Warning: file_put_contents(catalog/view/theme/tebfix/stylesheet/bundle/blog/_allcss.v111111.min.css): failed to open stream: No such file or directory in /home/tebfixir/public_html/catalog/view/theme/tebfix/template/common/header_blog.tpl on line 96Warning: file_put_contents(catalog/view/theme/tebfix/stylesheet/bundle/blog/blog_article.v111111.css): failed to open stream: No such file or directory in /home/tebfixir/public_html/catalog/view/theme/tebfix/template/common/header_blog.tpl on line 109

6 اقدامی که برای محافظت از پوست خود باید قبل و بعد از ورزش انجام دهید

افسانه حیدری
1398-2-14 |
6 اقدامی که برای محافظت از پوست خود باید قبل و بعد از ورزش انجام دهید

 6 اقدامی که برای محافظت از پوست خود باید قبل و بعد از ورزش انجام دهید

ورزش می تواند سلامت و ظاهر پوست شما را بهبود بخشد، با انجام این کارها و عادات قبل و بعد از ورزش می توانید به بهبود وضعیت پوست خود کمک کنید.

پاک کردن آرایش قبل از ورزش آنچنان ضروری نیست اما متخصصان پوست تاکید دارند حتما پس از تمرینات ورزشی پوست خود را شستشو دهید.

همانطور که ورزش و تمرین برای تقویت عضلات مناسب است برای سلامتی پوست شما نیز مفید است. یک مطالعه منتشر شده در مجله  Aging Cell نشان می دهد که هر دو ورزش استقامتی و تمرینات هوازی با شدت بالا می توانند به جلوگیری از پیری زودرس و کاهش علائم پیری پوست کمک کنند.

کاهش استرس عامل اصلی فیت و متناسب ماندن است، در بررسی های دیگری که در همین مجله منتشر شد اشاره شده است که ورزش می تواند به مبارزه با استرس کمک کند، در حالی که، استرس مزمن و شدید می تواند در ایجاد پیری پوست و تشدید بیماری های پوست مانند پسوریازیس و آکنه تاثیر زیادی داشته باشد.

اکنون که می دانید ورزش چه کاری برای پوست و چهره شما می تواند انجام بدهد، باید عادات مراقبت از پوست که از بروز آکنه جلوگیری می کنند، هیدراتاسیون را بهبود می بخشند و باعث کاهش تحریک و آسیب پوست می شوند را نیز حفظ کنید، در ادامه مطلب به 6 اقدامی که قبل و بعد از ورزش برای محافظت از پوست خود باید انجام دهید اشاره خواهیم کرد.

1_ قبل از شروع ورزش و دویدن در فضای بیرون کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید


یک متخصص پوست و استاد پزشکی بالینی در وزارت بهداشت، می گوید قبل از بیرون رفتن، فراموش نکنید که یک کرم ضدآفتاب با حداقل SPF 30 استفاده کنید، حتی اگر سالن ورزشگاه دارای پنجره هایی باشد که نور از آنها عبور می کند باز هم استفاده از کرم ضد آفتاب ضروری است. هر زمانی که نور قابل مشاهده باشد شما در معرض اشعه های خطرناک آفتاب قرار دارید. وی می گوید: شواحد حاکی از آن است زمانی که پای آسیب و پیری پوست به میان می آید هر نوع نوری اهمیت پیدا می کند. 

از آنجایی که هنگام ورزش کردن فرد عرق می کند خصوصا اگر فضا گرم باشد، بهتر است از یک کرم ضد آفتاب ضد عرق استفاده کنید. کرم های ضدآفتاب ورزشی معمولا ضد عرق هستند، همچنین روی برچسب ترکیبات محصول اگر در برابر آب و عرق مقاوم باشد نوشته می شود.

از کرم ضد آفتاب برای نواحی صورت، گلو، سینه و پشت گردن خود استفاده کنید. اگر استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش کنید عوارض آن را در سنین 30 یا 40 سالگی با تغییر رنگ پوست و ظهور علائم پیری مشاهده خواهید کرد.


2_ باور داشته باشید یا نه اما نگرانی در مورد شستن آرایش قبل از ورزش وجود ندارد

ممکن است از شنیدن این حرف شوکه شوید، اما دکتر هوپر می گوید به این دلیل که در هنگام ورزش کردن عرق می کنید و ممکن است آرایشتان خراب شود و صورتتان بهم ریخته نشان دهد بهتر است قبل از تمرین آرایش را بشویید، اما اگر هم نشستید هیچ اشکالی ندارد و برای پوستتان مشکلی بوجود نمی آورد.

تنها چیزی که قبل از تمرین نیاز ندارید روی صورت خود داشته باشید مرطوب کننده های سنگین هستند. یک متخصص پوست در گروه پوستی Schweiger در لانگ آیلند، نیویورک و استادیار بالینی پوست در SUNY Downstate می گوید: "برخی از مرطوب کننده ها مانعی بر روی پوست می شوند که از تبخیر آب جلوگیری می کنند."  این کار نه تنها باعث مسدود شدن حفره های پوست می شود بلکه از خنک شدن آن نیز جلوگیری می کند. بنابراین اگر وسوسه شوید قبل از شروع تمرین ، مرطوب کننده را به پوست خود اضافه کنید، این کار را انجام ندهید.

