پایان فصل بهار

اطلاعات لازم در رابطه با دستگاه بخور کودکان

یکی از مهم‌ترین وسایلی که باید به فکر تهیه آن برای اتاق فرزندان دلبندتان باشید دستگاه بخور کودکان می‌باشد. دستگاه بخور کودکان با توجه به اهمیتی که دارد و کاربردهایش به یکی از ملزومات هر خانه‌ای تبدیل شده و بیشتر افراد پس از تحقیقات بسیار نسبت به خرید این دستگاه اقدام می‌کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا انواع دستگاه‌های بخور حرفه‌ای مخصوص کودکان را بشناسید و شما نیز با توجه به نیازهای کودک خود این دستگاه را برای منزلتان تهیه کنید.

برای کودکان بهتر است از کدام بخور استفاده کنیم

یکی از مسائل مهم در تهیه دستگاه بخور کودکان ایمنی این دستگاه‌هاست. دستگاه بخور انواع مختلفی دارد که شما با توجه به این که برای کودکانتان این دستگاه را خریداری می‌کنید باید ایمن‌ترین نوع ان را تهیه کنید. دستگاه بخور دیسکی که نام دیگر آن پروانه‌ای می‌باشد به عنوان مناسب‌ترین دستگاه بخار ساز برای کودکان شناخته شده است، چرا که این دستگاه بدن استفاده از ایجاد گرما به تبخیر آب می‌پردازد و همین مسئله موجب شده تا بهترین انتخاب برای اتاق کودکان دلبند شما باشد؛ چرا که دستگاه‌هایی که با استفاده از گرما به تبخیر آب می‌پردازند می‌توانند موجب سوختگی صورت و یا دست‌های کودکان بی حواس شوند. علاوه بر این دستگاه بخور سرد گزینه بهتری نسبت به دستگاه بخور گرم می‌باشد. چرا که کنترل رطوبت بیشتری داشته و آسیب‌های احتمالی کمتری را نسبت به بخور گرم به همراه دارد.

ایمنی دستگاه بخور کودکان

دستگاه بخوری که برای برای کودکان خود خریداری می‌کنید باید کاملاً ایمن باشد علاوه بر این شما باید دستگاه بخور را در محیطی  قرار دهید را که هدف از استفاده کردن از این دستگاه بهبود سلامت کودک شماست و نباید با خرید این دستگاه خطری را برای کودکان خود ایجاد  دستگاه بخور انواع مختلفی دارد که می‌توانید آن‌ها را در سایر مقالات همین سایت مطالعه کنید، همانطور که در مقالات قبل گفته شد دستگاه بخور پروانه‌ای بهترین نوع دستگاه بخوری است که می‌توانید برای اتاق کودکانتان تهیه کنید را که این دستگاه بیشترین ایمنی را دارد را که بدون کمک گرفتن از گرما و تنها با کمک تیغه و فرایند یونیزاسیون آب را تبخیر می‌کند. پس از انتخاب یک دستگاه بخور امن، مکانی را که برای آن در نظر می‌گیرید نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

•شما باید دستگاه بخور را دور از دسترسی مستقیم کودکان قرار دهید

•دستگاه بخورکودکان باید در ارتفاع مناسبی خدود 50 سانتی متر از سطح زمین قرار بگیرد

• بهترین نوع دستگاه بخور کودکان انواع شارژی آن‌هاست را که خطر اتصال به برق را به دنبال نخواهد داشت

•فاصله حدود 30 سانتی متر نسبت به دیوار نیز از دیگر نکات قابل توجه در زمان نصب دستگاه بخور کودکان می‌باشد

•از برق کشیدن دستگاه پس از زمان استفاده را نیز برای برقراری ایمنی کودکانتان به خطر داشته باشید


