ارتباط بین علائم آپنه خواب و بیماری آلزایمر

افسانه حیدری
1398-1-28 |
ارتباط بین علائم آپنه خواب و بیماری آلزایمر

ارتباط بین علائم آپنه خواب و بیماری آلزایمر

ابتدا بهتر است یک تعریف مختصر از بیماری آپنه خواب داشته باشیم تا شما مخاطبان عزیز به درک بهتری از این مقاله برسید.

بیماری آپنه خواب چیست؟

یک نوع اختلال است که باعث وقفه کوتاه مدت در تنفس فرد در هنگام خواب می شود، این وقفه ها از 10 تا 30 ثانیه ممکن است طول بکشند، در موارد خیلی شدید ممکن است در یک شب حتی تا صد بار هم آپنه اتفاق بیفتد، آپنه باعث احساس خفگی در فرد و بیدار شدن وی می شود.

از عوارض کلی آپنه خواب می توان به سکته مغزی، نارسایی و حمله قلبی، کاهش سطح اکسیژن خون، ناتوانی جنسی، افزایش فشار خون، بی نظمی ضربان قلب و بسیاری عوارض دیگر اشاره کرد.

در مقاله زیر به شرح مطالعه ای که ارتباط بین علائم آپنه خواب و بیماری آلزایمر را ثابت می کند می پردازیم، این مطالعه اولین تحقیقی نیست که ارتباط این دو بیماری را نشان می دهد اما توضیحاتی ارائه می دهد که نشان می دهند چگونه یکی از بیماری ها بر دیگری اثر می گذارد.

در افرادی که در طول خواب دچار وقفه تنفسی می شوند سطح پروتئین های مضری که با بیماری آلزایمر ارتباط دارند، افزایش پیدا می کند. آپنه خواب هم که یک اختلال خواب معمولی است باعث کم عمق شدن تنفس، مختل شدن یا حتی توقف کامل تنفس می شود. در صورت عدم درمان آپنه خواب ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را در افراد افزایش دهد.


در یک مطالعه مقدماتی جدید از محققان کلینیک Mayo که در نشست سالانه آکادمی نورولوژیک آمریکا در فیلادلفیا ارائه شد، مشخص گردید افرادی که دارای علائم آپنه خواب بودند قبل از نشان دادن علائم آلزایمر و زوال عقل، میزان پروتئین سمی تاو(یک نشانگر مهم زیست محیطی در بیماری آلزایمر) در آنها افزایش پیدا کرده بود.

توقف در تنفس در طول خواب که نشانه بارز آپنه خواب است بخشی از فرایندی است که به طور بالقوه خطر تجمع پروتئین تاو را افزایش می دهد و در نهایت منجر به کاهش حافظه می شود.

تجمع تاو، به خصوص در قشر نفوذی مغز حتی قبل از شروع زوال عقل، ارتباط زیادی با تغییرات شناختی و حافظه دارد. قشر نفوذی بخشی از مغز است که به ادراک بصری و حافظه کمک می کند، تحقیقات نشان می دهد که قشر نفوذی اولین بخش از مغز است که تحت تاثیر اختلالات شناختی قرار می گیرد.

در این مطالعه محققان 288 نفر از افراد مسن را انتخاب کردند تا تغییرات شناختی مربوط به پیری را بررسی کنند. سن این افراد از 65 سال به بالا بود و علائم زوال عقل را نداشتند.

از بین افراد 43 نفر در حین خواب دچار وقفه تنفسی می شدند که از علائم مشخص آپنه خواب است. سپس محققان از تمامی این افراد شرکت کننده در تحقیق اسکن مغز تهیه کردند. افرادی که دچار اختلال تنفس در حین خواب می شدند میزان پروتئین تاو در قشر نفوذی مغزشان بیشتر بود. پروتئین تاو باعث ایجاد ناهماهنگی در نورون ها می شود که منجر به اختلال شناختی و در نتیجه آلزایمر می شود.

پس از کنترل عوامل متعددی که می توانند بر میزان سطح پروتئین تاو در قشر نفوذی مغز تاثیر بگذارند مانند: سن، جنس، تحصیلات و مسائل مربوط به سلامتی، تعداد افرادی که در طول خواب دچار وقفه تنفسی می شدند 4.5 درصد بیشتر از کسانی بود که این مشکل را نداشتند.

آیا آپنه خواب می تواند شما را در معرض خطر بیماری آلزایمر قرار دهد؟


در حال حاضر، محققان قادر به تعیین اینکه آیا آپنه باعث افزایش پروتئین تاو است یا اینکه تجمع تاو باعث بدتر شدن آپنه خواب می شود نیستند. آنچه که مهم است و باید به آن توجه داشته باشیم این است که این داده های جدید فقط نشان دهنده ی ارتباطی بین افزایش تاو و علائم آپنه ی خواب می باشد، و لزوما یکی دلیل وقوع دیگری نیست.

براساس مطالعه فوق در مجله آمریکایی تنفس و مراقبت های ویژه پزشکی آمریکا، آپنه خواب همچنین با افزایش پروتئین بتا آمیلوئید، یک پروتئین سمی دیگر در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر ارتباط دارد. محرومیت از خواب نیز تاثیر مشابهی در فرد خواهد داشت.

از این مسئله آگاه باشید که آپنه خواب ممکن است باعث کاهش حافظه شود، پس اگر علائم آپنه خواب (مانند خروپف، خواب آلودگی در طول روز، خشکی دهان هنگام بیدار شدن از خواب، سردرد صبحگاهی) را دارید حتما به پزشک مراجعه کنید و این مسائل را نادیده نگیرید.

آپنه خواب علاوه بر تاثیر روی بیماری آلزایمر به عنوان یکی از علل مشکلات قلبی و عروقی شناخته شده است. اگر آپنه خواب درمان نشود باعث عوارضی مانند خواب آلودگی روزمره و مشکلات خلقی می شود. همچنین این بیماری با افزایش خطر ابتلا به سندرم متابولیک، بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت نوع 2، بیماری گلوکوم، عوارض بارداری و موارد دیگر مرتبط است. 

خلاصه

آپنه خواب یک نوع اختلال است که باعث وقفه کوتاه مدت در تنفس فرد در هنگام خواب می شود، این وقفه ها از 10 تا 30 ثاتیه ممکن است طول بکشند، در موارد خیلی شدید ممکن است در یک شب حتی تا صد بار هم آپنه اتفاق بیفتند، آپنه باعث احساس خفگی در فرد و بیدار شدن وی می شود. وقفه تنفسی در طول خواب باعث تجمع پروتئین تاو در قشر نفوذی مغز می شود، این پروتئین یکی از نشانگرهای مهم زیست محیطی در بیماری آلزایمر است.


۴.۴ از ۵
دیدگاه شما