آیا پا برهنه راه رفتن برای کودکان مفید است؟

افسانه حیدری
1398-2-31 |
آیا پا برهنه راه رفتن برای کودکان مفید است؟

آیا پا برهنه راه رفتن برای کودکان مفید است؟

مطمئنا شما به عنوان یک پدر یا مادر دائم نگران فرزندتان هستید، خصوصا بچه های کوچکتری که تازه راه رفتن را یاد گرفته اند. در این مواقع معمولا چهار چشمی مواظب کودکان هستید تا در فضای مناسب راه بروند و اغلب آنها را از پا برهنه راه رفتن منع می کنید، استدلال اکثر شما برای این کار این است که ممکن است پای کودک روی سنگ، شیشه یا شی بدتری برود و به پای او آسیب وارد شود. 

قبل از انکه این پدر و مادرها را قضاوت کنیم، بهتر است در مورد مزایای بالقوه و معایب پا برهنه راه رفتن برای کودکان بیشتر بدانیم.


کفش یا پای برهنه

نظرات مختلفی درمورد اینکه بهتر است پای کودکان (یا بزرگسالان) درون کفش محافظت شود یا اجازه بدهیم پا برهنه راه برود وجود دارد.

چند سال پیش یک شرکت تجاری سازنده کفش های مینیمالیستی ادعا کرد که کفشی تولید کرده تا پا برهنه راه رفتن را شبیه سازی کند، زیرا پا برهنه راه رفتن مزایای زیادی برای سلامتی بدن دارد. با توجه به موارد بازاریابی این شرکت، کفش های طراحی شده باعث قوی تر شدن عضلات پا و ماهیچه های ساق پا می شدند، دامنه حرکات پایینی بدن را افزایش می دادند و باعث بهبود وضعیت و حالت بدن می شدند. با این حال در سال 2014 دادخواستی توسط یک مشتری مطرح شد که در آن گفته شده بود این کفش ها آن طور که شرکت ادعا می کرد نیستند.

انجمن پزشکی پدیتریک آمریکا اظهار نظر کرد پابرهنه راه رفتن باعث بهبود قدرت و تعادل می شود، با این حال خطراتی نیز برای شخص به همراه دارد که آن عدم حفاظت می باشد که ممکن است باعث زخم و سوراخ شدن کف پا و افزایش فشار در اندام های تحتانی شود.

یک مطالعه در سال 2017 در Gait & Posture منتشر شد که نشان داد جوانب مثبت و منفی زیادی وجود دارد تا به کودکان اجازه دهیم پابرهنه راه بروند. محققان دریافتند که پوشیدن کفش اثر نیروهای واکنش زمین را افزایش می دهد که ممکن است فرد را در معرض خطر آسیب های خاص قرار دهد، پابرهنه و مینیمالیستی راه رفتن باعث افزایش گردش درونی درشت نی می شود که باز هم با نوع خاصی از صدمات مرتبط است. 

با توجه به این موضوع، والدین می توانند خطرات و مزایای پا برهنه راه رفتن را ارزیابی کنند و در صورت تمایل  فرزندانشان را تشویق کنند تا پا برهنه راه بروند.

اولین کفش کودک

علی رغم وجود کفش های کتانی کوچک و مقاوم، هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نتیجه گیری کند نوزادان پس از آموختن چگونگی راه رفتن، نیاز به پوشیدن کفش دارند. پا برهنه راه رفتن در در بهبود تعال، قدرت و هماهنگی به کودکان نوپا کمک می کند. تنها مسئله ای که باید به آن دقت شود درجه حرارت سطحی است که کودک می خواهد روی آن راه برود.اگر سطح سرد است یک لایه نازک مانند جوراب برای حفاظت پای کودک کافی است، در غیر این صورت اجازه دهید کودک نوپا بافت سطوح مختلف مانند، چمن، کاشی و سرامیک، شن، موکت، فرش و غیره را احساس کند.