3_ پس از ورزش برای شستن عرق از روی پوست خود دوش بگیرید

معمولا افراد پس از ورزش کردن بلافاصله دوش نمیگیرند و این کار را به پس از صرف صبحانه یا حتی انجام کارهای روزانه موکول می کنند، در صورتی که عرق کردن یک محیط گرم و مرطوب برای رشد باکتری ها ایجاد می کند.

برای از بین بردن عرق، چربی و میکروب ها حتما پس از ورزش بدن خود را شستشو دهید، بخصوص اگر دچار جوش و آکنه هستید برای شستن صورت خود از محلول حاوی بنزوئیل پراکسید استفاده کنید که با باکتری های مولد آکنه مبارزه می کند. اگر از این محلول استفاده نمی کنید از شوینده های گوگردی برای تمیز کردن پوست استفاده کنید.

همیشه پس از ورزش لباس خود را عوض کنید و لباس جدید بپوشید، اگر با وجود رعایت این نکات باز هم آکنه باقی می ماند بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنید که ممکن است شوینده های قوی تری برای شسشتشوی پوست برای شما تجویز کند.

4_ اگر امکان دوش گرفتن برای شما وجود ندارد، حتما پس از تمرین صورت خود را بشویید


اگر ورزشگاه حمام ندارد یا امکان دوش گرفتن را بلافاصله بعد از ورزش ندارید، لااقل صورت خود را قبل از ترک ورزشگاه بشویید. دکتر دولتیسکی می گوید: از شستشوی پوست با خشونت اجتناب کنید و یک شوینده ملایم را برای تمیز کردن پوست بعد از ورزش انتخاب کنید. اگر به آب دسترسی ندارید یا از ورزشگاه خارج شده اید می توانید از یک دستمال مرطوب برای پاک کردن صورت خود استفاده کنید. 

اگر مستعد آکنه هستید، پاک کننده اسید سالیسیلیک می تواند به جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست که منجر به بروز جوش می شوند کمک کند. پس از پاک کردن پوست از یک مرطوب کننده سبک برای حفظ رطوبت پوست استفاده کنید.

5_ پس از تمیز کردن پوست از یک ضد آفتاب رنگی استفاده کنید

بله باز هم کرم ضد آفتاب! متخصصین پوست متذکر می شوند که این یادآوری پایدار برای سلامتی آینده پوست شما حیاتی است. محافظت کرم ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه های مضر UV که سبب تخریب کلاژن و پروتئین های پوست می شوند، باعث می شود که پوستی انعطاف پذیر و بدون عارضه داشته باشید.

اگر در حین تمرین عرق کرده باشید این مرحله خیلی مهم است، زیرا کرم ضد آفتابی که قبل از ورزش زده بودید با عرق کردن پاک می شود. به جای استفاده مجدد از یک کرم ضد آفتاب ورزشی ضعیف، اکنون وقت آن رسیده است که از کرم ضد آفتاب رنگی استفاده کنید، که چند وظیفه محافظت در برابر UV و آرایش را انجام می دهد، بهتر است رنگ کرم ضد آفتاب به توناژ رنگی پوست شما نزدیک باشد. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که کرم ضد آفتاب رنگی می تواند پوست را از اثرات مضر نور محیط داخلی محافظت کند.

6_ همانطور که پس از ورزش حرکاتی برای سرد کردن بدن انجام می دهید پوست را هم باید خنک کنید


می دانید که بعد از ورزش، عضلات را با راه رفتن یا حرکات کششی خنک می کنید، پوست هم باید پس از ورزش ریلکس شود زیرا گرما می تواند روند بازسازی را مهار کند و باعث آسیب رساندن به پوست شود. درست همانطور که پوست خود را از آسیب UV خورشید محافظت می کنید، باید چهره خود را در مقابل انرژی گرما نیز محافظت کنید. 

این مسئله خصوصا پس از قرار گرفتن در معرض گرمای شدید مانند یک کلاس یوگا داغ مهم است. خوشبختانه این کار نسبتا آسان است. اگر در حال حرکت هستید، صورت خود را با آب سرد بشویید یا ماسک خنک کننده را در خانه بکارید.

خلاصه

ورزش تنها برای تقویت عضلات بدن مفید نیست بلکه به حفظ سلامت و شادابی پوست نیز کمک می کند و از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند، اما اگر اصول مراقبتی پوست قبل و بعد از ورزش انجام نشود ممکن است باعث آسیب به پوست و بروز جوش و آکنه شود، از جمله اقدامات مراقبتی که باید قبل و بعد از ورزش روی پوست خود انجام دهید می توان به استفاده از ضد آفتاب قبل از ورزش، دوش گرفتن پس از ورزش، شستن صورت با شوینده ملایم، استفاده از ضد آفتاب رنگی پس از ورزش و خنک کردن پوست پس از ورزش اشاره کرد.


۴.۴ از ۵
دیدگاه شما
Warning: file_put_contents(catalog/view/theme/tebfix/javascript/bundle/blog/_alljs.v111111.min.js): failed to open stream: No such file or directory in /home/tebfixir/public_html/catalog/view/theme/tebfix/template/common/footer_blog.tpl on line 72 Warning: file_put_contents(catalog/view/theme/tebfix/javascript/bundle/blog/blog_article.v111111.js): failed to open stream: No such file or directory in /home/tebfixir/public_html/catalog/view/theme/tebfix/template/common/footer_blog.tpl on line 113