چرا باید دستگاه بخور را برای اتاق کودکانمان تهیه کنیم
کودکان و حتی نوزادان همواره در معرض سرما خوردگی‌ها و آنفولانزا های فصلی و غیر فصلی هستند و استفادهٔ بیش از اندازه از داروها موجب ضعیف‌تر شدن بدن کودکان شما و ایجاد مقاومت دارویی در آن‌ها خواهد شد پس راه حل چیست؟
دستگاه بخور سرد و گرم با مرطوب سازی فضای اتاق کودک شما می‌توان میزان انتقال میکروب‌ها و باکتری‌ها را در هوا کاهش دهد و با مرطوب سازی فضا تنفس را برای کودک شما آسان‌تر کند. وجود یک دستگاه بخار ساز سرد یا گرم در اتاق کودک شما می‌تواند به بهبود کیفیت خواب این عزیزان کمک کند
فواید دستگاه بخور در اتاق کودکان
دستگاه‌های رطوبت ساز دارای مزایا و ویژگی‌های بسیاری برای کودکان هستند در زیر به تعدادی  های دستگاه بخور کودکان اشاره می‌کنیم.
-هوای خشک باعث ایجاد خشکی پوست کودکان و خارش شده و در برخی مواقع نیز سبب خون ریزی از بینی می‌شود استفاده از دستگاه بخور کودکان در رفع این مشکلات بسیار مهم می‌باشد.
-اگر کودک شما دارای سرفه های مکرر بوده و یا مخاط بینی داشته باشد استفاده از این وسیله باعث راحتی تنفس دلبند شما خواهد.
-استفاده از دستگاه بخور کودکان باعث جلوگیری از ابتلا به انواع سرماخوردگی و بیماری‌ها کرده و یا باعث بهبود سریع آن می‌شود.
-دستگاه بخور کودکان میزای الکتریسیته ساکن را که در زمان شانه کردن موی کودکانتان ایجاد می‌شود را کاهش می‌دهد.
-استفاده از این دستگاه سبب ایجاد خوابی راحت و آسوده و در نتیجه خلق و خویی خوش در فرزندتان خواهد شد.
با توجه به موارد ذکر شده حال می دانیم استفاده از دستگاه بخور چقدر اهمیت دارد.


چه زمان از دستگاه بخور برای کودکانمان استفاده کنیم؟
 
در فصول سرد سال که هوا خشک می‌باشد و رطوبت کمتری در محیط وجود دارد مشکلاتی مانند خشکی پوست، تنگی نفس، خشکی مجاری تنفسی خارش و اگزما به وجود آمده و برای افراد مشکل ساز می‌شوند. بزرگسالان با مشاهده این گونه از مشکلات در پی درمان برآمده و از راهکارهای متفاوتی استفاده می‌کنند. اما در نوزادان و کودکان که نمی‌توانند مشکل خود را بیان کنند بهتر است قبل از به وجود آمدن چنین مشکلاتی شما در پی اره باشید و آن هم استفاده از دستگاه بخور کودکان است. دستگاه بخور کودکان فواید بسیار زیادی داشته و با ایجاد رطوبت در فضا و منزل شما از بروز مشکلاتی که به آن‌ها اشاره کردیم جلوگیری می‌کند. و اگر بپرسید که برای کودکان بهتر است از کدام بخور استفاده کنیم ما استفاده از دستگاه بخور سرد را برای نوزادان تازه متولد شده پیشنهاد می‌کنیم. دستگاه بخور سرد علاوه برای مرطوب کردن مجاری تنفسی و کاهش سرفه سبب کاهش ذرات معلق در هوا شده و از انتقال ویروس‌ها بخصوص ویروس آنفولانزا نیز جلوگیری می‌کند. ذرات آب که توسط دستگاه بخور کودکان به صورت مه در هوا پخش می‌شوند به ذرات معلق موجود در هوا چسبیده و با ایجاد سنگینی موجب نشست آن‌ها می‌شوند. و برای اینکه بدانیم روزانه چه مقدار از دستگاه بخور استفاده کنیم میز باید بگوییم استفاده بیش از اندازه نیز از دستگاه بخور کودکان می‌تواند مشکل ساز باشد. استفاده حدود 2 تا 3 ساعت در طول روز ایده آل و مناسب می‌باشد.
 
نکات اساسی برای استفاده از دستگاه بخور کودکان:
اگر می‌خواهید بدانید که چگونه بخور خود را تمیز کنیم و چه کاری کنیم دستگاه بخور خراب نشود حتماً به موارد زیر توجه داشته باشید و از این موارد استفاده کنید.
-همیشه سطح رطوبت موجود در اتاق را با استفاده از رطوبت سنج بررسی کنید.
-دستگاه بخور کودکان را به صورت منظم تمیز کنید.
-به طور منظم آب دستگاه بخور کودکان را عوض کنید.
-از آب تمیز و سالم یا آب مقطر که حاوی مواد معدنی نیستند برای دستگاه بخور کودکان استفاده کنید.
-فیلتر دستگاه بخور کودکان را بر اساس دستوران کارخانه سازنده تعویض کنید.
-در صورت وجود کودک کم سن در منزل حتماً مراقب بوده و نکات ایمنی را رعایت کنید.
-اگر دستگاه بخور شما خراب شد و خواستید بدانید برای تعمیر بخور سرد چه کاری کنیم حتماً از دستورات کارخانه سازنده پیروی کرده و برای تعمیر به نمایندگی مجاز محصول مراجعه کنید.