در سال 2007، محققان در آفریقای جنوبی در تحقیق روی سلامت پا در مقایسه با اسکلت 2000 ساله به این نتیجه رسیدند که انسان ها در گذشته قبل از اینکه به طور مرتب کفش بپوشند پاهای سالم تری داشته اند. محقق ارشد این تحقیقات به طور عمومی اظهار نظر کرده است که شواهد علمی نشان می دهند که کفش های موجود در بازار که در دسترس عموم قرار دارند برای پاها سالم نیستند. البته، این مطالعات درباره بزرگسالانی بود که کاملا رشد کرده اند. در مورد کودکان چگونه است؟

طرفداران پا برهنه راه رفتن ادعا می کنند که کفش های بچه گانه روند رشد پا را تغییر می دهند و باعث می شوند پاها شکل سازگار با کفش را به خود بگیرند. آنها می گویند پا باید برای رشد آزاد باشد و درگیر محدودیت ها نشود.

مسائل مربوط به کفش

بزرگترین مشکل کفش های کودکان سفت بودن آنها است. یک کودک دوست دارد که آزادانه حرکت کند، از درختان بالا برود و دور خود بچرخد، معمولا انعطاف پذیری کف کفش های کودکان کم است. علاوه بر این عدم وجود تماس مستقیم با سطحی که در حال راه رفتن یا صعود است، می تواند به مشکلاتی منجر شود. به عنوان مثال هنگام بالا رفتن از یک شاخه درخت عدم تماس کف پا با شاخه می تواند منجر به لغزش و سقوط کودک شود.

همچنین کفش های نامناسب و استفاده نادرست از آنها می تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند فرورفتگی ناخن و مشکلات ساختاری در پای کودک شود. استفاده از کفش هایی که اجازه خشک شدن و جریان یافتن هوا در پای کودک را نمی دهند ممکن است باعث ایجاد بیماری های قارچی روی پوست پای کودک شوند.


محیط زیست را در نظر بگیرید

حتی سرسخت ترین طرفداران پا برهنه راه رفتن نیز اعتقاد دارند در برخی مکان ها که احتمال خطر و آسیب دیدن وجود دارد لازم است کودک از کفش استفاده کند. 

در مواردی که کودکتان می خواهد پا برهنه راه برود به موارد زیر دقت کنید:

هنگام راه رفتن اطراف استخر، چمن های مرطوب و اتاق های بسته مانند رختکن ها پای کودک باید پوشیده شود زیرا رطوبت و گرما می تواند منجر به افزایش رشد قارچ ها، باکتری و ویروس ها شود.

واکسن های کزاز کودک را مرتب تزریق کنید، زیرا فرو رفتن یک شئ تیز می تواند منجر به بیماری کزاز شود.

حتما روی پای کودک از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. پا هم مانند سایر قسمت های بدن می تواند دچار آفتاب سوختگی شود پس محافظت آن در برابر آفتاب از اهمیت زیادی برخوردار است.

حتما دما را در نظر داشته باشید در یک روز گرم، شن و ماسه یا آسفالت می تواند سوختگی های جدی ایجاد کند. اگر هوا آفتابی است و سطح زمین گرم یا داغ است حتما باید کودک کفش بپوشد.

اگر پای کودک زخم شد حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است یک خطر جدی برای فرزند شما باشد.

در وضعیت های ناامن حتما کودک کفش به پا داشته باشد. اجازه ندهید کودکتان در اطراف موقعیت های خطرناک مانند آتش پا برهنه راه برود.

محیط زیست را در نظر داشته باشید. در مورد مشکلات بالقوه ای مانند حشرات، انگل ها، مارها و سایر موجودات که در طبیعت ممکن است با پای کودک شما تماس داشته باشند فکر کنید. برخی از مناطق برای پا برهنه راه رفتن امن نیستند.

پدر و مادرهایی که به خوبی مزایای پا برهنه راه رفتن را درک کرده باشند فضای مناسب برای راه رفتن فرزند خود ایجاد خواهند کرد. به این ترتیب هم پای کودک فضای مناسب برای رشد را خواهد داشت و هم سلامت خانواده تضمین می شود.

۴.۴ از ۵
دیدگاه شما