آیا استفاده از همه محصولات بهداشتی زنانه واقعا ضروری است؟ (قسمت اول)

1398-3-31 |
آیا استفاده از همه محصولات بهداشتی زنانه واقعا ضروری است؟ (قسمت اول)

بسیاری از مردم به اصطلاح از محصولات بهداشتی زنانه - مانند پاک کننده های شخصی، دستمال های مرطوب، دوش های واژینال و حتی دئودورانت ها- به این امید که که احساس پاکیزگی و تازگی کنند. آیا این محصولات واقعا به حفظ سلامت دستگاه تناسلی زنان کمک می کنند؟ در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

ماریا کوهوت، محقق حوزه سلامت روان، اخلاق زیستی و ژنتیک، در این باره بیان می کند:

« من در دبیرستان، کلاسی به نام "آموزش برای سلامت" داشتم که ترکیبی متشکل از زیست شناسی عمومی و آموزش جنسی بود که به طور تصادفی باهم ادغام شده بودند. بسیاری از همکلاسی های من سوالاتی را مطرح می کردند و سخنان معلم را بازنویسی می کردند. در این میان، یکی از سؤالات واقعا مورد توجه همه دختران کلاس قرار گرفت. یکی از بچه ها گفت که دوستش به طور روزانه از پاک کننده های معطر استفاده می کند. علی رغم این، دچار عفونت واژن شد. او با شگفتی پرسید که "چطور ممکنه چنین اتفاقی بیفته؟". معلم پس از آن توضیح داد که استفاده بیش از حد از پاک کننده ها، حتی آنهایی که برچسب "بی خطر" برای نواحی شخصی را دارند، می تواند تعادل حساس واژن را بهم ریخته و باعث عفونت شود؛ اما آیا ارزیابی معلم ما درست بود؟ »

اصطلاحا محصولات بهداشتی زنانه شامل انواع مختلف شستشوهای شخصی، دستمال مرطوب، ژل اصلاح، روان کننده ها (لوبریکانت)، همچنین محصولات و دوش های واژینال بعنوان سایر روش های مراقبتی از جمله بخار واژن، در بسیاری از کشورها در سراسر جهان محبوب و رایج هستند.

آمارها نشان می دهند که بازار محصولات بهداشتی زنانه به تنهایی مجموعا میلیون ها دلار به اقتصاد ده ها کشور در سال 2017 سود رسانده است که چین و ایالات متحده پیشرو در این زمینه هستند. در ایالات متحده در سال 2018، فروش محصولات درمانی واژینال (مرتبط با واژن یا دستگاه تناسلی بانوان) بیش از 286 میلیون دلار و برای دوش های واژینال مبلغ 41 میلیون دلار بود. در همین حال، انواع دیگر محصولات بهداشتی زنانه - به استثنای دستمالهای بهداشتی، پنتی لاینر ها (پدهای روزانه) و تامپون ها - بیش از 309 میلیون دلار برای اقتصاد آورده داشته اند.

با این حال، در سال های اخیر، یک شعار در سراسر وب سایت های پزشکی و سلامتی و در مورد مطالب آموزشی درباره سلامت واژن فراگیر شده است که عبارتست از "واژن، خود یک کوره تمیز کننده است". این ایده به این واقعیت اشاره دارد که واژن به طور طبیعی با عملیات مداوم تخلیه باعث می شود سلول های مرده و باکتری ها از بین بروند، بنابراین نیازی به پاک کردن با استفاده از صابون، شستشو یا دوش های پاک کننده نیست.

لذا اگر واژن نیاز به تمیز کردن اضافی ندارد، آیا این بدین معناست که همین قاعده درمورد فرج (نواحی بیرونی واژن) نیز صادق است؟ و محصولات مختلف بهداشت شخصی چگونه می توانند بر سلامت واژن و فرج تاثیر بگذارند؟ این ها برخی ابهاماتی هستند که ما در ادامه آنها را برطرف خواهیم کرد.