مخزن اسانس در دستگاه بخور کودکان
اگر تمایل دارید بدانید که آیا می‌توان به دستگاه بخور سرد اسانس اضافی کرد و اینکه چرا دستگاه‌های بخور سرد با اضافی کردن عطر و اسانس خراب می‌شوند باید بگوییم که هرگز به داخل آب دستگاه بخور کودکان اسانس اضافه نکنید. چون دستگاه بخور سرد اولتراسونیک با استفاده از فرکانس آب را مرتعش کرده و در فضا منتشر می‌کند. اگر آب مخزن دارای اسانس باشد در کارکرد آن اختلال به وجود آمده و فرکانس برای ایجاد ارتعاش کافی نبوده و موجب فشار به دستگاه می‌شود و کارکرد دستگاه بخور کودکان را با مشکل مواجه می‌کند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که دستگاه‌های بخور گرم نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نباید به مخزن آب آن اسانس اضافه کرد. اما نمونه‌هایی از دستگاه‌های مرطوب کننده در بازار وجود دارند که مخزنی جدا برای اضافه کرده اسانس و مواد ضد عفونی کننده دارند که در صورت تمایل می‌توانید از این دستگاه بخور کودکان خریداری کرده و استفاده کنید.
ابعاد مناسب برای دستگاه بخور اتاق کودک 
دستگاه بخور کودکان باید متناسب با اندازه و ابعاد اتاق کودک خریداری شود. به طور کلی هر کدام از دستگاه‌های رطوبت ساز دارای مقدار مشخصی رطوبت دهی در فضا می‌باشد. و در زمان خرید با مطالعه اطلاعات درج شده در کاتالوگ محصول می‌توانید اندازه مناسب فضای مورد نظرتان را خریداری کنید. اگر از این دستگاه تنها برای اتاق کودک خود می‌خواهید استفاده کنید دستگاه بخور کودکان با 10 متر مربع پوشش کافی و مناسب می‌باشد و به طبع برای مکان‌های بزرگ‌تر باید دستگاه بزرگتری را خریداری کنید.
نتیجه گیری:
 در آخر باید به نکات مهم زیر در رابطه با دستگاه بخور کودکان توجه داشته باشیم.
اگر می‌خواهید بدانید دستگاه بخور را کجای خانه قرار دهیم؟ باید بگویی مناسب‌ترین مکان برای قرار دادن دستگاه بخور کودکان در اتاق کودک جایی است که فرزندان کوک شما به آن دسترسی نداشته باشند و حداقل 60 سانتی متر با سطح زمین فاصله داشته باشد. از قرار دادن دستگاه بخور کودکان بر روی لوازم چوبی و فاصله 20 سانتی متری از دیوار نیز خود داری کنیم.و این دستگاه باید در فاصله مناسبی از کودک قرار داشته باشد و توانایی تنظیم میزان رطوبت هوای اتاق کودک را داشته باشد .
دستگاه بخور به وسایل خانه آسیب می‌رساند؟ باید بگوییم که دستگاه بخور به حفظ و افزایش عمر لوازم منزل کمک کرده و به هیچ عنوان سبب از بین رفتن لوازم منزل نخواهد شد.و در جلوگیری از ترک خوردن کاغذ دیواری ها و کف پوش ها موثر و مفید می باشد .
در بعضی از مواقع این نگرانی برای شما وجود خواهد داشت که چرا هنگام کار کردن بخور شعله گاز زرد می‌شود و آیا زرد شدن شعله بخاری در هنگام کار کردن دستگاه بخور سرد عادی است؟ باید بگوییم که اصلاً جای هیچ گونه نگرانی وجود نداشته و تغییر رنگ لوازم گرمایش کنزل مانند بخاری و شومینه به دلیل پدیده‌ای علمی به نام نشر نور توسط توسط مولکول ها بوده و دلیل کمبود اکسیژن نیست.
دلیل اینکه میزان گرمای بخورهای سرد و گرم چرا کم است این نکته است که گرما و رطوبت بیش از حد نیز در فضا مناسب نبوده و سبب ایجاد اختلال در تنفس می‌شود. و دستگاه بخور کودک و تمامی دستگاه‌های رطوبت ساز به گونه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند تا رطوبت مورد نیاز را وارد محیط کنند.و میزان رطوبت مورد نیاز برای در اتاق کودک باید بین 30 تا 50 درصد باشد .
و نکته پایانی اینکه اگر تنها تمایل به مرطوب شده هوای اتاق کودکتان را دارید استفاده و تهیه دستگاه بخور کودکان نوع گرم مناسب بوده و نیاز شما را برطرف می کند . اما برای درمان بیماری التهاب مجاری تنفسی فوقانی استفاده از دستگاه بخور کودکان نوع سرد گزینه مناسب می باشد .

نوشتن یک نظر
عضو سرویس طب فیکس مگ شوید .

با عضویت در طب فیکس مگ بهترین مطالب را داخل ایمیل خود داشته باشید

عضویت
اصل بودن کالا
بهترین قیمت
تخفیف ویژه
ارسال فوری
پرداخت در محل
ضمانت برگشت