اگر می خواهید جوان بمانید و پوستتان همچون الماس بدرخشد، بخوانید !!

1398-4-10 |
اگر می خواهید جوان بمانید و پوستتان همچون الماس بدرخشد، بخوانید !!

آبا تاکنون جمله "زیبایی از درون انسان نشات می گیرد" را شنیده اید؟ شاید کابرد اصلی این جمله برای نشان دادن اهمیت باطن و خلق و خوی انسان ها باشد، اما می توان اینگونه نیز این جمله را تفسیر کرد که آن چیزی که می خوریم، نه تنها بر روی سلامت جسم ما بلکه بر روی زیبایی پوست و ظاهرمان نیز تاثیرگذار است. گاهی اوقات این زیبایی را می توان با محصولاتی که در خانه و درواقع در آشپزخانه موجود است، تامین کرد. غذاهای حاوی آنتی اکسیدان، ویتامین سی، دی، ای، کا و ب کمپلکس درست مانند کولین و فولیک اسید تغییرات زیادی در سطح سلولی در بدن ایجاد کرده و پوست را بسیار درخشانتر می کنند. این غذاهای سالم و لذیذ خطر ابتلا به سرطان پوست و سایر سرطان ها را نیز کاهش داده و از شما در برابر بیماری های کاردیوواسکولار مراقبت می کنند. پوست بزرگترین ارگان بدن انسان است و مانند تمامی ارگان های داخلی بدن به غذاهای مغذی واکنش مثبت نشان می دهد.

آووکادو

چربی یک روان کننده طبیعی است و ما برای تسهیل تمامی فرآیندهای بدن به آن احتیاج داریم. اما مسئله اصلی اینجاست که کدام نوع چربی مناسب بدن ما می باشد. آووکادو حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی و سالم است که باعث افزایش انعطاف و رطوبت پوست می شود. مطالعات بر روی رژیم غذایی 700 زن نشان می دهد که مصرف مقادیر زیادی چربی سالم از جمله چربی موجود در آووکادو باعث نرمتر شدن پوست و افزایش انعطاف آن می شود. آووکادو حاوی ترکیباتی است که از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می کند. وقتی که شما آووکادو را به صورت خوراکی مصرف می کنید، بدنتان مقادیر زیادی ویتامین ای و سی دریافت می کند. این مواد مغذی به تولید کلاژن کمک کرده و از پوست در برابر اکسید شدن پیشگیری کرده و در نتیجه باعث می شود که پوستتان رنگ و رو رفته به نظر نیاید.

شکلات تلخ

رژیم سالم گرفتن به معنی محروم کردن خود از تمامی خوراکی های خوشمزه نیست. شکلات تلخ یکی از مواد خوراکی است که شما می توانید با خیال راحت مصرف کنید. مطالعات مختلف نشان می دهد که پودر کاکائو مقادیر زیادی آنتی اکسیدان دارد که پوست را مرطوب می کند و سلامت پوست را به آن باز می گرداند. اگر شما هر روز یک گاز از شکلات تلخ بخورید، پوستتان نرم تر و صافتر شده و بیش از پیش در برابر آفتاب سوختگی مقاومت می کند (اما همچنان نباید استفاده از ضد آفتاب را فراموش کنید). از جمله دیگر مزایای مصرف کاکائو بهبود روند جریان خون و در نتیجه ارسال مواد مغذی بیشتر به پوست است. اما بهتر است که شکلات تلخ مصرف کنید که حاوی حداقل 70 درصد کاکائو می باشد. این کار باعث می شود که از مزایای مصرف شکلات بهره ببرید و در عین حال شکر زیادی مصرف نکنید. مصرف زیاد شکر کلاژن ها را از بین می برد و تاول پوستی و جوش ایجاد می کند و زیبایی پوست را تحت تاثیر قرار می دهد.

گوجه

گوجه خوراکی لذیذ و روان کننده ای است. مصرف گوجه، چه به صورت تازه و چه پخته یا سس بسیار مفید است. گوجه حاوی مقادیر زیادی ویتامین سی می باشد که از زبر شدن پوست جلوگیری می کند. درضمن با مصرف گوجه، مقادیر زیادی کاراتنوئید از جمله بتا کاروتن، لوتین و لیکوپن وارد بدن شما می شود. بنابراین می توانید این خوراکی را همراه با پنیر، آووکادو، روغن زیتون و آجیل ها به عنوان عصرانه مصرف کنید و منتظر معجزه درمانی اش باشید.

گردو

به طور کلی آجیل ها و مخصوصا گردو شامل مقادیر زیادی اسیدهای چرب هستند. بدن ما از این اسیدهای چرب ضروری برای ساخت سلول های سالم استفاده می کند و از آنجا که بدن ما خودبخود این ماده را نمی سازد، باید امگا اس 3 و امگا اس 6 را از طریق غذا جذب کند. منبع مهم دیگری از EFA ها ماهی های چرب مانند سالمون، ماهی خال مخالی و شاه ماهی است. گردو علاوه بر اسید چرب حاوی آنتی اکسیدان هایی از جمله ویتامین ای، ویتامین سی و سلنیوم و همینطور چهار الی پنج گرم پروتئین در هر 32 گرم است. لازم به ذکر است که گردو علاوه بر اسیدهای چرب حاوی زینک (روی) نیز هست. زینک به دلیل میارزه با باکتری و التهاب، برای پوست خاصیت درمانی دارد.