایی دارد.

مانند دستگاه بخور اولتراسونیک، مخزن این دستگاه نیز 6 لیتر ظرفیت دارد. قیمت این دستگاه کمی بیشتر از دستگاه Honeywell است اما از جنس بهتری ساخته شده است و مقاوم تر از آن است. دستگاه بخور LEVOIT دارای واحد پخش کننده روغن است و به علت دارا بودن ویژگی خاموشی خودکار، می تواند میزان رطوبت را در سطح سالمی نگه دارد. این وسیله با یک دستگاه کنترل از راه دور کار می کند و می توانید از کنترل، برای تغییر در تنظیمات استفاه کنید. یکی دیگر از مزایای این وسیله رطوبت سنج توکاری است که درون آن تعبیه شده است و شما می توانید با استفاده از آن، سطح رطوبت را در منزلتان به خوبی کنترل کنید. علاوه بر این، از یک دستگاه کنترل دما نیز، در طراحی این وسیله استفاده شده است و شما می توانید انتخاب کنید که از دستگاه بخور سرد منتشر شود یا بخور گرم پخش شود. LEVOIT به آرامی کار می کند و به طرز شگفت انگیزی سبک و قابل حمل است.

ـ Air Innovations Mist Digital Humidifier

مزایا:

ـ ظرفیت زیادی برای استفاده در مکان های بزرگتر دارد.

ـ تنظیمات زیادی دارد.

ـ قابلیت تنظیم و برنامه ریزی دارد.

ـ به عنوان پخش کننده روغن، قابلیت استفاده دارد.

معایب:

ـ فیلتر مخزن آب، ممکن است به خوبی کار نکند.

ـ قیمت بالایی دارد.

این دستگاه بخور دیجیتال از Air Innovation تنظیمات گسترده ای دارد که شما را قادر می سازد با حداقل نظارت، بیشترین استفاده را از آن بکنید. شما می توانید سطح رطوبت مورد نظرتان را در دستگاه مشخص کنید و بعد از آن، دستگاه به طور اتوماتیک خاموش و روشن می شود تا میزان ایده آل بخار را در محیط، حفظ بکند. می توانید از تایمر این سیله به طور دلخواه استفاده کنید. این سیستم 6 لیتر ظرفیت دارد و می تواند 9 ساعت به طور دائم کار کند. طراحی این دستگاه به گونه ای است که می تواند فضایی با وسعت 600 متر مکعب را مرطوب نگه دارد و به همین دلیل برای اتاق های بزرگ و یا آپارتمان های کوچک، قابلیت استفاده دارد. دهانه ای که در این دستگاه استفاده شده است بخار را به طور مساوی در دو جهت پخش می کند و برای اطمینان از توزیع سراری بخار، می تواند بچرخد. مخزن به کار رفته در این وسیله، آنتی باکتریال است واز یک فیلتر سرامیکی برای جمع آوری رسوبات معدنی در آن استفاده شده است. همچنین با استفاده از یک سینی، می توانید دستگاه را به یک دستگاه پخش کننده روغن تبدیل کنید. یکی از معایب این سیستم این است که سیستم فیلترینگ آن کافی نیست و تمیز کردن آن نیز بسیار مشکل است. کارخانه تولید کننده، این وسیله را آنتی باکتریال خوانده است امّا، بسیاری از کاربران از رشد کپک و لجن در مخزن، شکایت داشته اند.


۴.۴ از ۵
دیدگاه شما